Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci

Okładka książki Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci Anne Lene Johnsen
Okładka książki Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci
Anne Lene Johnsen Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Den skikkelig gøyale hjernetrimboken. Frydefulle, lærerike og lure oppgaver for nysgjerrige, små hoder
Wydawnictwo Naukowe PWN
2018-05-15
2018-05-15
9788301199180
Justyna Czechowska

Okładka książki Łatwa matma Anne Lene Johnsen, Elin Natås
Łatwa matma Anne Lene Johnsen, ...

Okładka książki Dinozaury. Skamieliny i pióra Joe Flood, M.K. Reed
Dinozaury. Ska... Joe Flood, M.K. Ree...
Okładka książki Wielcy wynalazcy Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowicz
Wielcy wynalazcy Marcin Jamkowski, M...
Okładka książki Drzewa Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Drzewa Wojciech Grajkowski...

"Uczymy się cały czas, nie zwalniamy nigdy, codziennie przyswajamy nowe wiadomości. Nie które nie mają większego znaczenia, a są i takie że zmieniają punkt naszego myślenia. Cieszymy się na każdy drobny szczegół, próby zdobycia wiedzy u dziecka. Tym starsze są, mamy coraz większe wymagania wobec ich. My jako rodzice jesteśmy pierwszymi
nauczycielami dziecka i to od nas zależy czym nasiąknie skorupka za młodu.
Dzieci mają inne, jak by tu powiedzieć - podejście do przyswajania wiedzy. Dla nas dorosłych wydawać się może, że one myślą tylko o zabawie. Ale postawmy się w ich miejscu. ..."

cd. na blogu http://swiatwedlugmoichdzieci.blogspot.com/

nauczycielami dziecka i to od nas...

To już ostatnia z nowości, jaką tym razem otrzymałam w prezencie od PWN.

Ogromnie za nią dziękuję, gdyż jest to idealna książka dla dzieci w wieku 5 - 11 lat.

Pięknie wydana w twardej oprawie. Na ponad 160 stronach znajduje się wiele porad dla rodziców, oraz wskazówek, jak zachować i rozwijać dziecięcą wyobraźnię.

Książka jest bardzo kolorowa i zachęcająca do wspólnej nauki poprzez zabawę. Można z nią pobawić się w detektywów i rozwiązać zagadki, a jeśli wolicie puzzle i układanki, to też znajdziecie dla siebie coś ciekawego.

Jest to książka, która będzie nam towarzyszyła w jesienne i zimowe wieczory.

Bardzo, bardzo ją polecam.

To już ostatnia z nowości, jaką tym razem otrzymałam w prezencie od PWN.

Książka jest bardzo kolorowa i zachęcająca do wspólnej...

Dzieci to wyjątkowe i bardzo ciekawe świata stworzenia. Bardzo często bombardują nas mnóstwem pytań, za wszelką cenę szukają odpowiedzi na interesujące ich zagadnienia. Nie poddają się po pierwszej porażce, tak jak my, dorośli. Dla rodziców ważne jest, aby tę ciekawość w dzieciach zaspokajać i jednocześnie dalej ją rozwijać. Anne Lene Johansen przygotowała dla małych odkrywców i ich wspaniałych rodziców książkę „Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci”.

Książka przeznaczona jest zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Rodzice znajdą tam przede wszystkim pomysły na kreatywne spędzanie czasu ze swoimi dziećmi, dowiedzą się w jaki sposób rozwijać u dzieci logiczne myślenie, a także jakie posiłki pozwolą wspierać nasze mózgi (autorka zamieściła listę przepisów na ciekawe dania, które możemy wykonać razem z dziećmi). Dzieciaki natomiast znajdą w książce wiele ciekawych zagadek i łamigłówek, poznają metody na poprawę swojej koncentracji i umiejętności uczenia się.

