Kryminalny HarperCollins

LubimyCzytać LubimyCzytać
08.09.2020

Powoli kończy się lato, wieczory stają się coraz dłuższe, a pociechy w końcu ruszyły do szkoły. To najlepszy czas, by znaleźć chwilę dla siebie, nadrobić zaległą lekturę i poznać nowe nazwiska na rynku wydawniczym. Warte uwagi nowości literatury z dreszczykiem poleca wydawnictwo HarperCollins.

Kryminalny HarperCollins

„Złowrogie niebo” Alex Kava

Pochodząca z Silver Creek w Nebrasce Alex Kava to pisarka, której nie trzeba przedstawiać miłośnikom thrillerów. Książki jej autorstwa nieodmiennie goszczą na listach bestsellerów w kraju i za granicą. Thrillery Kavy podbudowane są rzetelną wiedzą psychologiczną, a także znajomością procedur policyjnych. Chociaż są fikcją literacką, często impulsem do ich napisania były prawdziwe zbrodnie. Autorka może poszczycić się 850 tysiącami sprzedanych egzemplarzy w Polsce. Tym razem spod pióra mistrzyni gatunku wyszedł thriller poczytnej serii o Ryderze Creedzie, w którym gości ulubiona przez czytelników profilerka Maggie O’Dell.

Bohaterom przyjdzie się zmierzyć nie tylko z brutalną zbrodnią, lecz także z wrogiem, którego nie są w stanie pokonać – ze śmiercionośnym żywiołem.

Reklama

Francine „Frankie” Russo jest zirytowana, kiedy młody współpracownik Tayler Gates o piątej rano prosi ją o wideorozmowę i przyłapuje w samym ręczniku. Jest tak zła, że ledwo zwraca uwagę, gdy naprzeciwko Taylera na ulicy wyrasta dwóch mężczyzn. W ciągu kilku sekund Frankie staje się świadkiem morderstwa. Kiedy zabójcy podnoszą telefon Taylera, widzą Frankie – wiedzą, jak wygląda, kim jest, gdzie pracuje i gdzie mieszka. Ona o nich nie wie nic. Ale jedno jest pewne – przyjdą po nią.

Przerażona Frankie prosi o pomoc przyjaciółkę z dzieciństwa Hannę Washington i jej partnera biznesowego Rydera Creeda – bo tylko im może zaufać. Hanna umawia Frankie na spotkanie z agentką FBI Maggie O’Dell.

Z prześladowcami na karku, Frankie spieszy na spotkanie z Maggie. Nie ma jednak pojęcia, że ​​jedzie prosto w ręce innego zabójcy – monstrualnego tornada szalejącego nad Alabamą.

„Złowrogie niebo” mrozi krew w żyłach i zachwyca suspensem. Stawka będzie wysoka, a wróg, z którym przyjdzie się zmierzyć bohaterom – nie do pokonania.

Wyspa zero

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers. Title: Wyspa zero, Author: Lubimyczytać.pl, Name: Wyspa zero, Length: 10 pages, Page: 1, Published: 2020-07-15

„Królowa lalek” Piotr Górski

Choć Piotr Górski jest dobrze znany miłośnikom fantasy („Horda”, „Melomani”, „Martwa ziemia”, „Złość bogów”), coraz więcej czytelników docenia go jako świetnego pisarza kryminałów. W lipcu 2017 roku nakładem wydawnictwa HarperCollins ukazał się pierwszy tom cyklu o komisarzu Sławomirze Kruku. W kolejnych latach zostały opublikowane tomy „Gorszy” oraz „Krewni”, a 8 lipca będzie miała premierę czwarta już część serii: „Królowa lalek”.

Kryminały Piotra Górskiego wyróżniają się dopracowaną konstrukcją, niebanalną fabułą umieszczoną w trójmiejskim pejzażu i mocnymi dialogami, a główny bohater, komisarz Kruk, choć daleki od ideału, jest postacią z krwi i kości, którą – co nie jest oczywiste we współczesnym kryminale – zwyczajnie daje się lubić.

„Fakty i spekulacje układały się w całość.
To była ładnie opowiedziana historia.”

