Czy nauka pogrzebała Boga? Zderzenie światopoglądów

Okładka książki Czy nauka pogrzebała Boga? Zderzenie światopoglądów
John Lennox Wydawnictwo: W drodze religia
religia
God's Undertaker: Has Science Buried God?
W drodze
2018-04-01
2018-04-01
Aleksander Gomola, Grażyna Łaciak-Gomola
nauka Bóg stworzenie świat wiara

więcej Więcej

Świetna książka. W precyzyjny sposób komentuje naukowe poglądy i pokazuje gdzie jest w tym wszystkim oczywiste miejsce dla Boga, którego nie da się niczym innym zastąpić.
Dodatkowo całkowicie rozkłada na łopatki argumenty wojujących ateistów typu Hitchens i Dawkins.
Konieczna lektura dla materialistów, aby coś zrozumieli, a także dla wierzących, którzy uzyskają wartościowe...

To jest tak inteligentnie złośliwa, arcyciekawa książka, zwłaszcza w swojej pierwszej, kosmicznej części, tak niepoprawna politycznie, w której autor, profesor Oxfordu, matematyk, sadzi wtyki odgryzając aroganckim i bufonowatym ateistom, ze przeczytałam ja rozkoszując wręcz, dwa razy i będę ją mieć zawsze pod ręką .

Myślę, że kolega Carmel napisał już wszystko. Od siebie dodam tylko, że autor nie opisuje całościowo stanu rzeczy, lecz tylko wybrane fragmenty ubrane jednostronną, najczęściej słabo uargumentowaną narrację. Można się zastanawiać na ile Lennox nie rozumie podstaw metodologii nauki, a na ile wykonuje fikołki aby jakkolwiek pogodzić ją ze swoim światopoglądem.

Warto też...

Pseudonaukowy bełkot.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Właśnie, czy nauka pogrzebała Boga?
Czy Go umocniła. A może nauka pogrzebała Darwina? Czy też Bóg pogrzebał naukę?! Odpowiedz w ustach autora w tej książce. Naukowa, drobiazgowa podróż od biologii po astronomię.

Drugi raz przeczytałem rok później, w sierpniu 2019.

Książka bardzo dobra, ale argumentów już dużo znałem z książek innych autorów jak np "To wspaniałe chrześcijaństwo" Souzy. Lennox jak przystało na profesora matematyki ośmiesza ateistów takich jak Dawkins właśnie za pomocą często matematycznych prawdopodobieństw. 8/10

Po pierwsze nie jest to książka "religijna" a raczej naukowa. Odesłań do Biblii jako wyznacznika czegokolwiek można znaleźć w liczbie dwóch lub trzech.
Dla mnie jest to interesująca i merytoryczna odpowiedź nie tylko na neo-ateizm ale również wiele starych wątków.
Autor dotyka np. tematu ewolucji wg. Darwina i tego jak niewiele dowodów istnieje na jej temat. Wspomina, że...

Zwolenników krótkich opinii przepraszam, ale tym razem nie da się w kilku zdaniach. Ta akurat książka jest tak inspirująca do polemiki i artykulacji niezgody, że ostateczna mnogość moich przemyśleń musiała przyjąć i tak formę zaledwie hasłowego wyliczenia.

Nauka jest wspólnym dziedzictwem Ziemian. Ma za zadanie budować spójny obraz różnych mechanizmów występujących na...

To czego brakuje mi w Kościele to pełnokrwista, merytoryczna dyskusja. Dyskusja, która przyciągałaby ludzi, którzy chcą czegoś więcej niż coniedzielnej pogadanki o tym, jak żyć. Na przełomie dziejów giganci nauki (jak Einstein czy Leibnitz) z powodzeniem wchodzili w dyskusję na tematy teologiczno-filozoficzne, czyniąc ją niesamowicie ciekawą, ale i wymagającą. W...

• Religia
  • Popularnonaukowe
  • Kolejka
  • Rozwój osobisty/refleksja/finanse
  • Do kupienia
  • Literatura popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Czy nauka pogrzebała Boga? Zderzenie światopoglądów