Krótka historia psychologii

Okładka książki Krótka historia psychologii Joanna Zaręba
Okładka książki Krótka historia psychologii
Joanna Zaręba Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Krótka historia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Krótka historia
Wydawnictwo RM
2018-10-16
2018-10-16

Joanna Zaręba bierze się za opowiedzenie historii psychologii i nieźle jej to idzie. A raczej poszło, gdyż do czynienia mamy z kolejnym wydaniem. Syntetycznie, krok po kroku, przedstawia rozwój dziedziny naukowej od okresu „przednaukowego” do początku XXI wieku. Ciekawie przedstawione poszczególne okresy bądź zagadnienia w syntetycznych rozdziałach. Sam dałem się wciągnąć w narrację. Przypomniałem sobie „co w trawie piszczało”.
Myślę, że przydatna pozycja dla każdego, kto interesuje się psychologią i chciałby poszerzyć wiedzę o pewne wyjściowe punkty odniesienia. Wtedy wiele kwestii dziejących się tu i teraz, chociażby neuropsychologia czy kolejne fale nurtów psychoterapeutycznych, staną się bardziej zrozumiałe.
Podsumowując i sięgając pamięcią do lektoratu z języka łacińskiego: „historia magistra vitae est”. Warta uwagi i ciekawie napisana.

PS Książka zagościła na mojej półce dzięki uprzejmości Wydawnictwa RM

Już od czasów starożytnej Grecji, filozofowie zaczęli zastanawiać się nad ty, czy człowiek to tylko ciało, czy coś znacznie więcej?! Wszystko po to, by zrozumieć ludzi oraz otaczający ich świat. Pojawiło się pojęcie duszy (Psyche) i umysłu (Logos),stąd nazwa psychologia. Tylko gdzie się one znajdują, jaką pełnią funkcję, czy są materialne, wieczne? A co ze świadomością i własną wolą? Istnieją, są wrodzone czy nabyte? To najważniejsze pytania nurtujące uczonych od setek lat i tylko na niektóre z nich możemy odpowiedzieć, gdyż psychologia to najbardziej obszerna dziedzina nauki jaka istnieje.

Całość składa się z 32 rozdziałów, dość krótkich, ale zawierających same fakty, opisane w sposób lekki i zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. Dla mnie osobiście ta książka stanowiła małe przypomnienie wiadomości ze studiów na kierunku socjologia, przez co znacznie łatwiej przyswajałam podane wiadomości, a co najważniejsze- nie nudziłam się. Początek dotyczy Greków, Rzymian i Chrześcijan, gdzie uczeni zajmowali się jedynie teorią. Protagoras, Demokryt, Hipokrates, Gale, Epikur, Lukrecjusz, Tomasz z Akwinu- to tylko nieliczne postacie o jakich przeczytamy tutaj. Postacie, które swoimi obserwacjami dały początek tejże nauce. Przyznam, że czytając pierwsze rozdziały, czułam pewien dyskomfort, bowiem mnogość przedstawionych uczonych, powodowała moje zagubienie- czasami zapominałam o kim czytam i jakie ten ktoś miał poglądy na temat umysłu człowieka. Ale to świadczy o tym, jak wielu chciało zrozumieć to, co siedzi w ludzkiej głowie. Na całe szczęście później wszystko się nieco uspokoiło. Najbardziej przykuwającymi uwagę uczonymi byli Kant, Freud czy też Jung. Ich metody badawcze, spostrzeżenia, poglądy znacznie rozwinęły naukę, jaką jest psychologia. Oczywiście już od pierwszych "fachowców" w tej dziedzinie, dochodziło do spięć pomiędzy ich przeciwnikami. Wzajemna krytyka tylko pobudzała do dalszej pracy. Dalsze rozdziały znacznie bardziej przybliżają nam nie tylko teorię, ale i w znaczniej mierze praktykę stosowaną w psychologii, czego rezultatem był rozwój bardziej szczegółowych dziedzin jak: psychologia behawioralna, psychofizjologia, psychoterapia, psychologia pracy czy też najnowsza- psychologia miłości.

Autorka w sposób niezwykle szczegółowy, dokładny, ale i zwięzły, prosty, opisuje najważniejsze postacie, ich poglądy oraz działania, jakie skutkowały pojawieniem się oraz rozwojem psychologii.

