Okładka książki Ciekawy przypadek Beniamina Buttona i inne opowiadania. Angielski z Francisem Scottem Fitzgeraldem
F. Scott FitzgeraldFrank Ilya Wydawnictwo: Wydawnictwo iFrank klasyka
klasyka
Wydawnictwo iFrank
2018-02-19
2009-01-21
Data 1. wydania:
2009-01-30

Okładka książki Wielki Gatsby. Powieść graficzna F. Scott Fitzgerald, Fred Fordham, Aya Morton
Ocena 6,9
Wielki Gatsby.... F. Scott Fitzgerald...
Okładka książki The Platform Edge: Uncanny Tales of the Railways Mike Ashley, Edward Frederick Benson, Ramsey Campbell, Dinah Castle, Ronald Chetwynd-Hayes, Zoe Dana Underhill, Armin Joseph Deutsch, F. Scott Fitzgerald, William Guthrie Kelly, Thomas Graham Jackson, Perceval Landon, Huan Mee, Lucy Gertrude Moberly, Mary Louisa Molesworth, Rosemary Timperley, Michael Vincent, Edgar Wallace, Victor Whitechurch, autor nieznany
Ocena 7,0
The Platform E... Mike Ashley, Edward...

Najpierw kilka słów ogółem, a potem pokrótce o poszczególnych opowiadaniach, zanim zapomnę. ;)

Zaskoczyło mnie to, jak równa jest ta antologia, a także ile jest w niej humoru. Powyższe opowiadania to było moje drugie zetknięcie z Fitzgeraldem, po kultowym i dość depresyjnym "Wielkim Gatsbym". Nie wiem, czy wtedy nie wyczułam humoru, czy styl Fitzgeralda się zmienił do wydania Gatsby'ego, ale przyjemnie się zaskoczyłam tą lekkością i dystansem autora do swojego pokolenia. Każde opowiadanie było ciekawe i przyjemnie mi się je czytało, co często ciężko osiągnąć w antologii. W zasadzie moim jedynym zarzutem ilość słowa M*rzyn, które współcześnie jest obraźliwe, i przedmiotowe traktowanie postaci czarnoskórych. Wiem jednakże, że była to norma czasów Fitzgeralda i na szczęście nie było tego dużo, lecz nadal miejscami było to niekomfortowe.

Tytułowe opowiadanie ma świetny koncept, którego wykonanie było przezabawne. Chętnie będę do niego wracać.

"O, Ruda Czarodziejko!" - nie do końca wiem, co o tym myśleć. Chyba spodziewałam się mocniejszej historii między centralnymi postaciami.

Bardzo podobało mi się "Bez namysłu...". Dobrotliwość popadająca w naiwność głównego bohatera była urzekająca. Podobała mi się siła jego żony i ostateczne rozwiązanie fabuły, ukazujące, że nie tak łatwo jest się zmienić.

"Cztery razy w gębę" to kolejne opowiadanie, w którym zauroczył mnie główny bohater i zmiany wewnętrzne, przez które przechodził. To ładny wzór do naśladowania, który jest ludzki i popełnia błędy, ale się z nich uczy.

"Tył wielbłąda" był absurdalnie zabawny. Kolejny prześmieszny koncept - przebranie się za wielbłąda na maskaradę - ale dość ciekawa była relacja między głównymi bohaterami Betty i Perry. Tu również było niezbyt przyjemne przedstawienie czarnoskórego mężczyzny - przede wszystkim okropnie stereotypowe.

"Przybrzeżny pirat" to opowiadanie, które miało w sobie chyba najwięcej rasizmu, i przez to podobało mi się najmniej. Też koncept podobał mi się średnio - był lekko cringowy, ale nadawał się na komedię romantyczną.

Również nie do końca wiem, co myśleć o "Śpiącej królewnie" (nie, to nie retelling baśni, to opowieść o pracoholizmie i filozofiach życiowych). Ciekawie się je czytało, ale niewiele poza tym.

Za to ostatnie opowiadanie, "Zasadzki szczęścia", ostatecznie mnie urzekło przedstawieniem przyjaźni damsko-męskiej i miłością do osoby sparaliżowanej. Było bardzo ładne.

Podsumowując, ta książka pozytywnie mnie zaskoczyła i zachęcam do przeczytania jej.

