Katalog motyli

Okładka książki Katalog motyli Izabela Knyżewska
Okładka książki Katalog motyli
Izabela Knyżewska Wydawnictwo: HarperCollins Polska kryminał, sensacja, thriller
HarperCollins Polska
2020-06-17
2020-06-17
kryminał thriller Izabela Knyżewska HarperCollins HarperCollins Polska

Zdecydowanie nie lubię powiesci, w których mordercą - i do tego psychopatycznym - jest policjant. To moja subiektywna ocean,ale tak juz mam. Po drugie - powieść kończy sie, a zbrodniarz pozostaje bez kary i to tez mi sie nie podoba .Liczę,więc, ze autorka pociągnie watek w dalszych tomach. Poza tym nie jest żle.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czyta się szybko, sprawnie napisana, przystępny język. Uważam, że cały zamysł bardzo intrygujący, jednakże jego rozwinięcie nie wyszło, właściwie od połowy książki domyśliłam się zakończenia, a tego akurat nie cierpię.

Przeczytałem, ale nie wiem czy dobrze zrobiłem. Bardzo infantylna powieść, morderczyni łatwa do odgadnięcia...

Do czego zdolna jest wściekła i zazdrosna kobieta, która zamierza wymierzyć karę? Czy istnieją morderstwa doskonałe? Oto kryminał debiutującej Izabeli Knyżewskiej - "Katalog motyli", książka która zaskakuje, intryguje a na koniec wbija w fotel! Dosłownie.

Komisarz Adam Smygalski zostaje wezwany do willowej dzielnicy, gdzie w luksusowej willi zostaje znalezione ciało Krzysztofa Brzeskiego, wiceszefa firmy deweloperskiej. Wszystko wskazuje na to, że został zamordowany przez kogoś, kogo znał, jednak w obliczu tajemnicy jaką skrywał, potencjalnych podejrzanych jest naprawdę sporo.

Pierwsze podejrzenie pada oczywiście na żonę - Alicję, o której nikt nie wyraża się pozytywnie, ani sąsiedzi, ani znajomi. Kobieta była widziana na miejscu zbrodni, później tajemniczo znika, co tylko utwierdza stróżów prawa w najnowszej teorii. Czytelnika również, bowiem niektóre rozdziały to narracja kobiety-morderczyni, która tytułuje Brzeskiego "Skarbie" i opisuje swój genialny plan, włącznie z ucieczką. Niestety dla wszystkich, bardzo szybko okazuje się, że to nie Alicja zabiła Krzysztofa... Zresztą, to byłoby zbyt banalne... Wtedy zmienia się nieco wersja morderczyni.

Poza Smygalskim czynny udział w śledztwie biorą patolog ze specyficznym humorem - Piotr Bałaga oraz aspirantka Nina Jurska, niezwykle bystra, dobrze kojarząca fakty i stawiająca trafne pytania. To jej pierwsza sprawa w terenie, jednak komisarz nie będzie mógł w pełni docenić jej lotnego umysłu. Dlaczego? Z uwagi na zaangażowanie i to na kilku płaszczyznach.

Z czasem w śledztwie pojawia się coraz więcej tropów, ale i pytań bez odpowiedzi. Kolejne przesłuchania niewiele wnoszą do sprawy, duża liczba śladów pozostawionych na miejscu zbrodni wydaje się być skutkiem nieuwagi mordercy, giną dowody a na jaw wychodzą tajemnice sprzed lat, również te dotyczące życia prywatnego komisarza. Czy uda mu się pogodzić rzucenie palenia z rozwiązaniem sprawy Brzeskiego czując na karku oddech pewnego więźnia?

Knyżewska podarowała nam debiut z licznymi zwrotami akcji - kiedy już nam się wydaje, że wiemy kto zabił otrzymujemy kilka dowodów na to, że się mylimy. Zmieniamy teorię i utwierdzając się w niej, szukamy powoli potwierdzenia jej prawdziwości, by po kolejnych stronicach znów zmienić zdanie. Autorka miesza, kluczy, podrzuca nieistotne informacje, by zatuszować prawdę. Choć wciąż jest przed naszymi oczyma to w nią nie wierzymy, jesteśmy wodzeni za nos. Doskonała manipulacja Knyżewskiej, sprawia, że lektura staje się wręcz punktem zapalnym w umyśle, bowiem trudno jest dociec prawdy, mając tyle rozbieżnych informacji.

