Pianista

2001-01-01
Holocaust Władysław Szpilman pianiści polscy

Okładka książki Śmierć miasta Władysław Szpilman, Jerzy Waldorff
Ocena 8,6
Śmierć miasta Władysław Szpilman,...

Wspomnienia pianisty Władysława Szpilmana obejmujące czasy od wybuchu wojny, zamknięcie w getcie i czasy ukrywania poza gettem.
Niesamowite świadectwo wojny i obraz tego co się działo. Książka wydana zaraz po wojnie była mocno ocenzurowana i niewygodna – za dużo było o kolaboracji pobitych narodów - w getcie wykorzystywano bataliony policji litewskiej i ukraińskiej. Środowiskom żydowskim nie podobało się opisywanie braku solidarności braci w wierze i kolaboracja z nazistami – liczyły się pieniądze, znajomości, a policja żydowska w getcie była bardziej brutalna niż Niemcy.
Świetna książka i bardzo polecam. Już teraz wydawana w wersji nieocenzurowanej.

Z całej rodziny został tylko Władysław Szpilman. Tylko dlatego, że jest pianistą, więc...może się jeszcze przydać. Reszta została wywieziona i zabita.

A więc, Szpilman pozostaje przy życiu. Wśród codziennych mordów i wywózek - on się ukrywa. Czy da radę się uratować, wytrwać do końca? Czy może podzieli los tylu zamordowanych Żydów?

Czy zniesie wyrzuty sumienia, że tylko on miał prawo do życia, a rodzina - już nie?

Jak potoczą się jego losy?

Piękna, dająca nadzieję książka.
Trzyma w napięciu i silnie chwyta za serce. Pokazuje, że nawet w najcięższych, najokrutniejszych czasach, można dać radę, mieć siłę do życia...

Mam jednak ostrzeżenie dla osób wrażliwych: rzeczywistość wojenna była naprawdę ciężka, i w "Pianiście" jest szczegółowo oddana, co oznacza, że to dzieło zawiera drastyczne opisy... :/

Czy zniesie wyrzuty sumienia, że tylko...

Bardzo polecam wspomnienia Władysława Szpilmana z lat 1939-45, gdy w czasie wojny, okupacji, powstania w getcie i Powstania Warszawskiego żył / ukrywał się w Warszawie. Ciekawa, ale bardzo przejmująca książka.

Książka o odwadze ukazująca hard ludzkiego ciała i ducha, by móc przetrwać okropności wojny jednemu z wybitnych kompozytorów.

Na półkach: , , , ,

Opowieść wybitnego pianisty żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana,który cudem przeżył czasy okupowanej przez Niemcy Warszawy .

Wybitna w swojej ponurej prostocie.

Wybitna w swojej ponurej prostocie.

Bardzo dobra lektura. Wspomnienia pianisty zostały napisane w taki prosty, ludzki sposób. Szpilman opisuje wszystko tak jak było, jak zapamiętał i to co wtedy czuł.
Prostota, ból, strach, śmierć i ubóstwo.

Prostota, ból, strach, śmierć i ubóstwo.

Bardzo dobra książka, a zarazem bardzo smutna. To okrutne z czym musieli się zmagać ludzie podczas wojny i jak byli traktowani.. pozostali sami sobie

"W głębi człowieka jest wiele zła i zwierzęcych instynktów. Wychodzą one na jaw, gdy mogą się bez przeszkód rozwijać."

Gdybym niewiedziała, że wszystkie wydarzenia opisane w tej książce są prawdziwe, w życiu bym nie uwierzyła w tę historię. Ciężko oceniać tę książkę w kategorii podobała się/nie podobała, dobra/zła. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Nie ma tu romantyzowania wojny, jak to bardzo często zdarza się we współczesnej literaturze. Jest za wszechobecna śmierć, strach, brud i ubóstwo - bo właśnie tak wyglądały ówczesne realia

Aż wstyd, że film oglądałam kilkukrotnie, a książkę przeczytałam dopiero teraz. Pozycja obowiązkowa!