Śmierć Komandora. Metafora się zmienia

Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza Cykl: Śmierć Komandora (tom 2) literatura piękna
騎士団長殺し Kishidanchō goroshi/ Killing Commendatore
Anna Zielińska-Elliott
Muza
Anna Zielińska-Elliott literatura japońska artysta dzieło sztuki literatura światowa miłość obraz odmiana losu poszukiwanie sensu życia romans rozstanie samotność tajemnica uczucie wspomnienia
騎士団長殺し Kishidanchō goroshi/ Killing Commendatore
Śmierć Komandora (tom 2)
literatura piękna
Anna Zielińska-Elliott

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Zmiana niezbyt udana

25 Link do recenzji

Zawiodłem się. Pierwszy tom był wspaniały, a tutaj mam wrażenie, że autorowi wyczerpał się pomysł na powieść. Wiele wątków zostało niedopowiedzianych, zakończenie skrócone. Przypominało mi to momentami 'Rękę mistrza' Kinga.

Na półkach: , , , , ,

Jeśli brałabym udział w wyzwaniu i w jednym z punktów pisałoby "Dokończ złą książkę", to ta pozycja doskonale spełniałaby powyższe kryteria. Przydługa, nudna, z mądrościami w stylu Paolo Coehlo. Nawet fragmenty poświęcone whisky i sztuce jej nie ratują. Cóż, czasem trzeba przebrnąć przez podobne powieści, żeby docenić dobrą literaturę.

Narracja/język/konstrukcja - 8/10
Fabuła - 9/10
Przedstawiony świat - 8/10
Bohaterowie 8/10

łącznie 8

Tom 1 zdecydowanie lepszy

Beznadziejne zakończenie.

Murakami bez wątpienia postrzega swoje pisanie, jako twórczą wędrówkę, tak samo pouczającą dla siebie, jak i dla czytelnika. Dlatego bez wątpienia „Śmierć Komandora” jest jedną z tych książek, które trzeba przeczytać kilka razy, ze względu na tak wiele otwartej przestrzeni, w której czytelnik może się zastanowić nad zawartym w niej znaczeniem.

Główny bohater „Śmierci...

Podzielenie książki przez polskie wydawnictwo na 2 tomy uważam za wielki błąd. Po przeczytaniu 2 części, uważam, że powieść jest wspaniała. Znów można się przenieść w niesamowity, magiczny świat Murakamiego. Uwielbiam tego pisarza.

To była bardzo przyjemna i powolna podróż przygoda natomiast finał troszke zawiódł

Ksiązka na początku mnie wciągneła, wiedziałam, że cos musi sie wydarzyć, żeby wyjaśnić wszystkie te niespodziewane zwroty akcji. Czytam, czytam i jest , cos się nareszcie wydarzyło i ..... koniec. Zakończenie mnie nie powaliło, ale może to jest taki styl autora i mimo tego, będe dalej czytać jego ksiązki.

Dziś trudno nie spotkać się w każdej księgarni z pięknym wydaniem kolekcji Murakamiego. Postanowiłem dać mu zatem szansę i na pewno się nie rozczarowałem.
Ta powieść to historia o ponownej próbie znalezienia siebie po wielkiej tragedii, jaką dla głównego bohatera malarza był rozwód z żoną. Udaje się więc do domu, który jest odcięty od świata.
To, co mnie najbardziej...

Dyskusje

• 2019