K-POP od A do Z

Jaguar
2019-02-13
2019-02-13
Małgorzata Kaczarowska

Nie polecam tej książki. Osoby, które nie interesują się k-popem będzie ona nudzić, a fani k-popu znajdą o wiele więcej informacji w internecie.

Ogólnie książka ma kilka problemów, przede wszystkim:

- Dobór informacji jest dosyć specyficzny. Bywa, że przy jakimś zespole jest np wypisana długa lista zdobytych nagród, co w czymś, co miało być słowniczkiem k-popu jest po prostu zbędnym nudzeniem. Właściwie brak tu jakichkolwiek fajnych ciekawostek, które mogłyby zaskoczyć fanów.

- Nieaktualne informacje. Książka została wydana w 2019 roku, a 4 lata w k-popie to wieczność. Wiele wymienionych zespołów zdążyło się rozpaść, z niektórych poodchodzili członkowie (albo doszli nowi),powstała masa nowych zespołów etc. Za kolejnych kilka lat sięgnięcie do tej książki to będzie bardziej jak sięgnięcie do jakiegoś przestarzałego archiwum k-popu. Może byłoby lepiej, gdyby w książce darowano sobie pisanie o poszczególnych zespołach, a rozwinięto np. różne terminy, powiedzonka, ewentualnie napisano więcej o jakichś najbardziej słynnych i ikonicznych postaciach na scenie k-popowej.

- Korekta, a raczej jej brak, bo na okładce nawet nie ma podanego nazwiska żadnej osoby, która miałaby taką korektę robić. Polskie wydanie aż roi się od literówek, czasem wręcz śmiesznych (np. wytwórnia YG została w pewnym momencie nazwana UG),zagubionych wyrazów w zdaniach, złej odmiany słów etc. Dawno nie widziałam książki z taką ilością błędów.

Plus bonus: Brak konsekwencji w pisaniu imion koreańskich. Koreańskie imiona mają dwa człony, w książce człony te są pisane czasem razem (np. Minwoo, Jonghwan, Hyuin - hasło "100%"),czasem z myślnikami (np. Kwon Jung-Yeol i Yoon Cheol-Jong - hasło "10cm"),czasem ze spacją (np. Hong Yoo Kyung w haśle "Apink", chociaż pozostałe członkinie mają swoje imiona podane z myślnikami). Najczęściej jak imię jest pisane razem to drugi człon jest pisany małą literą, ale zdarza się, że jest napisany dużą (np. JeA - hasło "Brown Eyed Girls"). Niezbyt to dobrze wygląda.

Daję tej książce 4/10, ponieważ sprawdziłam sobie jakim książkom dawałam oceny 1-3 i mimo moich narzekań ta książka nie była jednak aż tak tragiczna, by dołączała do tego grona (oceniłam tak nisko książki, które były wręcz szkodliwe, bardzo głupie albo tak nudne powieści, że człowiek bardziej spał niż je czytał). Ale naprawdę nie widzę powodu, by tę książkę kupować - ja ją na szczęście wygrałam i jako śmieszna pamiątka z konwentu jest ok, ale nic poza tym.

Ogólnie książka ma kilka problemów, przede wszystkim:

Jak mówi nam sam tytuł, ma ona formę leksykonu. Alfabetycznie ułożone hasła są wyjaśnianie w mniej lub bardziej obszernych akapitach. Wyjaśnianie są takie pojęcia, jak nazwy zespołów, nazwiska solistów, wytwórni, fandomów albo (dosłownie!) "Nagranie z próby".

Książka nie ma zdjęć, hasła są wyróżnione wzrokiem wiru (?) ale to wszystko. Nie dowiemy się więc jak dane osoby wyglądają.

Całość wydrukowana jest na dość przeciętnym, nieciekawym papierze (gramatura 70). Złożona została asymetrycznie więc dla niektórych może być trudna w przeczytaniu lub oswojeniu.

Pytanie tylko, czy właściwie warto się tego podejmować?

Jeśli chodzi o leksykony, sprawa jest skomplikowana. W czasach internetu wydają się być bowiem zbędne. I faktycznie, nie sądzę żeby informacji tu zawartych nie udało się znaleźć w internecie. Zwłaszcza że informacje te są raczej... słabe. Rozmieszczenie treści jest bardzo nierówne. Niektóre hasła mają tylko jedno zdanie, inne całą stronę.

