W drodze do Niniwy

Wydawnictwo Sióstr Loretanek
2017-01-01
2017-01-01
Agnieszka Kuryś

Bardzo ciekawe kazania i teksty na okres Wielkiego Postu. Ich głównym celem jest skłonienie do nawrócenia, do radykalnej zmiany życia, by dążyć ku świętości. Mowa tu o znaczeniu krzyża, Eucharystii i czytania Słowa Bożego; o miłości do bliźniego, która nas zbliża do Boga. Może nie wszystkie kazania do mnie dotarły, ze względu na trudności ze skupieniem na lekturze, ale książka jak najbardziej wartościowa. Polecam ją.

Kardynał Robert Sarah jest gwinejskim biskupem rzymskokatolickim, kardynałem, prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów , autorem kilku książek, między innymi „W drodze do Niniwy”

„ Nawracajcie się i wierzcie Ewangelię” to słowa pochodzące z Nowego Testamentu, którymi Chrześcijanie rozpoczynają okres Wielkiego Postu, który prowadzi ich przez 40 dni, aż do zmartwychwstania Pana Jezusa.

„ W drodze do Niniwy” jest lekturą, która może bardzo pomóc odpowiednio przejść ten czas. Książka podzielona jest na cztery główne rozdziały. Dwa pierwsze pomagają pogłębić zrozumienie prawdziwego, chrześcijańskiego sensu Wielkiego Postu. Drugi dodatkowo zawiera dużo wskazówek dla biskupów, księży i posługujących w Kościele. Trzeci, to zbiór listów pasterskich napisanych przez kardynała w latach 1997-2001. Czwarty „Ziemia Obiecana”, krótki rozdział, dotyczący naszej roli, misji chrześcijańskiej w dzisiejszym świecie, świecie, który buduje się niezależnie od Boga, laickim, ogarniętym kryzysem duchowym.

Wielki Post nakłania nas, abyśmy pomyśleli nad naszym życiem, nad naszymi grzechami, nad tym co możemy zmienić, jakie grzechy utrudniają nam dążenie do świętości. Jest zaproszeniem do radykalnej zmiany naszego życia.

Kardynał Sarah w bardzo ciekawy, przystępny sposób krok po kroku tłumaczy istotę Wielkiego Postu, dołączając do swoich przemyśleń fragmenty z Pisma Świętego, cytując słynnych świętych, udostępniając fragmenty ich listów jak np. List św. Leona Wielkiego lub św. Atanazego. Tłumaczy również zagadnienie, istotę i sens krzyża, tak często odpychanego przez wielu ludzi, którzy upatrują w nim tylko ogrom nieszczęść. A przecież krzyż nam pomaga i uczy nas kochać, przebaczać i patrzeć na innych, tak ja Bóg patrzy i kocha. Zagłębia się również w istotę miłosierdzia, ukazuje tajemnicę i wielką wagę Eucharystii, Najświętszego Sakramentu. Mimo że nasze zmysły przyjmują coś innego niż jest w rzeczywistości, mamy przyjmować wiarą to, że chleb i wino podczas Eucharystii przeistacza się w Ciało i Krew Pańską. Kardynał pisze także o tym jak ważne jest czytać Pismo Święte, które jest „lampą dla naszych kroków, światłem na naszej drodze” , bo w dzisiejszym skierowanym na konsumpcję i materializm świecie, potrzebujemy światła i Słowa jako drogowskazu. Nieznajomość Pisma Świętego jest w rzeczywistości nieznajomością Chrystusa.
Ponad to przepięknie opisuje sens i istotę modlitwy, i nie chodzi o to, żeby dużo mówić, ale żeby z całego serca, z wielką nadzieją zwracać swe myśli i oblicze ku Bogu. Wszak „ modlitwa jest najcudowniejszym, lecz także najbardziej wymagającym, najcięższym, najtrudniejszym aktem miłości.”

Można powiedzieć, że na 330 stronach kardynał porusza, tłumaczy wszystkie istotne zagadnienia dotyczące naszej wiary. Ponadto wskazuje, ale nie nakazuje, każdy z nas przecież ma wolną wolę, jak postępować, co robić, żeby nawrócić się na właściwą dla chrześcijanina drogę życia, drogę prowadzącą ku zbawieniu.

Kochasz Boga ? Pragniesz świętości ? Jesteś prawdziwym świadkiem Chrystusa? Na te pytania musimy sami sobie po cichu odpowiedzieć, szczególnie właśnie w tym okresie, okresie Wielkiego Postu, czasu dobrego na wiele przemyśleń, na zmianę swojego życia, na prawdziwe nawrócenie serca, by Chrystus w nas wzrastał, bo przecież nie można palić Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek. Trzeba konkretnie wybrać! A Bóg nieznudzony, miłosierny czeka… na każdego z nas.

1984

Książka głównie dla kapłanów, ale jeśli ktoś chce, to znajdzie wskazówki również dla siebie.

Pochodzący z Gwinei kard. Robert Sarah, znany ostatnio głównie z powodu krytykowania masowych migracji, i ogólnie raczej konserwatywnych poglądów, ma również do powiedzenia sporo ciekawych rzeczy na temat samej wiary. "W drodze do Niniwy" to zbiór tekstów z różnych lat, których tematyka krąży wokół Wielkiego Postu. Bez wątpienia mogą one pomóc lepiej przeżyć ten czas, pokazując jak i dlaczego przekładać Ewangelię na swoje życie. Tytuł nawiązuje do biblijnej Księgi Jonasza, autor osnuwa swoje rozważania wokół fragmentów Pisma Świętego i tekstów Ojców Kościoła. Dodatkowo każda część zwieńczona jest oddzielnym, obszerniejszym tekstem do rozważania. W związku z dużą ilością cytatów w tekście odczuwa się niekiedy przesyt. Jest to jedyny, niezbyt wielki minus tej pozycji. Polecam.

• Biblioteczka domowa IV
  • W domowej biblioteczce