Bracia Strugaccy

Okładka książki Bracia Strugaccy Wojciech Kajtoch
Okładka książki Bracia Strugaccy
Wojciech Kajtoch Wydawnictwo: Universitas językoznawstwo, nauka o literaturze
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Język:
polski
ISBN:
8370521061
Tagi:
strugaccy kajtoch
Średnia ocen

0,0 0,0 / 10
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Ocena 6,7
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Zeszyty komiksowe #36: Tłumacząc komiksy Mar Bogdanis, Michał Borodo, Michał Czajkowski, Marta Falkowska, Dominika Gracz-Moskwa, Jakub Jankowski, Karol Jesiołkiewicz, Damian Kaja, Kasia Kamieniarz, Julia Korczyńska, Hubert Kowalewski, Paweł Łapiński, Eśka Możejko, Bartłomiej Nahajski, Tomasz Niewiadomski, Michał Olech, Carol Pimentel, Marcin Ponomarew, Francisco RodrÍguez, Anna Maria Sutkowska, Rafał Otoczak Tomczak, Vanitachi, Ada Wapniarska, Grzegorz Wawrzyńczak, Patryk Wójcik, Dennis Wojda, Federico Zanettin, Przemysław Zawrotny
Ocena 7,7
Zeszyty komiks... Mar Bogdanis, Micha...
Okładka książki Stefan Grabiński: Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje Rajmund Bergel, Maksymilian Bienenstock, Józef Birkenmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Emil Breiter, Janina Brzostowska, Kazimierz Czachowski, Stanisław Czosnowski, Zdzisław Dębicki, Henryk Drzewiecki, Wilhelm Feldman, Stefan Grabiński, Michalina Grekowicz, Krzysztof Grudnik, Wilam Horzyca, Emil Igel, Zbigniew Irzyk, Karol Irzykowski, Józef Jedlicz, Zygmunt Kisielewski, Stefan Kołaczkowski, Edward Kozikowski, Kazimierz Krobicki, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Stanisław Maykowski, Jan Nepomucen Miller, Tadeusz Michał Nittman, Jan Parandowski, Stanisław Pieńkowski, Leon Piwiński, Jerzy Eugeniusz Płomieński, Władysław Pniewski, Władysław Rabski, Zygmunt Sarnecki, Tadeusz Sinko, Tymon Terlecki, Kazimierz Wierzyński, Jan Zahradnik, Henryk Zbierzchowski, Zdzisław Żygulski
Ocena 8,0
Stefan Grabińs... Rajmund Bergel, Mak...
Okładka książki Kafka. Ku literaturze mniejszej Gilles Deleuze, Félix Guattari
Ocena 7,5
Kafka. Ku lite... Gilles Deleuze, Fél...
Okładka książki Zeszyty Komiksowe #35 Papcio Chmiel Dawid Bordewicz, Michał Czajkowski, Jarosław Ejsymont, Michał Gasewicz, Dominika Gracz-Moskwa, Wojciech Jama, Jakub Jankowski, Karol Jesiołkiewicz, Marek Jeziński, Leszek Kaczanowski, Damian Kaja, Rafał Kołsut, Marcin Lisiecki, Grzegorz Niemiec, Tomasz Niewiadomski, Piotr Nowacki, Paweł Piechnik, Tomáš Prokůpek, Michał Romański, Adam Rusek, Tomasz Soroka, Anna Maria Sutkowska, Rafał Otoczak Tomczak, Michał Traczyk, Vanitachi, Artur Wabik, Grzegorz Wawrzyńczak, Patryk Wójcik, Dennis Wojda, Jarosław Wojtasiński, Przemysław Zawrotny
Ocena 8,0
Zeszyty Komiks... Dawid Bordewicz, Mi...
Okładka książki O, gdyby można było czytać z księgi losu! Myślenie Szekspirem... Marta Gibińska, Jan Grzanka
Ocena 8,0
O, gdyby można... Marta Gibińska, Jan...
Okładka książki Retoryka Marta Bartowska, Agnieszka Budzyńska-Daca, Piotr Wilczek
Ocena 7,2
Retoryka Marta Bartowska, Ag...

Oceny

Średnia ocen
0,0 / 10
0 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
42
35

Na półkach:

Bardzo dobra. Rzetelna, sporo ciekawych faktów, dobrze napisana.

