Łzy wojny

Okładka książki Łzy wojny
David ChurchillWilbur Smith Wydawnictwo: Albatros Cykl: Saga rodu Courteneyów (tom 15) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga rodu Courteneyów (tom 15)
War Cry
2017-02-23
Paweł Korombel

Okładka książki Po dwóch stronach David Churchill, Wilbur Smith
Ocena 7,7
Po dwóch stronach David Churchill, Wi...
Okładka książki Ghost Fire Tom Harper, Wilbur Smith
Ocena 8,0
Ghost Fire Tom Harper, Wilbur ...

+/-

+/-

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Miłość czy Ojczyzna?Z takimi dylematami przyszło mierzyć się parze głównych bohaterów.Powiem,że podczas czytania tej historii bardzo czekałam na dalszy rozwój wypadków,gdyż byłam ogromnie ciekawa podążania śladami ich zakazanej miłości.Jednak akcja,która toczyła się tu z wielkim mozołem,utrudniała mi ona zdecydowanie jej odbiór.Niezwykle ciężko było mi poczuć klimat tej powieści.Chyba nie do końca tego po niej oczekiwałam...
Zaintrygowana afrykańskim akcentami i mieszanymi kulturami w cieniu wielkiej wojny chciałam poznać opowieść o uczuciu,które nie miało prawa się narodzić.Poznajemy dwie rodziny.Obie o sprzecznych poglądach,walczących o dobro swoje i swojego kraju.Mamy charyzmatyczną Saffron i lojalnego Gerharda,ale zanim dotrzemy do upragnionego wątku ich głębokiego uczucia musimy uzbroić się w nie lada cierpliwość i przebrnąć przez szereg innych,pobocznych wątków,które to rozgrywają się tu dość topornie.Ta opowieść nie zbudziła we mnie takiego zainteresowania,emocji i wzruszeń na jakie po cichu liczyłam.W sumie było wręcz przeciwnie.Z każda,kolejną stroną odczuwałam coraz większe nużenie,czekając na upragniony koniec tej historii.Tylko ostatnie 100 stron rozbudziło moją ciekawość i uwagę a zakończenie sprawiło,że nawet przez pewien moment zastanowiłam się,czy nie sięgnąć przypadkiem po kolejną cześć.Pewnie to zrobię,ale nie zbyt szybko.
Łℤ𝕐 𝕎𝕆𝕁ℕ𝕐 to opowieść,która rozgrywa się niespiesznie ukazując koleje losów członków obu rodzin,które zostały ze sobą splecione.Tło historyczne,jak i polityczne w tej powieści zostało przez autora dobrze zarysowane i dopracowane.Jednak całość rozgrywającej się tu fabuły oraz jej forma mnie nie porwała.W głównej mierze skupiła się ona na ukazaniu pozycji i władzy,jaką posiadali bogaci arystokraci.Miłość i wojna to tematy,które mnie niezmiernie fascynują z tamtego okresu,ale tu ten motyw okazał się bardzo znikomy(w porównaniu do tego,jak zapowiadał opis).Zniknął,ukryrty gdzieś pod osłoną mało interesujących,przegadanych i rozwleczonych wydarzeń.
@wydawnictwoalbatros
5.5/10

Jak zwykle wciągające, pełne emocji. Ale czuje się już inną rękę, niestety.

Jak zwykle wciągające, pełne emocji. Ale czuje się już inną rękę, niestety.

Świetna, napisana z dużym rozmachem saga rodu Courtney i choć sięgnęłam od razu po piętnastą część, pomijając wcześniejsze losy rodziny, wszystko było czytelne i jasne. Postanowiłam przeczytać ten właśnie tom i jego kontynuację, gdyż obejmuje czasy przed II. wojną światową i po jej wybuchu, ale odsłonił przede mną tę mniej znaną historię walk toczonych poza Europą, o której miałam bardzo mgliste pojecie. W tej książce znalazłam wszystko, czego szukałam. Jest wielka miłość, która spada na główną bohaterkę, jak grom z jasnego nieba, jest mnóstwo rodzinnych zagadek i intryg, wątków szpiegowskich i niesamowite tło wydarzeń wojennych w obszarach kolonialnych korony brytyjskiej. Mnóstwo postaci, bogactwo charakterów, przez co czyta się tą powieść chwilami z zapartym tchem. Zaraz sięgam po kontynuację tej ksiązki i szykuję się na wielką ucztę.

Splecione losy dwóch rodzin stojacych po dwóch stronach wojennych konfliktów. czas pierwszej i drugiej wojny - Brytyjczycy - Niemcy.

Polecam. Dobrze się czyta.

Polecam. Dobrze się czyta.

Dzieciństwo dla Saffron Courtney kojarzy się z utratą ukochanej matki. Zostaje zmuszona, by szybko dorosnąć. Ojciec decyduje się do posłania córki do szkoły dla dziewczyn w Johanesburgu. Po jej ukończeniu wybiera podróż do Anglii, by tam kontynuować naukę. Wtedy wszystko co znała zostawia za sobą i mierzy się z czymś nowym, nieznanym. Gerhard von Meerbach również w młodym wieku traci ojca. Na nim i jego bracie ciąży wielka odpowiedzialność utrzymania rodzinnej firmy. Gdy rozpoczyna się II wojna światowa ich losy się połączą. Jednak nie na długo. Ich rodziny stoją po dwóch różnych stronach. Ich miłość nie powinna mieć miejsca. Czy tych dwoje pokona przeciwności losu i będą razem?.

