Jak dawniej leczono czyli plomby z mchu i inne historie

Okładka książki Jak dawniej leczono czyli plomby z mchu i inne historie Nathan Belofsky
Okładka książki Jak dawniej leczono czyli plomby z mchu i inne historie
Nathan Belofsky Wydawnictwo: Wydawnictwo RM reportaż
reportaż
Wydawnictwo RM
2019-09-25
2019-09-25
9788381511988
Grzegorz Siwek

Ta książka jest napisana w dość specyficznej formie, dzięki której pełni niejako funkcję uporządkowanego kompendium bez zbędnych upiększaczy. Momentami wstrząsająca, momentami obrzydliwa sprawia, że dziękuję Bogu za to, że przyszło mi żyć w dzisiejszych czasach! Czyta się bardzo szybko i przyjemnie - z pewnością spodoba się fascynatom tematu.

"Jak dawniej leczono, czyli plomby z mchu i inne historie" autorstwa Nathana Belofsky'ego to jedna z tych książek, która sprawia, że jesteś wdzięczny za to, że żyjesz w czasach nowoczesnej medycyny. Wydawnictwo RM zaserwowało nam tu podróż przez historię medycznych zmagania, ale zamiast triumfów nauki, częściej mamy do czynienia z metodami, które wywołują mieszankę śmiechu i przerażenia.

Przedstawienie leczenia bólu zębów przez wkładanie martwych myszy do ust w starożytnym Egipcie czy próby leczenia jąkania poprzez trzymanie kamieni w ustach może brzmieć jak fragment scenariusza do filmu grozy. I właśnie w takim tonie Nathan Belofsky przedstawia historię medycyny - jako zbiór najdziwniejszych, a momentami najbardziej absurdalnych praktyk, które były stosowane na przestrzeni wieków.

Co fascynujące, książka nie ogranicza się tylko do opisu tych błędnych i czasem śmiertelnych metod. Autor zabiera nas w podróż od starożytności, przez średniowiecze, aż po czasy nieco nam bliższe, pokazując, jak myślenie o medycynie ewoluowało - często kosztem pacjentów. Belofsky przypomina, że wielu uznanych w swoich czasach lekarzy i naukowców, z perspektywy dzisiejszej wiedzy, bardziej przypominało eksperymentatorów niż rzeczywistych uzdrowicieli.

Styl, w jakim ta książka jest napisana, sprawia, że jest to lektura zarówno pouczająca, jak i niezwykle wciągająca. Autor zręcznie łączy fakt z anegdotą, edukując czytelnika, ale robiąc to w sposób lekki i dostępny. To sprawia, że "Jak dawniej leczono" czyta się jednym tchem, chociaż nie brak w niej momentów, które mogą wywołać ciarki na plecach.

Jednak książka ta nie jest pozbawiona wad. Czasami można odnieść wrażenie, że materiał został zebrany nieco chaotycznie, co może prowadzić do wrażenia pewnego zamieszania w narracji. Pomimo tego, jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto interesuje się nie tylko historią medycyny, ale także ludzką zdolnością do popełniania błędów w pogoni za leczeniem.

Dając książce solidne 7/10, podkreślam, że mimo drobnych niedociągnięć, jest to fascynująca i wartościowa lektura. "Jak dawniej leczono" to przestroga przed ślepym zaufaniem do autorytetów i przypomnienie o tym, jak ważny jest postęp naukowy, który odciągnął nas od czasów, kiedy leczenie często było gorsze od choroby.

Moim zdaniem zmarnowany potencjał. Książka zawiera bardzo dużo ciekawych informacji, ale są tak chaotycznie przedstawione, że czasami ciężko nadążyć. Zabrakło mi również wytłumaczenia skąd brały się niektóre wierzenia. Autor skacze pomiędzy wątkami przez co książkę ciężko się czyta. Szkoda, bo zapowiadało się naprawdę ciekawie.

Książka ta opisuje historię medycyny od starożytności do XX wieku, skupiając się na najdziwniejszych i najbardziej przerażających koncepcjach medycznych. Autor opisuje również tych lekarzy, którzy nieświadomie przyczynili się do zacofania w zakresie teorii i praktyki medycznej, zwalczając schorzenia wraz z pacjentami, z niemal komicznym zapałem i łatwymi do przewidzenia rezultatami. Przeraża fakt, że wszyscy “specjaliści”, o których mowa, w swoich czasach należeli do czołowych autorytetów w dziedzinie medycyny.