Bardzo dobra. Rzetelna, sporo ciekawych faktów, dobrze napisana.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
489
61

Na półkach: , , ,

Kopalnia wiedzy: interpretacje, kontekst polityczny/społeczny, odbiór krytyków, czego tu nie ma!

Chociaż muszę przyznać że nieraz trząsłbym się ze zgrozy, z jaką nonszalancją Autor traktuje niektóre kawałki prozy Strugackich, albo jakie wygłasza kategoryczne opinie. Natomiast w takich razach, co już zupełnie rewelacyjne, w przypisach pojawiają się komentarze we własnej osobie Borysa Strugackiego, który dopisuje coś w stylu "naprawdę nie sądzę, to za mocno powiedziane", albo jak Autor wspina się na wyżyny literaturoznawczej erudycji i dowodzi, że tylko dureń nie pozna oczywistej aluzji do stalinowskich czystek, tymczasem Borys w przypisie: "ależ to był zupełny przypadek". Piękne, wzruszam się po każdej takiej wzmiance.

Bardzo wartościowa książka. Jasne - jest wymagająca, do bólu fachowa więc męcząca, ale warto, kurczę, warto.

Kopalnia wiedzy: interpretacje, kontekst polityczny/społeczny, odbiór krytyków, czego tu nie ma!

Chociaż muszę przyznać że nieraz trząsłbym się ze zgrozy, z jaką nonszalancją Autor traktuje niektóre kawałki prozy Strugackich, albo jakie wygłasza kategoryczne opinie. Natomiast w takich razach, co już zupełnie rewelacyjne, w przypisach pojawiają się komentarze we własnej...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
922
921

Na półkach:

Sądzę, że nie jestem jedynym współczesnym czytelnikiem czującym się niepewnie wśród kontekstów związanych z wyjątkowymi czasami, kulturą, historią i zmiennym klimatem politycznym oraz paralel do tychże, czyli na gruncie, na którym wytworzyła się unikatowa rosyjska literatura fantastyczna a w szczególności science-fiction.

Mam też wrażenie, że brak świadomości tego, jak silnie twórczość rosyjskich fantastów zdeterminowana była przez "wytyczne programowe", zaprzęgana w służbę polityki i propagandy a później przeciwko niej w formach mniej lub bardziej zawoalowanych występowała, podejmując się krytyki systemu i rzeczywistości, może zubożyć odbiór dzieł rosyjskich fantastów.

Monografia Wojciecha Kajtocha poświęcona krytyce i analizie dzieł braci Arkadija i Borysa Strugackich, utwierdziła mnie w przekonaniu, że dziś większość dzieł pisarzy może okazać się nieczytelna i niezrozumiała i - pominąwszy wysoką wartość literacką, której w żadnym aspekcie nie zamierzam urągać - książki te strasznie się zestarzały a z całą pewnością trudno tu mówić o ponadczasowości i traktować większość z nich, uznawanych powszechnie za "klasyki literatury science-fiction", za takie właśnie. Zresztą Wojciech Kajtoch dokładnie obok cech chwalebnych, wyraźnie i czytelnie odkrywa ewidentne słabe punkty i skazy kilku z tych kultowych utworów.

Jakkolwiek, publikacja Wojciecha Kajtocha otwiera zupełnie nowe przestrzenie interpretacyjne i zdecydowanie niweluje poczucie zagubienia, niejako uzupełniając niewyraźne dziś w wielu przypadkach pejzaże z rzeczywistości i portrety bohaterów stworzonych przez braci Strugackich. Co więcej, lektura tej książki - mimo mojego uprzedniego zmęczenia twórczością autorów, z którą zapoznawałem się na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy - zaostrzyła mój apetyt nie tylko na utwory, których wcześniej nie czytałem, ale zachęciła do powrotu i ponownego "przyjrzenia się" z innej perspektywy tym, które mam już za sobą.

Myślę, że "Bracia Strugaccy" Wojciecha Kajtocha, to książka, której potrzebują wszyscy "młodsi" czytelnicy twórczości Arkadija i Borysa Strugackich i rosyjskojęzycznej klasyki gatunku w ogóle. To publikacja znakomita, rzeczowa i ciekawa, wspierająca się na dorobku (głównie) rosyjskich krytyków, nie tylko współczesnych, ale też z epoki, w jakich powstawały najsłynniejsze dzieła braci Strugackich. Zdecydowanie polecam!

