Mroczni Władcy Nocy

Okładka książki Mroczni Władcy Nocy praca zbiorowa
Okładka książki Mroczni Władcy Nocy
praca zbiorowa Wydawnictwo: Copernicus Corporation Seria: Warhammer Fantasy Roleplay hobby
hobby
2018-01-01
Marcin Roszkowski, Szymon Gwiazda
Warhammer 2 ed rpg

Okładka książki Wizje Herezji Guy Haley, Alan Merrett
Wizje Herezji Guy Haley, Alan Mer...
Okładka książki Dzieciaki! Michał Bańka, Adam Biszewski, Krzysztof Gawryołek, Szymon Łopatka, Nikos Sawwidis, Justyna Wyglądała
Dzieciaki! Michał Bańka, Adam ...
Okładka książki Narodowy spis zespołów Tomasz Sikora, Artur Sobiela
Narodowy spis ... Tomasz Sikora, Artu...
Okładka książki Uwierz w Duchy Maria Piątkowska, Roch Urbaniak
Uwierz w Duchy Maria Piątkowska, R...
Okładka książki Niedopowiedziane historie: BCU Michał Bańka, Zuzanna Białogłowska, Katarzyna Korowajczyk, Ewa Samulak, Nikos Sawwidis, Jan Steifer, Szymon Szczechowicz, Joshua Szpilarski, Mateusz Tomiczek, Wojciech Tremiszewski
Niedopowiedzia... Michał Bańka, Zuzan...
Okładka książki Pies w mieście. Jak wypracować dobre nawyki, by spokojnie żyć z psem w miejskiej dżungli Magdalena Horodyska, Katarzyna Migdał
Pies w mieście... Magdalena Horodyska...

Kiedy dostałem ten podręcznik na urodziny niezwykle się ucieszyłem. Od jakiegoś czasu zapałałem sympatią do wampirów ze świata Warhammera, choć początkowo nic tego nie zapowiadało. Także z wypiekami na twarzy zgłębiłem się w lekturę tego suplementu pochłaniając każdą informację jaką mogłem.
Szata graficzna książki sprawia pozytywne wrażenie. Kolorowe strony wzorowane na średniowiecznej księdze, ozdobione kolorowymi ilustracjami. Także podczas czytania można nacieszyć oczy i nie sprawia takiego encyklopedycznego wrażenia jak podręczniki ze starych czasów.
Przejdźmy jednak do mięska czyli informacji zawartych w suplemencie. Uważam, że temat został przedstawiony w sposób przystępny i dobrze rozplanowany dzięki czemu czyta się to szybko i przyjemnie. Strony nie są zapchane sucho przedstawionymi regułami dzięki staraniom autorów (bądź dobrego przekładu na nasz ojczysty język). Z tekstu możemy dowiedzieć się o historii wampirów, liniach krwi, umiejętnościach, jak i profesji łowców wampirów, sposobów ich działania oraz otrzymujemy garść nowych klas jak Czarny Strażnik czy Rycerz Kruka.
W moim mniemaniu suplement ten byłby niemalże ideałem, ale mam trzy zastrzeżenia, które mogą zostać uznane za czepiactwo. Jednak chciałem się nimi podzielić, ponieważ ktoś może podzielać moje zdanie:
1) Korektor niestety trochę się nie przyłożył do swojej pracy, ponieważ znajdowałem takie kwiatki jak „SSylvania”. „z z”, w rozdziale o Lamiach zostało zjedzone jedno słowo bądź końcowa część zdania i dar krwi „żarłoczność” nie został przetłumaczony, zaś w środku nazwiska znalazł się „;” zamiast litery „L”. Nie jest tego dużo (jak w opisie świata DragonLance) i głównie zwalam to na barki pierwszego ojczystego wydania, ale jednak lekki babol.
2) Nie streszczono do końca całej historii wampiryzmu, wojny von Carsteinów z Imperium skwitowali tylko: „ale opisano to już w wieli innych księgach, więc nie ma sensu tego powtarzać”.
3) Podręcznik podobnie jak ten z DragonLance chyba jest za bardzo przywiązany do najnowszych wydarzeń. Gdy w podsumowującym podrozdziale każdej linii krwi przedstawiano najważniejszych przedstawicieli nie wspomniano o takich wampirach jak: Vlad von Carstein (Isabellę już mogę odpuścić),Konrad von Carstein, Harkon czy sama Neferata. Wspomnienie o nich w historii to jedno, ale gdyby ktoś chciał umieścić ich w kampanii zmuszony jest do szukania statystyk w Internecie bądź kombinowaniu samemu.
Pomimo jednak powyższych „ale” podręcznik oceniam niezwykle wysoko i już umieściłem go jako jedną z moich ulubionych pozycji w mojej kolekcji. Jest to dobra pozycja zarówno dla graczy jak i ludzi lubiących świat Warhammera i chcących dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

• RPG
  • Podręczniki