Wizja

Ostatnie dni były dla mnie bardzo intensywne. Potrzebowałam czegoś dla rozluźnienia, dlatego sięgnęłam po książkę Pauliny Bronisz „Wizja” wydaną w 2020 roku. Po pierwszych stronach miałam ochotę ją odłożyć i sięgnąć jednak po coś „w moim wieku”, gdyż „Wizja” to zdecydowanie książka dla nastolatek. Nie zrobiłam tego jednak i z każdą następną stroną wciągałam się w opowieść, a zakończenie… totalne zaskoczenie. Zupełnie nie spodziewałam się, że tak skończy się ta historia.
„Wizja” to opowieść o młodej dziewczynie, Kim, która z powodu swojej przypadłości zmienia miejsce zamieszkania, szkołę, nie ma przyjaciół, nie dogaduje się z rodzicami, itd. Ot, zwyczajne problemy typowej nastolatki. Jednak książka opowiada również o samotności, wyobcowaniu, braku bliskości, popełnianych błędach i mimo swej lekkości oraz pewnej dziewczęcej naiwności, jest bardzo dojrzała. Tylko ta dojrzałość nie bije po oczach, jest ukryta między wierszami.
Czy polecam? Choć przeszkadzał mi styl pisania autorki, opisywanie po kolei każdej czynności, typu wstała, ubrała się, zeszła na dół, otworzyła lodówkę, wzięła sok, wypiła, wstała z krzesła, wzięła plecak, podeszła do drzwi, otworzyła je, wyszła… itd., to tak, polecam. Lekka książka do przeczytania dla relaksu, ale również pozwala spojrzeć na świat oczami nastolatki. My dorośli mamy wrażenie, że te nastoletnie problemy są błahe i śmieszne, zapominając, że sami przez nie przechodziliśmy, więc za nim wyśmiejemy i skrytykujemy nasze pociechy, zastanówmy się, jak bardzo możemy je zranić i zniechęcić do siebie.
Obecnie sięgnęłam po kolejną książkę tej autorki „Wybacz mi” i chociaż jest to kolejna nastoletnia opowiastka, to widać już bardziej dojrzały styl pisania.

Przyjazna opowieść - taki powrót do szkoły z fantastyką w tle. Bardzo przyjemna książeczka

www.tinarecenzuje.pl

“Wizja” jest powieścią o samotności, odrzuceniu, zagubieniu, poszukiwaniem swojego miejsca na świecie między osobami, które będą Ciebie tolerować takim jakim naprawdę jesteś. Jest to książka pisana przez młodą pisarkę właśnie do młodszych osób, co nie oznacza, że bardziej dojrzałe grono nie może przeczytać. To jaką delikatność niesie za sobą owa powieść ukazuje idealnie dobrana okładka, która przedstawia postać rozpadającej się na kawałki kobiety – jakby była zrobiona z ceramiki, dodatkowo ozdobna czcionka jak i różowy kolor podkreślają jeszcze bardziej tą subtelność. I to jest właśnie to co lubię najbardziej – poruszanie problemów społecznych w literaturze. Z reguły takie twórczości można przypisać do wartościowych, jednak jak to się mówi – nie oceniaj książki po okładce, a więc jeśli jesteście ciekawi konkretów na temat powieści Pani Pauliny Bronisz – czytajcie dalej.

Paulina Bronisz – 22 letnia debiutująca pisarka pochodząca z Konina (województwo wielkopolskie). Już wcześniej pisała opowiadania, które też umieszczała na swoim blogu. To właśnie jedno z jej twórczości stało się inspiracją do napisania książki pod tytułem „Wizja” (2019 rok). Paulina, poza literaturą interesuje się fotografią. Sama mówi o sobie, że jest artystyczną duszą. Jej pierwsza lektura „Wizja” pojawiła się w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Nowoczesne, sama autorka wspomina, że trwają prace nad kolejną powieścią.

Nastoletnia Kim wiedzie z pozoru normalne, poukładane życie, wraz z rodzicami przenosi się do innego miasta, by zacząć wszystko od nowa, co łączy się też z inną szkołą. Kim próbuje odnaleźć się w zupełnie innym otoczeniu – poznaje nowych ludzi, którzy z czasem zostają jej przyjaciółmi, pojawia się tajemniczy chłopak, który wydaje się być znajomy. W tej na pozór normalnej powieści o dorastaniu przyjdzie też czas na nieoczekiwany zwrot. Okazuje się, że młoda kobieta nie jest taka jak jej znajomi, posiada ona moc wizji, która pozwala jej przewidywać co nastąpi w niedalekim czasie. Po jakimś czasie odkrywa, że nabyty przez nią dar ma powiązanie z drastyczną rodzinną tajemnicą. Czy wizja stanie się dla niej błogosławieństwem, a może przekleństwem? Czy zdoła wykorzystać niepowtarzalną szansę na lepsze życie jaką powierzył jej los?

