Dlaczego wszechświat nie jest z gumy. Odkrycie fal grawitacyjnych

Okładka książki Dlaczego wszechświat nie jest z gumy. Odkrycie fal grawitacyjnych Harald Lesch
Harald Lesch Wydawnictwo: Feeria Science popularnonaukowa
popularnonaukowa
Die Entdeckung der Gravitationswellen: Oder warum die Raumzeit kein Gummituch ist
Feeria Science
2018-02-28
2018-02-28
Krzysztof Rejmer
wszechświat fale grawitacyjne kosmos astrofizyka

Okładka książki Nasz wszechświat : o gwiazdach, planetach i czarnych dziurach Harald Lesch, Jörn Müller
Nasz wszechświ... Harald Lesch, Jörn ...

Fajna, aczkolwiek krótka książeczka tłumacząca odkrycie fal grawitacyjnych.

Fajna, aczkolwiek krótka książeczka tłumacząca odkrycie fal grawitacyjnych.

Ciekawie i konkretnie opisane odkrycie fal grawitacyjnych - książka stanowi opis badań od początku do końca, szczegółowy na tyle aby średnio zaawansowany fizyk zrozumiał i przyswoił fakty i schematy.
Obawiam się, że ta pozycja będzie interesująca jedynie dla osób, które miały choć odrobinę do czynienia z fizyką. Dla laika, zupełnie nieznającego teorii względności i podstawowych fizycznych pojęć (jak chociażby interferencja) lektura może być żmudna i nieciekawa. Książka jest napisana prostym językiem i autorzy starają się wyjaśnić te, wcześniej przeze mnie wspomniane, "podstawy". Jednak mimo to radziłabym uważać i nie wciskać tej pozycji komuś kto niespecjalnie interesuje się tematem.

W tym temacie przeczytałam wiele książek. Ta jest napisana językiem zrozumiałym dla średnio zaawansowanych studentów kierunków technicznych. Ktoś, kto nie zna podstaw fizyki i astronomii będzie miał problem ze zrozumieniem niektórych omawianych zagadnień. Nie mniej jednak jak na opis nagrodzonego Noblem odkrycia, książka jest niezła. Polecam, ale wcześniej warto przypomnieć sobie co nieco o fizyce kwantowej, ogólnej teorii względności i przynajmniej o najbliższej nam galaktyce :)

Książka nie jest zjawiskiem ale czyta się dość niewygodnie ze względu na to, że raz czujemy się jakby autorzy traktowali nas jak dzieci, a po chwili zostajemy zarzuceni specjalistycznymi nazwami i opisami, które brzmią wręcz jak cytaty z uniwersyteckich podręczników. A gdy już przez to przebrniemy to okazuje się że połowa książki jest dosłownie pusta - naliczyłem 19 stron na których nie było praktycznie żadnego słowa lub najwyżej jedna linia (i nie mówię tu o stronach z ilustracjami, tam po prostu nic nie ma!). Według mnie na siłę zrobiono z tego całą książkę - bez problemu można by to wszystko zawrzeć w jednym artykule jakiegoś popularnonaukowego magazynu. Mimo to w przystępny sposób opisano genezę i przebieg zjawiska GW150914.

Lekka, krótka, przyjemna i nie wymagająca całkowitego skupienia pozycja dla zainteresowanych najnowszą fizyką. Nadaje się do czytania w zatłoczonym tramwaju. Przystępnym językiem opisuje zjawisko, sposób jego odkrycia i wykorzystaną do tego aparaturę. Zawiera więcej humoru niż wzorów.

Ta książka nie jest dla wszystkich. Trzeba znać i dobrze rozumieć teorię Einsteina żeby ta książka była fascynującą.

W przystępny i zrozumiały sposób przedstawia skomplikowany temat fal grawitacyjnych. Polecam każdemu.

• Popularnonaukowe
  • Fizyka

Dodaj cytat z książki Dlaczego wszechświat nie jest z gumy. Odkrycie fal grawitacyjnych