Mikołaj Gogol -Pisma Wybrane. T1

Okładka książki Mikołaj Gogol -Pisma Wybrane. T1 Mikołaj Gogol
Okładka książki Mikołaj Gogol -Pisma Wybrane. T1
Mikołaj Gogol Wydawnictwo: Czytelnik klasyka
435 str. 7 godz. 15 min.
Kategoria:
klasyka
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1956-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
435
Czas czytania
7 godz. 15 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Czesław Jastrzębiec-Kozłowski, Jerzy Brzęczkowski, Jerzy Wyszomirski
Tagi:
Klasyka literatury rosyjskiej
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Duchy nocy świętojańskiej Edward Benson, Mikołaj Gogol, Mychajło Kociubynski, Vincent O'Sullivan, Aleksy Tołstoj, Roman Zmorski
Ocena 7,6
Duchy nocy świ... Edward Benson, Miko...
Okładka książki Język Babilonu Wołodymyr Arieniew, Iwan Franko, Ołeksij Gedeonow, Mikołaj Gogol, Maksym Kidruk, Wasyl Koroliw-Staryj, Wołodymyr Kuzniecow, Natalia Matoliniec, Oleksandr Myched, Iwan Naumowycz, Mychajło Nazarenko, Ołeksa Storożenko, Borys Sztern, Switłana Taratorina, Ostap Ukrainiec, Ołeksij Żupańskij
Ocena 7,0
Język Babilonu Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Ocena 7,6
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
195
195

Na półkach: , , , ,

W tym tomie opowiadań Gogola znalazł się cykl utworów zatytułowany: "Wieczory na futorze koło Dikańki". Wszystkie zamieszczone w tym cyklu opowiadania odwołują się do legend kozackich. Widać, że Gogola fascynował temat ludowej demonologii występującej w tej części Europy.

Szczególnie podobało mi się opowiadanie "Noc świętojańska", które jest inną wersją polskiej baśni o kwiecie paproci. Zachwyca w nim mistrzowski opis magicznych zdarzeń i sposób budowania napięcia. Historia jest wyjątkowo mroczna i kończy się tragicznie.
Pojawia się w niej stereotyp złych Żydów, którzy porywają z wioski dzieci. Całość oceniam bardzo wysoko głównie za kunszt pisarza jako 10/10.

Interesująca jest także opowieść "Noc majowa, czyli Topielica". Tutaj siły demoniczne nie wyrządzają krzywdy ludziom, a wręcz pomagają zakochanej parze pokonać przeszkody stojące na drodze ich wzajemnej miłości.
Oprócz tego mamy tu niemal groteskową drwinę z zadufanych w sobie, dwulicowych wiejskich notabli oraz z chorobliwej wiary w zabobony. Przyznałabym tej historii także 10/10.

Na wyróżnienie zasługuje również "Straszna zemsta". Utwór wyjątkowo mroczny, w którym pojawiają się motywy wampiryczne i kazirodcze, gdyż zły czarownik nie może się pogodzić z faktem, że jego córka nie chciała być jego żoną. Czary tego osobnika sprawiają, że dusza dziewczyny oddziela się od ciała podczas snu i odbywa wędrówki do okrutnego ojca.
W tym opowiadaniu pojawia się także wyraźny wątek polski. Ale nie jest to pochlebny głos na temat Lachów.
Narrator nazywa ich "tałatajstwem" i pisze:"Weselą się panowie i chełpią, o niestworzonych swych bają przewagach, natrząsają się z prawosławia, lud ukraiński zwą swymi pachołkami(...). Jest z nimi także ksiądz. Ale i ksiądz od nich nie lepszy. Pije i hula wespół z nimi i bezbożnym swym językiem wygaduje sprośności." To tylko niewielki fragment komentarza na temat Polaków. Niechęć do polskiej szlachty i Lachów pojawia się także w innych opowiadaniach w tym zbiorze.
Myślę, że polscy możni zasłużyli sobie na taką opinię wśród Kozaków.
W tym opowiadaniu razi mnie najbardziej relacja między małżonkami (głównymi bohaterami). Niby jest miłość, zachwyt męża nad piękną żoną, ale szybko okazuje się, że Kozak, wobec swojej kobiety, jest przemocowcem, szczególnie często stosuje wobec niej bardzo niewybredne i pełne pogardy ataki werbalne. Przyznaję temu opowiadaniu 7/10.

Pozostałe utwory: "Zaginione pismo" i "Straszne miejsce" są bardzo słabe i nieciekawe. Oceniam je zaledwie na 3/10p.

We wszystkich przeczytanych przeze mnie utworach Gogola, które zamieszczone zostały w tym zbiorze, uderza mnie oprócz antypolskiego nastawienia kozackich chłopów, również wyjątkowo niechętny stosunek do leciwych kobiet. Przedstawiane są one zawsze jako wstrętne, pyskate i czasem puszczające się ze wszystkimi chłopami we wsi lub z diabłem wiedźmy. Są właśnie tak niepochlebnie ukazywane dosłownie i w przenośni.
Zupełnie inaczej traktowani są starsi mężczyźni. Tu nie ma tak jednoznacznie negatywnego obrazu.
No i jeszcze to specyficzne przyzwolenie na kozacką "kulturę" spożywania alkoholu wprost z wiader.
Trzeba mieć świadomość, że takich historii pełnych zabobonów i stereotypów opowiadano wiele, co miało niebagatelny wpływ na utrwalanie i rozpowszechnianie niechęci wobec piętnowanych tam osób i nacji.

Przeczytane w ramach sierpniowego wyzwania czytelniczego LC: książka z elementami folkloru, magii, mitów.

W tym tomie opowiadań Gogola znalazł się cykl utworów zatytułowany: "Wieczory na futorze koło Dikańki". Wszystkie zamieszczone w tym cyklu opowiadania odwołują się do legend kozackich. Widać, że Gogola fascynował temat ludowej demonologii występującej w tej części Europy.

Szczególnie podobało mi się opowiadanie "Noc świętojańska", które jest inną wersją polskiej baśni o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    3
  • Przeczytane
    3
  • Historia
    1
  • Literatura
    1
  • Ulubione
    1
  • Klasyka
    1
  • "Wyzwanie LC 2023"
    1
  • Z MBP
    1
  • Literatura rosyjska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mikołaj Gogol -Pisma Wybrane. T1


Podobne książki

Przeczytaj także