W stawie

Okładka książki W stawie Emily Bone
Okładka książki W stawie
Emily Bone Wydawnictwo: Wilga Seria: Młodzi przyrodnicy popularnonaukowa dziecięca
32 str. 32 min.
2020-03-11
32 min.
Patrycja Zarawska
staw zwierzęta przyroda

Kolorowe, duże, realistyczne rysunki przedstawiające zwierzęta żyjące w stawie zainteresują najmłodsze dzieci, nawet 2-3 latki
Dopasowany do rysunków tekst skrótowo objaśnia najmłodszym przyrodę z obrazka, a starsze zachęci do pierwszych samodzielnych prób czytania

Zapraszam na moją opinię:

Zapraszam na moją opinię:

"W stawie" to zaledwie 32-stronicowy informator o jego mieszkańcach. Książeczka składa się z krótkich zdań, przedstawiających zachowania, m.in. ryb, żab, ważek, ślimaków, itp. Może spodobać się zarówno dzieciom, które interesują się zagadnieniami przyrodniczymi, jak i tym, które dopiero chcą zapoznać się z tematem życia mieszkańców stawów.

Szata graficzna jest przejrzysta i bogata w szczegóły, takie jakie przeobrażenie larwy ważki w dorosłego osobnika czy przedstawienie, w jaki sposób pająk topik, żyje pod wodą. Młody czytelnik dowie się w trakcie czytania, skąd pochodzi karp koi, który chrząszcz szybko pływa, który mieszkaniec stawu wydaje pikające dźwięki oraz inne ciekawostki, które warto poznać.

Tekst nie jest ciągły. Do danej grafiki dołączony jest krótki tekst informacyjny. Polecałabym "W stawie" dzieciom, które opanowały już sztukę czytania, ponieważ do jej nauki raczej ta pozycja się nie sprawdzi (nie widzę tego, by dziecko, które uczy się poznawać litery, przeczytało, np. słowo "żółtobrzeżek"). Ale, oczywiście, nie ma problemu, by to rodzic przeczytał ją swojemu dziecku. Uważam, że to ciekawa propozycja czytelnicza dla dzieci. Kto wie, może właśnie ona rozpali w młodym człowieku pasję przyrodniczą.

Szata graficzna jest przejrzysta...

• Przyroda
  • Przyrodnicze dla dzieci
  • Adusia
  • Chcę dla dzieci
  • Martyna
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki W stawie