Tyle emocji w jednej książce… Lektura jest banalna, łatwa w przewidzeniu co się stanie dalej, a także jak się zakończy, ponadto miałam wrażenie jakby końcówka powieści była wzorowana na ekranizacji, miałam odczucie jakbym już kiedyś widziała coś podobnego. Mimo kilku minusów i dodatkowo bardzo ubogiego języka i zerowych opisów, które w moim odczuciu w tym wypadku bardzo by się przydały, żeby poruszyć chociażby samo hasło „wizja”, opisać szerzej co oprócz bólu głowy towarzyszy głównej bohaterce podczas tego daru. Jestem bardzo mile zaskoczona takim debiutem. Czyta się wyśmienicie, nie można się oderwać od lektury.

Ponadto nie da się nudzić poprzez bardzo dużo zwrotów akcji, autorka potrafi z rozdziału na rozdział przejść od razu do konkretów, pomijając przy tym zbędne dywagacje, niekiedy przeskoczyć o kilka dni. Język pisania jest tak dobrze dopasowany, a lektura lekka, że sama w sobie powieść jest przyjemnością. Jest to typowa książką przeznaczona głównie dla młodzieży z elementami bardzo subtelnej, wręcz niewyczuwalnej fantastyki. Jestem zachwycona „Wizją”, nie spodziewałam się aż tak dobrego debiutu. Pomimo, że nie lubię fantastyki, ta mnie się bardzo spodobała. Zdecydowanie jestem na TAK i jak najbardziej mogę lekturę polecić, było naprawdę dobrze.

www.tinarecenzuje.pl

Tym razem zdecydowałam się na coś z dziedziny fantastyki, debiut Pauliny Bronisz, która napisała książkę pod tytułem „Wizja”. Wybrałam ją dlatego, że zainteresował mnie opis powieści, który zwiastował ciekawą podróż w nastoletnie życie bohaterki, które wbrew pozorom nie było takie zwyczajne, jakbyśmy mogli zakładać. Czasami rodziny utrzymują pewne sekrety, fakt w tajemnicy przed innymi, strzegą ich tak mocno, jakby od tego zależało ich życie. Czasami tak jest, prawda? Bywa i tak, że to właśnie te sekrety powodują kłopoty z jakimi przyjdzie się borykać w dalszym życiu. Co będzie jeśli ujrzą światło dzienne? Czy lawinę takich zdarzeń da się zatrzymać?
Główną bohaterką książki „Wizja” jest Kim, to dziewczyna w nastoletnim wieku, która rozpoczyna nowy etap w jej krótkim życiu. Dla każdego nastolatka zmiana miejsca zamieszkania jest czymś stresującym, nie tylko upadają stare przyjaźnie, ważne znajomości, ale także w zapomnienie odejdzie szkoła, do której zdołała się już przyzwyczaić. Odnalezienie się w nowym mieście, próba organizacji swojego domu i nie narobienie sobie kłopotów już na wstępie bywa trudnym zadaniem. Wpasowanie się w nowe otoczenie środowisko, rozeznanie w szkole. Pewne rzeczy są trudne do wykonania i zaakceptowania. Znalezienie przyjaciół nie jest takie łatwe i przyjemne, trzeba z nimi dzielić wspólne pasje. Kim się to udaje zaczyna powoli się adaptować. Udało jej się nawiązać wspólną relację z Kate i Liamem, jednak jest jeszcze ktoś, kto sprawia, że budzi się w niej dziwne przeczucie. Kim jest Daniel? Dlaczego nie potrafi sobie go wybić z głowy?
„Wizja” jest debiutem Pauliny Drobisz nie miałam wcześniej wiec styczności z żadnymi materiałami, czy opowiadaniami. Nie wiedziałam, czego się mogłam spodziewać po lekturze, czy będzie to jedna z tych książek, o których będzie się chciało szybko zapomnieć, czy wręcz przeciwnie. Taka, do której będzie się chciało wracać i to bardzo często. Styl autorki jest niezwykle lekki i przyjemny, dialogi między bohaterami nie są teatralne, ani tez wymuszone. Opisy się pojawiają, jednak nie są nużące i nieciekawe, wręcz przeciwko pobudzają wyobraźnie i wizualizują każdą scenę i wydarzenie, o którym czytałam.
„Wizja” jest literaturą młodzieżową, co nie trudno jest zauważyć, chociażby po opisie, natomiast nie oznacza to, że starszy czytelnik, który lubi elementy paranormalne w literaturze i tajemnice powinien się tutaj łatwo rozeznać. Bohaterowie są wykreowani dobrze, myślę, że adekwatnie do swojego wieku. Pulina Drobisz z pewnością jest postacią, która jeszcze da o sobie znać. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze przeczytać książkę jej autorstwa.

Pani Paulina Bronisz autorka książki pt. '' Wizja'' ujęła mnie tym, że ma niezwykłą zdolność do przedstawienia losów nastolatki, która to musi zmierzyć się ze swoją przeszłością tak, aby nikt nie wiedział o jej cierpieniu, z którym się zmaga każdego dnia i sprawia to, że nie czuje się bezpieczna i pewna siebie.

