Poznaj swoje hormony

2020-04-15
Urszula Gardner
hormony popularnonaukowa popularnonaukowe

Okładka książki Poznaj swoje bakterie Nicola Temple, Catherine Whitlock
Poznaj swoje b... Nicola Temple, Cath...

Piękna szata graficzna, jednak niestety forma przeważa tu nad treścią. Ale naprawdę świetna forma ;) Wiele tematów hormonalnych zostało - nie powiem poruszonych - lekko trąconych. Dotkniętych jednym palcem :P
Jeśli ktoś ma zerową wiedzę o hormonach, to na pewno dużo w tej książki wyniesie. To taki podręcznik do lekko rozszerzonej biologii.
Jeśli ktoś się już w tych tematach trochę orientuje, to i tak uzupełni wiedzę o dodatkowe informacje.
Ale jeżeli lubicie zanurzać się głębiej w interesujące Was tematy, to jednak tu będzie na to za płytko.

No i nie mogę się powstrzymać przed przytoczeniem znalezionej w tej książce kalki językowej, tłumacz naprawdę powinien się wstydzić. Ale można się pośmiać:
"Proces starzenia przypomina skomplikowaną, złożoną z wielu elementów układankę, w której znaczenie ma genetyka, metabolizm, seks i styl życia".

Jeśli ktoś się już w tych...

Zawiera bardzo ciekawe informacje na temat hormonów. Zrozumiała treść.

Zawiera bardzo ciekawe informacje na temat hormonów. Zrozumiała treść.

Dzieci rozbierają na części samochodziki i lalki, żeby zaspokoić ciekawość i odpowiedzieć na pytanie: co jest w środku? Dorośli "rozbierają" człowieka. A w środku znajdują: geny, bakterie, hormony... "Poznaj swoje hormony", to książka o tym, czego nie zobaczymy, ale odczujemy.
Oczywiście każdy z nas o nich (hormonach) słyszał. Osoby chorujące na cukrzycę, najlepiej poznały insulinę. Mężczyźni znają efekty działania testosteronu. Kobiety wiedzą, że estrogeny to "ich kluczowe hormony". A grelina? Czyj to jest hormon? ...
Cały nasz organizm produkuje lub zależy od wyprodukowanych hormonów. To fascynujące i straszne, bo równowagę hormonalną może zakłócić wiele rzeczy i nagle... "sypiemy się".
Źle śpimy, mamy depresję, cierpimy na nadwagę, tracimy apetyt na seks.
Hormony to taka "teściowa". Nie każdy chce ją poznać, ale każdy powinien wiedzieć, że w jej rękach spoczywa podstawa: zdrowia, spokoju, równowagi i harmonii. Jednym słowem: szczęście.
Dla tej książki warto mieć miejsce na półce. Jak nie chce się jej czytać drugi raz, to można przejrzeć ryciny-jest ich mnóstwo.

Czy wiesz, że wit.D jest hormonem? A za duża ilość snu zwiększa ryzyko udaru? Wiesz, że aż 90÷ serotoniny" hormonu szczęścia" produkują jelita? Albo, że naukowcy pracują nad szczepionką chroniącą przed cukrzycą typu 1? Te i wiele innych ciekawostek znajdziesz w książce. Przyjemna w odbiorze pozycja popularno-naukowa. Bez pseudonaukowego bełkotu. Bogata szata graficzna sprzyja "trawieniu" teorii.

"Poznaj swoje hormony" to pięknie wydana książka przepełniona wiedzą. Dowiedziałam się z niej więcej, niż na biologii, mimo profilu z rozszerzeniem tego przedmiotu. Miejscami zmieniłabym czcionkę, ponieważ negatywnie wpływała ona na łatwość odczytu niektórych fragmentów.
Zauważyłam też kilka rzeczy, które nie wiem, czy są pomyłkami tłumacza, czy formą niedoinformowania (czy też zamknięcia w świecie swoich przekonań) autora:
– nie ma czegoś takiego, jak zmiana płci, jest korekta. To wynika z tekstu samego w sobie: terapia hormonalna przy konwersji trwa całe życie; nie jest to proces chwilowy, który doprowadzi do obrotu o 180% (czy – jak to zostało ujęte – do zmiany płci),ale na całe życie,
– autyzm NIE JEST chorobą, autyzm JEST spektrum.
Są to dosyć rażące błędy, wręcz kardynalne, zwłaszcza że mamy do czynienia z książką naukową, a nie byle tekścikiem zamieszczonym w sieci przez losowego twórcę, który zdaje się miejscami nie wiedzieć, o czym mówi, lub – co gorsze – tworzy w oparciu o własne przekonania, a nie naukę.

