Maharani

Okładka książki Maharani Nina Nirali
Okładka książki Maharani
Nina Nirali Wydawnictwo: Novae Res Seria: IndiaEuroStory literatura obyczajowa, romans
IndiaEuroStory
Novae Res
2018-01-01
2018-01-01
Indie Hindusi maharani

Książka idealna na jeden wieczór. Wielkiego wrażenia na mnie nie zrobiła, bo liczyłam na romans z wojną w tle A nie odwrotnie.

Na moje szczawnickie konta nabrałam z osiem książek wokół Indii i opowiadania Murakamiego. Jedna z nich obrazem hinduskiej ślicznotki na okładce i tytułem sugerowała miłosne czytadło. Kiedyś zamówiono ode mnie napisanie takowego z Indiami w tle, ale niestety wyszło mi zbyt upolitycznione "I świat oślepnie". Krwi pogromów i zamachów terrorystycznych było więcej niż pocałunków. Zdecydowałam się pouczyć na "Maharani" sztuki pisania miłosnych powieści. Już na pierwszej stronie zaciekawiło mnie, że autorka chciała napisać o Subhasie Chandrze Bose, który mnie też fascynuje.
Z ulgą przyjęłam, że bohaterką nie będzie zabita przez Brytyjczyków w walce Rani z Jhansi, bo o niej ostatnio naczytałam się dużo. Autorka zainspirowana charakterem radźpuckiej królowej Durgawati stworzyła postać fikcyjną. W duchu, jak pisze IndiaEuroStory
Autorka, jak pisze, przygotowywała się zgłębiając realia kultury Indii w XVI/XVII wieku, niemniej
- hinduskiemu władcy nadaje muzułmańskie nazwisko Khan. Imię Narayana (to imię hinduskiego Boga Wisznu) w połączeniu z muzułmańskim nazwiskiem Khan (tzn chan) razi i śmieszy
- pisze też o pomarańczowych dhoti noszonych przez mnichów w celibacie np. braminów, mimo że bramini to szersza kategoria (bramin może być mnichem, nie musi)
- wymyśla fikcyjnych Wielkich Mogołów (Barbar?!).
- w XVI wieku wspomina się o Pakistanie (400 lat przed jego powstaniem w 1947 roku)
- niedotykalny w tej historii nazywa siebie haridżanem/miłym Bogu (Hari inaczej Wisznu),a więc używa nazwy nadanej mu przez Gandhiego również kilkaset lat później. Podobnie określa siebie dalitą ( inaczej uciśnionym - to już XX wieczna nazwa niedotykalnych).
No tak, czepiam się. Przecież to tylko historia miłosna ze scenami walki. Jednak błędy w szczegółach podważają w moich oczach wiarygodność opowieści.

Teraz inaczej.

Tę opowieść o kobiecie - superwoman z XVI wieku, pożądanej przez czterech mężczyzn, w tym przez Hiszpana, muzułmanina i brata cesarza, z wojną zamiast zalotów, lekko się czyta.
Podobała mi się scena zagrzewania do walki poprzez symboliczne odcinanie włosów i pieśń. Również happy end z morałem odnośnie kruchości książek.
Wdzięczna jestem za wstawki w hindi, nawet jeśli niektóre z drobnymi błędami.

CYTAT:
Yaad karo tum kahan se ho
aur tum kaun go
(Przypomnij sobie skąd pochodzisz ! )

"Wojna i miłość z historią Indii w tle."
Jest to moje kolejne po "Królowej pszczół" spotkanie z twórczością autorki i również bardzo udane. Kolejna silna, niezależna sylwetka kobieca (inspirowana realną królową rani żyjącą w XVI w.)! Polubiłyśmy się już od pierwszych stron...
Durgeshwari, czyli maharani, następczyni tronu Radżputany to kobieta waleczna o ogromnej sile, hartcie ducha i niepokornej naturze. Pomimo marzeń i pragnień ma świadomość swojego przeznaczenia i losu, który z góry został zaplanowany. W imię rodzinnych wartości i chęci zemsty postanawia ruszyć niebo i ziemię by stawić czoła największemu wrogowi jej i kraju.
"...z przerażeniem zrozumiał, że mają do czynienia z prawdziwym szaleńcem, który z wojny uczynił osobistą grę."
Czy jest w stanie uratować to, co dla niej najważniejsze?
Historia, która opowiada o ogromnym poświęceniu, walce o wartości i przekonania. Ale też miłości, zakazanej i niemożliwej. Przyjaźni i zaufaniu...
Książka ta jest fikcją literacką zawierającą rzeczywiste nazwy miejsc, nazwisk istotnych rodów i nawiązania do wydarzeń historycznych. Liczy zalewie trochę ponad 200 stron, czyta się ją błyskawicznie w pełnym skupieniu i zapartym tchem aż do ostatnich stron! Wierzcie na słowo, nie mogłam się oderwać!
Realistycznie i po prostu ciekawie nakreślone sceny batalistyczne. Hm... nie sądziłam, że z takim zainteresowaniem będę śledzić poczynania zbrojne bohaterów, za co ogromne chapeau bas dla autorki.
A! Zapomniałabym, do książki została stworzona playlista, która idealnie nakreśla wydarzenia i nastroje zawarte w powieści. ❤️ Polecam!