Na półkach: , , , , ,

5,5/10
Do sięgnięcia po ten tomik skusiła mnie oczywiście sława filmu Finchera, który planowałem od dawna obejrzeć. Tytułowe opowiadanie było całkiem niezłe, ale bardzo prostolinijne i oparte tylko na tym jednym pomyśle Marka Twaina. Łatwo się domyślić, że filmowa adaptacja "Ciekawego przypadku Benjamina Buttona" jest raczej wyłącznie inspirowana opowiadaniem.

Pozostałe nowele są jednak tak potwornie nijakie, że aż drażniące w swojej przeciętności, mimo dość dobrego (choć nadal zwyczajnego) języka Fitzgeralda. W dodatku często oparte są na humorze niezbyt wysublimowanym i po prostu nietrafionym, zupełnie niezabawnym. Jedynym opowiadaniem, jakie się choć trochę wyróżniło, jest zdecydowanie "Przybrzeżny pirat", fabułą przypominający klasyczną komedię romantyczną "Ich noce". Niemniej nawet to dziełko nie zaliczyłbym do szczególnie udanych - co najwyżej w porządku.

5,5/10

Pozostałe...

Jeżeli chodzi o czytanie po angielsku - tłumaczenie jest super, ale ja wolę metodę, kiedy po prostu trudniejsze słowa mam tłumaczone na marginesach. Oczywiście to kwestia preferencji :)

Co do opowiadań - liczyłam na więcej.

Co do opowiadań - liczyłam na więcej.

Odniosę się tylko do Benjamina. Jest to humoreska, ale trzeba pamiętać, że pisana 100 lat temu. Można przeczytać, ale dziś, moim zdaniem dla zapoznania się z twórczością Scotta. Tak zwyczajnie moim zdaniem, widać, że pisane dawno i inaczej. Nie porywa, delikatnie mówiąc. Czy kobieta może urodzić dziecko wielkości... do zapoznania się w książce o wzrost Benjamina.
Robiąc dygresję, film oparty luźno na pomyśle, jest znakomity, moim zdaniem
Nie oceniam. Książka jest wiekowa.

Robiąc...

Zachęcona filmem Ciekawy Przypadek Benjamina Buttona postanowiłam sięgnąć do źródła i tak trafiłam na zbiór opowiadań F. Scotta Fitzgeralda. Niespiesznie, delektując się każdym z osobna, przeczytałam w końcu wszystkie opowiadania ze zbioru. Był to przyjemnie spędzony czas.
"Ciekawy Przypadek..." oczywiście odbiegał dość znacznie od swojej ekranizacji, ale wydaje mi się, że jeśli opowiadanie uznać jedynie za inspirację dla twórców filmu, to wyszedł im on bardzo udanie.
Ach i autor zdaje się prawie każde opowiadanie kończyć w tonie dość moralizatorskim, ale często w sposób uszczypliwie humorystyczny.

Jesli mam byc szczera, to zupelnie mnie ta ksiazka nie porwala. Najlepsze bylo opowiadanie tytulowe. Reszta dosc absurdalna, choc momentami wieje nuda. Spodziewalam sie czegos wiecej.

Ciężko jest mi ocenić tą książkę, ponieważ każde opowiadanie, w moim odczuciu bardzo się od siebie różni. Poza motywem przewodnim czyli, z tego co wiem typowym dla Fitzgeralda, motywem obyczajowo-społecznym, ciężko znaleźć jakąś część wspólna tych opowiadań. Wydawało mi się, że niektóre opowiadania były dla mnie nie do końca zrozumiałe. Były jednak również takie, które podobały mi się ogromnie, były one pełne dowcipu, bystre i przepełnione ciekawymi obyczajowymi rozmyślaniami na temat ludzkiego życia. Niektóre były bardzo proste, inne chyba trochę dla mnie za trudne. Mam naprawdę mieszane uczucia co do tej książki. Uważam, że nie jest to pozycja obowiązkowa i nie należy na nią patrzeć jako całość. Mogłabym ocenić osobno każde z opowiadań i to byłoby dla mnie prostsze. Wystawiam średnia z całości.

Lubię tę magiczną prozę Fitzgeralda. To jak jego dzieła są niejednoznaczne i abstrakcyjne. To jak irracjonalni wydają się być bohaterowie i jak czytelnik musi sam dopisać sobie pewne rzeczy w głowie. "Ciekawy przypadek" to nie jest najlepsze opowiadanie z tej książki.

Na półkach: , , , , ,

Nauka języka poprzez literaturę może być zarówno katorgą, jak i świetną przygodą. Na szczęście z pomocą przychodzi wydawnictwo iFrank, wykorzystujące metodę edukacyjną Ilyi Franka i umożliwiające czytanie tekstu w oryginale z jednoczesnym poznawaniem tłumaczenia.

