rozwiń zwiń

Czy jest nas za dużo?

Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
27 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
562
231

Na półkach: , , ,

Tkwi we mnie głębokie przekonanie, że my, jako ludzie jesteśmy istotami o niezbadanej naturze, zdolnymi zarówno do czynienia najgorszego zła, jak i najwyższego dobra. Liczba ludności na świecie wciąż się zwiększa, a biorąc pod uwagę, że naszym jedynym domem wciąż pozostaje Ziemia, której zasoby są ograniczone, a w której naturę nieustannie integrujemy, rodzi to wiele problemów, z których jeszcze nie wszyscy zdajemy sobie sprawę. Czy jest nas za dużo? Pyta Marek Lechowskie w swojej książce o tym samym tytule. I odpowiada, ale jego odpowiedź jest o wiele bardziej skomplikowana, niż byśmy tego chcieli.

Gdy Czy jest nas za dużo przybyło w moje ręce, byłam w trakcie lektury innej powieści, dlatego pozwoliłam sobie jedynie na szybkie zerknięcie w jej treść, a dokładnie na przeczytanie zaledwie pierwszego zdania, po którego lekturze skrzywiłam się mocno i zaczęłam myśleć, że będę mieć do czynienia z książką bardzo naukową, przez którą przebrnięcie będzie stanowiło dla mnie spore wyzwanie. Po pewny czasie powróciłam jednak do lektury tej pozycji, i tak przeczytałam pierwszą stronę, stwierdzając, że nie masz aż tak źle, przeczytałam drugą i trzecią stronę z myślą, że robi się coraz ciekawej, a w końcu przeczytałam cały pierwszy rozdział, stwierdzając, że ta książka jest niebywale interesująca i, że zawiera w sobie dokładnie to, czego chciałam. Nie chcę bowiem, żebyście zrozumieli mnie w tym miejscu źle i uciekli z przysłowiowym krzykiem, ale Marek Lechowski stworzył książkę, która niezmiennie kojarzy mi się nie z tym rodzajem artykułu na studiach, od którego zamykają nam się oczy i który zanudza nas treścią, lecz z tego rodzaju artykułem, który wymaga od nas myślenia, ale do którego z herbatą w ręku aż chce się powrócić, by po prostu dowiedzieć się czegoś więcej.

O czym tak właściwie jest ta pozycja, należałoby zapytać. O ludziach i ich naturze, o świecie, który wciąż się zmienia, o ekonomii, potrzebach i ambicjach. Książka dzieli się bowiem na pięć rozdziałów i około trzydziestu podrozdziałów, które naprawdę zgrabnie się ze sobą przeplatają, krążąc wciąż wokół tematu liczby ludności na świecie, ale tak naprawdę każdy z rozdziałów opowiada o czymś innym. Pierwszy rozdział to swego rodzaju wprowadzenie, które jednak pozwoliło mi spojrzeć na cały problem związany z liczbą ludności z nieco innej perspektywy. Czy zastanawialiście się kiedyś bowiem nad tym, że tak naprawdę ogromny wpływ na przyszłość Ziemi ma nie tylko liczba ludności, ale także ich potrzeby, to jak wysoko jako ludzkość postawimy sobie poprzeczkę naszego dobrobytu? Ja przed lekturą tej powieści nigdy się nad tym nie zastanawiałam. W kolejnych rozdziałach autor zadaje kolejne pytania, o to, czy spadająca liczba ludzi to dobry, czy zły znak dla przyszłości, o to, czy zdajemy sobie sprawę, że z bardzo prostego powodu, (którego jednak nie widzimy) Polska nigdy nie dorówna Niemcom w rozwoju, o to jaka czeka na przyszłość i o to, czy będzie ona podobna do którejś z wersji, którą znamy z filmów.

Już same te pytania były dla mnie interesujące, ponieważ niejako otworzyły w mojej głowie kolejne furtki, dały mi nieco inną perspektywę. Do tego wszystkiego dochodzi jednak to, że Marek Lechowski bardzo zgrabnie przeprowadza nas przez kolejne strony swojej książki, pisząc zrozumiałym językiem, a jednocześnie odnosząc się do myśli różnych naukowców, czy dzieł naukowych i na dodatek przeplatając to wszystko kolejnymi przykładami, czy „historiami”, które pozwalały na zobrazowanie danej kwestii, na zrozumienie danego problemu bądź zobaczenie, że znamy już konsekwencje pewnych typów myślenia, a po prostu nie chcemy tego zauważyć. Nie ma co jednak ukrywać, nie jest to raczej książka z gatunku tych, które czyta się w jedno popołudnie, ponieważ mimo wszystko nagromadzenie danych może tutaj przytłoczyć, jeśli będziemy je poznawać zbyt szybko, ale wydaje mi się, że jeśli będziecie dawkować sobie jej lekturę tak jak ja, co raz odkładać ją, gdy jej treść nas przytłoczy, a potem powracać do niej z nową energią, to spędzicie z tą książką naprawdę dobry czas.

Czy jest nas za dużo? to książka z gatunku tych, na których czytanie trzeba poświęcić nieco więcej czasu niż na przeczytanie „zwykłej” powieści, a jednak warto znaleźć ten czas. Jest to bowiem książka niebywale interesująca, przekazująca wiedzę popartą badaniami, która może otworzyć nasze umysły i nadać nam nową perspektywę patrzenia zarówno na świat, jak i na samego siebie. Może nie jest to pozycja dla każdego, ale myślę, że warto dać jej szansę

Tkwi we mnie głębokie przekonanie, że my, jako ludzie jesteśmy istotami o niezbadanej naturze, zdolnymi zarówno do czynienia najgorszego zła, jak i najwyższego dobra. Liczba ludności na świecie wciąż się zwiększa, a biorąc pod uwagę, że naszym jedynym domem wciąż pozostaje Ziemia, której zasoby są ograniczone, a w której naturę nieustannie integrujemy, rodzi to wiele...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    116
  • Przeczytane
    34
  • Posiadam
    7
  • Teraz czytam
    4
  • 2020
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Nauka
    1
  • 2021
    1
  • ZNl20
    1
  • * Do kupienia (tylko używane)
    1

Cytaty

Więcej
Marek Lechowski Czy jest nas za dużo? Zobacz więcej
Marek Lechowski Czy jest nas za dużo? Zobacz więcej
Marek Lechowski Czy jest nas za dużo? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne