Polska 1918

Muza
2018-06-06
2018-06-06
niepodległość Polska 1918

Okładka książki U nas za stodołą III. Między Zamościem a Roztoczem. Laureaci IV edycji konkursu literackiego Wojciech Cholewa, Paulina Dembowska, Barbara Drużyńska, Jacek Fleiszfreser, Rafał Hyrycz, Andrzej Jamiołkowski, Jan Karolewski, Barbara Krupa, Kamil Kudzin, Marcin Kuźma, Warchoł Michał, Anna Sikorska, Paweł Skibiński, Tymoteusz Adam Leonard Sokołowski, Joanna Ucher, Karol Walasek, Piotr Wiśniewski
U nas za stodo... Wojciech Cholewa, P...
Okładka książki W sieci historii nr 7/2014 Marek Kazimierz Barański, Artur Dmochowski, Grzegorz Górny, Grzegorz Jasiński, Elżbieta Królikowska, Jerzy M. Łapo, Waldemar Mierzwa, Edward Opaliński, Paweł Skibiński, Jacek Wegner, Piotr Zaremba, Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn, Stanisław Żaryn
W sieci histor... Marek Kazimierz Bar...

Próba wykonania portretu naszego państwa w momencie jego odrodzenia. Tytuł trochę myli bo tu bardzo mało jest o roku 1918, raczej jest to opis tego co się działo w pierwszych latach niepodległości, głównie w 1919 ale i 1920 a i w kolejnych. W każdym razie trudne to było zadanie ale wynik jest nie najgorszy. Jeśli ktoś nie wiedział o tym okresie nic to sporo się dowie. Jeśli wiedział sporo to może sobie trochę ułożyć.

Bałem się, kupując tę książkę, bo autora znam jako historyka mającego bardzo zdecydowane poglądy społeczne i do tego nie starającego się nawet ich ukrywać. W tej książce to też momentami widać, ale na szczęście jest tylko delikatnie zaznaczone i nie przeszkadza.

Dać szansę.

Już we wstępie autor zaznacza, że jego książka nie ma pretensji do bycia podręcznikiem historii, ni ambicji stania się rozprawą naukową.
Autor klasyfikuje swoje dzieło raczej jako zbiór esejów, które ogniskują się na bardzo różnych obszarach ówczesnej sytuacji, warunków, realiów.
Okazja jest znakomita - stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Autor nie skupia się jednak na ośrodkach centralnych, w sowich rozważaniach o roku 1918 sięga po lokalne ośrodki, w których ferment rewolucyjny i walka o polską państwowość, jak choćby w Galicji czy na Śląsku.
Paweł Skibiński zadaje pytania, które w naszych oczywistych czasach wydają się naiwne, a wówczas były fundamentalne: jak dotrzeć ze Lwowa do Warszawy, gdzie przedstawia ówczesne możliwości komunikacyjne i ich polityczne uwarunkowania.
Autor ma bardzo bogaty wachlarz tematyczny: od hiszpanki (przez którą wprowadzono między innymi zakaz plucia na ulicy) po literackie kawiarnie i miejskie linie telefoniczne.
Umiejscowienie w książce tematów obyczajowych, "bliskich ciału" powoduje, że historia jest lepiej przyswajalna, bardziej rzeczywista.
Poza ważkimi, koniecznymi esejami ten dodatek jest dopełnieniem, ale i sporym urozmaiceniem, podobnie jak cała armia fotografii towarzysząca publikacji. Zdjęcia dokumentujące poszczególne tematy wyzierają z niemal każdej strony, są również przedruki gazetowych szpalt, plakaty, zdjęcia niemal reportażowe.
Ot, Polska 1918 roku w pigułce.

Odzyskanie niepodległości. Zbliża się właśnie 100-tna rocznica tego ważnego dla Polski wydarzenia. Jak się żyło w tamtych czasach? Z jakimi wyzwaniami musieli się zmierzyć nasi przodkowie? Odpowiedzi na te pytania przybliża historyk Paweł Skibiński.

Książka składa się z dwudziestu dziewięciu rozdziałów, które są odrębnymi esejami. Autor przybliża w nich zagadnienia związane z prawem, transportem, religią i kulturą czy zdrowiem. Nie mogło oczywiście zabraknąć także polityki. Dowiemy się także, co działo się w największych miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Lwowie czy w Wilnie. Te ważne zagadnienia opisane są w pierwszych miesiącach i latach niepodległej Polski. Nie mogło oczywiście zabraknąć opisów warunków życia, poruszenia kwestii nowych uczelni, kobiecych organizacji czy opisów salonów literackich.

Książka nie jest na pewno podręcznikiem akademickim. Już sam autor we wstępie podkreśla, że nie ma ambicji do stania się pozycją naukową. Poza krótkimi rozprawami książkę dopełniają zdjęcia poszczególne zagadnienia. Szkice, mapy, przedruki gazetowych szpalt, plakaty – pięknie urozmaicają książkę.
Warto zapoznać się z książką i uzupełnić swoją wiedzę. Nie da się jej tylko przeczytać od deski do deski, lepiej codziennie po trochu dawkować sobie informacje.

W tym roku obchodzimy 100-lecie niepodległości naszego kraju. Warto z tej okazji sięgnąć po książkę popularnonaukową. "Polska 1918" to bardzo ciekawy zbiór krótkich opowiadań uzupełnionych o zdjęcia, mapy, szkice. Oddają one klimat, jaki panował w Polsce w tamtym czasie. Polityka, kultura, życie codzienne, akademickie, zmiana statusu kobiet i wiele innych zagadnień. Ogrom wiedzy, na szczęście przekazany w przystępny sposób. Według mnie to nie jest książka na raz, ale jako przerywnik, czytany po rozdziale, dobrze się sprawdziła. Dowiedziałam się z niej wielu ciekawych rzeczy i uzupełniam swoją wiedzę.

Autor opisuje pierwsze miesiące Polski po odzyskaniu niepodległości. Książka jest podzielona na poszczególne rozdziały np. o transporcie, szkolnictwie, ojcach założycielach. Dobrze się czytało.

• Wyzwanie czytelnicze 2018
  • Mam (papierowe)