Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie

Okładka książki Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie Franciszek (papież), Dominique Wolton
Okładka książki Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie
Franciszek (papież)Dominique Wolton Wydawnictwo: WAM religia
religia
WAM
2018-02-01
2018-02-01
religia papież rozmowa

Kolejna rewelacyjna książka z Papieżem Franciszkiem w roli głównej. Tym razem jest to zbiór wywiadów podsumowujący pięć lat pontyfikatu. Jak zawsze słowa papieża są przemyślane, rozważone i wsparte doświadczeniem życiowym i duszpasterskim. Każdy prawdziwy katolik powinien przeczytać tę pozycję aby zrozumieć jak należy postępować w dzisiejszym skomplikowanym świecie. Nie znajdziecie tam mowy nienawiści, konfrontowania jednych przeciwko drugim, "niskiej polityki", homofobi, anty-emigranckich stwierdzeń, czy niechęci względem wyznawców innych religii. Prawdziwa postawa Pasterza Kościoła Katolickiego.

„Otwieranie drzwi” to zapis wspaniałej rozmowy francuskiego myśliciela Dominique Wolton z papieżem Franciszkiem. Tytuł doskonale oddaje przesłanie jakie papież Franciszek kieruje do nas wszystkich. Owo „otwieranie drzwi” w rozumieniu papieża ma wiele znaczeń.
Przede wszystkim to otwieranie drzwi dla Boga. Ale w rozumieniu papieża Franciszka to również otwieranie drzwi dla innych ludzi. Bo jak mówi sam papież: „chrześcijaństwo nikogo nie wyklucza”. Papież Franciszek podczas swojej posługi nigdy nie zapomina w swojej modlitwie o osobach z jakiegoś powodu wykluczonych, odrzuconych. To tylko jeden z tematów poruszonych podczas wywiadu z papieżem.
Kolejną niezwykle ważną kwestią podniesioną przez prowadzącego wywiad jest temat wzajemnej komunikacji. Papież wypowiada bardzo dojmujące i prawdziwe słowa: „nie ma komunikacji bez pokory”. Wspomina również, że przed każdą rozmową z innym człowiekiem należy się „uniżać”. Sam papież daje najlepsze świadectwo takiej właśnie postawy: ogromnej pokory i „uniżania się” przed drugim człowiekiem. To właśnie papież Franciszek na miejsce swego zamieszkania wybrał Dom Św. Marty, gdzie mieszka wraz z innymi duchownymi, a nie apartamenty papieskie, tak jak to dotychczas było w zwyczaju. Papież nieustannie prosi o modlitwę, bo wie, że sam także popełnia błędy i dopuszcza się grzechów.
Można by długo jeszcze pisać o tym wspaniałym człowieku, pokornym, cierpliwym, tak doskonale czującym troski innych ludzi. Myślę, że papież Franciszek to największy autorytet współczesnego świata, cudowny człowiek, który przed nikim nie zamyka drzwi, lecz wręcz odwrotnie - otwiera je przed wszystkimi.

Rozmowa sama w sobie bardzo ciekawa, całkiem dobrze słuchało się spojrzenia Franciszka na Kościół, Świat i współczesne problemy. Równie ciekawe pokazuje ona charakter papieża oraz jego sposób myślenia i podejścia do swojej posługi, ale także posługi księdza w ogóle. Jest w tym jego spojrzeniu wiele świeżości i nowości, które przydałoby się przerzucić na nasz rodzimy grunt.
Uważam też, że bardzo ważne są jego słowa dotyczące budowania mostów między ludźmi i otwierania się na wzajemne budowanie relacji, a nie murów. O tyle o ile dotyczyć to może przestrzeni indywidualnej każdego człowieka, to również to swojej spojrzenie rozszerza na całą przestrzeń sytuacji w Kościele, Europie i całym świecie.
Jednak czegoś mi w tej rozmowie brakowało, czuję niedosyt, tak jakby można było niektóre tematy szerzej i dogłębniej w taki osobistej rozmowie jaką przeprowadził Domunique Wolton z papieżem Franciszkiem.

Wywiad rzeka nie urzekł mnie niczym. Spodziewałam się zajmującej wszechstronnej rozmowy, dyskusji, wymiany myśli, a w większości spotkałam się z listą pytań i odpowiedzi, przy czym następne pytanie nie ma nic wspólnego z poprzednią odpowiedzią. Oczywiście pewnie poruszane są ważkie dla Kościoła i świata tematy, jednak nie potrafiłam się skupić na meritum, gdy forma mnie odpychała.

Wielu osobom w naszym kraju ten wywiad bardzo się nie spodoba. :) ;)

Wielu osobom w naszym kraju ten wywiad bardzo się nie spodoba. :) ;)

Myślę, że warto przeczytać tę książkę jeśli chce się dogłębniej zrozumieć logikę którą Franciszek kieruje się na co dzień. Według mnie udowadnia ona, że Kościół może mieć coś cennego do powiedzenia w sprawach uważanych za typowo społeczne czy polityczne gdyż w centrum stawia człowieka. Książka ukazuje też, że obecny Papież to człowiek dialogu, nastawiony na ciągłe słuchanie i uczenie się, jednocześnie broniący spraw których jest pewien. Nie ma lania wody, same konkrety.
Polecam!

Nie jest to jakaś porywająca lektura, ale z zainteresowaniem przeczytałem wywiad z Franciszkiem.

Nie jestem praktykującą katoliczką. Nawet nie wiem, czy jestem wierząca. Jednak polecam tę książkę każdemu. Papież to po prostu Wielki Człowiek, szanujący wszystkich, bez wyjątku.

• Papież Franciszek
  • Religijne
  • Książki 2018

Franciszek (papież) Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie Zobacz więcej