Spotkajmy się pod drzewem ombu

Okładka książki Spotkajmy się pod drzewem ombu Santa Montefiore
Okładka książki Spotkajmy się pod drzewem ombu
Santa Montefiore Wydawnictwo: Świat Książki literatura obyczajowa, romans
Meet Me Under The Ombu Tree
Świat Książki
2002-01-01
Anna Dobrzańska-Gadowska

2091

Santa Montefiore w najlepszym wydaniu.Cudowna opowieść o miłości,rodzinnych więzach oraz o przyjaźni.
Sofia Solanas pochodzi z bogatej rodziny,mieszka w pięknej posiadłości,otoczona rodziną,kochają ją wszyscy poza matką Anną,która uważa że dziewczyna odebrała jej miłość męża i ojca.Sofia natomiast darzy uczuciem swojego kuzyna Santiago,jednak w ich kręgach to uczucie jest zakazane,a gdy prawda wychodzi na jaw bohaterka zostaje wysłana do Europy by zapomnieć o ukochanym.

Myślę, że gdybym tę książkę przeczytała kilkanaście lat temu, byłabym nią zachwycona. Napisana z rozmachem saga rodzinna, z dobrze zarysowanymi realiami społecznymi, to coś co bardzo lubię. Niestety tym razem czegoś mi zabrakło. I nie wiem, czy to wina mojego ewoluującego gustu czytelniczego, czy autorka zbytnio spłyciła kwestie dotyczące relacji międzyludzkich, a psychologiczne portrety postaci były zbyt szablonowe? Niektóre wybory dokonywane przez nie wydawały się mi mało rzeczywiste. Naciągane i… takie papierowe. Z drugiej strony, nie można odmówić książce tego, że uwodzi czytelnika emocjami: kipi namiętnością, zmysłowością, jest przepełniona bogactwem różnorodnych uczuć. I to na pewno jest jej siłą. Jak również odmienna dla europejskiego czytelnika południowoamerykańska kultura i mentalność. Położona wśród bezkresnych równin argentyńskiej pampy, posiadłość Santa Catalina, rozbudza wyobraźnię i tęsknotę za południowymi klimatami. Atmosfera tego miejsca i rytm życia jego mieszkańców oddane są bardzo plastycznie.

Fabuła osadzona jest w Argentynie w drugiej połowie XX wieku i opowiada losy rodziny Solanas. Hołdującej tradycyjnym wartościom. dobrze sytuowanej i pełnymi garściami czerpiącej ze swojej uprzywilejowanej pozycji.
Argentynę XX wieku trawiły wojny domowe, wojskowe junty, krwawe zamachy i to wszystko ma odzwierciedlenie w powieści, choć tło polityczne nie jest zbytnio wyeksponowane – raczej zaznaczone dla uwiarygodnienia historii poszczególnych bohaterów.

To książka o rodzinnych relacjach, i o różnych obliczach miłości, w tym miłości zakazanej i w konserwatywnym społeczeństwie nieakceptowalnej.

Chociaż miejscami opowieść wydawała się mi infantylna i trąciła latynoską telenowelą – czytałam, bo ciekawił mnie finał, który okazał się według mnie dość przewidywalny. Ale jestem przekonana, że historia Sofii Solanas porwie niejednego czytelnika.

Wyzwanie LC na wrzesien (tlumacz)

Wyzwanie LC na wrzesien (tlumacz)

Książka trochę czasu leżała na mojej półeczce i czekała na swoją kolej. W pewnym momencie udostępniłam ją koleżance, która przyznała się, że nie była w stanie przeczytać jej do końca. Ponieważ mamy podobne upodobania przyznaję, że trochę się zniechęciłam do książki, lecz postanowiłam sama wykonać podejście.
Niestety nie jestem zwolenniczką tego typu powieści i bardzo szybko się poddałam. Miałam wrażenie, że wchodzę w argentyńską telenowelę, która będzie się ciągła bez końca, a to zupełnie nie moje klimaty.
Ponieważ książki nie przeczytałam do końca nie będę jej oceniać.

Niestety nie jestem zwolenniczką tego typu powieści i bardzo...

Niby taka zwykła obyczajówka nasycona romansem, ale naprawdę przecieka klimatem każdego miejsca, w jakim dzieje się akcja. Z jednej strony chciałabym czytać dalej, z drugiej jednak czuję, że historia została domknięta. Cudowna książka.