Hasła podobne, jak np. te dotyczące popularnych zespołów, zawierają inne informacje. Chodzi mi w tym momencie o architekturę informacji. Jedne hasła zawierają nazwiska członków zespołu, nagrody i tyle, inne natomiast poza nazwiskami pełną dyskografię. Nie można przewidzieć co znajdziemy w danym haśle. Możemy przykładowo szukać dyskografii jakiegoś zespołu i trafić na pustkę.

Hasła nie są tworzone konsekwentnie. W niektórych przypadkach soliści są umieszczani pod pierwszą literą nazwiska. Innym razem będzie to już imię.

Najbardziej jednak boli brak konsekwencji nawet w opisie jednego zagadnienia. Np. Wytwórnia SM Entertainment pisana jest czasami z kropkami (jako S. M. - zob. Yoo Young-Jin),czasem bez.

Nie ufam rzeczom umieszczonym w tej książce. Przypomina kolejne klepanie Wikipedii w apetycie na kasę. Dodatkowo w tym przypadku jest to zrobione bardzo nieciekawie estetycznie. Okładka moim skromnym zdaniem jest kiczowata i okropna, wnętrze nawet gorsze. Te duże wiry wyglądają śmiesznie, zwłaszcza gdy zajmują więcej miejsca niż właściwy tekst. Sam projekt jest jak dla mnie nietrafiony.

Skoro już się nanarzekałam, nikogo nie zdziwi, że tej publikacji zdecydowanie NIE polecam.

Gdyby leksykon miał spełniać swoje zadanie, powinien być konsekwentny. Okazuje się jednak niedbały, przez co spada jego wiarygodność. Wizualna strona odrzuca, zaś losowych faktów równie dobrze możemy poszukać w internecie - i prawdopodobnie wyjdziemy na tym lepiej.

//recenzja pierwotnie opublikowana na Polish ARMY Amino

„Może jesteście wieloletnimi fanami k-popu i chcecie dowiedzieć się o nim jak najwięcej. A możliwe, że właśnie usłyszeliście Mic Drop, superhit zespołu BTS, i zakochaliście się w nim, tak jak ja wiele lat temu pokochałam H.O.T. Tak czy inaczej, niezależnie od tego, czy k-pop jest Waszą starą czy nową miłością, ta książka stanie się dla Was niezbędna.”
„Z tej książki dowiesz się wszystkiego o slangu, kulturze i największych gwiazdach k-popu (…).” Innymi słowy, upraszczając – znajdziesz tu dosłownie każde pojęcie, które jest istotne w świecie cudownych choreografii, oryginalnych stylizacji i mieszanki muzyki, która w efekcie tworzy koreański pop. Oczywiście nie tylko, bo są tu wymienione przeróżne bandy, nazwy ich fandomów, a przede wszystkim przy wielu podano ich największe osiągnięcia w czasie kariery.
Jestem osobą, która wie już raczej sporo, ale nawet przy czytaniu "K-pop style" wpadały mi do głowy przeróżne rzeczy, jakie postanowiłam od ręki sprawdzić w leksykonie. Interesowało mnie nawet, jak wyglądało wyjaśnienie konkretnego pojęcia, np. co napisali o moim ulubionym bandzie lub o kolejnym, którego bardzo lubię. Co może być dla niektórych przychylne, znajdą się tu także tak banalne pojęcia, jak przykładowo MV (skrót od music video, czyli „teledysk”).
To książka zdecydowanie dla nowych, jak i stałych bywalców w tym gatunku muzycznym. Jak zostało również określone na okładce - ,,Dzięki temu leksykonowi zaskoczysz swoich przyjaciół wiedzą prawdziwego «koreaboo»!”. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że przy czytaniu odczuwałam ogromne zainteresowanie, a przy tym dobrze się bawiłam, szczególnie gdy kojarzyłam fakty (obserwatorzy mojego Instagrama mogli to zauważyć na instastories). Będąc fanką, mogę szczerze polecić książkę, gdyż miło trzymać ją na półce i wracać w razie potrzeby, by przy niej odpocząć, zaspokoić ciekawość lub przypomnieć sobie pewne rzeczy, a nawet dowiedzieć się czegoś nowego. Przede wszystkim jest tu istotne, że jest świeża i aktualna (na tyle, że sama się zdziwiłam),więc nie ma problemu z otrzymaniem błędnych informacji.
Po całość recenzji zapraszam na bloga http://ksiazkowewino.blogspot.com ! :)

„Z tej książki...

• Muzyka