Na świecie żyje coraz więcej ludzi o coraz większych ambicjach. Ambicje te skupiają się na dodatek wokół "mieć", a nie "być".
Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marek Lechowski
2
6,5/10
Pisze książki: literatura piękna, popularnonaukowa
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,5/10średnia ocena książek autora
35 przeczytało książki autora
119 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Może zdarzyć się tak, że przeżycie jednej osoby oznacza śmierć drugiej.
1 osoba to lubiNa naszych oczach giną gatunki zwierząt, które do niedawna jeszcze zamieszkiwały znacznie połacie Ziemi. Giną, bo znika ich środowisko natur...
Na naszych oczach giną gatunki zwierząt, które do niedawna jeszcze zamieszkiwały znacznie połacie Ziemi. Giną, bo znika ich środowisko naturalne, które przekształcamy, ponieważ jest nam potrzebne.
1 osoba to lubi
Najnowsze opinie o książkach autora
Czy jest nas za dużo? Marek Lechowski
8,1
Witam Was ponownie Kochani
Nie wiem jak Wy, ale ja lubię książki praktycznie w każdym gatunku literackim, nie gardzę żadnym ;)
Dzisiaj chciałam Wam polecić książkę o tytule na czasie CZY JEST NAS ZA DUŻO? Marka Lechowskiego.
Ziemia ma swoje ograniczenia i pytanie czy jest jakaś liczba, granica, kiedy powinniśmy się zatrzymać? Wzrost liczby ludności sprawia, że coraz trudniej pogodzić nasze życie z życiem pozostałych mieszkańców planety. Naszym wzorcem są kraje Zachodu, zwłaszcza USA. Średnia wieku w XVII w. wynosiła 27 lat, nie oznacza to jednak, że nie było wówczas 40-latków. Taka niska średnia wieku wynikała z bardzo dużej umieralności dzieci. Stopień rozwoju mózgu oraz niektórych organów noworodka pokazuje, że rodzi się ono zdecydowanie za wcześnie aby samodzielnie mogły utrzymać się przy życiu. Dlaczego nie mogłyby być dłużej w łonie matki? Autor daje nam bardzo satysfakcjonującą odpowiedź w tym temacie. W latach 60. XX wieku liczba ludności wynosiła 3 miliardy, na początku 2000 r. było nas już 6 miliardów i przemy do przodu, mijając liczbę 7,5 miliarda. Roczny przyrost ludności to 81 milionów (ok. 56,4 milionów ludzi umiera, a rodzi się 137 milionów). Naukowcy zauważyli również pewną tendencję polegająca na tym, że wraz ze wzrostem poziomu edukacji i zamożności spada dzietność kobiet. 1 miliard społeczeństwa żyje na krawędzi głodu. Gatunki roślin i zwierząt znikają 100 razy szybciej niż przed pojawieniem się ludzkości. Najgorsze jest to, że już teraz nie istnieje bardzo dużo gatunków zwierząt i roślin a mnóstwo jest na wyginięciu, tylko po to aby człowiek mógł zagarniać tereny pod uprawy.
Jeśli interesuje Was historia dotycząca kamiennych olbrzymich głów na Wyspie Wielkanocnej i samej Wyspy Wielkanocnej pisarz bardzo ciekawie przybliża nam tematykę tego miejsca
Liczba ludności w Polsce spada, nie da się tego ukryć, takie są statystyki. Rząd chcąc obrócić ten spadek we wzrost wprowadził program „Rodzina 500 plus”. Społeczeństwo oczekuje dynamicznego rozwoju kraju w którym żyje ale bez młodych osób nie będzie taki dynamiczny.
W 2011 r. w naszym kraju przypadało 26 emerytów na 100 osób. Prognozuje się, że w 2035 r. ta liczba wzrośnie do 45 osób na 100. Jak wyglądamy na tle innych krajów? Ano nie ciekawie. Społeczeństwo Japonii jest jednym z najstarszych społeczeństw na świecie. Dług publiczny związany z wypłacaniem emerytur jest największy wśród krajów rozwiniętych
Polska pokryta jest w 30% lasami, jest to poniżej średniej dla UE27, która wynosi 37%. Liderami w powierzchni pokrytej lasami jest Finlandia (73%) i Szwecja (68%).
Za ok. 250 milionów lat Ziemia widziana z kosmosu będzie wyglądała zupełnie inaczej, ruchy płyt tektonicznych spowodują przesunięcia oceanów i kontynentów. Prognozuje się, że dojdzie nawet do tego, że wszystkie kontynenty na pewien czas będą stanowiły jeden super wielki kontynent. Za ok. 50 milionów lat Ziemia zostanie uderzona przez planetoidę – prawdopodobieństwo wynosi jednak 1 do 100 000. Ale to i tak większe prawdopodobieństwo niż wygrana w totka ;)
Co się wydarzyło w 1991 r. w Rwandzie i Burundi? Wystarczyło kilka tygodni aby zginęło ok. 1 miliona ludzi.