Pozycja, którą dzisiaj przyszło mi omawiać, to zbiór dwóch opowiadań - „Tył Wielbłąda” oraz „Ciekawy przypadek Beniamina Buttona”.

„Tył wielbłąda” to bardzo zabawna historia, w której pewien mężczyzna stara się o rękę rozkapryszonej kobiety i by to zrobić, decyduje się ją przechytrzyć. Na przyjęciu, na które każdy musi się przebrać, decyduje się wybrać najbardziej nadzwyczajny strój z wypożyczalni - najlepszym do tego wydaje się strój wielbłąda, ale by wyglądał on poprawnie, mężczyzna potrzebował drugiej osoby. Ale kim jest „tył wielbłąda” oraz jak udało im się przechytrzyć kobietę – tego już musicie dowiedzieć się z opowiadania!

Drugim opowiadaniem jest „Ciekawy przypadek Beniamina Buttona”. Jest to historia mężczyzny, który rodzi się jako starszy pan. Rodzice próbują go wychowywać jak niemowlę, ale jest to niemożliwe, gdyż ich dziecko umie mówić. Gdy z biegiem lat okazuje się, że Beniamin zaczyna młodnieć, rozumieją, że jest naprawdę wyjątkowy. Pewnego dnia Beniamin zakochuje się i w końcu decyduje się na ślub ze swoją wybranką. Z biegiem lat ich relacja zmienia się, gdy ona zaczyna się starzeć, a on młodnieć. Aby poznać zmiany i sposób myślenia bohatera, zajrzyjcie do opowiadania!

Czytanie tych opowiadań było dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Dzięki temu, że nie czytałam tego w języku ojczystym, musiałam wkładać więcej pracy w zrozumienie i zapamiętanie czytanego tekstu. To sprawiło, że znacznie lepiej przyswajałam informacje przekazywane przez narratora.

Czytelnik, sięgając po tę pozycję, ma 2 opcje do wyboru. Może czytać tekst całkowicie w języku angielskim i tak jak ja tylko czasami zaglądać do tłumaczenia, jeśli naprawdę nie rozumie słowa, które może być znaczące. Może też wybrać czytanie zalecane z góry, czyli czytać fragment po angielsku, który po fragmentach jest tłumaczony i znając treść sięgnąć po ten sam fragment całkowicie w języku angielskim. Oba sposoby są doskonałym ćwiczeniem na zaznajamianie się z językiem.

Język, którym porozumiewa się Fitzgerald, nie jest trudny do zrozumienia, największe problemy może sprawiać zrozumienie zdań z języka potocznego. Czytanie tej pozycji może być doskonałym ćwiczeniem równolegle prowadzonym z nauką języka, jednak moim zdaniem przed sięgnięciem po tę pozycję, powinno się choć trochę znać język. Dla osób po maturze rozszerzonej z języka angielskiego tekst powinien być już bardzo prosty w zrozumieniu i wymuszający sporadyczne sprawdzanie znaczenia.

Jeżeli chodzi o samo wydanie, to troszkę zasmuciło mnie to, że tytuł pozycji obiecuje kilka opowiadań. Poza „Ciekawym przypadkiem Beniamina Buttona” obiecane są „inne opowiadania”, tymczasem otrzymujemy tylko jedno dodatkowe. Co więcej, tytuł wskazuje na to, że to historia Beniamina zacznie książkę, jednak jak otwieramy ją, dowiadujemy się, że jest ono drugie. Są to może drobiazgi, ale mimo wszystko mogą wprowadzać czytelnika w błąd.

Same historie bardzo dobrze mi się czytało, śmiałam się przy nich nieraz, ale też wprowadzały mnie w stan refleksyjny. Muszę także przyznać, że Fitzgerald, który przecież żył na przełomie XIX i XX wieku, napisał historie, które w niczym nie są gorsze od współczesnych dzieł. Są to opowieści, które równie dobrze można by opisać we współczesnym świecie i na pewno nie bylibyśmy mniej zaskoczeni, niż ówcześni bohaterowie.

Pozycja jest bardzo dobrym ćwiczeniem, pomagającym rozwijać swoje umiejętności językowe oraz zapoznawanie się z językiem literackim, przy tym oferując czytelnikowi zabawę. Z tego też powodu z czystym sumieniem mogę Wam polecić tę pozycję i życzyć miłej lektury!

Recenzja z bloga:

F. Scott Fitzgerald Ciekawy przypadek Benjamina Buttona i inne opowiadania Zobacz więcej