"Wojna i miłość z historią Indii w tle."

Nigdy nie posądzałabym siebie, że zainteresuje sie choć trochę klimatami hinduskimi, a tu proszę - dziś już zaczytuję się w historiach opartych na indyjskiej kulturze.

Już kilka miesięcy temu oglądnęłam większość filmów z Deepeką Padukone i wsiąkłam w surowosć, piękno i jednocześnie przywiązanie do kultury jakie przesiąka przez produkcje boolywoodzkie. Nawiązuje do filmów ponieważ jedna z postaci granych przez wspomnianą wyżej aktorkę w filmie "Bajirao Mastani" bardzo przypominała mi naszą bohaterkę Durgeshwari. Do tego stopnia, że aktorka w mojej głowie wcieliła się nieswiadomie w rolę naszej maharani i zagrała ja perfekcyjnie od początku aż do końca. Piękna, ambitna, inteligentna, odważna bohaterka, która nie boi się walczyć o to, co jest dla niej ważne, jak i o to, czego pragnie. Ideał silnej i odważnej kobiety walczącej o swoją przyszłość. Podziwiałam bohaterkę od pierwszej strony, jednak dopiero kiedy nasza Durgeshwari otrzymuje tytuł maharani daje prawdziwego czadu. Autorka ma zdecydowanie przepiekny styl pisania i przez ta książkę po prostu się płynie.

Sama fabuła, trzeba to przyznać, jest przewidywalna, ale ona generalnie taka miała być. Można sie jednak i tak przy niej dobrze bawić. Warto powiedzieć, że parę razy udaje jej czytalnika zaskoczyć. Czuć w książce wyraźny klimat Indii, jednak wytłumaczenia kultury ograniczają się do tego, co istotne w historii. Minus tej historii jest też taki, że chciałabym więcej. Książka jest stosunkowo cienka w porównaniu do tego co się w niej dzieje. Wszystkie wydarzenia, bitwy, miesiące, tygodnie są krótkie. Sam wątek romantyczny wydaje sie z worka wyciągnięty, jednak można dzięki stylowi autorki w niego uwierzyć.

Generalnie bardzo mi sie ta pozycja podobała i mimo jej wad jestem skłonna ocenić ją bardzo wysoko. Polecam osobom, ktore potrzebują historii, ktorą połkną w jeden wieczór, ale będą jednocześnie bez reszty wciągnięci i ustatysfakcjonowani.

Bardzo lubię książki Niny, i na tej również się nie zawiodłam. Historia ciekawa, opisy wyważone, jest miłość i te wyjątkowe gesty/ spojrzenia, które wyrażają więcej niż dosadne opisy fizycznego pożądania. Historia królowej Radżputany jest niezwykła, godna podziwu i zapamiętania. Polecam tę książkę nawet laikom stroniącym od historii, gdyż w prosty i obrazowy sposób przedstawia oblicze wojny, trudne wybory z którymi człowiek musi się mierzyć i poświęcenie, na które tylko nieliczni są w stanie się zdecydować.

Lekki i przyjemny romans, bardzo luźno opierający się na historii (ładnie podkreślone, co jeszcze jest historią, a co już fikcją). Tło historyczne zarysowane we wstępie.

Dodatkowe dwie gwiazdki za rewelacyjny pomysł stworzenia "ścieżki dźwiękowej" do książki - playlisty na YouTube!

Książkę bardzo dobrze mi się czytało, jest to romans historyczny. W książce można znaleźć klimaty hinduskie a także świetne opisy. Polecam okładka przepiękna przykuwa uwagę.

