Śmierć Komandora. Metafora się zmienia

Okładka książki Śmierć Komandora. Metafora się zmienia Haruki Murakami
Okładka książki Śmierć Komandora. Metafora się zmienia
Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza Cykl: Śmierć Komandora (tom 2) literatura piękna
Śmierć Komandora (tom 2)
騎士団長殺し Kishidanchō goroshi/ Killing Commendatore
Muza
2018-11-28
2018-11-28
2018-05-11
Anna Zielińska-Elliott
Anna Zielińska-Elliott literatura japońska artysta literatura światowa miłość obraz odmiana losu poszukiwanie sensu życia romans rozstanie samotność tajemnica uczucie wspomnienia

Zmiana niezbyt udana

1956 14 299

#rodzinnewyzwanie2024 "Śmierć komandora 2. Metafora się zmienia."
Są dwie opcje, albo ja się tak zmieniłam, że nie czuję już bluesa z Murakamim, albo coś mu nie wyszło.
Pierwszy tom rozpalał nadziej, nęcił, rozwijał wizje.
Czytając drugi tom odniosłam wrażenie, że się autorowi pomysły wymknęły, że zgubił wątek i próbuje na siłę powiązać rozwinięte w pierwszej części nitki.
A może to była metafora życia? Mami nas idea przeznaczenia i ukrytych znaczeń, ale de facto istnieje ona jedynie w pustym dole naszej wyobraźni? Albo żyjąc zabijamy ją nożem do ryb? ;)

#rodzinnewyzwanie2024 "Śmierć komandora 2. Metafora się zmienia."
Pierwszy tom rozpalał nadziej, nęcił, rozwijał wizje.

Trochę lepsze niż pierwszy tom, ale w dalszym ciągu daleko tu do doskonałej formy Murakamiego zaprezentowanej np. w "Kafce na morzem".

To drugi tom arcydzieła japońskiego pisarza. Może o jedną dziesiątą punktu mniej frapujący niż tom pierwszy, lecz to jest wciąż arcydzieło.

Dla mnie "Smierć Komandora" jest najlepszą powieścią japońskiego pisarza, noblisty, który stał się marką uznaną na całym świecie.

Historia malarza portrecisty, którego żona Yuzu zostawia dla innego mężczyzny, więc, aby zaleczyć psychiczne rany, artysta znajduje schronienie w górach, w domu wielkiego japońskiego malarza. Samotność malarza zakłóca sąsiad, bogaty tajemniczy mężczyzna, który prosi go o namalowanie jego portretu. Tak zaczyna się akcja tej powieści. Lecz powieści „Smierć Komandora” nie da się po prostu streścić, opowiedzieć, gdyż wszystko co najważniejsze, jak to u Murakami’ego, polega na półtonach, półciszy, na niedomówieniach i aluzjach.

Potrafi Murakami połączyć sprawność narracji (można nawet mówić o opowieści dynamicznej, z niespodzianymi zwrotami, typowej raczej dla kultury Zachodu niż dla Orientu) z realizmem magicznym w oryginalnym, japońskim stylu – dyskretnym, cichym, pozbawionym ekspresyjnej nachalności.

Po prostu arcydzieło!

Pan Murakami miał ideę napisania dobrej książki. Niestety własnoręcznie ją uśmiercił za pomocą samurajskiego miecza.
Szkoda oczu...

Szkoda oczu...

Dla kogoś, kto lubi prozę Haruki Murakamiego to ciekawa kolejna książka. Dla innych może okazać się dziwna z pogranicza s-f. Osobiście uwielbiam jego styl, dziwactwa, zaskakujące opisy i "równolegle światy" .Zaczytuje się w tych historiach aż nie zastanie mnie świt.. Jego prozę poprostu trzeba lubić.

Ta część nie wciągnęła mnie tak, jak pierwsza, mimo to, miała to coś, ale dokładnie co, nie jestem w stanie stwierdzić. Podobnie jest z książkami Murakamiego. Finał w jego książkach nigdy nie dostarcza odpowiedzi na nurtujące pytania, a jedynie uchyla rąbka tajemnicy. Bohater jest przeważnie taki sam, a motyw dość podobny, mimo to, każda jego powieść jest ciekawa na swój sposób. Moja ocena to 8-, pierwsza część to mocne 8.

