Wiśniowe serce

Okładka książki Wiśniowe serce Cathy Cassidy Patronat LC
Okładka książki Wiśniowe serce
Cathy Cassidy Wydawnictwo: Iuvi Cykl: BOMBOnierki (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
BOMBOnierki (tom 1)
Cherry Crush
Iuvi
2019-04-24
2019-04-24
Anna Bereta-Jankowska
nastolatki miłość słodycze

Trzeba przyznać, że dosyć stereotypowe. Ale znałam twórczość Cassidy i wiedziałam, że stać ją na więcej. Dalsze części o wiele lepsze.

Kilka niełatwych lektur za mną. Zapragnęłam więc czegoś lżejszego ;-)
I oto mam: pierwszy tom serii "Bombonierki" Cathy Cassidy
pod tytułem "Wiśniowe serce".

Cukierkowy tytuł, cukierkowa okładka. A w środku?
Trochę słodko, trochę gorzko, trochę sielsko, trochę skomplikowanie.

Główną bohaterką i narratorką jest 13-letnia Cherry - pół-Japonka, półsierota, marzycielka.
Do tej pory zwykle czuła się zepchnięta na towarzyskie ubocze. Inna, dziwna, samotna.
Trochę ubarwiała swoją rzeczywistość, dodając to i owo do opowieści o ojcu, matce, sobie.
Źle się z tym czuła, przez dorosłych była krytykowana, przez dzieci odsuwana,
ale jej życie toczyło się utartym torem, całkiem spokojnie i przewidywalnie.

Aż tu nagle wszystko ma się zmienić!
Jej tata się zakochał, planuje przeprowadzkę do innego miasta i nowe życie.
Oczywiście z córką u boku, ale też z... czterema córkami swojej oblubienicy.
Jak Cherry się w tym odnajdzie? Czy przestanie konfabulować?
Czy tamta rodzina ją zaakceptuje? Jakie będą przybrane siostry?

Trudno jest mi pisać o książce, gdy nie chcę spojlerować ;-)
Nie będę psuć Wam przyjemności samodzielnego poznawania tej historii.
Blurb na tylnej okładce zdradza, co jest gwoździem programu,
Ja powiem tylko, że w sprawę zamieszany jest chłopak ;-)

Moje zainteresowanie akcją falowało: raz wyżej, raz niżej.
Czasem czytanie mi się dłużyło, czasem lektura szła gładko.
To całkiem przyjemna książka, chociaż zbyt słodka.
Obawiam się, że szybko o niej zapomnę,
ale chętnie sięgnę po koleje tomy serii.

Kilka niełatwych lektur za mną. Zapragnęłam więc czegoś lżejszego ;-)
I oto mam: pierwszy tom serii "Bombonierki" Cathy Cassidy
pod tytułem "Wiśniowe serce".

Cukierkowy tytuł, cukierkowa okładka. A w środku?
Trochę słodko, trochę gorzko, trochę sielsko, trochę skomplikowanie.

Do...

Wiśniowe serce" to powieść dla nastolatków, książka rozrywkowa, literatura raczej nic nie wnosząca do naszego życia. Jednakże, jako przerywnik między czymś poważniejszym, jest to całkiem ciekawa pozycja. Książka opowiada o dziewczynie, przeprowadzającej się wraz z ojcem do domu rodziny z dziećmi. Razem z główną bohaterką obserwujemy próby zaklimatyzowania się w nowym otoczeniu, a także pewnien cichy, uroczy romans...☺ Książka ta nie wciągnęła mnie jakoś specjalnie, lecz napewno nie była zła i nie odradzam jej przeczytania ✨

Książka z początku wydawała się mało ciekawa. Opis mnie zachęcił, ale pierwsze 40 stron kazało mi zrezygnować. Jako, że jednak chciałam to dokończyć, wzięłam się za dalsze czytanie i ze spokojem mogę powiedzieć, że książka zdała mój test dobrej lektury.
Po około 100 stronach, które przeczytałam bardzo szybko, zaczęło się wreszcie dziać coś ciekawego. Nie mniej jednak wcześniejsze wprowadzenie było potrzebne.
Wszelkie dialogi i myśli bohaterki były napisane w sposób zachęcający do czytania. Autorka pozostawia nas jednak z pewną niewiadomą -zachętą do przeczytania kolejnej części serii.
Książka moim zdaniem nie jest skierowana do starszej młodzieży. Bardziej odpowiednia jest dla osób w wieku od 9 do 13 lat, ze względu na to, że starsze osoby może zwyczajnie znudzić.
Polecam, ale młodszym czytelnikom.

,,Wiśniowe serce” autorstwa Cathy Cassidy to początkowy tom serii ,,Bombonierki” opowiadającej o piątce sióstr. Każda część jest historią jednej z nich.

Pierwszą poznajemy Cherry Costello, trzynastolatkę, raczej nieśmiałą i cichą, ale za to z jaką wyobraźnią przez co zdecydowanie woli przebywać w świecie fantazji. Jej życie wygląda zwyczajnie, szkoła, dom, koleżanki, z którymi nie do końca umie się dogadać. Ten stan trwa do momentu gdy jej ojciec podejmuje decyzje o przeprowadzce do swojej dziewczyny. W jednej chwili świat Cherry zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Nowa rodzina jest zupełnie inna od tej, którą ona zna, czyli samego taty. Jest głośno, tłoczno i gwarno bowiem rodzina Tanberry nie należy do tych zwykłych. Wszystko idzie dobrze, Cherry udaje się nawet zaklimatyzować i polubić nowe otoczenie i domowników. Niestety sielanka zostaje zaburzona w momencie gdy dziewczyna uświadamia sobie, że zaczyna żywić głębsze uczucia do chłopaka jednej z sióstr.

