Anders Breivik. Między dumą a wstydem

Okładka książki Anders Breivik. Między dumą a wstydem Elżbieta Czykwin
Okładka książki Anders Breivik. Między dumą a wstydem
Elżbieta Czykwin Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Naukowe Scholar
2019-01-01
2019-01-01
Anders Breivik Norwegia zbrodnia strzelanina incel wstyd psychopatia

Okładka książki Człowiek w przestrzeni życia społecznego Elżbieta Czykwin, Izabela Kachan
Człowiek w prz... Elżbieta Czykwin, I...

Książkę mogę podsumować : Analiza i psychoanaliza Andersa Brevika, a także wydarzeń 22.7.2011.
Polecam, w szczególności dla osób zainteresowanych tematyką psychologii.

Polecam, w szczególności dla osób zainteresowanych tematyką psychologii.

więcej na: http://elzbietarogalska.blogspot.com/2021/06/ksiazka-anders-breivik-miedzy-duma.html

Analiza zachowania terrorysty z Norwegii.

Analiza zachowania terrorysty z Norwegii.

Jako studentka psychologii, mogę smiało polecić ksiażkę tym, którzy planują owe studia, bądź już na nich są. Autorka przybliża czytelnikowi różne aspekty psychologiczne, które tłumaczy i bezposrednio odnosi do postaci Breivika. Książka jest bardzo dokładna, a autorka nawiązuje do innych prac opisujących samą maskarę 22/7, jak i mentalność Norwegów. Jest to idealna lektura dla osób zainteresowanych umysłami morderców, zbrodniarzy, terrorystów, ale też umysłami "zwykłych ludzi".

Jako osoba zainteresowana wydarzeniami z 22 lipca 2011 i ich pokłosiem, a także sylwetką sprawcy, jestem odrobinę rozczarowana tą książką.
Z jednej strony autorka przedstawia sporo faktów dotyczących sprawy dobrze już znanych chociażby tym, którzy mają za sobą lekturę "Jednego z nas" Asne Seierstad, do której to pozycji jesteśmy dodatkowo odsyłani, jednak zakładam, że nie dało się tego uniknąć; z drugiej strony pani Czykwin wprowadza sporo wątków interpretacyjnych, które w moim odczuciu zostały przedstawione nieprzystępnie, oczekiwałabym też rozwinięcia niektórych z nich na kartach książki nawet kosztem jej przedłużenia (a że ma raptem 300 stron, nie byłaby to wielka szkoda) zamiast uporczywego odsyłania do przypisów/innych publikacji, co przy okazji dałoby szansę na pogłębienie analizy niektórych aspektów bez porzucenia pryzmatu tej konkretnej sprawy. Dodatkowo przez powroty do pewnych wątków, odbierane przeze mnie jako częste i niezorganizowane, przy czytaniu towarzyszyło mi poczucie chaosu, a także powtarzalności, co nie pomagało w lekturze (ponownie wydaje mi się, że rozmyłoby się to przy przedłużeniu książki lub przynajmniej pełniejszym wykorzystaniu potencjału trzystu stron).
Dzisiaj nie jestem w stanie wystawić oceny wyższej niż 4 gwiazdki. Niemniej polecam książkę do zderzenia z własnymi oczekiwaniami i doświadczeniami literackimi.

• Rok 2020
  • 123