Zdrada, odrzucenie, kara to trzy części na jakie została podzielona książka i jednocześnie trzy kroki do morderstwa. Historia jest tym ciekawsza, że śledzimy ją z dwóch perspektyw - policji prowadzącej śledztwo oraz morderczyni, która z ironią i humorem opisuje swoje działania i motywy nią kierujące. W swych wypowiedziach kierowanych do ofiary wyjaśnia, dlaczego go zabiła, choć zdaje sobie, że to może go już nie obchodzić...

Przyznaję, że jak na debiut to jest naprawdę dobrze. Dopieszczone dialogi, ciekawe znaczenie tytułu książki (wyjaśnienie poznajemy dopiero w trakcie czytania),wzrastające napięcie i liczne zaskoczenia; w wątpliwość mogłabym poddać jedynie sposób wykreowania postaci, gdyż nie każdy został scharakteryzowany tak, jak tego oczekiwałam po kryminale. Niemniej jednak dla zabawy w kotka i myszkę w temacie wytypowania mordercy, warto sięgnąć po ten debiut, zwłaszcza by poznać finał - szok!

Podsumowując - "Katalog motyli" to kryminał niezwykle dynamiczny i nieprzewidywalny, pełen rozgoryczenia, odrzucenia i upokorzenia. To historia o niecodziennych pasjach ludzi, samotnym macierzyństwie, poczuciu winy i pragnieniu ukarania kogoś, niezależnie od ceny. O ciszy i potrzebie rozmowy, zawiedzionym zaufaniu, zazdrości oraz bezsilności. Debiut godny polecenia

Taki debiut to ja rozumiem! Ogromny plus za dialogi: często mocne, ale nieprzekombinowane.

”Katalog motyli”to bardzo przyjemny polski debiut Izabeli Knyżewskiej. Autorka stworzyła interesującą fabułę z kryminalną zagadką w tle.Tu nic nie jest takie, jakie na pierwszy rzut oka się wydaje.
Komisarz Adam Smygalski zostaje wezwany na miejsce zbrodni. Otóż w pewnej warszawskiej dzielnicy willowej zostaje nieodnalezione ciało młodego mężczyzny .Okazuje się,że to niejaki Krzysztof Brzeski,wiceszef firmy deweloperskiej.Czyżby przyczyną jego śmierci była kłótnia małżeńska?Ale czy to nie byłoby zbyt proste?A może jednak?
Kiedy trwają poszukiwania jego małżonki na świtało dzienne wychodzi kilka pikantnych szczegółów z życia osobistego pana prezesa.Gorące romanse jakie miał na boku w końcu mogły go doprowadzić do rychłej zguby.Śledczym udaje się również odnaleźć liczne grzeszne fotografie jego wielu kochanek.Krzysztof kolekcjonował je jak swoje najpiękniejsze trofea.Jednak te obiecujące tropy prowadzą donikąd.Komisarz Adam wraz z elokwentną aspirantką Niną podejmują żmudne śledztwo,by rozwiązać tą tajemniczą zagadkę.Zatem,która z tych kobiet zaplanowała zbrodnie idealną?
”Katalog motyli”to z dobra przyjemna lektura pełna intrygi i zagadek.Nasycona chorą miłością,obsesją i zdradą.Autorka stopniowo dawkuje napięcie,by rozbudzić w nas dalsze zainteresowanie tą historią.Dodatkowo umiejętnie wodzi czytelnika za nos.Kiedy myślimy,że już wiemy jaki będzie finał tej powieści wszystko zostaje ponownie wywrócone do góry nogami.Bo choć mamy swoje podejrzenia to końcówka została świetnie napisana.Cała fabuła biegnie także dwutorowo.Mamy wgląd w toczące się śledztwo oraz możemy poznać myśli tajemniczej psychopatki.Kobiety są przecież jak motyle.Każdy inny,piękny,doskonały,ulotny.
Dziękuję @harpercollinspolska 💙

Bardzo udany debiut, a zakończenie ? Uwierzcie mi wbija w fotel.

Motyle to kobiety z którymi zamawiał się Krzysztof Brzeski, robiąc im fotki i kolekcjonował jako unikat.
Jednej chyba się naraził bo został zamordowany wraz z małżonką.