Super. Zbiór podstawowej wiedzy o hormonach napisany w bardzo przystępny sposób, niemal dla każdego. Warto przeczytać.

Świetna!!! Infokrafiki, mnóstwo wiedzy napisanej prosto i w przyswajalny sposób

Świetna!!! Infokrafiki, mnóstwo wiedzy napisanej prosto i w przyswajalny sposób

Jako wprowadzenia do tematu dobra. Dużo, duuużo obrazków, schematów, kolorów. Nie jest to jednak zbyt pasjonująca lektura.

Poznaj swoje hormony” w bardzo prosty i ciekawy sposób przybliża nam wiedzę z zakresu endokrynologii. Mimo że pracuję w szpitalu, ta dziedzina medycyny zawsze przyprawiała mnie o zawrót głowy. To nie jest tak, że nie mam zielonego pojęcia o hormonach i ich działaniu, ale ogarniam tylko te najbardziej „znane”, jak pewnie większość, pozostałe są dla mnie okryte nimbem tajemnicy.

Dzięki książce wydanej nakładem @insignis_media troszkę rozjaśniło mi się w głowie. I nie, nie jest to pozycja, po której zgłębieniu jesteśmy w stanie siebie lub co gorsza, kogoś zdiagnozować! Możemy jednak mieć jako takie pojęcie, o co w tym wszystkim chodzi i na co mamy zwrócić uwagę.

Książka przyda się także Waszym dzieciom uczęszczającym do szkoły. Jak wiadomo, w którejś tam klasie pobieżnie, młodzież stara się przysposobić wiedzę o hormonach. Ciekawe komentarze, ilustracje, omówienie budowy hormonu, jest przedstawione w sposób, który nasze dzieci szybko przyswajają.

Za książką przemawiają też autorzy. Catherine Whitlock- biolog i doktor immunologii; John Wass- profesor endokrynologii. Do 2011 roku dyrektor Oddziału Endokrynologii w Oksfordzkim Ośrodku Diabetyki, Endokrynologii Metabolizmu; Nicola Temple- biolog i ekolog w jednym. Mniemam, że Ci państwo mają wiedzę i podstawy do tego, żeby się nią z nami podzielić. POLECAM

Niedoczynność tarczycy, cukrzyca, problemy z płodnością... Zaburzenia w równowadze hormonalnej mogą mieć poważne skutki dla naszego zdrowia. Hormony wpływają na najważniejsze funkcje naszego organizmu - m.in. wzrost, apetyt, pokwitanie, trawienie, czy sen.
Dlatego warto wiedzieć o nich więcej i dbać o to, żeby mogły prawidłowo funkcjonować. W zdobyciu wiedzy na ten temat pomoże nam książka "Poznaj swoje hormony" od @insignis_media. Lektura w przystępny sposób przybliża działanie hormonów, ich funkcję oraz znaczenie dla organizmu. Nie spodziewałam się, że będzie tak pięknie wydana - na każdej stronie znajdziemy kolorowe zdjęcia, rysunki, schematy, co bardzo ułatwia przyswojenie treści. Czytając tę książkę czułam się trochę jak przy lekturze podręcznika do biologii tylko ciekawszego i ładniej wydanego 😅 Wiedzy biologicznej i poruszanych zagadnień jest sporo, więc raczej jest to lektura do wolniejszego zagłębiania się albo czytania na wyrywki interesujących treści. Dla równowagi znajdziemy tutaj też sporo ciekawostek. Wiedzieliście, że u nastolatków przekształcenie serotoniny w melatoninę ulega opóźnieniu, co tłumaczy dlaczego lubią siedzieć do późna? 😁 Podobał mi się powtarzalny układ rozdziałów np. zawsze wyszczególnione było, co powoduje zbyt wysoki albo zbyt nisko poziom danego hormonu oraz poświęcano miejsce na wskazówki praktyczne w części "zadowolenie hormonów twoim zadowoleniem". To fajna lektura dla wszystkich zainteresowanych zdrowiem, medycyną, biologią albo zmagających się z problemami endokrynologicznymi. Czasami dość powszechne objawy skrywają coś więcej, więc warto być świadomym.

• Do kupienia
  • Medycyna
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Poznaj swoje hormony