rozwiń zwiń

Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?

Okładka książki Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?
Patrick FanningAvigail Lev Wydawnictwo: GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne poradniki
poradniki
The Interpersonal problems workbook : ACT to End Painful Relationship Patterns
GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
2018-06-06
2018-06-06
psychologia rozwój relacje związki ACT

Okładka książki Wybrakowani, bezwartościowi, wadliwi. Zmień autodestrukcyjne przekonania dzięki technikom terapii schematów oraz ACT Patrick Fanning, Michael Greenberg, Matthew McKay
Ocena 8,3
Wybrakowani, b... Patrick Fanning, Mi...
Okładka książki Sztuka skutecznego porozumiewania się Martha Davis, Patrick Fanning, Matthew McKay
Ocena 7,0
Sztuka skutecz... Martha Davis, Patri...
Okładka książki Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko Patrick Fanning, Dana Landis, Matthew McKay, Kim Paleg
Ocena 6,6
Kiedy twoja zł... Patrick Fanning, Da...
Okładka książki Jak ujarzmić emocje? Trening. Wydanie III Martha Davis, Patrick Fanning, Matthew McKay
Ocena 0,0
Jak ujarzmić e... Martha Davis, Patri...

Okładka książki W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem Steven C. Hayes, Spencer Smith
Ocena 6,6
W pułapce myśl... Steven C. Hayes, Sp...
Okładka książki Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? Gitta Jacob, Laura Seebauer, Hannie van Genderen
Ocena 7,4
Emocjonalne pu... Gitta Jacob, Laura ...
Okładka książki Złap równowagę. Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym? Piotr Bucki, Wojciech Pączek
Ocena 5,8
Złap równowagę... Piotr Bucki, Wojcie...

Zaskakująco dobra książka. Bardziej do robienia niż czytania (bardzo naszpikowana ćwiczeniami). Będzie służyć jako kolejne kompendium ćwiczeń dla moich pacjentów.

Swietna książka. Zdecydowanie polecam każdemu.

Swietna książka. Zdecydowanie polecam każdemu.

Książka została napisana i wydana perfekcyjnie! Polecam każdemu! Bez znaczenia czy jesteś terapeutą /psychologiem czy zwykłym, szarym " Kowalskim" - ta książka jest dla Ciebie! Każdy detal i szczegół został dopieszczony i zamknięty na ostatni guzik. Autorzy pomyśleli dosłownie o wszystkim. Wiele razy przyjemnie się zaskoczyłam. Książka jest bardzo pomocna i napisana w sposób, który zrozumie chyba każdy. Format A4, przyjemna, duża czcionka, miękka okładka, masa miejsca do pisania, ćwiczenia nie tylko wyjaśnione jak krowie na rowie, ale także dla lepszego zrozumienia poparte przykładami. Wszędzie, gdzie chciałam się cofnąć stronami aby coś sobie utrwalić okazywało się zbędne, gdyż często są pod koniec rozdziałów skrótowe, ale konkretne podsumowania, takie o jakie mi wtedy ( gdy chciałam coś powtórzyć i utrwalić bez dodatkowego tekstu ) mi chodziło. W moim przypadku praca z tą książką trwała bardzo długo. Starałam się robić wszystkie zadania i ćwiczenia zanim przeszłam do kolejnego działu, przez co np. jedno zadanie zajęło mi 2-3 tygodnie. Oczywiście opłacało się. Są też zadania i ćwiczenia trwające dzień czy kilka chwil. Dużo zależy w tej książce od indywidualnych relacji i jakości życia każdego czytelnika. Tak naprawdę można książkę przeczytać na raz a można na raty. Ogromnym plusem są źródła - podane wszędzie i to bardzo konkretne źródła ( do badań i nie tylko!). Książka u mnie zostaje. Może mi się przydać na studiach psychologicznych już za sam fakt podania tylu cennych źródeł ( nie wspominając o wyżej wspomnianej reszcie ) :D

Ta książka to najlepszy poradnik psychologiczny jaki czytałam, bardzo prosto napisany i mądry. Są ćwiczenia i przykłady z życia innych osób, dzięki czemu nie jest wyłącznie dawką teorii ale realną pomocą w pracy nad sobą. Szeczerze polecam.

