rozwińzwiń

Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google

Okładka książki Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google Scott Galloway
Okładka książki Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google
Jolanta Kubiak

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Długo męczyłem tą książkę. Nie jestem zachwycony zawartością. Najlepsza jej część to końcowe rozdziały czyli wnioski, podsumowania, porady.

Gdyby nie audiobook słuchany przy gotowaniu i sprzątaniu nie przebrnąłbym nawet przez połowę książki. Dla osoby która siedzi w temacie technologii jest to absolutnie zbędna pozycja, w której brak jakichkolwiek konkretów. Dla osoby która nie jest obeznana w technologii, może coś z tego wyciągnie ale myślę że znajdzie znacznie lepsze źródła. Jest tu dużo pustosłowia, lania wody i nadmiernego filozofowania.

W moim odczuciu, książka mocno nierówna i w ujęciu całościowym przeciętna.

Rozdział o Amazonie uważam za bardzo dobry - widać że autor przyłożył się do researchu i włożył dużo wysiłku żeby pokazać "big picture". Dużo ciekawych przemyśleń na temat zmian na rynku handlu detalicznego.

Rozdziały poświęcone Google i Facebookowi przeciętne. Trochę przemyśleń, ale nic ponad to co już wie w miarę obeznany z tematem czytelnik.

Rozdział poświęcony Apple zwyczajnie słaby. Dużo "jojczenia" i narzekania na "luksusowe" produkty Apple, mało konkretów, merytorycznie słaby.

W ostatnia część wypełniona banałami typu "idź na studia, buduj network, pracuj ciężko", niewiele odkrywczych rzeczy.

Mam poczucie że autor nie ma zbyt wiele ciekawych rzeczy do powiedzenia i to co można byłoby zawrzeć w jednym-dwóch dobrych artykułach postanowił rozwlec do długiej, przeciętnej książki.

Książka ma już kilka lat, spora część informacji i tez zdążyła stracić dużo na aktualności. Książka nie jest lindy, jej wartość merytoryczna będzie malała z czasem.

Czyta się lekko, ale niektórym może przeszkadzać styl autora - czasem sprawia wrażenie na siłę wyluzowanego.

W moim odczuciu, książka mocno nierówna i w ujęciu całościowym przeciętna.

Interesujące spojrzenie na rynek wielkich korporacji, ich główne atuty i sposoby, dzięki którym wysforowały się do pozycji wielkiej czwórki. Także ciekawie poprowadzone rozważania dotyczące kandydatów do dołączenia do czołówki. I bardzo dla mnie interesujące spojrzenie z punktu widzenia "zasobu" na rynku pracy.
Pozycja warta przeczytania dla wszystkich ludzi biznesu - tak strategów, marketingowców jak i pracowników, zwłaszcza wchodzących na rynek pracy.
Jednakże....
ten język... pełen niewybrednych porównań krążących wokół genitaliów... ten sarkazm... ten amerykański sznyt... bardzo mi to wszystko przeszkadzało!
Jednakże, że względu na interesującą treść oraz trafność spostrzeżeń Autora dotyczących szerokiego spektrum zagadnień zawiązanych z biznesem i współczesnym światem korporacji postanowiłam przebrnąć, a potem wziąć prysznic i spłukać z siebie to, to trąciło szambem.
Przebrnęłam i lekturę polecam - mimo w/w zastrzeżeń.

Pozycja warta przeczytania dla wszystkich ludzi biznesu -...

W tej książce najbardziej podobało mi się "życzliwe dla klienta podejście do tematu". Autor bowiem, opisując czterech gigantów - Amazon, Apple, Facebook i Google - zwraca uwagę na strategię danych firm. Nie jest to politycznie zakamuflowana książka, mająca na celu cukierkowe przedstawienie tematu ale pozycja, która według mnie, działa z korzyścią dla odbiorcy usług.

Scott Galloway pokazuje jakie czynniki wpłynęły na sukces danych marek, co wyróżnia je na tle innych i jakie kooperacje panują pomiędzy czterema tytułowymi firmami. Nie znajdziecie tu wątków biograficznych założycieli firm, ale za to dostaniecie sporą dawkę marketingowej analizy. Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem, a dodatkowo zawiera sporo grafik pozwalających lepiej zrozumieć fenomen "wielkiej czwórki" i nawet dla biznesowych laików będzie przyjemną i wartościową lekturą.