To tylko nieliczne tematy, które autorka zamieściła w książce. Czy warto jednak po nią sięgnąć? Osobiście wydaje mi się, że tak. To pomysł na ciekawe, kreatywne spędzenie czasu rodzica z dzieckiem. W dobie komputerów, tabletów i telefonów, które dzieci mają już od małego to całkiem miła i przyjemna odskocznia, która oprócz zabawy zafunduje także garść podstawowej wiedzy. Kolorowe ilustracje dodatkowo zachęcą nasze pociechy do wertowania i zapoznawania się z treścią książki. Choć spotkałam się z różnymi opiniami na temat tej pozycji, to myślę, że warto sięgnąć po garść zagadek i łamigłówek, które zaserwowała nam autorka – choćby dlatego, żeby na chwilę jeszcze raz poczuć jak cudowne było odkrywanie świata, kiedy byliśmy dziećmi.

Jeśli jesteś rodzicem dziecka w wieku od 5 do 11 lat to czym prędzej kup tę książkę! Rozbieżność wiekowa jest naprawdę duża, więc najlepiej jakby podczas rozwiązywania łamigłówek rodzic był przy dziecku i sam selekcjonował odpowiednie, do wieku malucha, zadania. Ale moim zdaniem to dobrze, większość dzieci o wiele chętniej się uczy i rozwiązuje łamigłówki, w towarzystwie dorosłych.

Jednak byście nie kupili kota w worku, napiszę Wam co znajdziecie w tej książce. Przede wszystkim ogrom wiedzy i porad dotyczących rozwijania umiejętności dziecka. Sam początek tej pozycji zapowiada się ciekawie, już na pierwszych stronach znajdziecie 10 sprytnych pomysłów dla rodziców, które po wprowadzeniu w życie, z pewnością pomogą dzieciom w ich prawidłowym rozwoju. Następnie książka podzielona jest na jedenaście rozdziałów - każdy z nich rozpoczyna się od ważnych informacji dla rodziców. W każdym rozdziale znajduje się masa zadań dla dzieci. Niestety przy łamigłówkach nie ma określonego wieku, do jakiego jest skierowane dane zadanie, dlatego moim zdaniem podczas ich rozwiązywania powinien być dorosły.

Wielki plus za to, że autorka poruszyła też temat wysokich technologi i tego jak wpływają na rozwój dziecka, oraz wspomniała jak ważny dla dzieci jest sport i ruch fizyczny, który jest stymulujący dla mózgu. Anne podrzuciła również ogrom pomysłów na trening umysłu w zabawie i życiu codziennym. W tej książce znajdziecie również rozdział "Pożywienie dla mózgu" w którym autorka uzmysławia rodzicom jak ważną rolę w życiu dziecka, odgrywa dobrze zbilansowana dieta. Miłym zaskoczeniem okazały się proste przepisy na zdrowe potrawy, m.in.: chleb Bystrzaka, bezglutenowe naleśniki, kostki lodu, które można jeść jak dropsy czy Smerfowy koktajl. Autorka poruszyła również temat problemów w nauce, który z pewnością niejednemu rodzicowi spędza sen z oczu.

Koniecznie muszę wspomnieć o przepięknym wydaniu tej książki- twarda oprawa, śliczna okładka (naprawdę nie mogę się na nią napatrzeć!),wysokiej jakości papier, łamigłówki, zadania, zagadki zawierają piękne ilustracje. Co tu dużo mówić... Szata graficzna cieszy oko i wierzę, że zachęci wiele dzieci do rozwiązywania, przygotowanych przez autorkę, ćwiczeń. Na ogromne brawa zasługuje również ogrom wiedzy i przydatnych porad dla rodziców.

„Rusz Głową” jest zbiorem łamigłówek, przeznaczonych dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat, które mają poprawić pracę mózgu naszej pociechy oraz rozwinąć ich zdolności. Książka składa się z 11 rozdziałów, a każdy z nich koncentruje się na rozwoju innych umiejętności takich jak czytanie, liczenie, myślenie kreatywne. Ponadto w każdym rozdziale jest krótki, zazwyczaj 2 stronicowy opis tego, jak bardzo nauka jest ważna w naszym życiu i jak możemy ułatwić rozwój naszego dziecka.