"Maharani" to fikcja literacka, jednak w przedmowie Autorka zaznacza, iż zapożyczyła niektóre cechy charakteru Durgeshwari od żyjącej w szesnastym wieku królowej rani Durgavati z Gondwany.
Była to osoba o znakomitym przygotowaniu militarnym, odznaczała się niebywałą odwagą i urodą. Zmarła na polu bitwy w 1564 roku. Do dziś dzień jej śmierci obchodzony jest jako "Balidan Diwas".
Zapożyczone zostały również nazwiska wielkich rodów, oraz nazwy miejsc i tło polityczne.

Pani Nina Nirali stworzyła niezwykle emocjonującą i piękną opowieść.
Jest to historia o miłości, dozgonnej przyjaźni, ale również o poświęceniu swojego własnego szczęścia na rzecz dobrostanu i bezpieczeństwa swych poddanych, oraz o patriotyzmie i ufności do dowódcy, który zawsze trwa przy swoim ludzie.
Czytając barwne opisy potyczek lub obrad władzy z wysoko postawionymi dostojnikami, łatwo sobie wyobrazić bieżące wydarzenia, a tło polityczne dokładnie pokazuje, jakie panowały w tym czasie nastroje. Czego ludzie pragnęli, czego się obawiali, a co dawało im radość.
Książka przepełniona jest wiedzą o kulturze, historii i tradycji, które panują do dnia dzisiejszego na terenie współczesnych Indii.

Przystępny i barwny język, którym posługuje się pani Nina, sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie.
Akcja toczy się szybko, nie raz zaskakująco- jak, chociażby zakończenie, które pozostawia czytelnika w niemałym szoku.
Barwni i dobrze stworzeni bohaterowie wyzwalają wiele emocji, jednych się lubi, drugimi wręcz gardzi.
Opisy architektury, strojów i zwyczajów przenoszą nas w ten kolorowy i niezwykle intrygujący świat. Nie chce się odkładać powieści na bok, nie poznając przebiegu dalszych wydarzeń.

"Maharani" to książka wymagająca sporej dawki skupienia i rozbudzająca ciekawość. Z przejęciem szukałam wiadomości na temat protoplastki naszej fikcyjnej maharani, oraz okresu, w którym została osadzona fabuła powieści.
Z wielką przyjemnością sięgnę po kontynuację, która opowiada o następcy tronu Veerze- synu Durgeshwari. ("Maharani. Legat")

Czy polecam?
Polecam z całego serca. To niezwykle poruszająca historia. Każdy z czytelników znajdzie w niej coś dla siebie, i spędzi z powieścią niezapomniany czas.

POLECAM...

Los Durgeshwari dawno został przesądzony. Jest następczynią tronu Radżputany, ma poślubić księcia, aby zjednoczyć królestwa, jest również świetną wojowniczką. Jest pogodzona ze swoim losem, wie, że tak trzeba i nie czuje potrzeby, chęci, by coś zmienić. Wszystko się zmienia, gdy poznaje mężczyznę, miłość swojego życia. Zakochuje się, jednak wie, że potajemne schadzki skończą się, gdy tylko wyjdzie za mąż. Wizyta niespodziewanych gości, wrogów, którzy pierwotnie chcą daniny, a później, jeden z nich jej za żonę, ma przyspieszyć ślub. Odrzucony wróg przysięga, że znajdzie sposób, aby sprawić, że będzie jego. Czy mu się uda? Czy miłość Durgeshwari ma szansę na szczęśliwe zakończenie? Jakie działania podejmie wróg, aby ją zdobyć? Czy dojdzie do ślubu i zjednoczenia królestw?

Cała recenzja na moim blog - https://anka8661.blogspot.com/2019/11/india-euro-story-ksiazka-pt-maharani.html

Piękna, wzruszająca opowieść o młodej i walecznej kobiecie, która została Maharani po śmierci ojca. Pomimo swojej małej objętości, książkę czyta się bardzo dobrze. Autorka zrezygnowała z opisów, nie ma tu miejsca na nudę, akcja dzieje się cały czas. Zwyczaje indyjskie pokazane są w przystępny i interesujący sposób. Ta powieść to rodzaj baśni, a któż z nas nie lubi od czasu do czasu zagłębić się w bajkowy świat.
Polecam!

• Biblioteczka domowa III