Zazdrość a może wymierzenie sprawiedliwości za czyny jakich się dopuszcił, trudno określić.
Zaczyna się śledztwo, na światło dzienne wychodzą brudy prane przez lata przez zamordowanego mężczyznę i szok spowodowany ich odkryciem.

Sprawca jest bardzo sprytny i inteligentny.
Nie daje się złapać i wszystkim gra na na nosie. Czy popełni błąd, który go zdradzi ?
Nie powiem.
Świetny kryminał, trzyma w napięciu do samego końca. Autorka nieźle miesza wątkami co bardzo mi się podobało.

Polecam bardzo.

Bardzo udany debiut, a zakończenie ? Uwierzcie mi wbija w fotel.

Jednej chyba się naraził bo został zamordowany wraz z małżonką.

Zaczyna się śledztwo, na światło dzienne...

Do czego zdolna jest kobieta, aby ukarać swojego mężczyznę? Czy może zabić?

Krzysztof zostaje odnaleziony martwy w jednej z willowej dzielnicy Warszawy. Wszystkie tropy wskazują, że morderca jest jego żona. Jej poszukiwania kończą się w momencie odnalezienia jej ciała. Dodatkowo okazuje się, że w momencie zabójstwa Krzysztofa, ta była już martwa...

Nowa debiutująca autorka, i kolejny dobry kryminał który miałam okazję przeczytać!
Książka od samego początku wydawała mi się bardzo intrygująca. Sam fakt z Iloma kobietami spotykał się martwy Krzysztof wywołała u mnie taką wściekłość, że wręcz byłam w stanie idealnie zrozumieć postępowanie jego żony. Kiedy byłam pewna że zrobiła to właśnie ona, okazało się to niemożliwe. W tym momencie wiedziałam że autorka idealnie mnie zmanipulowała, ale także przedstawiła historie ogromnie wciągającą!
Bardzo podobał mi się styl autorki jakim napisana jest książka, ale również to jak historia została przekazana. Poznajemy ją w dwojaki sposób. Biorąc udział w śledztwie ale także czytając to co opisuje nam morderczyni. Dzięki temu mogłam wgłebić się w samą psychikę zbrodniarki, oraz stworzyć sobie jej indywidualny profil psychologiczny.
Fabuła była ogromnie ciekawa, pełna zwrotów akcji, dynamiczna, ale także czasem nieprzewidywalna. Autorka bawiła się z swoim czytelnikiem, podsuwajac mu pewne fakty, które utwierdzały go w przekonaniu o rozwiązaniu sprawy, a tu nagle zupełny zwrot akcji w drugą stronę. Super! Byłam ogromnie podekscytowana, kiedy dochodziłam do tych momentów.
Jeśli miałabym zwrócić uwagę na jakieś mankamenty, to napewno była to kreacja pozostałych postaci, prócz morderczyni. Czasem wydawali się pogubieni w swoich emocjach, ale także brakowało im szczególnych rysów, które mogłabym automatycznie przypisać każdemu z nich. Mimo tego uważam że książka jak na debiut jest bardzo dobra!

Do czego zdolna jest kobieta, aby ukarać swojego mężczyznę? Czy może zabić?

Nowa debiutująca...

Pozwólcie, ale potrzebuję chwili, aby dojść do siebie i sobie to ułożyć. Wszystko wydawało się wylożone od początku, ale tak mnie wbiło w kanapę. Morderczyni jest rewelacyjna! Tak grać, tak wyprowadzić w pole? Szapoba

Autorka postawiła na rzadko spotykaną budowę powieści, bo już od początku wykłada nam jasne karty na stół. Mozolne śledztwo ukazuje, że nic tam nie jest klarowne.

Psychopatka prowadzi rozmowy ze swoją ofiarą, choć on już dawno nie żyje. Zasłużyłeś na śmierć, bo nie doceniłeś tego co mogłeś mieć.

Widać, że autorka ma wypracowany swój styl, w którym wplątuje wątki myślowe bohaterów. Nie szczędzi wulgaryzmów, brzydkiego i prostego języka, który im dłużej może drażnić. Nina jesteś świetna! W praktyce nie można oderwać się od lektury.
Czekam na 2 tom!

spodziewałam się czegoś lepszego