Obca w świecie singli

Okładka książki Obca w świecie singli Krystyna Mirek Patronat LC
Okładka książki Obca w świecie singli
Krystyna Mirek Wydawnictwo: Edipresse literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Edipresse
2018-05-23
2018-05-23
literatura polska odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść obyczajowa relacje damsko-męskie relacje rodzinne spotkanie uczucie współczesna kobieta

los bywa przewrotny. W tym samym czasie Karolina i Jakub tracą niemal wszystko na czym im zależy.
Ona - podczas wizyty w centrum handlowym z córką zauważa partnera z inną kobietą. Mężczyzna pospiesznie wyjaśnia jej, że się zakochał i narobił sporo długów w restauracji, której ona jest właścicielką, a której on miał doglądać. Zostawia ja z tym wszystkim ot, tak.

Jakub - zdolny szef kuchni, wykorzystywany do granic możliwości przez przyszłego teścia, właściciela renomowanej restauracji. Młody mężczyzna tak poświęca się pracy, że zaniedbuje narzeczoną i córeczkę. Agnieszka postanawia wyjechać na drugi koniec Polski i odciąć go od dziecka by dać mu nauczkę, a szef i teść z tego powodu go zwalnia.

Jak łatwo się domyślić los krzyżuje drogi Karoliny i Kuby. Ona prawie się poddaje i ulega naciskom by sprzedać lokal. On walczy o swoją rodzinę. Oboje próbują odnaleźć się w świecie singli i dźwignąć z patowej sytuacji. Razem stawiają czoła wyzwaniu, ustalając, że będą łączyły ich relacje służbowe... Czy im się uda?

Lekka, dość przyjemna, acz przewidywalna lektura. W sam raz na okres walentynkowy

Jakub -...

Ehhh, chciałam, liczyłam na inne zakończenie. Nie to żeby to, które jest było złe ale wolałabym, aby historia potoczyła się inaczej.

Książka niby tylko fikcja literacka, ale pokazuje jak praca może zdominować człowieka. Praca, przez którą traci się życie prywatne, miłość, rodzinę.

Rozumiem tą historię, bo znowu z powodu tej pracy nie mam rodziny takiej, jaką chciałabym mieć, ciągle słyszę, że nie ma czasu a mój czas się kończy.

Tak, ważna jest praca, bo bez niej życie byłoby trudniejsze, jednak nie tylko praca człowiek żyje.

W jednym z rodziałów bardzo mi się podobało jak Karolina zdecydowała o zamknięciu restauracji na weekend bo nic nie jest ważniejsze od rodziny, czasami chciałabym się tak odciąć od mojej firmy, ale to nie jest takie proste jak w książce.

Jak potoczą się losy Jakuba, Agnieszki, Karoliny i dziewczynek?

Przeczytajcie same :)

Bardzo fajna książka by to była, gdyby autorka się w niej nie powtarzała. Te ciągłe nawracania do tego co już zostało napisane i w rezultacie przytaczanie tych samych treści tyle, że innymi słowami, w pewnym momencie stało się nie do zniesienia. Już nawet obecność w niej treści iście psychologicznych jakoś przełknęłam, choć za takimi, łagodnie mówiąc, nie przepadam. Ale te powtórzenia to po prostu koszmar. Takie bezsensowne wydłużanie książki na siłę.

Co do fabuły, to powiem, że jest ona bardzo standardowa. Są dwa związki partnerskie. Na początku jest sielanka, kochanie się nad życie i patrzenie na świat przez różowe okulary. Ale w miarę upływu czasu róż zamienia się w szarość. Miłość gdzieś ulatuje, ludzie oddalają się od siebie, aż w końcu ze związku pozostają zgliszcza. Dla jednego z partnerów jest to powód do ulgi, dla drugiego powód do rozpaczy. Ot, proza życia. Historia jakich wiele w życiu realnym. Pogoń za karierą i pieniądzem niszczące relacje rodzinne. Kobieta, która odcinając dziecko od ojca, pragnie tego drugiego ukarać, nie myśląc o konsekwencjach swego zachowania. Niedojrzały mężczyzna idący za kochanką, bo nagle dostrzega, że dom, dziecko i własny biznes to nie życie dla niego. On jednak woli zabawę i brak zobowiązań. Brzmi znajomo? Pewnie, że znajomo. Prawdopodobnie każdy słyszał o takich lub podobnych sytuacjach wydarzających się w realnym życiu. Dlatego też, „Obca w świecie singli” jest w dużej mierze powieścią realistyczną. I trzeba przyznać, że autorka całkiem nieźle ujęła taką tematykę. Choć nie weszła w temat głęboko, opisała wszystko powierzchownie, sporo rzeczy też ubarwiła i uprościła, to jednak świetnie udało jej się ująć emocje, które takim niełatwym życiowym okolicznościom towarzyszą. I mimo iż wiele kłopotów nadzwyczaj łatwo się tutaj rozwiązywało, niektóre problemy znikały, zanim się jeszcze na dobre rozwinęły, to jakoś niespecjalnie mi to przeszkadzało. Dosyć przyjemnie mi się powieść czytało, a gdyby nie te wspomniane już na początku powtórzenia, to byłoby jeszcze przyjemniej. A tak muszę ocenę nieco obniżyć i ostatecznie daję jej 6 gwiazdek.

