Największy bogacz wszech czasów. Jakub Fugger i jego epoka

Okładka książki Największy bogacz wszech czasów. Jakub Fugger i jego epoka Greg Steinmetz
Okładka książki Największy bogacz wszech czasów. Jakub Fugger i jego epoka
Greg Steinmetz Wydawnictwo: Studio Emka biografia, autobiografia, pamiętnik
The Richest Man Who Ever Lived: The Life and Times of Jacob Fugger
Studio Emka
2018-04-20
2018-04-20
Krzysztof Krzyżanowski
historia Niemiec historia Europy history Fugger wealth bankierzy bankowość bogactwo finanse

Ciekawe spojrzenie na historię, ekonomię i ryzyko.

Ciekawe spojrzenie na historię, ekonomię i ryzyko.

Jakub Füger I cała rodzina Fügerów oraz Augsburg jako epicentrum finansów w tamtych czasach to bardzo ciekawa mieszanka tematyczna. Niesamowita postać głodnego bohatera, który jak szachista przewidywał kolejne ruchy swoich „klientów” i przeciwników. Bez wątpienia bardzo inteligentny i wykształcony człowiek, który odnalazłby się i w dzisiejszych czasach. Człowiek, który potrafił obracać pieniędzmi, znał mechanizmy handlu i świadczył swoje usługi największym ludziom swoich czasów.

💰 Największy Bogacz Wszech Czasów: Tajemnicza Historia Jakuba Fuggera 💼💎

Czy wyobrażasz sobie, że jeden człowiek mógłby rządzić finansami całego świata? Poznaj fascynujący świat Jakuba Fuggera - postaci, której wpływ sięgał poza granice czasu i przestrzeni.

🌍 Świat Żywego Złota: Jakub Fugger, nazywany "Bankierem Królów", żył w epoce, w której złoto zaczęło kształtować losy narodów. Ta książka to podróż przez tajemnicze komnaty skarbów i intrygujące decyzje, które wpływały na losy wielkich dynastii.

💼 Biznesowy Gen: Jak Fugger zdobył swoją potęgę? Książka odsłania kulisy jego imperium finansowego, pokazując, jak umiejętnie wykorzystywał okazje i zrewolucjonizował podejście do interesów.

🔍 Tajemnica Wpływu: Czym kierował się Jakub Fugger, podejmując decyzje, które zmieniały bieg historii? Książka ta analizuje jego filozofię i zasady, które pomogły mu osiągnąć pozycję niezrównanego potentata.

💎 Wielka Układanka: Poznaj relacje Fuggera z czołowymi postaciami swojej epoki, w tym z cesarzami i papieżami. Książka ta ukazuje, jak jego koneksje wpływały na losy Europy.

🌐 Epoka Wielkich Przemian: Jakub Fugger żył w czasach, gdy odkrycia geograficzne i rewolucje naukowe kształtowały nowy obraz świata. Ta książka ukazuje, jak jego działania wpłynęły na przełomowe wydarzenia.

📜 Opowieść o Władzy i Ambicji: Książka "Największy Bogacz Wszech Czasów" to opowieść o sukcesie, ale również o cenie, jaką trzeba zapłacić za zdobycie potęgi. To inspirująca i jednocześnie mroczna historia człowieka, który zdołał zdobyć nieograniczone bogactwo.

🌟 Dziedzictwo Jakuba Fuggera: Jego wpływ sięga dalej, niż moglibyśmy się spodziewać. Ta książka to próba zrozumienia, w jaki sposób jego idee i działania wpłynęły na dzisiejsze realia finansowe i biznesowe.

🧩 Czy chciałbyś poznać sekrety największego bogacza wszech czasów? Ta książka to podróż w czasie i przestrzeni, by zrozumieć, jak historia może kształtować naszą rzeczywistość. Odkryj, jak jeden człowiek mógł zmienić bieg dziejów i wpłynąć na naszą teraźniejszość. 💰💼🔎

