Polski El Greco. Ekstaza św. Franciszka. Niezwykła historia odkrycia i ocalenia obrazu.

- Kategoria:
- sztuka
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Iskry
- Data wydania:
- 2018-10-02
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-10-02
- Liczba stron:
- 276
- Czas czytania
- 4 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324410101
- Tagi:
- sztuka malarstwo El Greco inwentaryzacja XVII wiek odkrycia konserwacja Muzeum Diecezjalne w Siedlcach Wydawnictwo Iskry
- Inne
Kiedy w 1964 roku dwie młode badaczki sztuki, Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska, spostrzegły na plebanii w Kosowie Lackim zniszczony pociemniały obraz, sądziły, że ich odkrycie będzie sensacją w świecie sztuki. Tymczasem Ekstaza św. Franciszka pędzla El Greca zniknęła na dziesięciolecia – o starannie ukrytym obrazie przypominali jedynie co pewien czas dziennikarze. Dzieło artysty z Toledo dopiero po czterdziestu latach zostało wystawione dla publiczności. Co się jednak z nim działo przez dekady i jak próbowano rozwiązać spór o jego autentyczność? Katarzyna J. Kowalska z reporterską wnikliwością bada tę nieprawdopodobną historię, odkrywając jedną z największych tajemnic polskiej historii sztuki.
Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Podobne książki
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Polski El Greco. Ekstaza św. Franciszka. Niezwykła historia odkrycia i ocalenia obrazu.
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Reportaż, który czyta się jak autentyczną powieść sensacyjną. Całym sercem kibicowałam dwóm historyczkom sztuki, które odkryły obraz El Greco na plebani prowincjonalnej parafii. Odkrycie dla wielu oficjalnych czynników wydawało się zbyt piękne, aby mogło być uznane za prawdziwe, dlatego jego autorki przez lata cierpliwie znosiły ironię i lekceważenie. Porażająca dla mnie była ignorancja kleru dotycząca obchodzenia się z dziełami sztuki. Aż strach pomyśleć, że tak cenny obraz o mały włos nie spłonął razem z rupieciami ze strychu parafii...
Reportaż, który czyta się jak autentyczną powieść sensacyjną. Całym sercem kibicowałam dwóm historyczkom sztuki, które odkryły obraz El Greco na plebani prowincjonalnej parafii. Odkrycie dla wielu oficjalnych czynników wydawało się zbyt piękne, aby mogło być uznane za prawdziwe, dlatego jego autorki przez lata cierpliwie znosiły ironię i lekceważenie. Porażająca dla mnie...
więcej Pokaż mimo toPasjonujący reportaż. Czytając o polskich losach wartego kilka milionów funtów obrazu nie sposób nie zadumać sie nad losami polskiego muzealnictwa. Muzealnictwa kościelnego i jego kadr szczególnie. Na przykładzie opisanego El Greca z Kosowa Lackiego widać jakie nieudolne i pozbawione gruntownej wiedzy były działania władz kościelnych, w których posiadaniu znalazł się obraz. W jakiej niemocy tkwili świeccy, najznakomitsi eksperci sztuki. Jak niewydolne było Ministerstwo Kultury. I pytanie oraz konkluzja nie do uniknięcia - czy coś przez ostatnie 50 lat się zmieniło? Patrząc na obecne losy Muzeum Narodowego (jego przaśność i wyniszczające działania dyrektorskie) w stolicy, jak było ubóstwo i nędza w kulturze tak jest. Od czasów wojny nie powstało w Polsce nic co mogłoby zmierzyć się z np. Prado czy Berlinem. Z powodu braku pieniędzy na zakupy nie zrodziła się u nas żadna znacząca na świecie kolekcja państwowa dawnego malarstwa, cieszymy się pojedynczymi znaleziskami. Dobrze, że mamy chociaż uznana i szanowaną poza granicami międzynarodową kolekcję sztuki nowoczesnej w Muzeum Sztuki w Łodzi, i naturalnie cenne zbiory prywatne.