Fantastyczna, lekko napisana pozycja, któa traktuje o tym, co jest w życiu ważne, a co najważniejsze.

Życie bywa przewrotne i o tym najlepiej przekonują się bohaterowie książki. Zdrada, miłość, pracoholizm, rozczarowanie, przyjaźń, nadzieja, smutek, rozpacz - te wszystkie, tak skrajne emocje, możemy odczuwać razem z bohaterami. Po tytule spodziewałam się jakiegoś klubu dla samotnych, którzy trafili tam przez przypadek - nic z tym rzeczy. To opowieść, która może się przytrafić każdemu. Bardzo życiowa książka.

Kolejne spotkanie z powieścią Krystyny Mirek, która w głównej mierze toczy się w Krakowie. Zmylił mnie trochę tytuł, gdyż sądziłam, że bedzie to ksiązka głównie o singielce, która za wszelką cenę poszukuje swojej drugiej połowy. Tymczasem tytuł nawiązuje do jakichś luźnych rozmów jednej z głównych bohaterek Karoliny ze swoją przyjaciółką. Tytuł ten ma niewiele wspólnego z trzonem fabuły, która opowiada o dwóch nieszczęśliwych związkach.
Karolina i Patryk są parą i mają córeczkę Lenkę. Patryk prowadzi należącą do Karoliny - upadającą restaurację. Robi to bardzo nieudolnie, gdyż rezultatem są same długi i brak jakichkolwiek klientów chętnych na jedzenie. Pod pretekstem ciężkiej pracy notorycznie nie wraca na noc do domu. Po jakimś czasie okazuje się, że mężczyzna ma romans. Gdy sprawa się wydaje, Patryk odchodzi od Karoliny, zostawiając ją ze wszystkimi problemami.
Agnieszka i Jakub również są parą żyjącą bez ślubu i mającą córeczkę Martynkę. Jakub pracuje bez wytchnienia jako kucharz w renomowanej restauracje swego teścia - pana Michalskiego. Mimo wysokich kwalifikacji jest niczym niewolnik, gdyż nic nie jest ważniejsze od restauracji. Kiedy Jakub zapomina o urodzinach swej córki, zdesperowana Agnieszka zabiera córkę i wyjeżdża do Gdańska, gdzie na nowo układa sobie życie. Po jej ucieczce teść z teściową wyrzucają Jakuba z apartamentu, w którym mieszkał z Agnieszką, ponadto Michalski wypowiada mu pracę.
Jakub więc, podobnie jak Karolina znajduje się w patowej sytuacji finansowej. Spotykają się zupełnie przypadkowo kiedy mężczyzna wstępuje na kawę do restauracji kobiety. Nie bez znaczenia jest fakt, że obie restauracje znajdują się na przeciwko siebie w okolicy Wawelu.
Podsumowując bardzo podobał mi się wątek z ratowaniem restauracji należącej do Karoliny, to mozolne budowanie wszystkiego od nowa.
Podobało mi się też budowanie poszczególnych postaci przez autorkę, a szczególnie czarny charakter w postaci pana Michalskiego - Teścia Jakuba. Oczywiście, że go nie polubiłam, ale miał facet charyzmę, bezwzględnie parł do przodu, realizując swoje wytyczone cele i nie zważając na potrzeby innych. Konsekwentnie je ignorował. Co najdziwniejsze, wszyscy mu się podporządkowali: żona, córka, a na końcu zięć. Tyle, że ten ostatni niezwiązany nicią prawdziwej przynależności do rodziny, po prostu się zbuntował.
Naprawdę fajna historia. Polecam!

Krystyna Mirek ma to do siebie, że pisze o codziennym życiu (z miłością w tle) codziennym językiem. To po prostu kolejne czytadełko niezostawiające (przynajmniej we mnie) niczego, ale jeśli mam ochotę po prostu przenieść się do innej rzeczywistości niż własna, Mirek jest niezawodna. Niestety książka wystarczyła mi na jeden dzień, ale z drugiej strony - nie wiem, czy takie coś warto czytać dłużej, więc może ten jeden dzień oderwania się od wszystkiego to właśnie w sam raz.

Historia bardzo mi się podobała ale tytuł jest bardzo mylący. Zdecydowanie ta książka powinna mieć inny tytuł :)

Jestem bardzo mile zaskoczona! Ksiazka wręcz filmowa. Fabuła oczywiście do bólu naiwna, i od pierwszych stron przewidywalna, ale czyta się napawdę dobrze. Wręcz mogę napisać - polecam na zimowe wieczory :) I nie tylko zimowe :)

Na półkach: , , , , ,

Sympatyczna,piękna i wzruszająca książka Pani Krystyny Mirek, bardzo lubię autorki styl bardzo dobrze pisze.
Są tu tematy poruszane o zdradzie, samotności i rozpadzie rodziny.
Czyta się super powieść,mnie poruszyła,pochłonęłam ją.

Są tu tematy poruszane o zdradzie, samotności i rozpadzie rodziny.
Czyta się super powieść,mnie poruszyła,pochłonęłam ją.

Krystyna Mirek Obca w świecie singli Zobacz więcej