rozwiń zwiń

Cóż za piękna brzydota!

KenGoKang KenGoKang
12.12.2019
Okładka książki Historia brzydoty Umberto Eco

Czy brzydota może fascynować, zachwycać? Zdawałoby się, że trudno na powyższe pytanie odpowiedzieć twierdząco. Kiedy jednak weźmiemy do rąk wspaniale wydaną książkę Umberta Eco, zrozumiemy, że pozorna przeciwstawność kategorii piękna i brzydoty okazuje się wielce nieoczywista, zmieniając się i ewoluując na przestrzeni wieków. Tym samym dla niektórych czytelników zgłębienie „Historii brzydoty” może stać się jeszcze ciekawszym doświadczeniem niż lektura jej poprzedniczki, „Historii piękna”.

Monumentalne dzieło Umberta Eco to podróż w świat obrazów i tekstów powstałych na przestrzeni trzech tysięcy lat. Fragmenty płaskorzeźb gotyckich katedr, romantyczne płótna przedstawiające strzygi i upiory, kadry z dobrze znanych nam filmów – ich piękne reprodukcje to dla miłośnika sztuki prawdziwa uczta. Równie wielkie bogactwo tekstów pochodzących z różnych epok sprawia, że lekturą warto delektować się niespiesznie, powracając do interesujących nas w danym momencie fragmentów.

We wstępie Umberto Eco stwierdza: „Gdyby dziś przybysz z kosmosu ujrzał w galerii sztuki nowoczesnej wizerunki kobiet przedstawione przez Picassa i usłyszał przy tym, że inni obserwatorzy określają je jako «piękne», mógłby odnieść fałszywe wrażenie, że w naszych czasach ludzie uważają za piękne i godne pożądania kobiety o cechach podobnych do tych, które wyszły spod pędzla artysty. Ów przybysz mógłby jednak skorygować swoją opinię, obserwując pokaz mody lub wybory Miss Universum – przekonałby się, że obowiązują inne kanony piękna”.

My, jeńcy współczesności, pragnąc poznać prawdę o minionych wiekach, musimy skupić się na dziełach, które zostawili nam przodkowie. Z wyselekcjonowanych przez Eco tekstów antycznych, biblijnych czy pochodzących z późniejszych epok wyzierają nie tylko poglądy, jakie ludzie tamtych czasów mieli na temat piękna i brzydoty. Pochylając się nad owymi pojęciami, sięgamy znacznie głębiej, będąc w stanie odpowiedzieć na trudne pytania na temat naszej pokręconej i nieprzewidywalnej natury.

Niestety ci, którzy oczekiwali krytycznych słów pod adresem „Historii brzydoty”, mogą poczuć się srodze zawiedzeni. Oczywiście bardzo bym chciała, żeby autor sięgnął po przykłady spoza kultury zachodniej, jednak on sam tłumaczy ich nieobecność brakiem odpowiednich podań. Ponadto książka, będąca esencją myśli dawnych pisarzy i myślicieli, mogłaby rozrosnąć się do niewyobrażalnych rozmiarów.

Zbliżają się święta i część czytelników poszukuje prezentów dla swoich najbliższych. Jestem przekonana, że „Historia brzydoty” okaże się idealnym wyborem dla miłośnika filozofii i sztuki. Być może nie jest to nowość, lecz z pewnością będzie cennym nabytkiem dla domowej biblioteczki, pozycją, do której powracać się będzie wielokrotnie. Jeśli jeszcze nie możecie uwierzyć, jaka piękna potrafi być brzydota, sięgnijcie po książkę Eco i przekonajcie się sami!

Ewa Szymczak