Miłość, wojna, dwie rodziny z różnych sfer. Tak można określić tą książkę. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Wątek miłości głównych bohaterów jest znikomy. Więcej czasu zostało poświęcone opisaniem działaniom wojennym czy intryg rodzinnych. Ich pierwsze spotkanie trwało bardzo krótko, aż za krótko. Samo wprowadzenie jest monotonne i zbyt długie. Opisy otoczenia też były bardzo skromne. Liczyłam, że poczuje tamten klimat. Nutka erotyki, która w pewnym momencie się pojawiła była bardzo dziwna i niepotrzebna. Dużym atutem jest język, którym posługuje się autor . Jest on ciężki i bardzo mocny. Idealnie odzwierciedla to co chcę nam przekazać. Ilość pojawiających się postaci jest duża i czasem można się pogubić. Zdarza się nawet, że trzeba trochę się cofnąć, aby dokładnie wszystko zrozumieć. Zdecydowanie nie pomaga w tym brak wyraźnego podziału na rozdziału. Autor przy kreowaniu głównych postaci pokazuje zupełnie inny obraz kobiety. Kobiety, która jest odważna, dokładnie wie czego chce, łamie stereotypy. Książki opisujące losy rodzinne są bardzo trudne. Pojawia się w nich bardzo dużo wątków. Trzeba wiedzieć na których się skupić bardziej i jaki będzie tym dominującym. W tym przypadku jest zbiór wszystkiego, tworząc lekki chaos.

Jest to moja pierwsza książka z tej serii. Moim zdaniem została ona napisana bardzo ogólnie. Chociaż doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to już kolejna książka o losach tych rodzin. To czegoś zabrakło, by mnie wciągnąć w całą historię. Autor rozciągnął wszystko w czasie i już wiadomo, że pojawi się kolejna książka o losach tej pary. Jestem bardzo ciekawa jak tam zostanie wszystko przedstawione.

Za egzemplarz dziękuje Wydawnictwu Albatros.

To nie jest literatura, którą lubię.

To nie jest literatura, którą lubię.

Jak dla mnie za długi wstęp (życiorys Saffron od dziecinstwa po studia), tak naprawdę akcja zaczyna sie od ok. 300 str. To jak powolne wchodzenie z sankami pod górkę i szybki zjazd na sankach z gorki. Czuję niedosyt, bo książka jest bardzo ciekawa, jezyk i opisy na wysokim poziomie, fabuła sie rozwinęła i tak nagle skończyła. Mam nadzieję, że bedzie druga część.

Książkę otrzymałam z klubu recenzenta serwisu nakanapie.pl

To nie jest pierwsza książka Wlibura Smitha, którą miałam okazję przeczytać. Poprzednie części o rodzie Courtneyów czytałam dosyć dawno temu mając dużo mniejszy bagaż czytelniczy niż obecnie. Dlatego też trochę inaczej podeszłam do tematu. Nie oznacza to, że nie było ciekawie :)
Przenosimy się więc w czasy przed wybuchem II wojny światowej do Afryki, a dokładniej do Kenii, gdzie spotykamy młodziutką Saffron. To córka Ewy i Leona Courteneyów. Dziewczynka walczy w zawodach jeździeckich. rodzice mają powody do tego aby być dumnymi z córki, bo ta obdarowana została wyjątkową sprawnością fizyczną.
Niestety nad rodziną gromadzą się czarne chmury. Ewa zachodzi w ciążę, a początkowe szczęście zmienia się w koszmar. Kobieta cierpi bowiem na nadciśnienie, które powoduje śmierć. Od tej pory zmienia się wszystko. Mimo iż ojciec stara się jak może aby zapewnić dziewczynie to co najlepsze to jednak nie potrafi zastąpić matki. Saffron swoim uporem udowadnia, że może osiągnąć wiele i tak naprawdę ogranicza ją tylko i wyłącznie jej wyobraźnia. Dziewczyna kończy elitarną szkołę i wyjeżdża na dalszą naukę do Londynu.
Nasz drugi bohater wywodzi się z zupełnie innego kręgu kulturowego i społecznego. To Gerhard von Meerbach. Jego rodzina ma udziały w firmie produkującej samoloty. Poza tym są bardzo blisko związani z ideologią Hitlera. Splot różnych okoliczności sprawia, że rodziny te łączy postać Ewy oraz jej udział w szpiegostwie. I jak można się domyślać los przecina ze sobą drogi Saffron i Gerharda. I nie jest to spotkanie zwykłe, bo wywiera ogromny wpływ na oboje.
Bardzo ujmujące są fragmenty powieści związane z pobytem dziewczyny w urzekającej Kenii . Widać tu jak zwykle u tego autora niezwykły szacunek dla ludzi, kultury i przyrody afrykańskiej. Jego afrykańskie korzenie mocno się tu uwydatniają. Ujmujący jest fragment pokazujący honor Masajów - wyścig na stadionie.
Zdecydowanie trudniej czytało mi się części związane z polityczną scenerią. Przebijające okrucieństwo brata Gerharda Konrada, jego zapatrzenie w działalność Hitlera nastawiały negatywnie do całej rodziny.
Czy uczucie pomiędzy Saffron i Gerhardem ma jakiekolwiek szanse, gdzie oboje muszą wybierać?

Książkę otrzymałam z klubu recenzenta serwisu nakanapie.pl

Przenosimy się więc w czasy przed...

Wilbur Smith Łzy wojny Zobacz więcej