Od zawsze fascynowała mnie medycyna. Nie sam zawód lekarza, czy pielęgniarki. To nie dla mnie, choć szanuję te obie profesje.
Medycyna, jako taka, ta dawna i współczesna.
Właśnie przeczytałam interesującą książkę "Jak dawniej leczono".
Wydawnictwu RM dziękuję za egzemplarz recenzencki💝📖📙
Znane źródła historyczne na temat leczenia sięgają czasów Hipokratesa. Prawdziwe leczenie zaczęło się właśnie od tego starożytnego greckiego mędrca.
W owych czasach wierzono w bóstwa, bożków i że to one mogły pomagać cierpiącym ludziom.
A Hipokrates wierzył swoim oczom, dłoniom, uszom i to one były mu "pomocnikami" w diagnozie.
Po nim drugą ważną osobą, tamtych czasów był Galen. Jako pierwszy przeprowadził autopsję zwierząt i poznał funkcjonowanie organizmów żywych.
Niektóre metody leczenia pacjentów wydają się dzisiaj niedorzeczne, komiczne, często tragiczne w skutkach.
Jednym z przykładów jest leczenie w tamtych czasach zaćmy. Posypywano wówczas oczy chorego rozgrzanym, tłuczonym szkłem. A chorym na podagrę i silne bóle głowy, zalecano stawanie na wężu elektrycznym.
W starożytnym Rzymie mężczyźni o siebie dbali, ale gdy potrzebowali pomocy medycznej, udawali się do kowala lub szewca. Ci "fachowcy" parali się także medycyną.
Nie chciałabym przeżyć na własnej skórze, jak zwalczano dawniej ból, który mi często doskwiera.
Często uzdrowiciele zwracali się do bogów, bożków prosząc o pomoc dla ludzi cierpiących.
Ból był wpisany w chorobę, nie liczono się z pacjentem. Nie znano środków znieczulających.
Na zesztywnienie karku trzeba było ułożyć chorego płasko, wbić dwa kołki w barki, położyć deskę ukośnie na stopach i uderzać trzy razy młotkiem. Brr!
W tej książce znajdziemy wiele ciekawych przykładów na kurowanie, zwalczanie różnych schorzeń.
Dowiemy się o początkach chirurgii, operacjach, wynalazkach narzędzi do zabiegów, itp.
Polecam, bo to lektura dla tych, którzy są ciekawi początków rodzącej się medycyny👩‍⚕️👨‍⚕️🩺💊

Cytat z książki:

"Gdy Bóg i szatan walczyli o dusze chorego , sumienni lekarze pilnowali, żeby pacjent zachowywał całkowitą przytomność".

Medycyna, jako taka, ta dawna i współczesna.
Właśnie przeczytałam interesującą książkę "Jak dawniej leczono".
Wydawnictwu RM dziękuję za egzemplarz recenzencki💝📖📙

Masakra :D

Masakra :D

Fatalnie mi się czytało. Bez ładu, składu i polotu, choć informacji faktycznie sporo.

Ech gdyby nie te eksperymenty dość zresztą makabryczne, to dzisiejsza medycyna nie miałaby takich sukcesów. Od czegoś bowiem trzeba było rozpocząć, a rozpoczynano już w starożytności, gdzie aż roiło się od przecudacznych porad na dolegliwości. Niektóre z nich są całkiem sensowne, inne brzmią jak z dobrej jakości horroru.
Cała wędrówka wraz z autorem po rozwoju medycyny przyprawia o ból głowy, a i na to znależlibyśmy całkiem ciekawą poradę.
Szkoda tylko mi jednego, że opisywane przypadkie były zbierane właśnie tak dość przypadkowo i chyba dlatego wdaje sie tu trochę spory chaos.
Ale tak czy tak podczas czytania raczej nie zalecam konsumpcji, bo niekoniecznie będzie nam smacznie.

Cała wędrówka wraz z autorem po rozwoju medycyny...

Nie chciej żyć w starożytności, średniowieczu, etc., do czasu stworzenia pełnoskalowej opieki zdrowotnej, czyli tak XX wieku. Do tego czasu z leczeniem było strasznie. Świerzb we włosach? Rtęć pomoże. Pacjent zmarł? Zależy od epoki to odpowiedź mogła być różna: fazy księżyca; bóg tak chciał; tak już bywa. I to nie dotyczyło prostych ludzi, późniejszych obywateli, ale też królów, czy prezydentów. Waszyngtonowi każdy kolejny "lekarz" kazał upuszczać coraz więcej krwi. Dokładnie w cudzysłowie. Ich leczenia sposoby przypominały odczynienie klątwy z gier fantasy. Nie czytać podczas i po jedzeniu. Serio.

Książka makabryczna, przekracza możliwości mojej wyobraźni, ale dzięki niej chyba przestanę narzekać na polski NFZ 😜

• Medycyna
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Jak dawniej leczono czyli plomby z mchu i inne historie