Po przeczytaniu tej książki można wyciągnąć wiele wniosków dotyczących problemów młodzieżowych, z którymi borykają się w szkole.

W trakcie czytania zwróciłam na to, z jaką to delikatnością autorka bardzo dobrze zna psychologię osobowości bohaterów, a to potrafi wciągnąć Czytelnika, aby mógł poznawać dalsze ich losy.

Warto również podkreślić rolę rodziców Kim, którzy właściwie pomijają problem córki.

Kim jest dla mnie przykładem bohaterki, która odkrywa siebie na nowo w otaczającej trudnej dla niej samej rzeczywistości.

Nie zabraknie również w opisywanej historii Kim losów związanych z jej nowymi poznanymi szkolnymi przyjaciółmi, sympatią, ale czy wystarczy jej sił, aby powiedzieć, z jakim to problemem się zmaga, każdego dnia o tym warto się przekonać czytając tę książkę.

Wydawnictwu NowoCzesnemu dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania książki pt. '' Wizja'' autorstwa Pani Pauliny Bronisz.

Po przeczytaniu tej książki można wyciągnąć wiele wniosków...

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Powiemy Wam szczerze, że ta książka wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie.
Z dwóch względów. Po pierwsze historia trafi zarówno do dorosłych jak i do młodzieży, bo naszym zdaniem książki takie jak ta powinna przeczytać każda ze stron.
Po drugie, mamy wrażenie, że autorka w tej historii ukryła drugie dno... My tak ją zrozumiałyśmy, czy słusznie??
Czytając myślałyśmy, że ta historia to zwykłe życie nastolatki, która z jakiejś przyczyny, przeprowadza się do innego miasta, zaczyna nowe życie w nowej szkole.
Autorka pokazywała tu dylematy zwykłej nastolatki, aleee z poważnym problemem. Tak, tytułowa wizja właśnie nawiązuje do jej problemów, dla nas jednak jest w pewnym sensie metaforą. Poprzez wizję, my dostrzegłyśmy głębsze problemy nastolatek. Dlatego jesteśmy pewne, że ta książka miała ukryte znaczenie.
Kim po przeprowadzce do nowej szkoły stara się zmienić i zyskać nowych przyjaciół. Zaprzyjaźnia się z Kate i Liamem, ale także czuje niezwykłe przyciąganie do brata Liama Daniela. Chłopak oczarował ją od pierwszego spotkania, ale w głębi duszy czuła, że zna tego chłopaka już od dawna. Pozwoliła sobie na więcej luzu. Chciała żyć normalnie, być zwykłą nastolatką. Iść na bal, czy na zakupy, czy zwyczajnie wyjść coś zjeść z przyjaciółmi..
Dziewczyna stara się otworzyć na nowe znajomości, zaczyna chodzić na imprezy i ma towarzystwo. Wszystko toczy się z dnia na dzień, niestety nastolatka ponownie ma swoje wizje. Niektóre dotyczą tych dobrych rzezy inne natomiast złych.
Boi się ponownie ujawnić przed rodzicami swoich zdolności gdyż raz już to przerabiała, mówiła im o problemie, a oni jej nie uwierzyli. Wzięli ją za chorą. Za wariatkę.
Tematyka tej książki jest ważna zarówno dla młodzieży jak i dorosłych. Młodzież zobaczy, że ze swoimi problemami nie jest sama, że może komuś zaufać, natomiast dorośli mogą wyciągnąć swoje wnioski, że warto rozmawiać z dzieckiem i że czasami potrzeba nam więcej wiary żeby mu zaufać i uwierzyć.
Elementem paranormalnym są tu wizję Kim, które dotyczą przyszłości. Czy dziewczyna upora się z nimi? I kim będzie w tym wszystkim dla niej Daniel???
Autorki nie znamy, ale bardzo spodobał nam się jej styl. Lekki, dużo dialogów, opisy, które karmiły naszą wyobraźnie i dokładnie wszystko nam pokazywały przed oczami oraz zakończenie tej historii, które zwaliło nas z nów i zostawiło z otwartą buzią i pytaniem a wręcz stwierdzeniem "no tak, dlaczego nie pomyślałyśmy o tym wcześniej".
Fakt jest to książka bardziej dla młodzieży, ale cieszymy się że mogłyśmy objąć ją patronatem i pokazać Wam czytelnikom, że taki rodzaj literatury też jest ważny.
Polecamy !!
Dla nas ta historia miała przesłanie, mamy nadzieję, że dobrze go odebrałyśmy i że Wy będziecie mieć podobne zdanie na jej temat.
Dziękujemy Wydawnictwu za zaufanie i możliwość patronatu.

Powiemy Wam szczerze, że ta książka wywarła na nas bardzo pozytywne wrażenie.
Czytając myślałyśmy, że...

Nie mogę się doczekać!!❤️