Jak już wcześniej wspominałam książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku 5-11 i jest to dość duży rozstrzał. Dlatego wydaje mi się niezbędne, aby przy każdym zadaniu znalazło się ograniczenie wiekowe, a takowego brak. Jednak nie jest to jedyna wada tej książki. Zadałam sobie trudu i rozwiązałam WSZYSTKIE zadania jakie się w niej znajdują. Przynajmniej w 2 zagadkach znalazłam błąd! Nie wiem na ile ta pomyłka jest spowodowana złym tłumaczeniem, a na ile błędem samej autorki

Jak wiadomo wszystko ma swoje plusy i minusy, dlatego teraz przejdźmy do zalet tej książki, co prawda nie ma ich dużo ale zawsze[...]

Dzieci szybko chłoną wiedzę, są ciekawe świata, zadają wiele pytań, chętnie szukają rozwiązań różnych zagadek. Często w młodym wieku ujawniają się pewne cechy świadczące o talencie w danym dziedzinie i to w głównej mierze od rodziców zależy, czy w porę je dostrzegą i rozwiną. To od rodzica dziecko się uczy, na nim wzoruje, jego naśladuje. Okazuje się, że ważna jest też odpowiednia stymulacja różnych obszarów mózgu, co może mieć wpływ między innymi na: logiczne myślenie, zdolności językowe, kreatywność. Jak rozwinąć te cechy u dziecka? W jaki sposób dostrzec zdolności?

Anne Lene Johnsen – założycielka firmy Brain Factory, która zajmuje się prowadzeniem szkoleń dla rodziców i nauczycieli dotyczących umysłu i jego odpowiedniej stymulacji. Jest autorką wielu artykułów na ten temat oraz paru książek.

Bardzo cenię sobie książki, które poszerzają wiedzę, zawierają wskazówki dotyczące rozwijania różnych zdolności, inspirują, uczą. Książki, które mogą stanowić pomoc dla rodziców w rozwijaniu zdolności u dziecka, w organizowaniu ciekawie i kreatywnie czasu. To właśnie jedna z takich publikacji.

Książkę rozpoczyna krótkie wprowadzenie, po którym znajduje się dziesięć wskazówek, które być może nie są nowością, ale warto o nich sobie przypomnieć przed przejściem dalej. Następnie autorka podzieliła książkę na jedenaście rozdziałów, z których każdy dotyczy nieco innego obszaru, przykładowo pierwszy jest na temat myślenia, drugi inteligencji, inny dotyczy kreatywności. Wszystkie natomiast zorganizowane są w podobny sposób. Rozpoczyna je część dla rodziców, w której autorka wyjaśnia zagadnienia omawiane w rozdziale, daje wskazówki, dzieli się ciekawostkami. W dalszej części rozdziału znajduje się wiele ćwiczeń w tym zakresie. Na samym dole stron z zadaniami do wykonania umieszczone są drobną czcionką właściwe odpowiedzi. Na zakończenie książki jest jeszcze dodatek dotyczący problemów w nauce.

Poza głównym walorem książki, czyli treścią merytoryczną, na uwagę zasługuje także jej wydanie. Twarda oprawa, dobrej jakości papier, dobra kompozycja kolorów. Większość ćwiczeń opiera się na barwnych rysunkach, które bardziej mogą rozbudzić zainteresowanie dziecka. Niektóre zagadki są proste, inne bardziej skomplikowane i wymagające chwili zastanowienia. Rozwiązywanie ich wraz z dzieckiem może przynieść wiele frajdy i zapewnić dobrze spędzony wspólnie czas.

„Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci” to publikacja kierowana do rodziców, którzy chcą rozwijać zdolności umysłowe swojego dziecka. Ćwiczenia w niej zawarte są zalecane dla dzieci z przedziału wiekowego 5 – 11 lat chociaż i dorosłemu sprawią wiele radości. To książka estetycznie wydana o wartościowej treści. Świetna na prezent i warta polecenia.

• Edukacja, psychologia, popularnonaukowe
  • Recenzenckie