Aérospatiale/BAC Concorde - Wyprzedzał swoją epokę

Okładka książki Aérospatiale/BAC Concorde - Wyprzedzał swoją epokę Marcin Sigmund
Okładka książki Aérospatiale/BAC Concorde - Wyprzedzał swoją epokę
Marcin Sigmund Wydawnictwo: Edipresse Seria: Samoloty Pasażerskie Świata technika
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
technika
Seria:
Samoloty Pasażerskie Świata
Wydawnictwo:
Edipresse
Data wydania:
2018-05-17
Data 1. wyd. pol.:
2018-05-17
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381175562
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Maszyny budowlane. Część 1. Podstawy mechanicznego urabiania minerałów Krzysztof Krauze, Kamil Mucha, Tomasz Wydro
Ocena 10,0
Maszyny budowl... Krzysztof Krauze, K...
Okładka książki Samolot myśliwski F-14 Tomcat Jacek Fiszer, Michał Fiszer, Jerzy Gruszczyński
Ocena 8,0
Samolot myśliw... Jacek Fiszer, Micha...
Okładka książki BIM w prefabrykacji. Nowoczesne metody wspomagania i automatyzacji Krzysztof Kaczorek, Aleksander Nicał, Kostiantyn Protchenko, Elżbieta Szmigiera
Ocena 6,5
BIM w prefabry... Krzysztof Kaczorek,...
Okładka książki Wytyczne wzmacniania podłoża gruntowego kolumnami sztywnymi Bolesław Kłosiński, Michał Topolnicki
Ocena 8,0
Wytyczne wzmac... Bolesław Kłosiński,...
Okładka książki Technika opakowań. Podstawy, materiały, procesy wytwarzania Anne Emblem, Henry Emblem
Ocena 8,0
Technika opako... Anne Emblem, Henry ...
Okładka książki Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem Wojciech Borkowski, Piotr Cichosz, Krzysztof Jemielniak, Paweł Karolczak, Oskar Rusiecki
Ocena 8,0
Nowoczesne pro... Wojciech Borkowski,...

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
66
65

Na półkach: ,

Niewątpliwym sukcesem Brytyjczyków było opracowanie i wprowadzenie do eksploatacji pierwszego samolotu pasażerskiego z napędzie odrzutowym DeHavilland DH.106 Comet (pierwsze europejskie C).
Kilka lat później po drugiej stronie kanału LaManche opracowano z kolei bardzo udany samolot pasażerski Sud Avion Caravelle (drugie europejskie C). Oba odrzutowce pozwoliły swoim producentom zebrać liczne, czasem kosztowne i tragiczne, doświadczenia w zakresie budowy odrzutowych liniowców. Patrząc w przyszłość w obu państwach zrodziła się śmiała idea zbudowania i wprowadzenia na rynek samolotu pasażerskiego osiągającego naddźwiękową prędkość przelotową. Stopień złożoności projektu, jego olbrzymie ryzyko oraz przewidywane koszty, na które nie mogło pozwolić sobie żadne z zainteresowanych państw, skłoniły je do podjęcia wspólnego wysiłku zbudowania tego typu samolotu. W efekcie współpracy powstało wysokie C czyli Concorde, piękny, na swoje czasy bardzo nowoczesny ponaddźwiękowy samolot pasażerski.


Trudniejszym od skonstruowania samolotu okazało się jednak wprowadzenie go na rynek, które zakończyło się kompletną klapą. Konstrukcja pojawiła się w złym czasie, a zbieg niekorzystnych okoliczności społeczno-politycznych sprawił, że dla ratowania „twarzy” projektu samolot wprowadzili do służby tylko narodowi przewoźnicy państw producentów, w liczbie kilku sztuk. I tu należy się odnieść do haseł umieszczonych na okładce książeczki. O ile można się zgodzić lub nie, ze stwierdzeniem, że jest to „najbardziej elegancki samolot komunikacyjny świata”, to stwierdzenie, że „wyprzedzał swoja epokę” jest z gruntu fałszywe, gdyż epoka ta nigdy nie nadeszła. Biorąc pod uwagę tendencje rozwoju komunikacji lotniczej można stwierdzić, że nigdy nie nadejdzie. Concorde wraz z radzieckim odpowiednikiem Tu-144 były tylko jedna z wielu ślepych uliczek w rozwoju lotnictwa.

Książeczka wydana jest jak zwykle przyzwoicie, seria trzyma swój poziom. Także tekst autorstwa Marcina Sigmunta czyta się dobrze, a i merytorycznie nie budzi on zastrzeżeń. Trochę drażni niespotykana wcześniej w literaturze odmiana słowa płat, np. „ w takim układzie płatu”. Kwestię jej poprawności pozostawiam językoznawcom. Bez wątpienia błędne gramatycznie jest zdanie na str. 16 „BAC opracował kilka systemów samolotu w tym paliwowego, elektrycznego …”. Na stronie 24 napisano „… a potem od Baltimore w Filadelfii, gdzie samolot wykorzystano do prób …”. Znalazłem jeszcze kilka drobnych błędów gramatycznych, które jednak nie wpływają zbytnio na pozytywną ocenę tekstu. Fajnym pomysłem jest tabela z zestawieniem wszystkich wyprodukowanych maszyn, z podaniem podstawowych danych: numeru seryjnego, rejestracji, dat oblotu i ostatniego lotu, nalotu oraz miejsca „spoczynku”. Co ciekawe, wszystkie po za jednym rozbitym, Concorde zachowane zostały w ekspozycjach muzealnych lub jako pomniki.
Reasumując, siódmy zeszyt SPS trzyma przyzwoity poziom, a jego bohater - Concorde i jego historia powinny być znane każdemu sympatykowi lotnictwa.
Więcej na: https://lot-nisko.blogspot.com/2018/05/samoloty-pasazerskie-swiata-t-7.html

Niewątpliwym sukcesem Brytyjczyków było opracowanie i wprowadzenie do eksploatacji pierwszego samolotu pasażerskiego z napędzie odrzutowym DeHavilland DH.106 Comet (pierwsze europejskie C).
Kilka lat później po drugiej stronie kanału LaManche opracowano z kolei bardzo udany samolot pasażerski Sud Avion Caravelle (drugie europejskie C). Oba odrzutowce pozwoliły swoim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6
  • Chcę przeczytać
    5
  • Posiadam
    2
  • Samoloty Pasażerskie Świata
    1
  • 2023
    1
  • Literatura lotnicza
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Aérospatiale/BAC Concorde - Wyprzedzał swoją epokę


Podobne książki

Przeczytaj także