Dobre uczynki

Okładka książki Dobre uczynki Agnieszka Krawczyk Patronat LC
Okładka książki Dobre uczynki
Agnieszka Krawczyk Wydawnictwo: Filia Cykl: Uśmiech losu (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Uśmiech losu (tom 2)
Filia
2018-10-17
2018-10-17
literatura polska odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa przyjaźń saga spotkanie uczucie życie codzienne

Tom 2 - w jeden dzień

"Dobre uczynki" to kolejna odsłona losów mieszkańców z Kamienicy pod Szczęśliwą Gwiazdą. Lokatorzy ciągle próbują spełnić jakiś spektakularnie dobry uczynek.
To opowieść o sile kobiecości, o zmaganiu z losem i życiowymi przeciwnościami, które wbrew pozorom tylko tę siłę wzmacniają… A kiedy człowiek nie jest sam ze swoimi kłopotami i przemyśleniami, to wiele można znieść i znaleźć wyjście z sytuacji… Mamy okazję tu się przekonać, że prawdziwa przyjaźń i życzliwi ludzie wokół są nie do przecenienia – nawet w naszym zbyt zmaterializowanym świecie. A gdy los uśmiechnie się jeszcze bardziej i ześle miłość – to do pełni szczęścia już niewiele brakuje…

Tom 2 - w jeden dzień

Na półkach: , , , ,

Bardzo ciepła opowieść.
Wychodzą na jaw tajemnicę z przeszłości, tworzą się zalążki uczuć,
a przede wszystkim coraz więcej łączy sąsiadów zamieszkujących kamienicę.
Sięgam po następną część,
mojej ciekawości musi stać się zadość.

Bardzo ciepła opowieść.
Wychodzą na jaw tajemnicę z przeszłości, tworzą się zalążki uczuć,
a przede wszystkim coraz więcej łączy sąsiadów zamieszkujących kamienicę.
Sięgam po następną część,
mojej ciekawości musi stać się zadość.

Na półkach: , , , , , ,

Wow, ale się dzieje... Książka dużo lepsza od poprzedniej części. Wielowątkowa ale w dobrym smaku. Bohaterowie już powoli się zmieniają, zaczynają dostrzegać pewne sygnały, muszą ze sobą współpracować, przez co zmuszeni są do komunikacji.
Kolejnym bardzo ciekawym - a przynajmniej dla mnie bardzo interesującym jest element historyczny. Wprowadza czytelnika w świat wojennej i powojennej konspiracji. Wydarzeń, które spowija tajemnica, a które są bardzo zagadkowe i trzymające w napięciu.
Polecam, wiele spraw się wyjaśnia, wiele gmatwa i już czekam na kolejną część.

Ciekawa historia, jedynie co mnie irytowało to skręcanie imion Balbinka = Inka, Ofelia= Fela itp. Wprowadziło to niepotrzebnie zamęt w powieści. Uważam, że ten "zabieg" nie był w ogóle potrzebny.

mądra, wciągająca.. warto przeczytać całą sagę

mądra, wciągająca.. warto przeczytać całą sagę

Nie zawiodłam się na drugiej części i z radością sięgam dziś po część trzecią tej wciągającej historii.

Bardzo przyjemna książka, ciekawie opisane historie. Przeszłość, która powraca, a w zasadzie czytając czytelnik uświadamia sobie, że przeszłość należy uporządkować aby iść naprzód. Ciekawa jestem tomu III, z pewnością przeczytam.

Kolejna część, która wciąga od pierwszych stron.

Kolejna część, która wciąga od pierwszych stron.

"Dobre uczynki" to historia dalszych losów bohaterów z "Kamienicy pod szczęśliwą gwiazdą". Nasi bohaterowie muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, a Helena nadal walczy ze zdrowiem. Choć pierwszy tom przeczytałam baaardzo dawno temu nadal miło wspominam tą lekką i przyjemną książkę. W drugim tomie co prawda niewiele się dzieje, mieszkańcy Gwieździstej wciąż zastanawiają się kto jest tajemniczym darczyńcą i jaki dobry uczynek spełnić. Na jaw wychodzą skrywane od lat rodzinne tajemnice, a do głosu dochodzi rozsądek. Ponadto Autorka zwraca uwagę na kwestie zdrowotne, przypominając jak ważne są badania profilaktyczne, o których tak często zapominamy. Uważam, że na chwilę relaxu i czas z niewymagającą lekturą ta pozycja wpasuje się idealnie.

Książkę czyta się całkiem dobrze, bo ma jakiś taki fajny klimat, ale niestety nie mogę przymknąć oka na jej liczne wady.

Schematyczne dialogi, takie "pod linijkę", jakby autorka skończyła właśnie kurs pisania. Moralizatorski ton, niczym w "Klanie". Dopowiadający głos narratora w większości przypadków jest zbędny, bo czytelnik sam potrafi wyciągnąć wnioski, z tego, co właśnie przeczytał.

To, co jednak przeszkadzało mi najbardziej, to liczne błędy (w szczególności językowe), a biorąc pod uwagę, że autorka jest polonistyką i tekst przeszedł korektę, są one dla mnie niewybaczalne:

- wejść dwa razy do tej samej wody (powinno być rzeki)
- nadużywanie słowa "medytować" w złym znaczeniu (chodziło raczej o rozmyślanie; a pani Krawczyk używała tego słowa uparcie, jakby nie znała synonimów)
- nagminne stosowanie przymiotnika "sympatyczny" w odniesieniu do rzeczy
- stosowanie zwrotu upośledzeni umysłowo, którego nie używa się już od lat ( jedyny poprawny termin to osoby z niepełnosprawnością intelektualną).

Co jeszcze mi się nie podobało? Dziwaczne imiona i błędne skróty (Mira to skrót od Mirosławy, a nie Mirandy). Kiepski finał wątku wojennego. Zakończenie niczym z brazylijskiej telenoweli.

Mimo że książka jest prezentem od przyjaciółki, niestety nie mogę dać zbyt wysokiej oceny. Chyba po prostu nie jestem dobrym odbiorcą, czytelnikiem tego typu literatury.

Dodaj cytat z książki Dobre uczynki