Bardzo wciągająca saga rodzinna z którą spędziłam miłe chwile. Pełna pasji, miłości. Polecam.

Dziś chciałabym przedstawić wam kolejną książkę, do której co jakiś czas powracam myślami i nadal pełni honorowe miejsce na półce wśród innych tomów.Powieść tą czytałam bardzo dawno,jako nastolatka.Byłam nią niezwykle urzeczona i czytałam wręcz jednym tchem.Dziś po kilkunastu latach znów do niej powróciłam by odświeżyć losy bohaterów i całą historię i również się nie zawiodłam!Nadal wzrusza do łez.Tyle o mnie a teraz może czas na recenzję :)!
Książę tę można zaliczyć do wielkiej sagi rodzinnej opisującej zawiłe losy swoich bohaterów.Osadzona jest ona w czasach współczesnej Argentyny. Opowiada ona o losach małej Sofi i całej jej wielkiej rodziny.Ludzie Ci żyją na pięknym ranczu wśród bliskich i znajomych.Urzekające piękno przyrody jest dodatkowym atutem opisanym w książce.
Piękna,mała dziewczynka jest oczkiem w głowie wszystkich.Wszystkich oprócz własnej matki.Jest rozpieszczana ,niezwykle uparta i zadziorna.Jest szczęśliwa i pełna radości.Dorasta wśród innych dzieci z bliższej i dalszej rodziny.Wszystko zmienia się diametralnie gdy poznaje czym jest miłość.Niestety ta pierwsza miłość nie jest dla niej zbyt łaskawa.Sofia zakochuje się w swoim kuzynie Santim.Jest to miłość z wzajemnością ale zakazana przez więzy rodzinne.Początkowo młodzi wdają się w namiętny romans i ich miejscem schadzek jest właśnie tytułowe drzewo rosnące na uboczu.Piękne chwile nie trwają jednak wiecznie.Romans wychodzi na jaw,rodzina obawia się upokorzenia i skandalu.Dla dobra ogółu rodzice postanawiają wysłać młodziutką Sofie do Europy aby rozdzielić kochanków. Dziewczyna czuje się tą całą sytuacją niezwykle zraniona i zrywa kontakt z bliskimi.Układa sobie życie na nowo jednak ta pierwsza,zakazana miłość wciąż nie daje jej spokoju.Do Argentyny wraca po długim czasie w związku z rodzinną tragedią.Obawia się tego niezmiernie gdyż nie wie jak jej serce upora się z widokiem tego pierwszego ukochanego.Czy miłość da się zapomnieć?Wyrzucić wszystko z pamięci?
Książkę polecam w 100 a nawet 200 procentach!Jest ciepłą,rodzinną historią.Czyta się ją niezwykle szybko i potrafi przyciągnąć czytelnika jak magnes!Daje dużo do myślenia i sprawia ,że na długo zostaje w pamięci.
Oby więcej takich tytułów!!

Pierwszy raz sięgnęłam po powieść tej autorki i muszę przyznać,że książka mi się podobała. Nie uznaję miłości między kuzynostwem,jednak opisy pięknej i gorącej Argentyny podziałały na moją wyobraźnię i sama chciałabym się tam znaleźć.

Z zainteresowaniem śledziłam losy Sofie i jej rodziny. Autorka tu pokazała także relacje panujące między bliskimi. Z książki przebija się tęsknota i ból, ale z czasem dochodzi do pojednania,które jest trudne, ale nie znaczy, że niemożliwe.

Mimo, że nie popierałam związku bohaterów książka mnie poruszyła. Poruszająca saga o ludzkich wyborach. Myślę, że można spokojnie przeczytać.

Cudowna opowieść o miłości, przeciwnościach losu, wybaczaniu i trudnych wyborach życiowych. Bardzo wzruszająca. Czyta się ją jednym tchem.

Ta powieść uderzyła bardzo mocno w romantyczną strunę mojej duszy. Niezwykle wzruszająca, ciepła i serdeczna. Pomimo, że historia dosyć smutna, to ostatecznie cała książka ma pogodny charakter. Piękna opowieść o przewrotnym życiu, w którym nie zawsze jest tak jakby się tego chciało. Polecam wszystkim miłośnikom ckliwych hitorii.

• Santa Montefiore
  • 2011