Jest to zdecydowanie lekka i przyjemna młodzieżówka. Sięgnęłam po nią rok temu gdy szukałam czegoś do odstresowania się i to był strzał w dziesiątkę. Jest słodko, ale nie do przesady, czyli mój ulubiony rodzaj słodyczy. Zabieg jak najbardziej na plus bo dzięki temu historia zyskała na realności. Książka nie skupia się tylko i wyłącznie na miłości. Mamy tu poruszone całkiem poważne tematy jak na młodzieżówkę, m.in szukanie własnej przestrzeni, chęć przynależenia do grupy, pewnego rodzaju osamotnienie czy kwestię kształtowania się własnej tożsamości. Ale nawet sam wątek miłosno-romantyczny nie jest typowy. Dodatkowo podobał mi się ten dylemat, przed którym stanęła Cherry.

Jeśli miałabym określić tę książkę dwoma słowami to byłyby to słony karmel. Świetnie wyważone poważniejsze tematy wplecione między te lekkie i przyjemne. Polecam zwłaszcza osobom młodym, do których jest skierowana, ale także tym, którzy chcą się oderwać na chwilę od rzeczywistości i przeżyć fajną przygodę.

Nawet nie spodziewałam się, że książki dla młodzieży mogą mieć tyle uroku. Fantazje nastolatków naprawdę potrafią zadziwiać, tym bardziej, kiedy pragną być przez innych akceptowane.

Cherry nie ma życia usłanego różami. Żyje tylko z ojcem, który jest dla niej bardzo wyrozumiały. Starają się wspierać wzajemnie i wspólnie odnajdywać wyjścia z trudnych sytuacji. Nie należą do osób bogatych, lecz ich miłości nie da się przeliczyć na złotówki.
Nastolatka wciąż żyje w świecie fantazji, by stłumić swoje smutki. Niczego bardziej nie pragnie niż matki i akceptacji otoczenia. Pewnego dnia jej codzienne życie wzburza pewna wiadomość. Z pewnych przyczyn muszą się przeprowadzić do miejsca, gdzie jej ojciec jest szczęśliwy. Będzie to dopiero początek całego splotu wydarzeń, gdzie marzenia przeplotą się z rzeczywistością, a sercem Cherry zawładnie nieznane dotąd uczucie. Czy zatem będzie umiała je okiełznać? Czy życie w nowym miejscu okaże się lepsze? Czy spotka tam kogoś, komu nie będzie obojętna?

Cóż za piękna historia. Niesamowicie malownicza powieść, którą ma się ochotę czytać i wąchać. Wszystkie opisy przepełnione są słodyczą i rozkoszą. Historia Cherry oplotła mnie niczym wata cukrowa, której nie sposób nie skosztować. Niesie ze sobą przesłanie, poruszając takie tematy jak: brak jednego z rodziców, nowe otoczenie, wyparcie zdarzeń, wybujała wyobraźnia, potrzeba bycia zaakceptowanym i potrzebnym. Ja sama trzy razy zmieniałam szkołę ze względu na przeprowadzkę, więc doskonale rozumiem główną bohaterkę. Nie jest łatwo wciąż zaczynać od początku i robić wszystko, by ktoś nas polubił.

Historia pokazuje jakie braki odczuwa dziecko będąc odtrącone przez rodzica, a także w jaki sposób stara się radzić z tym problemem. Bohaterowie idealnie odgrywali swoje role. Każdy z nich był inny i każdy z nich niósł za sobą przesłanie. Polubiłam każdą postać z osobna, a niektórym bardzo współczułam.
Na końcu książki znajdziecie słowniczek z charakteryzacją postaci, a także przepis na coś pysznego:-) Teraz tylko marzę, by przeczytać drugi tom!

Książka o poszukiwaniu swojego miejsca w nowej rodzinie, o sprzeczkach, siostrach, wyobraźni, czekoladzie i miłości. Czuć w niej posmak lata, nawet pomimo czytania jej w marcu.

Książka typowo młodzieżowa, pierwsza z serii BOMBOnierki. Opowiada o Cherry Costello, która wyjeżdża ze swoim ojcem z rodzinnego miasteczka i musi wpasować się w nowe otoczenie.
Od razu bardzo zżyłam się z główną bohaterką i bardzo ją polubiłam. Spodobała mi się jej historia oraz to, że opowieść nie była wyidealizowana, czego troszkę się spodziewałam, jednak książka ani jej bohaterowie tacy nie byli. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy i liczę na to, że będą równie cudowne co pierwszy tom! Bardzo polecam!

Ciekawa historia na jeden wieczór. Cherry jest nastolatką z bujną wyobraźnią. Razem z tatą przeprowadzają się do Szkocji, gdzie mają założyć rodzinny biznes produkcji pralinek.
Momentami mnie denerwowała Cherry, ale najbardziej to irytowałam mnie postać Honey, rozumiem przez co przeszła ta dziewczyna,ale mogłaby czasami wziąć na wstrzymanie. Wrrr.

BOHATEROWIE: 7/10
AKCJA: 7/10
SPOSÓB PISANIA AUTORKI: 7/10
OKŁADKA:7/10
KREATYWNOŚĆ:7/10

Książka autorstwa Cathy Cassidy jest bardzo przyjemną młodzieżówką. Posiada ona wiele aktualnych tematów, które w sposób prosty, ale i dosadny, są pokazane. Z jednej strony, możemy przeczytać typową książkę dla młodzieży opartą na wpasowaniu się w otoczenie, ale z drugiej strony spotykamy się z wieloma problemami bohaterów, które mają podłoże psychologiczne i które pokazują jak wpływają na człowieka. Według mnie bardzo dobra książka. :)

BOHATEROWIE: 7/10
AKCJA: 7/10