Młoda kobieta po kłótni z mężem wychodzi nocą z przyjęcia. Po kilku godzinach zostaje znaleziona martwa przy trójmiejskiej obwodnicy, ze zmasakrowaną połową twarzy. Śledztwo prowadzi dwóch oficerów policji: podkomisarz Damian Paczulski i komisarz Sławomir Kruk. Po szeregu podjętych działań wydaje się, że zagadkę rozwiązano – znaleziono zarówno motyw, jak i sprawcę. Niespodziewanie na jaw zaczynają jednak wychodzić szczegóły, które grono znajomych ofiary oraz przebieg zdarzenia stawiają w nowym świetle. Rozwikłanie sprawy utrudnia fakt, że Kruk i Paczulski toczą ze sobą zimną wojnę. Nie wiedzą, że znajdą się w sytuacji, w której życie jednego będzie zależeć od lojalności drugiego.

Królowa lalek

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers. Title: Królowa lalek, Author: Lubimyczytać.pl, Name: Królowa lalek, Length: 9 pages, Page: 1, Published: 2020-09-08

Piotr Górski

 

„Górski pisze inteligentnie i z poczuciem humoru, fabuła powieści trzyma w napięciu, a autor do samego końca zwodzi czytelnika mylnymi tropami. […]

Piotr Górski dysponuje sprawnym warsztatem pisarskim, w efekcie czego jego powieści to interesujące, mocne kryminały, których atutem są nietuzinkowi bohaterowie, wyraziste dialogi, szybkie zwroty akcji i zawiła fabuła, głęboko wciągająca czytelnika i dająca mu dużą satysfakcję z lektury.” – Robert Wiśniewski, DobreKsiązkiMag.pl

„Pan Rasmussen” Grzegorz Gortat

„Pewne rzeczy się powtarzają w każdej epoce, zmieniają się tylko nazwy, narzędzia, głoszone hasła i kolory mundurów”.

Wielu miłośników dobrej literatury ucieszy nowość czytelnicza Grzegorza Gortata, autora wyjątkowego, który dał się poznać nietuzinkowymi powieściami zarówno dla młodszego odbiorcy, jak i dla dorosłych. Gortat często odwołuje się do popularnych gatunków (powieść noir, kryminał, powieść gotycka, fantasy), mieszając je dowolnie i przetwarzając na potrzeby danego utworu.

Nagrodzony przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za powieść „Do pierwszej krwi”, trzykrotnie wyróżniony w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku. Powieść „Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo” została nagrodzona FENIKSEM SPECJALNYM 2018, przyznanym przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich.

Reklama

Wyobcowanie, rasizm, Holokaust, wojna, fatalizm w życiu jednostek, zagrożenia cywilizacyjne i kulturowe. Tematyka, którą podejmuje, nie jest łatwa. Podobnie jest w przypadku najnowszej książki Grzegorza Gortata „Pan Rasmussen”. Zawarty w powieści wątek kryminalny od pierwszych chwil przykuwa uwagę. Jednak oprócz walorów rozrywkowych, pełen przemyśleń „Pan Rasmussen” stanowi przede wszystkim mądrą lekturę, skłaniającą do zastanowienia się nad słusznością sądów, które nieraz tak łatwo przychodzi nam wydawać.

Zachwyci wymagających czytelników.

Kiedy Henryk Rasmussen wraca do domu z porannych zakupów, zastaje otwarte drzwi mieszkania, a w kuchni martwą żonę. Policyjne dochodzenie pozostawia wiele do życzenia, więc Pan Rasmussen bierze sprawy w swoje ręce…

Czy „Pan Rasmussen” to kryminał? Zapewne, są przecież zbrodnia, ofiara i policyjne śledztwo.

Grzegorz Gortat

Ale przede wszystkim jest to jednak powieść o miłości, przemijaniu, zawiedzionych nadziejach, iluzji postępu i odchodzeniu świata, jaki znamy. O nieuchronności społeczno-ekonomicznych procesów, których nie jesteśmy w stanie powstrzymać.

Jest to wreszcie podróż przez różne epoki i kultury, profesor Rasmussen to bowiem światowej klasy antropolog. Warto go posłuchać, kiedy przestrzega nas przed tym, czego być może nie widzimy albo widzieć nie chcemy.

Pan Rasmusen

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers. Title: Pan Rasmusen, Author: Lubimyczytać.pl, Name: Pan Rasmusen, Length: 10 pages, Page: 1, Published: 2020-09-08

„Katalog motyli” Izabela Knyżewska

Warto również zwrócić uwagę na debiutujących na polskim rynku autorów kryminałów.