Jak widać, psychologia to nauka o szerokim spektrum zainteresowania, ściśle powiązana z innymi dziedzinami (m.in. fizyka, biologia, chemia) i to dzięki tym powiązaniom oraz wzajemnej współpracy, dzisiaj wiemy już znacznie więcej na jej temat. Ale czy przyjdzie ten czas, gdy ludzki umysł, dusza, emocje nie będą już miały przed nami żadnych tajemnic? Nie wiem, czy ktokolwiek będzie w stanie odpowiedzieć na to pytania, w końcu człowiek cały czas się rozwija, uczy, a wraz nim jego umysł.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Na półkach: , , , , , , , ,

Książka, pt." Psychologia. Krótka historia" napisana przez Joannę Zarebę, zgłębia tajniki ludzkiego umysłu.
Fascynuje ją psychologia, także jej początki, czyli od 1520r., wówczas zaczęto używać tej nazwy.
Psychologia, pochodzi z greki, logos- myśl, słowo i psyche-dusza.
Interesowali się nią greccy filozofowie, a także Rzymianie, chrześcijanie, Europejczycy.
Książka podzielona jest na ponad 30 rozdziałów, gdzie każdy zawiera garść cennych, niejednokrotnie nieznanych szerszej liczbie czytelników -wiadomości z tej dziedziny👩🏼‍🔬🔬
Możemy znaleźć odpowiedzi, czym są: frenologia, fizjognomia, puzzle-boxes, neuronauka, introspekcja, na czym polegają mechanizmy percepcji, eksperyment Wundta, czy teoria Jamesa-Langego.
Jaki wpływ miały i nadal mają, takie nauki społeczne, dziedziny, systemy, jak: socjologia, antropologia, kryminologia, sztuczna inteligencja?
Autorka omówiła je na przykładach opracowań naukowych. A badania te i eksperymenty, przeprowadzone były nie tylko na istotach ludzkich, a także zwierzęcych.
Z wyczytanych ciekawostek:
"Psycholodzy szkoły gestalt (niemieckiej teorii percepcji) prowadzili badania nad procesami uczenia się u małp człekokształtnych. Szympansy uczą się nowych zachowań raczej za pomocą wglądu, a nie metodą prób i błędów.
Inaczej jest, np. z kotami.
Na koniec można by sobie zadać pytania. Czy psychologia jest w ogóle przydatna w codziennym życiu człowieka?
Jaki wpływ i znaczenie nauka ta, ma we współczesnym świecie: w pracy, w szkole, wojsku?
Psychologia, to bardzo obszerne spektrum, ponieważ zgłębić umysł nie jest łatwą sprawą, a co dopiero zbadać go- odkryć na nowo!
Obecnie mamy do czynienia z wieloma dziedzinami psychologii, tj, np.: psychologia poznawcza, psycholingwistyka, psychofizjologia, psychologia zdrowia i ostatnio ciekawa- psychologia miłości, itd. Wszystkie ważne i połączone ze sobą.

"Nieprawdopodobne jest nawet, by ktokolwiek wiedział wszystko o psychologii- tak rozbudowaną nauką się stała".

Na koniec Joanna Zaręba poleca intrygujące lektury do zgłębienia tematyki.
Książkę polecam, gdyż jest wartościową i mądrą propozycją- nietuzinkową, nie tylko dla fanów psychologii🤗📖📙
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu RM💝

Psychologia, pochodzi z greki, logos- myśl, słowo i psyche-dusza.
Książka...

Tego e-booka chyba również upolowałem na jakiejś dobrej promocji. Autor zrobił dobre badanie i wyprowadził historię psychologii od czasów antycznych filozofów. Z czasem trudno zapamiętać, które szkoły psychologiczne reprezentowały jakie poglądy, ale i tak każdy wyniesie z lektury trochę "ciekawostek". Ostrzeżenie dla najwrażliwszych: książka zawiera opisy niektórych eksperymentów na ludziach i zwierzętach, którym daleko do współczesnych norm etycznych.

✍🏼 Książka napisana jest w bardzo przystępnej formie. Prosty, luźny język sprawia, że ze zrozumieniem i przyswojeniem treści nie będziemy mieć najmniejszych problemów 😉

Autorka przybliża nam historię myśli psychologicznej, znaczące nurty w psychologii i wyczerpująco opisujące te najbardziej przełomowe.