Przenikanie się czasu, doświadczeń, przestrzeni - całe życie (wszystko co nas dotyka) w nas zostaje ;)

Lepsza od części pierwszej. Bardziej odjechana, zawiła, mroczna, niedomówiona. Z Murakamim mam tak, że nawet jeśli poszczególne tomy oceniam na 6-7*, to całość sumuje się na wyższą notę i takie wrażenie pozostawia w pamięci.
Szkoda jedynie, że nie wszystkie wątki zostały wyjaśnione, np. to, kto podszedł do szafy, jeśli nie Menshiki.

OCENA-9/10 WYBITNA

„ŚMIERĆ KOMANDORA – METAFORA SIĘ ZMIENIA” to zgrabna i ciekawa kontynuacja historii z którą obcowałem czytając tom pierwszym „POJAWIŁA SIĘ IDEA”. Wiele wątków rozpoczętych w tomie pierwszym uzyskuje rozwiązanie, ale jak to bywa u Murakami’ ego pojawią się nowe, nierozwiązane pozostawiające niedopowiedzenia i pewien niedosyt. I właśnie ten deficyt niewyjaśnionych do końca kwestii, nie pozwala mi obojętnie przejść wobec tej powieści i o niej zapomnieć.

Niewątpliwie rozmyślam o tym o czym czytałem, tekst podrażnił mi serce, nie zostawił obojętnym, zmusił do refleksji, własnych interpretacji, przemyśleń, potrafił wyzwolić emocje, oraz zmusił abym zintegrował się i przywiązał do bohaterów. Im głębiej wchodziłem w lekturę tym bardziej bohaterowie stawili mi się bliżsi, jakby byli częścią mojego życia, czy to nie dziwne?. Właśnie dlatego cenię literaturę Murakami ‘ego, ponieważ nie czyni ona mnie obojętnym, potrafi rozniecić zainteresowanie, fascynację i zmusza do szukania własnych interpretacji czy odpowiedzi.

Nie każdy autor potrafi wzbudzać taki entuzjazm, tworzyć tajemniczą aurę i wciągać czytelnika w swoje historie jak Haruki Murakami. Dla mnie jest fenomenem, wirtuozem słowa pisanego, każda z jego książek wywołuje u mnie wstrząs, reakcję, wewnętrzną przemianę, wzbogaca moje życie, czy tego chcę czy nie, ale takie są fakty.

Bardzo podobała mi się ta opowieść, po raz kolejny zagubiłem się w otaczającej rzeczywistości. Obcując z nią straciłem poczucie czasu, to kolejna powieść która pozostanie w mojej pamięci na długo, choć nie brakuje słów krytyki pod jej adresem. Ja oceniam ją wysoko i nie podzielam tych negatywnych opinii. Pisząc swoje przemyślenia po przeczytaniu tomu pierwszego, informowałem, że streszczę nieco fabuły w podsumowaniu, ostatecznie zrezygnowałem z tego pomysłu uznając, że każdy czytelnik powinien sam odkryć tę historię oraz poczuć jej tajemniczy i niezwykły klimat.

Reasumując, warto zajrzeć do świata podwójnych metafor, odbyć podróż w wyimaginowanym krajobrazie pełnego surrealistycznego snu, poczuć magię, dotknąć ideę, zakosztować sztuki, nieprzewidywalności oraz piękną. Polecam. Jack_

OCENA-9/10 WYBITNA

Totalnie bez emocji. Drugi tom mnie rozczarował. Chciałam bardzo magiczności, no to dostałam ją, ale w jakimś takim przerysowanym nadmiarze. Natomiast we fragmentach, gdzie przydałoby się trochę fantazji napotkałam zbyt zwykłą, dłużącą się "przygodę". Dla mnie to po prostu gorsza pozycja w dorobku Murakamiego, obchodzę beznamiętnie, szukam kolejnych fascynacji.

• Haruki Murakami