Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google

Rebis
2018-10-02
2017-10-03
Jolanta Kubiak

Autor jest naukowcem zajmującym się marketingiem, a wcześniej przedsiębiorcom pracującym w branżach związanych z nim. Opisuje dlaczego te cztery firmy są szczególne, wskazuje na zagrożenia związane z ich dalszą ekspansją, ukazuje jak nieszczególnie chwalebne są początki tych firm, oraz jaką mają przewagę konkurencyjną nad ewentualnymi konkurentami w związku z czym ich pozycja jest dość silna. Brakuje tutaj jednoznacznych rozwiązań politycznych, ale autor wyraźnie informuje, że nie jest to jego dziedzina, on po prostu pokazuje co już miało miejsce, jakie są plany tych firm i jakie będą konsekwencje ich wygranej.

Gdy małe i średnie firmy popełniają błąd, często kończy się to ich upadkiem lub odczuwalnym spadkiem sprzedaży. Gdy błąd popełnia jeden z największych Big-techów to szybko przechodzi się nad tym do porządku dziennego. Amazon, Apple, Facebook i Google są niewątpliwie firmami mającymi ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie - nawet, jeśli osobiście nie korzystamy z ich usług. Jak doszły do takich pozycji i skali? O tym opowiada nam Scott Galloway w książce o „wielkiej czwórce”.

Książka Scotta jest jednak nierówna. O ile rozdziały charakteryzujące poszczególne z czterech firm są całkiem ciekawe, choć nie odkrywcze, jeśli ktoś czytał jakąś inną książkę na ich temat, o tyle kolejne części książki są strasznie przegadane. Spodziewałam się nieco więcej ciekawostek, więcej kąsków o technologicznych gigantach, mniej osobistych rozważań i porad autora. Pod tym względem jestem zawiedziona. Myślę, że można było wycisnąć z tej tematyki zdecydowanie więcej, bo jest ona ciekawa i szeroka.

Autor jest ironiczny, momentami zabawny. Czasem zaśmiałam się na jego porównania czy określenia niektórych zachowań, ale chwilami tej ironii i sarkazmu było trochę za dużo. Bez wątpienia czytelnik może już na samym początku zauważyć, że Scott za opisywanymi firmami delikatnie mówiąc - nie przepada.

Czy żałuję czasu poświęconego na książkę? Nie, ale myślę, że lepiej sięgnąć po książki mówiące o każdym z gigantów osobno, a takie powstały o każdym z nich.

W książce nie chodzi o charakterystykę Big Tech-u, a raczej o to jak doszło do tego, że "Wielka czwórka" jest taką potęgą. Spodziewałem się nieco więcej.

Ciekawa książka, wart przeczytania, jako ciekawostka.

Ciekawa książka, wart przeczytania, jako ciekawostka.

Dawno już nie miałem w rękach książki, którą przeczytałem w tak szybkim tempie.
Po Czasie Niewolników Białka zaczęła mnie nurtować historia działalności światowych technologicznych gigantów, a dokładniej kulisy ich działalności - aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby na pewno te ogromne firmy działają choć trochę etycznie?
Na książce się nie zawiodłem - pozycja obowiązkowa dla start-upowców, dla osób starających się nie pracować dla kogoś na etacie do emerytury oraz dla mniejszych i większych przedsiębiorców. Każda twórcza jednostka powinna na nią moim zdaniem rzucić okiem.
Autor obnaża zakłamanie i kombinacje wielkich technologicznych korporacji, sposoby na omijanie prawa i tym samym monopolizację rynku. Opowiada też m.in. o tym, jakich zasad należy się trzymać w firmie, aby miała szansę osiągnąć sukces w obecnych czasach.
Ciekawe jest to, że tytułowa Wielka Czwórka ma jak się okazuje wspólnego właściciela, który trzyma najwięcej ich akcji i tym samym decyduje o rozwoju i przyszłości gigantów. Ciekawe, jak świat jest zorganizowany i dlaczego na świecie zapadają takie, a nie inne decyzje. Polecam!

Dawno już nie miałem w rękach książki, którą przeczytałem w tak szybkim tempie.
Na książce się nie zawiodłem - pozycja...

Początek bardzo banalny opisujący wiele znanych faktów globalnych graczy. Jednak warto dotrwać do końca, to tam jest cała śmietanka tej książki!

Nierówna książka. Fajna w momencie w którym pokazuje potęgę wielkiej czwórki. Głupiutka gdy robi jakieś religijne fikołki. Ciekawa gdy opowiada jak to jest być pracownikiem w 21 wieku. Nudna gdy daje rady jakimś młodym wilczkom-CEO.

Ale ta książka jest przegadana. Tak naprawdę warto przeczytać tylko rozdziały dotyczące tytułowej "Wielkiej czwórki", a tam też nie ma zatrważającej ilości odkryć/informacji.

"Wielka czwórka" to książka z potencjałem, ale strasznie przegadana i często nie na temat. Mam wrażenie, że autor wykorzystywał każdą okazję, by opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z pracą (choć kompletnie dla innych firm), by po bardzo długim wywodzie stwierdzić, że któraś z firm tej wielkiej czwórki robi inaczej... Gdyby zamiast tych jego wstawek dorzucić trochę ciekawostek na temat, wyszłaby z tego naprawdę fajna książka.
Galloway opowiada o czterech potężnych, amerykańskich firmach, które podbiły świat - Amazon, Apple, Facebook i Google. Dowiemy się, kto za nimi stoi, jak powstały, jak udało im się wybić i utrzymać sukces, a także jaka przyszłość się przed nimi rysuje. Jest to fajne, choć niezbyt odkrywcze podsumowanie, większość tych informacji bez problemu znajdziemy w internecie. Galloway pokusił się o odrobinę analizy pt. co wyróżnia te firmy na tle innych i czy ktoś (i kto) mógłby próbować dołączyć do grona gigantów. Nie powiem, że nie dowiedziałam się niczego nowego, bo nie byłaby to prawda, ale też nie czuję, by ta wiedza wniosła coś szczególnego do mojego życia. Ot, biznesowa lektura, czasem ciekawa, czasem interesująca. Pomagająca nieco zrozumieć wielki świat amerykańskich gigantów (za którymi autor, swoja drogą, zauważalnie nie przepada), ale też jedna z tych, które się dość szybko zapomni.

Oj, taka przegadana książka w banalno-śmiesznym amerykańskim stylu. Fakt, trochę ciekawych informacji można z niej wydobyć, ale nie jest to jakaś rewelacja.

No bo co odkrywczego jest w stwierdzeniu, że Google i Facebook nas szpiegują, Apple sprzedaje przeszacowane, choć przyjazne dla użytkownika produkty, a Amazon chciałby zagarnąć cały rynek dla siebie?

Czy ta wiedza coś zmienia? Nadal ludziska używają Facebooka, wyszukują przez Google, marzą o sprzętach z jabłkiem i kupują za pośrednictwem Amazonu (w Polsce jeszcze nie, ale z czasem pewnie się to zmieni).

Można przeczytać, ale na kolana nie powala.

Czy ta wiedza coś...

Scott Galloway Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google Zobacz więcej