Lektura jest niewątpliwie interesująca za sprawą swej różnorodności tematycznej (zahacza m.in. o filozofię, fizykę, paranauki)

Tak jak poprzednio prezentowana przeze mnie książka z cyklu ‘krótkich historii’ jest to ponownie idealny punkt wyjścia do szerszego, bardziej szczegółowego zagłębienia się w temat 🧐😀
Dla osób głębiej siedzących w tej tematyce może okazać się to lektura lekko nużąca i nie aż tak odkrywcza, natomiast dla przeciętnego czytelnika (takiego laika psychologii) będzie to satysfakcjonująca lektura 👌🏼

Ja miło spędziłam z nią czas, więc i Wam ją polecam 😀📖

Lektura jest niewątpliwie interesująca za sprawą swej różnorodności...

Mnogość poruszanych tematów aż powala, ale trzeba przyznać że udało się autorce w sposób przystępny i przejrzysty wytłumaczyć czytelnikowi pojęcia z dziedziny psychologii.
Z pewnością dla osób zagłębionych w tym temacie będzie to pozycja dość mało odkrywcza i nużąca, lecz "przeciętnego" człowieka może zainteresować na tyle, by sięgnął po kolejne pozycje z tej dziedziny.

Książka jest bardzo dobrym wstępem do nauki psychologii.
Napisana bardzo zwięźle i przystępnie porusza wszystkie najważniejsze teorie i twierdzenia.

Jeśli ktoś już od dłuższego czasu interesuje się tą nauką, niestety nie dowie się wielu odkrywczych rzeczy.
Jednak jeśli zawsze nurtowała Cię nauka psychologii i chcesz od czegoś zacząć, pozycja jak najbardziej warta uwagi.

Książka jest bardzo dobrym wstępem do nauki psychologii.

Spodziewałam się czegoś lepszego, ponieważ tematyka psychologii jest dla mnie niezwykle interesująca, natomiast zawiodłam się lekko. Niektóre rzeczy faktycznie były ciekawe i dowiedziałam się nowych historycznych smaczków, jednak generalnie książka mnie nudziła.

Książka przedstawia przekrojowo historię - tu bym uściśliła - nie psychologii, tylko myśli psychologicznej, wywodząc ją od starożytnych rozważań o ciele i duchu. Poprzez kolejne epoki pojawia się dużo omówień poglądów filozoficznych różnych myślicieli, które owszem, wpłynęły na psychologię, nie były z nią jednak związane bezpośrednio. Lektura niewątpliwie ciekawa, chodzi mi tylko o podkreślenie, że jest to ujęcie bardzo szerokie.
Autorka pisze w sposób zajmujący, jednocześnie przedstawiając dokładnie przytaczane teorie i opisując je w sposób zrozumiały. Książka godna polecenia dla osób szukających wstępnego rozeznania w temacie lub odświeżenia wiedzy o dziedzinie. Ja jako laik czytałam ją z przyjemnością.

Tytuł nie odstaje od serii, choć w odróżnieniu od reszty "Krótkich historii" nie jest tłumaczeniem książki wydanej przez Uniwersytet Yale, ale został wymyślony w Polsce i napisany przez Polkę. Zarówno jednak styl autorki, struktura, założenia, jak i szata graficzna, są spójne z serią.

Historię zaczynamy od starożytności i siłą rzeczy przez kilka rozdziałów więcej jest o filozofii niż o psychologii. Dużo uwagi poświęcono Freudowi i Jungowi oraz ich uczniom, nie brak przy tym oczywiście całej rzeszy innych, mniej znanych, lecz bardzo istotnych psychologów. Jest tu o szkołach modnych i sławnych (np. gestalt),jest też o dawnych, podejrzanych praktykach (mesmeryzm, eugenika). Mamy również tematy współczesne, choćby psycholingwistykę czy sztuczną inteligencję.

Obawiałem się, czy psychologia ma na tyle długą i ciekawą historię, żebym chętnie przeczytał te 300 stron. Teraz wydaje mi się, że mogłoby być tych stron więcej, bo ostatnie rozdziały sprawiają wrażenie pisanych na szybko - zaledwie prześlizgujemy się przez najnowsze koncepcje. Ogólnie rzecz biorąc, lektura była interesująca dzięki zwartości i różnorodności (zahaczanie o filozofię, fizykę, paranauki, informatykę).

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Krótka historia psychologii