Sekrety Lwowa

Okładka książki Sekrety Lwowa Jurij Smirnow
Okładka książki Sekrety Lwowa
Jurij Smirnow Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Seria: Sekrety historia
historia
Sekrety
Sekrety Lwowa
Księży Młyn Dom Wydawniczy
2018-11-27
2018-11-27

Okładka książki Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci Michał Drzonek, Ewelina Karpińska-Morek, Tomasz Majta, Monika Sieradzka, Agnieszka Was-Turecka, Artur Wróblewski
Teraz jesteści... Michał Drzonek, Ewe...
Okładka książki Zagadkowy Kraków Piotr Hapanowicz, Michał Niezabitowski, Wacław Passowicz
Zagadkowy Kraków Piotr Hapanowicz, M...
Okładka książki Sekrety Krakowa Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki
Sekrety Krakowa Kazimierz Kunicki, ...

Ostatnio mam totalną fazę na czytanie wszystkiego, co dotyczy Lwowa, Kresów. Chłonę tego typu literaturę i udaje mi się wybrać z gąszczu publikacji, jakie są dostępne na rynku czytelniczym, te naprawdę dobre, wartościowe, ciekawe. Do takich należy również książka "Sekrety Lwowa cz. I", chociaż jest to zdecydowanie lżejsza gatunkowo pozycja od dotychczas prze ze mnie przeczytanych, gdyż dotyczy głównie ciekawostek, sensacji, skandali, afer, które dotyczą ludzi, wydarzeń, obiektów czy po prostu sekretów jakie skrywał polski Lwów.

Jedne z przytoczonych tu historii są bardziej, inne mniej ciekawe, były też takie, przy których trochę ziewałam. Jedne znane (jak sprawa Rity Gorgonowej),inne zupełnie nieznane i chyba one przeważały. Z takich najbardziej dramatycznych zapamiętałam egzekucję matematyków lwowskich, całą "zadymę" związaną z Cmentarzem Orląt Lwowskich, ale w pamięci utkwiła mi również budowa Teatru Wielkiego, budowa Panoramy Plastycznej dawnego Lwowa, powstawanie Panoramy Racławickiej, życiorys bardzo popularnego aktora przedwojennego Eugeniusza Bodo oraz również ze sfery artystycznej niezapomniany duet batiarów czyli Szczepko i Tońcio, których miałam kiedyś przyjemność oglądać w filmie zaprezentowanym w cyklu "W starym kinie". Rzeczywiście byli niesamowici i bardzo "lwowscy".

Rozdziały są krótkie, bogato ilustrowane. Szkoda tylko, że wszystkie zdjęcia czarno - białe, no ale przecież przed wojną nie robili jeszcze kolorowych zdjęć. Książka dopracowana od strony graficznej w najdrobniejszych szczegółach. Polecam ją miłośnikom Lwowa, szczególnie tego polskiego - przedwojennego. Niebawem sięgnę również po drugi tom "Sekretów Lwowa". Z pewnością jest to podróż do świata, który już nie istnieje, a da się go odtworzyć tylko z ludzkich wspomnień, które właśnie przelano na karty książek.

Ta książka to nic innego jak Lwów oczami dziennikarza i przewodnika miejskiego. Poznajemy stare legendy i opowieści, które mogą zadziwić. Mamy do czynienia z wieloma sławnymi osobami związanymi z tym wyjątkowym miastem. Zwiedzamy miejsca, które są znane tylko mieszkańcom.

Przyznaję, że polubiłam te lwowskie ciekawostki, choć zazwyczaj bardziej interesują mnie miasta, w których już byłam, których już osobiście doświadczyłam i o których jestem po prostu w stanie coś więcej powiedzieć.

Wydaje mi się jednak, że w tej książce za dużo jest tych wszystkich osób i dat z nimi związanych a za mało opisów konkretnych miejsc. To bardziej "Sekrety ludzi związanych z Lwowem" niż "Sekrety Lwowa".

Najbardziej podobały mi się rozdziały o słynnej sprawie Gorgonowej, o zagadkowym "Wampirze" a także o podziemnych korytarzach i włamaniach.

Polecam, bardzo ciekawa książka o niemniej ciekawym mieście Lwowie. Autor opisuje znane i mniej znane wydarzenia, ludzi, zabytki tego wspaniałego miasta. Znajdziemy między innymi historie o znanych matematykach lwowskich czy o Stanisławie Lemie.

Kilka ciekawostek z miejsca, które odwiedziłam bardzo dużo razy. Pierwsza część bardziej przypadła mi do gustu niż druga.

• Moja biblioteczka
  • Pożyczone