Książka z tak zwanych praktycznych. Może nie tyle wymaga przeczytania, co zmiana na lepsze albo zdobycie wiedzy o samym sobie wymaga zrobienia ćwiczeń z tej książki. Polecam dla osób, które dbają o higienę umysłu czy jak kto woli higienę psychiki.

Więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2019/07/ksiazka-relacje-na-hustawce-jak-uwolnic.html

Ludzie są z natury stworzeniami społecznymi. Z tego powodu potrzebujemy wchodzić w interakcje z innymi, jeśli chcemy budować z nimi zdrowe relacje.

Kiedy szanujemy różnorodność, szanujemy prawo innych do bycia odmiennymi od nas, otwierając drzwi do bezpieczniejszych, bardziej znaczących i owocnych interakcji.

Nasze przekonania determinują nasze zachowanie. Ludzie, nawet w czasach starożytnych, wiedzieli, że nasze życie jest odbiciem tego, jak myślimy. To, jak rozwija się nasz proces myślenia, jest naprawdę złożonym tematem. Można po prostu stwierdzić, że proces rozwija się zgodnie z szeregiem czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Jako takie rozwijamy różne zachowania, zarówno pozytywne, jak i negatywne To, co przeżywamy, ma wpływ na proces myślenia. To z kolei wpływa na nasze zachowanie.

Moim zdaniem negatywnym zachowaniem jest wszystko, co zasysa naszą energię w przeciwieństwie do jej generowania. Negatywne zachowanie jest destrukcyjne dla nas samych i dla naszych relacji. Relacje międzyludzkie są istotną częścią życia. Dostarczają źródeł wsparcia, gdy potrzebujemy wskazówek, a także inspiracji poprzez współpracę. Co najważniejsze, zaspokajają podstawową ludzką potrzebę dopasowania się i przynależności do grupy, którą szanujemy i podziwiamy. Budowanie zdrowych relacji międzyludzkich wymaga czasu, praktyki i zwracania uwagi na siebie i potrzeby innych.

Jednak jak pomóc sobie, by to wszystko osiągnąć? Co należy zrobić, jak zadziałać, by uniknąć wymienionych trudności? Jak odciąć się od negatywnych przeświadczeń na temat siebie i swoich relacji z otoczeniem? I najważniejsze, jak jednoznacznie określić wartości, które posiadamy i jak się nimi kierować?

Z pomocą bez wątpienia przyjdzie nam książka – „RELACJE NA HUŚTAWCE Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?”. Dzięki zasadom terapii schematów oraz terapii akceptacji i zaangażowania prezentowanych w książce zrozumiemy, jak poważny problemy stanowią one z zachowaniem i doprowadzają do umocnienia niekorzystnych strategii działania, które definitywnie nie pozwalają na tworzenie zdrowych relacji. Autorzy pragną nam uświadomić, że to właśnie poprzez odcinanie się od owych negatywnych przekonań wobec siebie, ale i wobec otoczenia, pomoże nam w określeniu własnej wartości. Wysokiej jakości relacje osobiste określa bliskość, szacunek, wspólne wartości i wsparcie. Badania wykazały, że wysokiej jakości relacje osobiste nie tylko pomagają w zdrowiu psychicznym, ale także przyczyniają się do naszego dobrego samopoczucia fizycznego.

W książce czytamy, że należy przestać budować wokół siebie mury, gdyż to zamyka nas na innych, ale i nie pozwala realizować siebie. Istotnym celem, prowadzącym do uwolnienia się od negatywnych wartości naszych zachowań ma być tworzenie więzi, a więc burzenie owych murów, a co za tym idzie tworzenie i pielęgnowanie zdrowych relacji z innymi.