💰 Największy Bogacz Wszech Czasów: Tajemnicza Historia Jakuba Fuggera 💼💎

świetna

świetna

Jeżeli chodzi o biografię, to moim zdaniem jest to biografia renesansowych Niemiec i analiza przełomu jaki stanowiła ta epoka w dziejach Europy. Wspaniały, barwny fresk, na którym odmalowano wojny chłopskie, reformację i zmierzch średniowiecza poprzez historię bankowości. Jest to przy tym nie tyle biografia cesarza Maksymiliana i jego bankiera Jakuba Fuggera lecz również Marcina Lutra, jego zwolenników i przeciwników. Nie jest to dzieło naukowa, lecz pozycja popularyzatorska, co wiele tłumaczy, niemniej jednak odnoszę wrażenie, że samej biografii Jakubowej jest tu jak na lekarstwo, co powoduje, że opis tła u kontekstów przytłacza, a momentami nawet usuwa w cień postać Fuggera. Lektura jest lekka, napisana stylem niego zgryźliwym, który nadaje pewien dystans, choć jest go jednak za mało, ale na jaki taki obiektywizm starcza. Ważniejsza jednak, przynajmniej dla mnie, jest teza, iż bankowość dokonała przełomowych zmian, z których renesans słynie. Jestem bardzo ciekawa jak to było na przykład z rachunkami oszczędnościowymi na ziemiach polsko litewskich. Czy polska służącą w Krakowie mogła wówczas otworzyć sobie ROR, czy w ogóle wiedziała, co to jest? Czy prości augsburscy lub ulmerscy tkacze dokonywali transakcji bezgotówkowych? Przecież chyba nie, ale to musiał być przewrót na miarę bankowości elektronicznej. Specjalnie nie obchodzi mnie, czy Jakub Fugger był istotnie najbogatszy, ale jego kredyty zmieniły świat i ludzi w tamtej epoce już na zawsze i nieodwołalnie, w większym może stopniu niż przewrót Kopernikański, co do którego najwybitniejsze umysły epoki nie miały przekonania, bo nie szedł w parze z jej antropocentryzmem. Renesans to nie tylko przelom w sztuce i estetyce, nie tylko rewolucja religijna, ale też finansowa a wszystko razem z polityką i wywoływaniem wojen jest zakulisową historia innej rewolucji, która równie mocno wpłynęła na kształt świata, co bitwy, traktaty religijne i dzieła sztuki - chodzi o kredyty z oprocentowaniem, ubezpieczeniem i ich spłaty przez dłużnika. Wszyscy wiemy na przykład, że Zygmunt Stary, po matce Habsburg, przebudował w stylu renesansowym Wawel, ale podręczniki milczą o tym, za co to zrobił. Zygmunt Jagiellon pożyczał ogromne pieniądze u Fukierow a przede wszystkim u Bonera. Spłacał tak samo jak jego kuzyn Maksymilian von Habsburg: zastawianiem majątków koronnych, sprzedawaniem za .psie pieniądze, rozdawaniem dzierżaw i stanowisk świetnie płatnych- Boner był wielkorządcą Wawelu. Politycy współcześnie robią to samo, czyli zaciągają kredyty, żeby mieć na łapówki i programy socjalne. W podręcznikach do historii dostajemy jedynie analizę bitew, jakby tylko wielkie starcia wojenne wpływały na postać świata. Okazuje się, że relacja kredytobiorca- pożyczkodawca również i w takim samym stopniu, choćby dlatego , że na wojny, jakiekolwiek by nie były, potrzeba pieniędzy, na dzieła sztuki i ozdabiane nimi bazyliki katedralne tak samo. Relacją, jaką łączyła Jakuba Fuggera i Maksymiliana Habsburga była jednak szczególna. Maksymilian był cesarzem. Wprawdzie pieniędzy miał mało albo wcale a władzy jeszcze mniej, to jednak Fugger był w tej relacji i bogatym i najbardziej wpływowym finansistą Europy, a w każdym razie jednym z nich, niemniej jednak był także cesarskim poddanym, a to komplikowało sprawę w znacznym stopniu. Raz, że cesarz mógł po prostu podrzec umowę, gdyby mu się tak spodobało lub coś nie spodobało naprzyklad w zbyt natarczywie oferowanym kredycie lub domaganiu się spłaty długu. To były czasy, kiedy bankierów uważano za lichwiarzy i przestępców, całkowicie niebezpodstawnie zresztą, a do więzienia wtrącano ich także za za dlugi, jeśli mięli pecha zbankrutować. Jakub postaral się aby jego klient papież LeonX z Medyceuszy dla dobra własnych interesów zmienił ten zapis. Przy okazji zmienił relacje feudalnego pana z poddanym na relacje klient- kredytodawca, tyle że ani on ani nikt inny o tym nie wiedział i wiedzieć nie mógł. Przy okazji przestawiono wajchę dziejów I świat że starych kolein na nieznany szlak, równie mocno jak pewna hrabina, która nieświadoma niczego wywołała powstanie chłopskie nakazujac zajętym żniwami chłopom poszukiwania ładnych muszelek do nawijania przędzy. Oczywiście od tego systemu feudalny nie legł od razu w gruzach, ale od tego się zaczęło. Spółka Fuggerowie i Habsburgowie dokonała poprzez zmiany w ekonomii i bankowości zmian, jakich dokonywać nie zamierzała. Fugger chciał jedynie zarobić możliwie jak najwięcej pieniędzy, a Maksymilian być cesarzem rzymskim, ale tego, że dokonują epokowych zmian nie wiedzieli. Ale czy na pewno? Książka zawiera pod tym.wzgledem i nie tylko wiele niedopowiedzeń, ale w tym wypadku działa to na jej korzyść. Autor jest ostrożny, wszak nie jest historykiem, tylko dziennikarzem, a pozostawienie czytelnikowi domysłów i przemyśleń czyni lekturę jeszcze ciekawszą i przyjemniejszą. Szkoda jednak, że tak mało jest mowy o osobowości samego Jakuba, w ogóle samej jego biografii, ale to, co jest ,napisane zostało bardzo.przystepnie, lekko, z dbałością o przyciągnięcie zainteresowania czytelników i ich rozrywce, bo tej przede wszystkim służy. Szerokie, panoramiczne ujęcie jest jednak plusem i minusem, bo z jednej strony czyni biografię Fuggera bardziej atrakcyjną , że tak powiem, bardziej widowiskową, z drugiej strony ta malarskość i panoramiczność powodują, że jest to książka o wszystkim i o niczym, a w najmniejszym stopniu o Jakubie Fuggerze. Chyba autor wziął zbyt duży albo zbyt mały rozmach. Po prostu wiele hałasu o nic, że przytoczę słowa innego wielkiego człowieka renesansu, w którego działach kupcy i ich storunek do ludzi i pieniędzy jest szeroko omawiany. Była.to epoka zaiste przełomowa nie tylko w robieniu wielkich pieniędzy ale i o mówieniu o nich, wprost a czasami utwory sceniczne, wojny, rewolucję, natchnione kazania i uczone traktaty. Chyba o tym przede wszystkim jest biografia Jakuba Fuggera, o tym, co kochał najbardziej, o pieniądzach. Może, a raczej na pewno inni czytelnicy dojdą do odmiennych wniosków bo jak już wspominałam, książka jest z tych, ktore skłaniają do przemyśleń. Lekturę gorąco polecam.

Wydaje mi się, że potencjał tej historii został mocno zmarnowany. Książka traktuje o życiu dość istotnego, z punktu widzenia historii, człowieka, natomiast autor przedstawia suche fakty bez specjalnej analizy. Mało uwagi poświęcone jest okolicznościom, w jakich dane decyzje były podejmowane. Ciekawe życie, jednak większość historii trzeba sobie dopowiedzieć snując domysły.

Historia niesamowita, choć sama książka mogłaby być lepsza. Na pewno szkoda, że nie jest nieco dłuższa. Z przypisów wynika że materiału źródłowego było dość żeby stworzyć bardziej obszerną i szczegółową biografię. Fugger najwyraźniej w tamtych ciekawych czasach prowadził arcyciekawe życie a wszystko zostało dokładnie udokumentowane. Jego przedsiębiorstwa i zapewne on sam prowadzili rejestry i archiwa lepsze niż kronikarze na niejednym dworze. Zapewne jednak autor nie chciał by historia nie była zbyt trudna w odbiorze i nie chciał zanudzać szczegółami. Z drugiej strony wątki osobiste też nie są jakoś mocno rozbudowane więc z tej strony też nie porywa.
Mimo to, jest to niezła książka i dobrze, że ukazała. Fugger, choć miał wpływ na losy całej Europy (w tym I Rzeczpospolitej) równy cesarzom i królom, to jednak poza światem niemieckojęzycznym jest prawie nieznany.

Udana, popularna biografia najsłynniejszego bankiera epoki renesansu. Jej autorem jest były dziennikarz Wall Street Journal, obecnie analityk giełdowy. Amerykanin nie kryje pasji do historii i sympatii do głównego bohatera. Na szczęście obywa się bez hagiografii - ciemna strona biznesu również zostaje odnotowana.

Oglądamy tu kilka dekad z przełomu XV i XVI wieku z perspektywy Fuggera jako ówczesnej "szarej eminencji" Europy. Bez jego pieniędzy, wsparcia i reputacji, prowadzenie wielkiej polityki wydaje się niemożliwe. Przekonają się o tym kolejni cesarze, książęta i kardynałowie. Na kartach książki są również wątki polskie, a właściwe jagiellońskie - kongres wiedeński 1515 roku.

O ile główna teza książki o "największym bogaczu wszechczasów" wydaje się nieco naciągana, to istotnie wpływ Fuggera na ówczesną politykę jest trudny do przecenienia. Z pewnością nikt z jego kolegów po fachu nie osiągnął w tym czasie zbliżonej pozycji. Dlatego warto poznać bliżej jego losy, choć sam Fugger to niezbyt sympatyczny, wręcz odpychający jegomość.

Niestety przyjemne wrażenia z lektury pogarszają liczne nawiązania do nowoczesności i anachronizmy ("pałace wielkości centrów handlowych" itd.). Mimo wysiłków autora nie zabrakło tu też nieco naiwnych uogólnień (wojna chłopska 1525 roku jako "pierwsze starcie kapitalizmu i komunizmu"). Jak na pozycję popularnonaukową ta biografia jest niezła, ale na rynku przydałoby się też polskie tłumaczenie jednej z akademickich "cegieł" na temat imperium Fuggerów.

6.5/10

Oglądamy tu kilka dekad z przełomu XV i XVI wieku z...

Jakub Fugger to z pewnością jedna z najciekawszych postaci przełomu XV i XVI wieku. Z uznaniem zwykle spoglądamy w kierunku monarchów, polityków czy wielkich wodzów zapominając o innych postaciach. Możemy gdybać jak potoczyłyby się losy Świętego Cesarstwa Rzymskiego, gdyby Fugger nie opłacił elekcji Karola V. Autor przedstawia początki działalności rodziny Fuggerów, koncentrując się na jej najbardziej znanym przedstawicielu, czyli Jakubie. Jest to co prawda biografia, ale silnie osadzona w omawianej epoce. Steinmetz opisuje politykę tamtego okresu, relacje pomiędzy Francją, Cesarstwem, Hiszpanią, Anglią i państwami włoskimi, pokazuje jaka była rola pieniądza w opisywanych zmaganiach. Najważniejszy jednak w tym wszystkim jest nasz bohater, który często brał udział w omawianych wydarzeniach, podbijając stawkę, udzielając pożyczek miał duży wpływ na politykę w Europie. Autor pokazuje również w jaki sposób funkcjonowało przedsiębiorstwo Fuggerów, jak powiększano kapitał, zdobywano nowe tereny, w jakie projekty społeczne angażowała się rodzina bankierów. Książka jest o tyle specyficzna, że napisana przez dziennikarza, a nie historyka i trochę w tym bankierskim świecie brakuje mi szerszego odniesienia się do źródeł, zwłaszcza dotyczących finansów Fuggerów.

Ważna książka, ale daję tylko 5, a to dlatego że:
- Autor nie odpowiada na nasuwające się pytania, nie zadaje ich i nie sugeruje żeby samemu się zainteresować i gdzie warto zajrzeć.
- We wstępie twierdzi że nigdy wcześniej pieniądze nie wpłynęły tak bardzo na losy wojen. Po takim bzdecie nie czytałbym dalej gdybym jej już nie kupił...

Książka nie inspiruje, a powinna. Mogłaby być dobrym pierwszym krokiem do zainteresowania się historią cywilizacji w ogóle, a tu popelina. Szkoda.

I tak polecam, bo po polsku chyba nic w tym temacie się nie pojawiło. Jeżeli się mylę, będę wdzięczny za podpowiedzi.

Ważna książka, ale daję tylko 5, a to dlatego że:

Książka nie inspiruje, a powinna....

• Biografie
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Największy bogacz wszech czasów. Jakub Fugger i jego epoka