rozwiń zwiń

2018-12-17
52 min.
Rojewski ikonoklazm poezja Biuro Literackie
Inne

Okładka książki Śmierć warta zachodu Brygida Grysiak, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Jan Rojewski, Małgorzata Sidz, Piotr Siemion, Cezary Łazarewicz, Dorota Łosiewicz
Ocena 7,6
Śmierć warta z... Brygida Grysiak, Pa...
Okładka książki Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae Armantrout, Kacper Bartczak, Paweł Bień, Artur Burszta, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Grzegorz Chojnowski, Michał Domagalski, Łukasz Dynowski, Konrad Góra, Jerzy Jarniewicz, Radosław Jurczak, Mundek Koterba, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Karol Maliszewski, Nina Manel, Dawid Mateusz, Joanna Mueller, Bronka Nowicka, Grzegorz Nurek, Paulina Pidzik, Klaudia Pieszczoch, Anna Podczaszy, Marta Podgórnik, Jakub Pszoniak, Agata Puwalska, Jan Rojewski, Bianka Rolando, Robert Rybicki, Anna Sawicka, Krzysztof Schodowski, Urszula Sieńkowska-Cioch, Kamil Sipowicz, Rafał Skonieczny, Jakub Skurtys, Marta Sokołowska, Katarzyna Szaulińska, Tadeusz Sławek, Maciej Taranek, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski, Anna Wasilewska, Grzegorz Wołoszyn, Bohdan Zadura, praca zbiorowa, Elżbieta Łapczyńska, Filip Łobodziński
Ocena 4,0
Ludzie ze stacji Anna Adamowicz, Rae...

nierówna książka; mimo to jeden z lepszych ostatnich debiutów jakie czytałem

nierówna książka; mimo to jeden z lepszych ostatnich debiutów jakie czytałem

Niestety w drugiej części książki Janek Rojewski padł.

Niestety w drugiej części książki Janek Rojewski padł.

Poezja dojrzewania. Rojewski to niemal mój rówieśnik, więc mam poczucie, że rozumiemy się dość dobrze. Znałem go dotychczas tylko z dziennikarskiej działalności i pozytywnie zaskoczyła mnie wysoka próba jakości jego wierszy. To naprawdę solidna poezja, intymna, autotematyczna, ale zarazem posiadająca pierwiastek uniwersalności, może zwłaszcza dla polskich "millenialsów". Najlepsze wiersze w zbiorze to "[Pierwsi ludzie mieszkali w dolinie]", "Teraz Gagarin jest w niebie", "Teraz 'ziemia wielkiego plemienia umarłych'", "Teraz odchodzi", "Teraz niszczę święte obrazy", "Teraz piszę wiersz w pośpiechu", "Teraz pracuję w fabryce druków ulotnych", "Teraz jestem w Warszawie", "Teraz grzebię papier" i "Teraz trwa wykład z najnowszej". Naprawdę obiecujący zbiór, który pozwala mieć nadzieję, że kolejne poezje Rojewskiego będą na naprawdę wysokim poziomie, warto ich wyczekiwać.

Bardzo udany debiut poetycki. Zastanawiałam się, czy dać 9, ale stwierdziłam, że nie można Autora tak rozpieszczać, bo jeszcze osiądzie na laurach ;)

Zaczęło się naprawdę dobrze, a skończyło jak zwykle.

Zaczęło się naprawdę dobrze, a skończyło jak zwykle.

Ciekawa propozycja, nie powiem.

Ciekawa propozycja, nie powiem.

Dodaj cytat z książki Ikonoklazm