Zaufanie jest istotnym elementem zdrowego związku - trudno jest nawiązać głębszy związek, jeśli nie czujemy się bezpiecznie z drugą osobą. Ważne jest również, by traktować innych z prawdziwą życzliwością i szacunkiem, gdyż jest to integralną częścią budowania zdrowego związku. Należy się również angażować się w komunikację werbalną. Najprostszym sposobem na poznanie ludzi, nawet na krótko, jest rozpoczęcie rozmowy. Badania pokazują, że komunikacja, nawet jeśli jest wymagana, w rzeczywistości sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi i ogólnie bardziej pozytywnie postrzegamy ludzi. A słuchanie to pierwszy krok do budowania silnych relacji z innymi. Pokazuje, że cenimy to, kim są, a także to, co się mówi. Ponadto potrzebujemy umiejętności zaufania, empatii i komunikacji, aby jak najlepiej wykorzystać każdą interakcję.

Dzięki tej książce poznamy techniki oraz przykłady, które pomogą nam poznać schematy, których częstokroć się dopuszczamy i blokady, które nieświadomie nas paraliżują i zamykają na innych. Natomiast dzięki prostym i ciekawym ćwiczeniom, będziemy w stanie uwolnić się od tego, co burzy i nie pomaga nam w relacjach z otoczeniem, utrudnia tworzenie nowych, wspaniałych relacji, o jakich wielu z nas marzy i pragnie. Będziemy mogli zaobserwować i przemieniać niepokojące postępowania w komunikowaniu się z otoczeniem. Nauczymy się kontrolować nad reakcją na bodziec wywołujący aktywację schematu oraz to, w jaki sposób wyzwolić się spod niekorzystnego wpływu traumatycznych emocji czy też negatywnych myśli. Lektura książki pomoże nam zrozumieć i wprowadzić w życie zaprezentowane techniki kontaktowania się z ludźmi, jednocześnie uwzględniając swoją wartość, zalety itp. Poznamy pozytywne strategie i rozwiązania w komunikowaniu się z otoczeniem.

Ta książka to doskonały poradnik w zdobywaniu wiedzy na temat budowania dobrych i pozytywnych relacji z osobami, na których nam zależy i nie tylko. Ponadto, jeśli trudno nam jest zrozumieć punkt widzenia naszego rozmówcy, kiedy mamy trudności z pielęgnowaniem poważnych związków, kiedy czujemy się nieakceptowani i nierozumiani przez innych, samotni i wyobcowani, kiedy ciężko nam budować pozytywne i trwałe relacje międzyludzkie to ta książka na pewno nam w tym pomoże. Proste i jasne wskazówki pomogą nam otworzyć się na innych, utrzymać pod kontrolą emocje a przede wszystkim świadomie kierować swoim zachowaniem oraz realizować własne wartości i cele.

Nasze przekonania determinują nasze zachowanie. Ludzie, nawet...

Książka bardzo praktyczna, ciężko się ją czyta dlatego, że jest dużo ćwiczeń do wykonania. Ćwiczenia te są jednak niesamowicie skuteczne i warto je przetestować - sprawdziłam na sobie. Polecam wszystkim którzy chcą podnieść jakość swoich relacji z otoczeniem oraz komunikować się z bliskimi bez kłótni i agresji.

W życiu jest czasem jak na huśtawce...

I nie ma w tym cienia przesady ;) - o czym przekonują autorzy tej książki. Książki... bardzo mądrej, zróżnicowanej... napisanej językiem fachowym, a jednocześnie przystępnym; książki pełnej przykładów, a także ćwiczeń i małych eksperymentów, dzięki którym można pokusić się o pewnego rodzaju auto-sprawdzenie, czy treść tej pozycji może odnosić się także do czytającego.