P.S. Książka, niestety niedopracowana w warstwie korektorskiej - dość spore natężenie literówek i bałagan w interpunkcji bywają momentami dotkliwe. Być może to tylko kwestia wydania elektronicznego, ale jakby nie było, w tak poważnej i doskonałej merytorycznie pracy jest to szczególnie rażące.

Sądzę, że nie jestem jedynym współczesnym czytelnikiem czującym się niepewnie wśród kontekstów związanych z wyjątkowymi czasami, kulturą, historią i zmiennym klimatem politycznym oraz paralel do tychże, czyli na gruncie, na którym wytworzyła się unikatowa rosyjska literatura fantastyczna a w szczególności science-fiction.

Mam też wrażenie, że brak świadomości tego, jak...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
232
137

Na półkach:

Interpretacja dzieła literackiego nie jest moją mocną stroną, zawsze miałem z tym problem. Książka może mi się podobać, może wciągać, ale jakbym miał powiedzieć, jakie jest jej przesłanie, główna idea – zaraz się zacinam i wpadam w banały z czasów maturalnych. Ostatnimi czasy postanowiłem trochę podeprzeć się opiniami profesjonalistów-krytyków. Sięgnąłem po Nabokova (odnośnie klasycznej literatury rosyjskiej) i Kajtocha (odnośnie SF Strugackich).
Muszę powiedzieć, że mam mieszane uczucia po tych próbach. Nabokov pisze składnie i nawet pasjonująco, ale odpycha mnie swoją pogardą dla tzw. zwykłego czytelnika, (czyli mnie). Wszystkie rozumy pozjadał i tylko on właściwie odczytuje np. „Martwe dusze”. Po wykładach Nabokova słaby umysł czytelnika może utracić wszelką wiarę w sens kontaktu z wielką literaturą.
Co do Kajtocha, to zdecydowanie mniej u niego pychy, za to więcej skomplikowanego filologicznego żargonu, trudnego do strawienia. Książka o Strugackich przedstawia kombinację recenzji ich powieści, elementów ich literackiej biografii (o życiu prywatnym nie ma właściwie nic) oraz opisu tła ideologicznego, zmian w nastawieniu władz sowieckich do literatury. Miejscami książka jest bardzo ciekawa, ale jednak język Kajtocha jest po prostu niestrawny dla (znowu) zwykłego czytelnika. Zaletą książki są dodane komentarze samych Strugackich, wzięte z ich rozmaitych wypowiedzi prasowych a także poczynione do samej pracy Kajtocha. Jednak pozostaje po tych komentarzach niedosyt, głównie dlatego, że Kajtoch zakończył pisanie około 1987 roku i później poczynił jedynie drobne uaktualnienia. Brakuje przez to dokończenia historii (Arkadij zmarł w 1991 a Borys w 2012) i konfrontacji opinii Kajtocha z nowymi ustaleniami, wypowiedziami itp.
Co do interpretacji, to pocieszające jest to, że Kajtoch błądzi czasami dokładnie tak, jak ten przysłowiowy zwykły czytelnik. Na przykład - przy omawianiu powieści „Czterdzieści lat później” Kajtoch interpretuje postać Demiurga jako szatana. Tymczasem w komentarzu Strugackich stoi, że Demiurg to Jezus… Bardziej pomylić się nie można. Kajtoch uczciwie przyznaje się do pomyłki w przypisach, ale nic nie poprawia w głównym tekście, co stawia pod znakiem zapytania inne jego pomysły.
Po lekturze Kajtocha stwierdzam ponownie, że czytanie krytyki literackiej po to, żeby wiedzieć „co myśleć” o danym utworze to działanie kompletnie bezsensowne.
A co do Strugackich, to mi dużo bardziej podobają się wykłady Bykowa na ich temat – z dużo większym polotem i z nieskrywaną miłością dla ich twórczości.

Interpretacja dzieła literackiego nie jest moją mocną stroną, zawsze miałem z tym problem. Książka może mi się podobać, może wciągać, ale jakbym miał powiedzieć, jakie jest jej przesłanie, główna idea – zaraz się zacinam i wpadam w banały z czasów maturalnych. Ostatnimi czasy postanowiłem trochę podeprzeć się opiniami profesjonalistów-krytyków. Sięgnąłem po Nabokova...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    26
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    7
  • Posiadam Nie Czytałem
    2
  • Autograf
    2
  • E-Booki
    1
  • Językoznawstwo, nauka o literaturze
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Bracia Strugaccy
    1
  • O fantastyce
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Bracia Strugaccy


Podobne książki

Przeczytaj także