Zgadzam się z p. Markiem, że powinniśmy podążać za instynktem samozachowawczym. Sprawić aby połowa Ziemi była chroniona, aby przetrwały gatunki roślin, drzew i zwierząt pierwotnych. Aby połowa Ziemi była porośnięta naturalnością, aby w te miejsca nie ingerowała ręka człowieka. Patrząc jednak na to co się dzieje i w jakim tempie odbudowa trwałaby pewnie tysiące lat
Książka bardzo edukacyjna i dająca do myślenia – jeśli chcecie zaczerpnąć trochę nowej wiedzy polecam Wam ją z czystym sumieniem, tym bardziej, że nie są to informacje wyssane z palca tylko autor podpiera się różnymi naukowymi i statystycznymi źródłami.
---- Zaczytany Książkoholik
Czy jest nas za dużo? Marek Lechowski
8,1
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się czy jest nas za dużo? Przyznam szczerze, że ja nigdy, jednak gdy poznałam tą książkę zaczęłam się zastanawiać nad tym pytaniem i odpowiedzą na nie.
Ostatnio skończyłam czytać książkę "Czy jest nas za dużo?" autorstwa Marka Lechowskiego, wydawnictwo AlterNatywne.
Autor wykazuje się bardzo dużą lekkością pisania, czyta się tą książkę jak opowiadania, mimo że porusza ona trudne tematy. Mimo, że jest to książka popularnonaukowa czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko.
Jeśli chodzi o treść książki, nawiązuje ona do wydarzeń historycznych i wizji przyszłości z filmów i powieści science-fiction.
"Na świecie żyje coraz więcej ludzi o coraz większych ambicjach. Ambicje te skupiają się na dodatek wokół "mieć", a nie "być"."
Ludzie dążą do tego aby mieć wszystko, lecz warto czasami zatrzymać się i przemyśleć jak wygląda nasze życie, czy nie spędzamy za mało czasu z naszymi najbliższymi. Przecież życie ma się tylko jedno, więc warto brać z niego jak najwięcej, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, bo kiedyś mo,że zabraknąć albo ich, albo nas.
"Na naszych oczach giną gatunki zwierząt, które do niedawna jeszcze zamieszkiwały znacznie połacie Ziemi. Giną, bo znika ich środowisko naturalne, które przekształcamy, ponieważ jest nam potrzebne."
"Może zdarzyć się tak, że przeżycie jednej osoby oznacza śmierć drugiej."
Człowiek uważa się za najważniejszą istotę na Ziemi, chcemy wszystko, bo myślimy, że wszystko nam się należy. Jednak to nie my byliśmy tu pierwsi. Odbieramy życie miliardom zwierzą rocznie, uważamy się za panów tej planety, jednak tak naprawdę ją niszczymy. Idąc do lasu widzimy sterty śmieci, ludzie w ogóle nie szanują środowiska naturalnego. Niszczymy naszą planetę, nasz dom.
"Macierzyństwo czy ojcostwo jest nam potrzebne; bez niego nie mamy poczucia spełnienia, a bywa nawet, że czujemy, iż życie jest pozbawione sensu i celu"
"Nasza naczelna zasada głosi, że życie ludzkie nie ma ceny. Dzięki postępowi medycyny żyjemy coraz dłużej i w lepszym zdrowiu niż nasi przodkowie"
To normalne, że każdy człowiek prędzej czy później chce mieć swojego potomka. Medycyna coraz bardziej idzie na przód, ludzie żyją coraz dłużej. Dlatego ludzi na świecie jest coraz więcej, a nasza populacja w ciągu ostatnich 200 lat zwiększyła się sześciokrotnie i wciąż rośnie. Jeśli nic z tym nie zrobimy może okazać się, że w 2059 roku będzie nas 8,92 miliarda. I tu pojawia się pytanie: Czy jest nas za dużo? Jak liczba ludzi wpływa na człowieka, naturę, ekonomię i planetę? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i wiele innych to jest książka dla Ciebie. A może jesteś ciekawy historii Wyspy Wielkanocnej, albo tego jak wygląda sytuacja starzenia się ludności Polski. Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w tej książce.
Kochani, ostatni cytat który Wam przedstawię, nad którym każdy powinien się zastanowić:
"Ludzie to trudni sąsiedzi z punktu widzenia każdego gatunku, który dzieli z nami Ziemię. Niektóre z nich skazujemy na zagładę, ponieważ zajmujemy ich obszary, wycinamy lasy i sadzimy tam monokultury, które są nam potrzebne do utrzymania przy życiu tak licznej populacji. Na koniec, nawet jeżeli dokonają swojego żywota i wymrą, to i tak ich ;los jest lepszy od tych, które trafiły do ogrodów zoologicznych, gdzie tkwią przez całe życie, aby stać się dla nas źródłem rozrywki i wiedzy."
⭐Moja ocena to 9/10⭐