Analiza autora i jego sugestie oraz subiektywne, ale podparte wieloletnim doświadczeniem opinie, pozwalają czytelnikowi odpowiedzieć sobie na pytania, czy dalej chcę mieć konto na Facebooku, czy dalej spośród setek platform sprzedażowych wybiorę Amazona, a w sklepie elektronicznym włożę do koszyka telefon z Apple'a? Zatem jeśli jesteście ciekawi "z czym to się je", to zapraszam do lektury. A ja tymczasem pędzę do Google'a sprawdzić jacy obecnie giganci zagarniają największą część światowego rynku!

Mój bookstagram: my.books.shelf

Scott...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałem za Was, rada: znajdźcie coś lepszego.

Przeczytałem za Was, rada: znajdźcie coś lepszego.

Bardzo toporny język, zbyt wiele sarkazmu i amerykańskich inside jokes. Autor zgrywa luzaka opisującego czterech gigantów niby od niechcenia, siedząc przy czwartej butelce piwa. Uwaga będzie cytat: "To musiało zaboleć jak ugoda rozwodowa za pół miliarda dla męża, który zaraz potem wyprowadza się do sąsiedniego domu i zaczyna pieprzyć z koleżankami żony." Trudno mi traktować autora poważnie. Chyba nie przebrnę przez tę błyskotliwą lekturę.

Książka w ciekawy sposób pokazuje możliwości i zagrożenia wielkiej czwórki.
Zupełnie inny punkt widzenia wielkiej czwórki.

Książka w ciekawy sposób pokazuje możliwości i zagrożenia wielkiej czwórki.
Zupełnie inny punkt widzenia wielkiej czwórki.

Autor jest naukowcem zajmującym się marketingiem, a wcześniej przedsiębiorcom pracującym w branżach związanych z nim. Opisuje dlaczego te cztery firmy są szczególne, wskazuje na zagrożenia związane z ich dalszą ekspansją, ukazuje jak nieszczególnie chwalebne są początki tych firm, oraz jaką mają przewagę konkurencyjną nad ewentualnymi konkurentami w związku z czym ich pozycja jest dość silna. Brakuje tutaj jednoznacznych rozwiązań politycznych, ale autor wyraźnie informuje, że nie jest to jego dziedzina, on po prostu pokazuje co już miało miejsce, jakie są plany tych firm i jakie będą konsekwencje ich wygranej.

Gdy małe i średnie firmy popełniają błąd, często kończy się to ich upadkiem lub odczuwalnym spadkiem sprzedaży. Gdy błąd popełnia jeden z największych Big-techów to szybko przechodzi się nad tym do porządku dziennego. Amazon, Apple, Facebook i Google są niewątpliwie firmami mającymi ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie - nawet, jeśli osobiście nie korzystamy z ich usług. Jak doszły do takich pozycji i skali? O tym opowiada nam Scott Galloway w książce o „wielkiej czwórce”.

Książka Scotta jest jednak nierówna. O ile rozdziały charakteryzujące poszczególne z czterech firm są całkiem ciekawe, choć nie odkrywcze, jeśli ktoś czytał jakąś inną książkę na ich temat, o tyle kolejne części książki są strasznie przegadane. Spodziewałam się nieco więcej ciekawostek, więcej kąsków o technologicznych gigantach, mniej osobistych rozważań i porad autora. Pod tym względem jestem zawiedziona. Myślę, że można było wycisnąć z tej tematyki zdecydowanie więcej, bo jest ona ciekawa i szeroka.

Autor jest ironiczny, momentami zabawny. Czasem zaśmiałam się na jego porównania czy określenia niektórych zachowań, ale chwilami tej ironii i sarkazmu było trochę za dużo. Bez wątpienia czytelnik może już na samym początku zauważyć, że Scott za opisywanymi firmami delikatnie mówiąc - nie przepada.

Czy żałuję czasu poświęconego na książkę? Nie, ale myślę, że lepiej sięgnąć po książki mówiące o każdym z gigantów osobno, a takie powstały o każdym z nich.

• 2019
  • Audiobooki
  • Audiobook
  • 2021
  • Biznes
  • 2020

Scott Galloway Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google Zobacz więcej