Nieznane lata

Okładka książki Nieznane lata Thomas Archibald Barron
Okładka książki Nieznane lata
Thomas Archibald Barron Wydawnictwo: G+J Cykl: Merlin (tom 1) fantasy, science fiction
Merlin (tom 1)
The Lost Years of Merlin
G+J
2012-03-21
2012-03-21
2011-05-12
Patryk Gołębiowski
fantasy fantastyka science fiction merlin

Słabe, słabe po prostu. Chyba raczej książka dla dzieci i młodzieży, ale i to nie usprawiedliwia mdłego języka i pretekstowej fabuły. Autor próbuje na nowo wymyślać koło, eksplorując dzieciństwo Merlina nieopisane w starszych tekstach - no i cóż, jeśli miało wyglądać tak jak u niego, to lepiej, żeby pozostało nieopisane.

Główny bohater zostaje wyrzucony przez morze na brzeg i nic nie pamięta. Hm, kim on może być? Jakie zagadki skrywa jego przeszłość? Czyżby to był... wiem, wiem, bardzo śmiałe to przypuszczenie, ale intuicja mówi mi, że chyba się nie mylę... Czyżby to był Merlin? Doprawdy, cały zabieg z amnezją jest wybitnie irytujący, skoro z góry zna się rozwiązanie, szczególnie że powieść Barrona żadnych innych walorów nie posiada.

Ciągle natykamy się na opisy mrówek i innych bzdetów bez związku z tym, co się dzieje - aż mi się przypomniała "Księżna jeleń" Ibaneza. Magia Merlina ma w sobie mniej więcej tyle magiczności co dłubanie w nosie. Postaci budzą zero uczuć, może oprócz samego Merlina, który jest irytującym bubkiem. Fabuła jest tak schematyczna, jak to tylko możliwe. Świat stanowi kwintesencję wszystkich wymęczonych sztamp fantasy, bez krztyny uroku czy oryginalności. Cóż za rozczarowująca mamałyga.

Główny bohater zostaje wyrzucony przez morze na...

Ciekawią mnie historie związane z legendami arturiańskimi, jednak ta książka ostatecznie nie przypadła mi do gustu. Przez większość czasu czytało się ją dość przyjemnie ale ostatnie 40 stron całkiem odmieniło moje zdanie. Zakończenie jak dla mnie delikatnie mówiąc było słabe. Duże nagromadzenie rozwiązań różnych wątków, teoretycznie powinno ciekawić ale dla mnie było to chaotyczne i nie tworzyło spójnej całości.

Od paru lat miałam chrapkę na tą serię, a dziś nie jestem w stanie skończyć nawet jednego tomu. Dotrwałam do setnej strony i stwierdziłam, że dalej nie dam rady. Skoro autor zamierzał stworzyć historię, której prawie nikt do tej pory nie napisał, a mianowicie dzieciństwo Merlina, to raczej spodziewałam się fabuły pełnej magii, nauki i przygody. Jeśli ktoś oczekuje wartkiej akcji to niestety, jedyne co można tu znaleźć to filozoficzno-egzystencjonalny bełkot 12-latka. To jak to brzmi już zniechęca.
Nie polecam.

Spółka

Spółka

2061

Ach, cóż to byłaby za ekranizacja;)

Zaskakująco bardzo wciągnął mnie ten magicznie baśniowo zielony świat, pomimo pewnych braków w charakterze głównego bohatera.
Świetnie wykreowane magiczne krainy, walka dobra ze złem i mnóstwo dziwnych, niekiedy wcale niesympatycznych cudacznych, ale poruszających wyobraźnię stworzeń.

POLECAM! Bardzo mocne 8:)

Ach, cóż to byłaby za ekranizacja;)

POLECAM! Bardzo mocne 8:)

Pierwszy tom z cyklu o dziećiństwie Merlina.Mały chłopiec wyrzucony na skały nie wie kim jest ani jak sie tu znalazł pare metrów dalej znajduje kobiete która każe nazywac sie jego matką.Przygody chłopca w wieku 9-12 i dla tej grupy jest skierowana ksiażka.Czyta sie bardzo szybko,bohaterowie tacy sobie choć zdarzają sie pozytywne wyjątki jak Donmu czy pajeczyca.Wystepuje magia a no i fantastyczna Fincaray kraina pomiędzy.

Na półkach: , , , , , ,

Wciąga i ciekawie się czyta. Wielkim plusem jest to, że chłopak i może nie zna swojej przeszłości, ale dość szybko dowiaduje się, że ma magiczne moce. Nie ma wielkiego wprowadzenia w świat. Autor przyjmuje, że go z grubsza znamy i zostaje tylko przy opisach konkretnych miejsc. Nie ma tu zbędnego rozmyślania, ani przydługich opisów. Bardzo mi się podobała i po jej przeczytaniu żałowałam, że nie mogę sięgnąć od razu po kolejną cześć. Chętnie poznam dalsze losy młodego Merlina :)

Jedne z pierwszych książek fantasy, które czytałem. Wspaniałe czasy, mnóstwo wspomnień. Teraz choć ciągnie mnie, aby przeczytać ponownie, obawiam się, że upływ lat mógł sprawić, że już nie odczuję tych emocji jak kiedyś.

Dobra i ciekawa powieść, ale bez fajerwerków. Kultowa postać czarodzieja Merlina pokazana z nieznanej strony. Autor dużo poświęcił na przygotowania do książki przez wyszukiwanie informacji na temat wcześniejszych losów czarodzieja wśród przeróżnych legend. Świat przedstawiony w powieści jest ciekawy i baśniowy. Bohaterowie dobrani odpowiednio, ale tym co trochę kuleje to jest akcja. Ciągnie się powoli jak PKP. Niby na usprawiedliwienie ma to, że odkrywa przed nami kolejnych bohaterów i części krajobrazu, ale brak dynamiki powoduje lekkie znużenie historią. Gdzie sam pomysł rozpisu fabuły jest ok. Reasumując należy dać szanse tomowi drugiemu. Tom pierwszy nieźle rozpoczął sagę.

Na plaży wśród porozrzucanych kawałków statku budzi się chłopiec. Nie pamięta kim jest, ani gdzie się znajduje. Tak się zaczyna wielka historia, wielkiego czarodzieja.

Jestem wściekła i zawiedziona. Naprawdę.
Kocham Merlina, kocham Artura, kocham te legendy. Pamiętam, jak byłam mała, miałam taką książkę z opowieściami o królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu. Czytałam ją na wiele razy, a teraz chwytam wszystkie książki z owym wątkiem i właśnie w ten sposób pochwyciłam powieść Barrona, której nie dałam rady skończyć.
I tu od razu pytanie do ludzi, którzy skończyli czytać tom 1. Czy gdybym chciała zacząć od tomu 2, to potrzebna jest mi znajomość całej cz. I?
Bo zaczyna się fajnie, intrygująco, tajemniczo, ale przez pierwsze strony, później jest coraz nudniej, choć jeszcze w miarę ciekawie, przychodzi bardzo intrygujący fragment i do końca (a raczej do moje końca, bo przeczytałam chyba 3/5 książki) wieje nudą. Opisów jest do licha i ciut ciut. Oczywiście są one barwne, ciekawe, przepiękne, ale ja chciałam przeczytać o przygodach Merlina, a nie o wyglądzie morza, lasu, jeziorka itd. itd. Można było zacząć inaczej, ale autor poszedł taką ścieżką i niestety, ale zawiodłam się, choć naprawdę jestem ogromną fanką Merlina.

Jestem wściekła i zawiedziona. Naprawdę.
I tu od razu...