Kto by pomyślał, że na zaledwie 176 stronach będzie tyle istotnej treści? :)
Ta objętość może być, to fakt, myląca, jednak warto przekonać się samemu, że jest w tym i jakość.
Czasem jakość objawia się bowiem właśnie tam, gdzie ilość (stron) może być myląca ;)
Bardzo polecam - przed moim przejściem do recenzji - sprawdzenie tego później samemu ;)

Autorzy "Relacji na huśtawce" stawiają tezę, zgodnie z którą całość nieporozumień (w jakichkolwiek relacjach międzyludzkich) wynika z przeżyć mających źródło w dzieciństwie. Hm... Nie zgodzić się, podejrzewam, nie sposób, choć prawda bywa i taka, że geneza jakichkolwiek zgrzytów w relacjach może być też osadzona w czasie dużo później niż dzieciństwo. W każdym razie - to pewien punkt wyjścia autorów.

Dużo ważniejsze od punktu wyjścia w dyskusji o relacjach na huśtawce jest to, co dzieje się już po tym "czymś", po tym (wyłowionym później) powodzie, który powoduje cały problem - dużo ważniejsze jest innymi słowy to, jak wyglądają zaburzone relacje. I dlaczego. Niniejsza książka jest głównie o tym, jak to zjawisko rozpoznać, jak je oswoić i jak sobie z nim radzić. Na zasadzie i w oparciu o teorię i terapię akceptacji, często bowiem właśnie nie wypieranie problemu, ale jego akceptacja, a przez to jego oswojenie, to najbardzej skuteczna metoda.

W każdym problemie o którym piszą autorzy, a dotyczącym relacji z kimś innym, tkwi pewien schemat. Trzeba go więc, zgodnie z zaleceniem autorów, rozpoznać... Autorzy przytaczają na tę okoliczność kilka bardzo ciekawie wyglądających ćwiczeń, jak prowadzenie dziennika relacji interpersonalnych, czy określenie - w innym zadaniu - co jest najbardziej stresogenne i najtrudniejsze dla nas samych w relacji z kimś innym... To mogą być naprawdę konstruktywne ćwiczenia. Cel to wychwycić schemat i jego przyczyny...

Kiedy to już się uda, można spróbować ten schemat w pewien sposób oswoić. Nie da się tego - podejrzewam - zrobić całkowicie, ani z dnia na dzień, lecz autorzy przekonują, że jest to możliwe. W sumie ma to bardzo ciekawy - i zapewne zamierzony - skutek uboczny... Oswojony demon w końcu mniej przeraża, prawda? ;) O to właśnie, pokrótce, chodzi...

Wniosek płynący z książki jest przede wszystkim taki, że nawet w czymś, co wygląda jak relacja na huśtawce, można nie tylko trwać, ale i trwać będąc szczęśliwym. Każdy problem można rozwiązać :) I nieważne, czy chodzi o zamykanie się na kogoś drugiego, czy o znikanie, a później o powroty do czyjegoś życia... :) Wszystko się, po prostu, da. Wystarczy tylko tego chcieć i, powoli, coś z tym robić. Rozmawiać. Zrozumieć siebie i innych, i starać się to robić na co dzień. Najważniejsza bowiem powinna być pewna puenta na koniec dnia, a puentą tą powinno być to, że jakaś relacja jest ważna. Jeśli więc taka jest - trzeba o nią walczyć. To co ważne, nie powinno znikać i nie powinniśmy sobie tego zabierać. Bo jest po prostu... ważne :) I żaden problem nie powinien tego przesłonić.

W końcu każdy potwór z szafy, widziany w ciemnościach nocy, po zapaleniu światła jest tylko niegroźną stertą rzeczy, prawda? ;) Wniosek jest prosty - trzeba zapalić światło ;) :)

Polecam!

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Recenzja również na:

W życiu jest czasem jak na huśtawce...

Dodaj cytat z książki Relacje na huśtawce. Jak uwolnić się od negatywnych wzorców zachowań?