Pianista

2018-05-07
Holocaust Władysław Szpilman pianiści polscy

Okładka książki Śmierć miasta Władysław Szpilman, Jerzy Waldorff
8,0
Śmierć miasta Władysław Szpilman,...

Aż wstyd, że film oglądałam kilkukrotnie, a książkę przeczytałam dopiero teraz. Pozycja obowiązkowa!

Książka mi się bardzo podobała. W szczególności dlatego, że jest napisana w formie pamiętnika a nie typowego reportarza. Nie wiem jak inni ale ja momentami nie mogłam uwierzyć w bezdusznosć Niemców.

Według mnie ta książka jest jednym z najważniejszych świadectw czasu wojny i okupacji, pisanego z perspektywy osoby cywilnej. Próżno tu szukać buńczucznego bohaterstwa, choć są zachowania, wynikające z lojalności, przywiązania do rodziny i rodzinnego domu, jest ryzykowanie życiem dla wyższej sprawy (szmuglowanie amunicji do getta). Szpilman opisał swoje wspomnienia w bardzo...

Książkę przeczytałam po obejrzeniu filmu. Zarówno książka, jak i ekranizacja są cudowne. Pięknie opisane trudne wspomnienia z czasów wojny. Myślę, że każdy bez względu na to czy interesuje się historią przeczytać tą książkę. CUDOWNA.

Wstrząsające wspomnienia muzyka cudem uratowanego z getta warszawskiego, a potem czekającego wyzwolenia w zrujnowanej i opustoszałej Warszawie, to poruszające świadectwo czasów, gdy człowiek był człowiekowi wilkiem; dobrze, że książka zdobyła popularność po sukcesie filmu Polańskiego.

Przeczytana, na półce:)

Czytając tego typu literaturę łatwo sobie uświadomić jak dobrze jest żyć w obecnych czasach.

Czytałam mając w tle muzykę Szpilmana, niesamowite przeżycie. Jestem pod dużym wrażeniem. W książce widzimy tyle twarzy ludzkich osobowości, które ujawniają się w tak trudnym czasie jak okupacja. Inaczej też dzięki tej książce zaczęłam postrzegać Niemców jako okupanta

Książki o tej tematyce nie są łatwe i przyjemne w czytaniu, a już na pewno taką książką nie jest "Pianista". Wspomnienia z Getta, ukrywanie się w ruinach Warszawy, głód, strach, wszechobecna śmierć.. Obraz jaki przedstawił Szpilman w swoich wspomnieniach wywołał we mnie wiele emocji. Ciężko jest ocenić "Pianistę" i powiedzieć, że książka się podobała. Fakt, że to wszystko...

Wstrząsające............. Film równie dobry, co się rzadko kiedy zdarza

Dyskusje

5 544