Pasjonujący reportaż. Czytając o polskich losach wartego kilka milionów funtów obrazu nie sposób nie zadumać sie nad losami polskiego muzealnictwa. Muzealnictwa kościelnego i jego kadr szczególnie. Na przykładzie opisanego El Greca z Kosowa Lackiego widać jakie nieudolne i pozbawione gruntownej wiedzy były działania władz kościelnych, w których posiadaniu znalazł się obraz....
więcej Pokaż mimo toKatarzyna Kowalska jest dziennikarką i reporterką. Zrealizowała setki materiałów i relacji z wydarzeń kulturalnych jako dziennikarka „Panoramy” w TVP. Jej reportaże o tematyce kulturalnej i historycznej były emitowane na antenach TVP INFO i TVP2. W 2017 roku za liczne i wnikliwe relacje reporterskie otrzymała tytuł Dobroczyńcy, nadany przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W wolnym czasie podróżuje - odwiedziła m.in. Wenezuelę, Kolumbię, Peru, Ekwador i Boliwię, a także Bangladesz i Demokratyczną Republikę Konga, w których nagrywała reportaże. Jest mamą dwóch żywiołowych chłopców, z którymi też podróżuje do różnych ciekawych miejsc, głównie na północy globu.
Przełomem jej kariery jest napisanie reportażu literackiego pt. „Polski El Greco”, który opowiada o odkryciu dwóch badaczek Izabelli Galickiej i Hanny Sygietyńskiej. W Kosowie Lackim ujrzały przez uchylone drzwi mieszkania księdza zabrudzony obraz. Myślały, że odkryły coś niesamowitego, o czym będą mówili wszyscy, że to zaginione dzieło El Greca. Tymczasem o „Ekstazie Św. Franciszka” wspominali tylko raz po raz dziennikarze. Dopiero po 40 latach ich przypuszczenia się potwierdziły i dzieło artysty z Toledo udostępniono na publicznej wystawie.
Książka przedstawia historię wplecioną w cykl pamiętnikowych wspomnień z inwentaryzacji studentek historii sztuki na terenie powojennej Polski oraz ich dziecięce lata, które miały wpływ na wybór dalszej drogi życiowej. Zasadniczym problemem podejmowanym w utworze są wielokrotne próby udowodnienia autentyczności obrazu. Cała procedura związana z badaniem znaleziska i jego niespodziewane przeniesienie do Kurii Biskupskiej znajdującej się w Kosowie również nawiązuje do badań nad dziełem spod pędzla hiszpańskiego malarza.
„Polski El Greco” ukazuje wielki kunszt Katarzyny Kowalskiej i jej wysublimowany język, który prawdopodobnie wywodzi się ze zrealizowania setek materiałów i relacji z kulturalnych wydarzeń. Szczególnym atutem reportażu jest łatwość czytania, która sprzyja czytelnikowi. Niezmiernie ciekawa jest forma pamiętnika, która daje chęć dociekania dalszego przebiegu historii. Jestem zdania, że „Polski El Greco” to jedna z lepszych książek, które czytałem. Niepowtarzalny charakter i dzieje Polski powojennej zogniskowały całą moją uwagę. Osoby, które pragną przeżyć niesamowitą przygodę, siedząc w domowym zaciszu tych grudniowych wieczorów, powinny sięgnąć po tę książkę. Pasjonaci historii sztuki studiując reportaż mogą odczuć ogromne zadowolenie, że nie jest to kolejny artykuł, który trafi do kosza na śmieci razem z kubkiem po kawie na wynos. Jest w nim coś fascynującego, co przyciąga zarówno starszych jak i młodszych czytelników.
H. P., lat 17
źródło: www.szkolnyklubrecenzenta.pl
Katarzyna Kowalska jest dziennikarką i reporterką. Zrealizowała setki materiałów i relacji z wydarzeń kulturalnych jako dziennikarka „Panoramy” w TVP. Jej reportaże o tematyce kulturalnej i historycznej były emitowane na antenach TVP INFO i TVP2. W 2017 roku za liczne i wnikliwe relacje reporterskie otrzymała tytuł Dobroczyńcy, nadany przez Muzeum Narodowe w Krakowie. W...
więcej Pokaż mimo toFascynująca historia odkrycia i dalszych losów obrazu El Greca. WARTO!
https://slowemmalowane.blogspot.com/2018/10/katarzyna-j-kowalska-polski-el-greco.html
Fascynująca historia odkrycia i dalszych losów obrazu El Greca. WARTO!
Pokaż mimo tohttps://slowemmalowane.blogspot.com/2018/10/katarzyna-j-kowalska-polski-el-greco.html
Wspaniała książka. Niesamowita historia niezwykłego obrazu, zebrana w jednym miejscu. Dziękuję Autorce, że zdecydowała się na napisanie książki o tej tematyce.
Wspaniała książka. Niesamowita historia niezwykłego obrazu, zebrana w jednym miejscu. Dziękuję Autorce, że zdecydowała się na napisanie książki o tej tematyce.
Pokaż mimo to