Do ciekawych twórców bez wątpienia należy Izabela Knyżewska. Z wykształcenia muzykolog, z zawodu marketingowiec, z zamiłowania pisarka. Pochodzi z Białegostoku, od blisko 20 lat mieszka i pracuje w Warszawie. „Katalog motyli” to jej literacki debiut, którym pragnie zainteresować czytelników ceniących zwartą narrację, ciekawą intrygę i wyraźnie zarysowane postacie, wśród których szczególnie silny głos należy do kobiet.

W warszawskiej dzielnicy willowej ginie Krzysztof Brzeski – młody, dobrze sytuowany mężczyzna. Jego luksusowe życie wypełnione podróżami, zabawą i beztroską skończyło się w chwili, gdy kobieta, którą najwyraźniej znał, zatopiła w jego ciele nóż.

Komisarz Adam Smygalski wraz z aspirantką, Niną Jurską, podejmuje żmudne śledztwo, w którym nic nie jest oczywiste. Wkrótce okaże się, że pozory mylą, obiecujące tropy prowadzą donikąd, a przeciwnikiem jest nieprzeciętnie inteligentna kobieta, która zaplanowała zbrodnię doskonałą.

Mówi się, że każdy w sytuacji ekstremalnej może zmienić się w morderczą bestię. Czy tak się stało w przypadku zabójstwa bogatego playboya? Czy delikatna jak motyl kobieta stała się wyrachowaną zabójczynią?

I kto zaciera po niej ślady?...

 

Katalog motyli

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers. Title: Katalog motyli, Author: Lubimyczytać.pl, Name: Katalog motyli, Length: 7 pages, Page: 1, Published: 2020-09-08

Izabela Knyżewska

„Znamię” Olgierd Hurka

Zdecydowanie godne polecenia jest także „Znamię” – debiut kryminalny, który zaskoczy oryginalnym podejściem do gatunku. Świeżo upieczony autor, Olgierd Hurka, pochodzi z Gdańska. Zamierzał studiować polonistykę, ale w ostatniej chwili wybrał handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. Ponadto ukończył studia MBA na Uniwersytecie w Manchesterze. Lata doświadczeń zbieranych w międzynarodowym środowisku biznesowym w połączeniu z żywą miłością do literatury zaowocowały decyzją, żeby samemu sięgnąć po pióro. Tworzy prowokującą do myślenia prozę, w której akcja stanowi wehikuł dla pogłębiania rysu psychologicznego postaci konfrontowanych z dramatycznymi wydarzeniami.

Reklama

„Znamię” ukazało się miesiąc temu. Autor, wychodząc od zagadkowego zniknięcia partnerki biznesowej głównego bohatera, wprowadza nas w środowisko ludzi gotowych dla pieniędzy i sukcesu zrobić dosłownie wszystko. Fabuła powieści stanowi pretekstdo pokazania skomplikowanych relacji międzyludzkich oraz wpływu wstrząsających przeżyć na psychikę i zachowanie.

Joanna Szymalak, prawniczka renomowanej kancelarii, pewnego dnia nie pojawia się w pracy – znika bez śladu. Prowadzone przez policję śledztwo nie daje rezultatów. Tymczasem szef kancelarii, Michał Tumski, odkrywa przekręt mający doprowadzić do wrogiego przejęcia firmy deweloperskiej, której sprawy prowadziła Joanna. Michał wstępuje na wojenną ścieżkę z konkurentem zagrożonej spółki, lecz nie docenia przeciwnika, który z żelazną konsekwencją realizuje swój wielki giełdowy plan. Następuje ciąg fatalnych wydarzeń. Okazuje się, że w pewnych kwestiach prawdopodobnie wszyscy się mylili.

Świat biznesu potrafi być bezwzględny, ale czy nawet najostrzejsza konkurencja może przybrać formę porachunków mafijnych, w których wszystkie chwyty są dozwolone?

 

Znamię

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers. Title: Znamię, Author: Lubimyczytać.pl, Name: Znamię, Length: 7 pages, Page: 1, Published: 2020-09-08

Olgierd Hurka

Artykuł sponsorowany

[kk]

Reklama

komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Książka_koc_kot 08.09.2020 16:59
Czytelniczka

Wybór spory. Najbardziej z opisu podoba mi się "Pan Rasmussen", "Królowa lalek" i "Katalog motyli".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 09.09.2020 11:21
Administrator

Trafiły już na wirtualne półki "Chcę przeczytać"? :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Książka_koc_kot 09.09.2020 14:03
Czytelniczka

Już są ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 08.09.2020 14:10
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd