Największy bogacz wszech czasów. Jakub Fugger i jego epoka

StudioEMKA
2018-04-20
2018-04-20
Krzysztof Krzyżanowski
historia Niemiec historia Europy history Fugger wealth bankierzy bankowość bogactwo finanse

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wydaje mi się, że potencjał tej historii został mocno zmarnowany. Książka traktuje o życiu dość istotnego, z punktu widzenia historii, człowieka, natomiast autor przedstawia suche fakty bez specjalnej analizy. Mało uwagi poświęcone jest okolicznościom, w jakich dane decyzje były podejmowane. Ciekawe życie, jednak większość historii trzeba sobie dopowiedzieć snując domysły.

Historia niesamowita, choć sama książka mogłaby być lepsza. Na pewno szkoda, że nie jest nieco dłuższa. Z przypisów wynika że materiału źródłowego było dość żeby stworzyć bardziej obszerną i szczegółową biografię. Fugger najwyraźniej w tamtych ciekawych czasach prowadził arcyciekawe życie a wszystko zostało dokładnie udokumentowane. Jego przedsiębiorstwa i zapewne on sam prowadzili rejestry i archiwa lepsze niż kronikarze na niejednym dworze. Zapewne jednak autor nie chciał by historia nie była zbyt trudna w odbiorze i nie chciał zanudzać szczegółami. Z drugiej strony wątki osobiste też nie są jakoś mocno rozbudowane więc z tej strony też nie porywa.
Mimo to, jest to niezła książka i dobrze, że ukazała. Fugger, choć miał wpływ na losy całej Europy (w tym I Rzeczpospolitej) równy cesarzom i królom, to jednak poza światem niemieckojęzycznym jest prawie nieznany.

Na półkach: , , , ,

Udana, popularna biografia najsłynniejszego bankiera epoki renesansu. Jej autorem jest były dziennikarz Wall Street Journal, obecnie analityk giełdowy. Amerykanin nie kryje pasji do historii i sympatii do głównego bohatera. Na szczęście obywa się bez hagiografii - ciemna strona biznesu również zostaje odnotowana.

Oglądamy tu kilka dekad z przełomu XV i XVI wieku z perspektywy Fuggera jako ówczesnej "szarej eminencji" Europy. Bez jego pieniędzy, wsparcia i reputacji, prowadzenie wielkiej polityki wydaje się niemożliwe. Przekonają się o tym kolejni cesarze, książęta i kardynałowie. Na kartach książki są również wątki polskie, a właściwe jagiellońskie - kongres wiedeński 1515 roku.

O ile główna teza książki o "największym bogaczu wszechczasów" wydaje się nieco naciągana, to istotnie wpływ Fuggera na ówczesną politykę jest trudny do przecenienia. Z pewnością nikt z jego kolegów po fachu nie osiągnął w tym czasie zbliżonej pozycji. Dlatego warto poznać bliżej jego losy, choć sam Fugger to niezbyt sympatyczny, wręcz odpychający jegomość.

Niestety przyjemne wrażenia z lektury pogarszają liczne nawiązania do nowoczesności i anachronizmy ("pałace wielkości centrów handlowych" itd.). Mimo wysiłków autora nie zabrakło tu też nieco naiwnych uogólnień (wojna chłopska 1525 roku jako "pierwsze starcie kapitalizmu i komunizmu"). Jak na pozycję popularnonaukową ta biografia jest niezła, ale na rynku przydałoby się też polskie tłumaczenie jednej z akademickich "cegieł" na temat imperium Fuggerów.

6.5/10

Oglądamy tu kilka dekad z przełomu XV i XVI wieku z...

Jakub Fugger to z pewnością jedna z najciekawszych postaci przełomu XV i XVI wieku. Z uznaniem zwykle spoglądamy w kierunku monarchów, polityków czy wielkich wodzów zapominając o innych postaciach. Możemy gdybać jak potoczyłyby się losy Świętego Cesarstwa Rzymskiego, gdyby Fugger nie opłacił elekcji Karola V. Autor przedstawia początki działalności rodziny Fuggerów, koncentrując się na jej najbardziej znanym przedstawicielu, czyli Jakubie. Jest to co prawda biografia, ale silnie osadzona w omawianej epoce. Steinmetz opisuje politykę tamtego okresu, relacje pomiędzy Francją, Cesarstwem, Hiszpanią, Anglią i państwami włoskimi, pokazuje jaka była rola pieniądza w opisywanych zmaganiach. Najważniejszy jednak w tym wszystkim jest nasz bohater, który często brał udział w omawianych wydarzeniach, podbijając stawkę, udzielając pożyczek miał duży wpływ na politykę w Europie. Autor pokazuje również w jaki sposób funkcjonowało przedsiębiorstwo Fuggerów, jak powiększano kapitał, zdobywano nowe tereny, w jakie projekty społeczne angażowała się rodzina bankierów. Książka jest o tyle specyficzna, że napisana przez dziennikarza, a nie historyka i trochę w tym bankierskim świecie brakuje mi szerszego odniesienia się do źródeł, zwłaszcza dotyczących finansów Fuggerów.

Ważna książka, ale daję tylko 5, a to dlatego że:
- Autor nie odpowiada na nasuwające się pytania, nie zadaje ich i nie sugeruje żeby samemu się zainteresować i gdzie warto zajrzeć.
- We wstępie twierdzi że nigdy wcześniej pieniądze nie wpłynęły tak bardzo na losy wojen. Po takim bzdecie nie czytałbym dalej gdybym jej już nie kupił...

Książka nie inspiruje, a powinna. Mogłaby być dobrym pierwszym krokiem do zainteresowania się historią cywilizacji w ogóle, a tu popelina. Szkoda.

I tak polecam, bo po polsku chyba nic w tym temacie się nie pojawiło. Jeżeli się mylę, będę wdzięczny za podpowiedzi.

Ważna książka, ale daję tylko 5, a to dlatego że:

Książka nie inspiruje, a powinna....

Życie i czasy Sknerusa McKwacza ;). Fugger był bankierem i przedsiębiorcą żyjącym w XV/XVI wieku w Augsburgu. Dorobił się na wydobyciu rudy oraz kredytach, mimo iż lichwa była w tamtych czasach potępiana przez Kościół (nawet rozkopywano groby kredytodawców i pokazywano, że zwłoki toczone są przez robaki - oczywisty objaw moralnego zepsucia). Jako pierwszy zaczął zbierać depozyty od maluczkich pożyczając dużym graczom (w tym papieżom i cesarzom) na większy procent.

Jako filantrop wybudował osiedle Fuggerei dla katolickich rodzin w potrzebie (tylko pracujących!). Za to musiały odmawiać 3 modlitwy dziennie za pomyślność Fuggerów, co jak na tamte czasy nie było wygórowaną stawką - kościelne schroniska życzyły sobie spędzać godziny w kaplicy w zamian za pomoc

Dobrze nakreślone i Interesujące tło historyczne.

Czm ksiäzka nie jest - nie jest biografiä. Bardziej opowiadanie o czlowieku ktöry wiedzial jak i gdzie zarabiac mase pieniedzy.
Czyta sie sprawnie, nie przydusza jak typowa, sucha biografia.

Dlaczego wiec trzy gwiazdki???

Autor albo ignoruje, albo nie ma pojecia piszäc o reformacji , Lutrze,sprawach niemieckich.
Powiela mit Melanchona jakoby Luter przybil tezy do dzwi w Schloßkirche w Wittenberdze . Opisuje jako lagodnego reformatora, podczas gdy pierw podjudzil chlopöw, a nastepnie napuszczal szlachte i rycerstwo na nich. Nie zadaje sobie pytan, skäd niby ten biedny minich mial powielic w tysiäcach sztuk swoje tezy i rozeslac je po wszystkich niemieckich landach....Takich kwiatköw jest masa.

Röwniez tytul jest nieprawdziwy. Rodzina Rothschildöw ma wiekszy wplyw, majätek . Zresztä samo zestawienie jest troche smieszne. Wtedy byl Fugger, dzis jest Rothschild, i pröba zestawienia jest nieadekwatna. Samo stwierdzenie, ale ze to Fugger byl najwiekszym bogaczem WSZECH CZASÖW jest klamiliwa. Dzis bogacze robiä kase nawet z powietrza. Tego co nie wymyslili alchemicy robi dzis polityka i biznes - CO2 i inne duperele, a plebs placi

Czyta sie sprawnie, nie przydusza jak typowa, sucha biografia.

Dlaczego wiec trzy gwiazdki???

Powiela mit Melanchona jakoby Luter przybil tezy do dzwi w...

Super książka, uczy nas zachowań ludzi biznesu oraz można z niej dowiedzieć się trochę historii z wieku XV i XVI.

Książka jest napisana tak, że czytelnik, poznając przedstawioną w niej postać równocześnie, dosyć dokładnie, poznaje otoczenie, w którym ta postać działała (Europa na przełomie XV/XVI w.) Dzięki temu, że ten zabieg został przeprowadzony dosyć sprawnie, znacznie dokładniej rozumiemy przyczyny i sposób działań głównego bohatera. Ponadto książka dobrze tłumaczy jaka jest cena dążenia do posiadania pieniędzy, jak działa wielki biznes, w jaki sposób ten biznes wpływa na politykę oraz poniekąd opisuje początki i przyczyny powstawania kapitalizmu na Świecie.
Każdy z 12 przedstawionych rozdziałów opowiada historię człowieka grającego o najwyższe stawki (własne życie i wolność), dlatego miejscami trzyma w napięciu jak dobry kryminał. Raczej nikt nie powinien się tu nudzić.

Minus za niektóre wnioski autora. Trudno się zgodzić z tym, że człowieka dążącego do celu po trupach można nazwać wielkim.

Świetna książka pokazująca historie Europy z innej perspektywy. W szkole uczą nas o cesarzach, papieżach, królach, odkrywcach, a zapominaj o bankierach, którzy to wszystko finansowali i ich roli w kształtowaniu świata.
Naprawdę warto przeczytać.

Naprawdę warto przeczytać.

Dodaj cytat z książki Największy bogacz wszech czasów. Jakub Fugger i jego epoka