Hypoadrenia. Wyczerpanie nadnerczy

2016-05-04
2016-05-04
hypoadrenia; wyczerpanie nadnerczy; nadnercza

Na półkach: , , , , , , , ,

Jedna z najlepszych książek traktujących o pracy tegoż niedocenionego gruczołu dokrewnego, jakim są nadnercza. To prawdziwa skarbnica informacji, ale też pomocny klucz do zdrowia. W treści tej książki znajdziecie test, który może każdy zrobić, gdzie odpowiedzią będzie stan waszych nadnerczy. Warto wiedzieć, jaką one pełnią rolę w naszym organizmie, jak mocno wpływają na nasze codzienne zdrowie i w końcu jak mocno są połączone ze stresem i przewlekłym zmęczeniem. W książce znajdziecie podpowiedzi, jak sobie pomóc przy dolegliwościach zmęczonych nadnerczy i nie tylko. Jest naprawdę wiele cennych i sprawdzonych wskazówek. Ja się z tą książką nie rozstaje. Używam jej w trakcie mojej pracy z klientami, dziele się wiedzą z niej.
To niezwykle wartościowa pozycja dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć swoje ciało i zadbać o swoje zdrowie. Książka jest napisana w sposób przystępny i zrozumiały, dzięki czemu każdy bez problemu znajdzie w niej cenne informacje na temat nadnerczy. Polecam ją zarówno osobom zainteresowanym tematyką zdrowia, jak i profesjonalistom medycznym.

Miałam przyjemność przeczytać w weekend poradnik „Hypoadrenia. Epidemia znana tylko współczesnym… i jak sobie z nią radzić” autorstwa Lukasa McGregora i jestem zaskoczona tym, jak wiele objawów wyczerpania nadnerczy, dostrzegam również u siebie. Książka mocno dała mi do myślenia. Mimo iż jest to objętościowo krótkie opracowanie, to temat został bardzo kompleksowo przedstawiony i znalazłam w tej książce wszystko, czego oczekiwałabym po takim poradniku.
Otrzymujemy tu zarówno informacje na temat budowy nadnerczy i ich roli w organizmie, jak również szerokie omówienie tego, czym jest stres, jakie ma typy i w jaki sposób związany jest z prawidłowym funkcjonowaniem nadnerczy. Poznajemy najbardziej charakterystyczne objawy wskazujące na wyczerpanie tych gruczołów oraz zagłębiamy się w sam proces i poszczególne fazy prowadzące do hypoadrenii. Książka pozwala dużo lepiej zrozumieć procesy zachodzące w organizmie pod wpływem utrzymującego się napięcia emocjonalnego.
Podobał mi się rozdział poświęcony diecie wspomagającej zdrową pracę nadnerczy, znalazłam tam konkretne, najpotrzebniejsze wskazówki. Ciekawie ujęty został też rozdział omawiający różnice w postrzeganiu zagadnienia hypoadrenii przez medycynę zachodnią oraz tradycyjną medycynę chińską. Nie zabrakło również ćwiczeń relaksacyjnych i omówienia badań, jakie powinna wykonać każda osoba, która podejrzewa u siebie problem osłabienia pracy nadnerczy – mowa tu zarówno o badaniach ambulatoryjnych, jak i takich, które przeprowadzić można w domowych warunkach (bazując na obserwacji swojego organizmu).
Nie bez znaczenia dla prawidłowej pracy nadnerczy jest również stosunek człowieka do sytuacji stresujących i umiejętność szybkiego reagowania, gdy zachodzi taka potrzeba. W książce znajdziecie aż 12 rodzajów stresu. Autor w przystępny sposób przybliża czytelnikowi biochemiczny aspekt reakcji organizmu na stres. Muszę przyznać, że była to inspirująca lektura, bo uświadomiła mi, jak potężną machinę obronną organizmu uruchamiam za każdym razem, gdy stresuję się rzeczami, na które nie mam wpływu lub – co gorsza – takimi, które nigdy się nie wydarzą, bo są wytworem moich obaw i czarnych myśli.
Jeśli macie stresujący tryb życia, jesteście stale zmęczeni, niewyspani, rozdrażnieni, to zachęcam Was do przyjrzenia się bliżej zagadnieniu hypoadrenii, a ta książka idealnie Wam w tym pomoże.

Żyjemy w czasach, w których stres wpisany jest w naszą codzienność. Krótkotrwały nie jest niczym groźnym i w niektórych przypadkach może być korzystny dla organizmu. Znacznie gorzej jest, gdy nabiera on charakteru przewlekłego. Wtedy jego niszczycielska siła potrafi spowodować wiele dolegliwości psychicznych a nawet fizycznych. Jedną z nich jest hypoadrenia czyli tak zwane wyczerpanie nadnerczy i jest całkiem prawdopodobnym, że większość z nas ma ten organ osłabiony. Oczywiście współczesna medycyna nie kwalifikuje tego jako jednostkę chorobową więc temat nie interesuje lekarzy.

Autor książki chce zwrócić uwagę na to zagadnienie, zarówno zwykłych ludzi, którym zależy na dobrym samopoczuciu jak i lekarzy aby spojrzeli na człowieka holistycznie a nie tylko przez pryzmat własnej specjalizacji czy kodów chorobowych określonych przez WHO.

Idąc za ciosem myślę, że w dzisiejszych czasach należy szukać alternatywnych rozwiązań i dbać o zdrowie bo nikt za nas tego nie zrobi. Stąd moje zainteresowanie problemem wypalenia nadnerczy, który może występować również w moim organiźmie a przeczytana książka pozwoliła mi lepiej przyjrzeć się tematowi. Oprócz charakterystyki objawów, można w niej znaleźć również sposoby radzenia sobie ze stresem, ćwiczenia fizyczne, dietę czy suplementację.

Jeśli więc zależy Wam na dobrym samopoczuciu a jesteście zestresowani, polecam zapoznanie się z treścią tej książki. Warto zmienić swoje podejście i znaleźć czas na zwolnienie tempa bo w przeciwnym razie nasz organizm wcześniej czyli później może przestać z nami współpracować.

Bardzo dobre opracowanie otwierające oczy na jeden z licznych mechanizmów funkcjonowania naszego ciała. Jestem zachwycona opisem biochemii nadnerczy, wyróżnieniem stresogeów, powiązaniami między innymi chorobami, ale przede wszystkim poradami co zrobić i w jakim czasie można się spodziewać jakich efektów, jesli zastosujemy się do wytycznych.
Wyborna lektura dla wszystkich szukających odpowiedzi na pytanie co jest ze mną nie tak, że np. nie mogę wcześniej zasnąć/ nie wysypiam się itd....

Wyborna lektura dla wszystkich...

• Zdrowie
  • Dostałam w prezencie 🎁