rozwińzwiń

Obiecanki

Okładka książki Obiecanki Agnieszka Świętek
Okładka książki Obiecanki
Agnieszka Świętek Wydawnictwo: Kultura Gniewu komiksy
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
komiksy
Wydawnictwo:
Kultura Gniewu
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-01
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364858802
Tagi:
okruchy życia obyczajowy
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ewaluacja osiągnięć w kształceniu geograficznym: ujęcia teoretyczne oraz aplikacyjne Danuta Piróg, Agnieszka Świętek
Ocena 10,0
Ewaluacja osią... Danuta Piróg, Agnie...
Okładka książki Coviks-20 Askold Akiszyn, Igor Baranko, Krzysztof Gawronkiewicz, Henryk Glaza, Ernesto Gonzales, Joanna Karpowicz, Zbigniew Kasprzak, Berenika Kołomycka, Konstantin Komardin, Anna Krztoń, Monika Laprus-Wierzejska, Tomasz Lew Leśniak, Shawn Martinbrough, Jan Mazur, Melon, Piotr Nowacki, Unka Odya, Maciej Pałka, Grzegorz Rosiński, Marcin Rustecki, Tomasz Samojlik, Yana Shunyata, Bill Sienkiewicz, Rafał Skarżycki, Marek Skotarski, Michał Śledziński, Wojciech Stefaniec, Agnieszka Świętek, Dominik Szcześniak, Rafał Szłapa, Tomasz Tomaszewski, Jakub Topor, Robert Trojanowski, Przemysław Truściński, Maciej Tuora, Lucas Varela, Jakub Wiejacki, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 5,1
Coviks-20 Askold Akiszyn, Igo...
Okładka książki Praga Gada Wiechem trzy! Roman Gajewski, Sławomir Kiełbus, Przemysław J. Olszewski, Tony Sandoval, Agnieszka Świętek, Mirosław Urbaniak
Ocena 7,5
Praga Gada Wie... Roman Gajewski, Sła...
Okładka książki KKK - 25 - Antologia. Krewni i znajomi KKKrólika Robert Adler, Maciej Andrysiak, Igor Baranko, Jarosław Bieda, Krzysztof Budziejewski, Nikodem Cabala, Emil Cegielski, Chris Chalik, Olgierd Olaf Ciszak, Aleksandra Czubek-Spanowicz, Sławomir Daniec, Marta Falkowska, Mietek Fijał, Wojciech Franzblau, Michał Gałek, Paweł Garwol, Tomasz Gawroński, Rafał Gosieniecki, Piotr Hołod, Tomasz Hopkowicz, Minamoto Igaru, Marcin Jabłoński, Michał Jankowski, Michał Janusik, Grzegorz Janusz, Maciej Jasiński, Tomasz Jędrzejowski, Tomasz Kaczkowski, Karol Kalinowski, Joanna Karpowicz, Zbigniew Kasprzak, Arkadiusz Klimek, Mateusz Kołek, Tomasz Kołodziejczak, Jan Korczyński, Krzysztof Korzeniak, Piotr Kowalski (scenarzysta komiksowy), Tomasz Krasnowolski, Anna Krztoń, Maciej Kur, Jerzy Łanuszewski, Mirosław Mańko, Pyteraf Michał, Jacek Michalski, Bartosz Minkiewicz, Tomasz Minkiewicz, Aleksandra Motyka, Filip Myszkowski, Piotr Nowacki, Marcin Nowakowski, Barbara Okrasa, Krzysztof Ostrowski, Agnieszka Papis, Grzegorz Pawlak, Tomasz Piorunowski, Łukasz Piotrkowicz, Wojciech Prokop, Hubert Ronek, Piotr Rosner, Marcin Rustecki, Rafał Sacha, Antoni Serkowski, Leszek Sewastianowicz, Rafał Skarżycki, Mateusz Skutnik, Jan Sławiński, Michał Śledziński, Kamil Śmiałkowski, Przemysław Surma, Agnieszka Świętek, Dominik Szcześniak, Rafał Szłapa, Benedykt Szneider, Bartosz Sztybor, Jerzy Szyłak, Anna Helena Szymborska, Krzysztof Tkaczyk, Mateusz Tomczyk, Rafał Trejnis, Przemysław Truściński, Marek Turek, Roch Urbaniak, Artur Wabik, Clarence Weatherspoon, Mateusz Wiśniewski, Mariusz Zabdyr, Zalibarek
Ocena 7,3
KKK - 25 - Ant... Robert Adler, Macie...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
101 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
551
197

Na półkach: , , ,

Niby cienki komiks a treści w nim całkiem sporo. Obiecanki kuszą ładną okładką, nawet sugeruje że jest to pozycja dla młodszych jednak tematyka jest bardziej poważna. Antropomorficzna rodzina szopów gdzie w rodzinie głównej bohaterki dochodzi do rozstania rodziców. Dziewczyna nie ma łatwo bo na jej głowie jest młodsza, roztrzepana siostra, matka która wpadła w depresję a również w szkole dochodzi do jej prześladowania przez rówieśników.
Autorka świetnie poruszyła problem rozstania, rozwodu i tego jaki ma to wpływ na dzieciaki. Jest to historia o niespełnionych obietnicach, końcówka historii według mnie nie daje nawet nadziei na ich spełnienie. To jest najsmutniejsza część tego wszystkiego. Również to jak operuje kolorystyką ma wpływ na ten komiks. W większości jest to czarno biały styl ale w pewnych momentach dochodzi żółty kolor z okładki. Pod względem graficznym jest to naprawdę ciekawy zabieg i ma to znaczenie dla historii. Ogólnie rysunki są przyjemne dla oka.
Jedyny minus jaki rzucił mi się w oczy to chaotyczne rozmieszczenie dymków bo trzeba się często domyślić w jakiej kolejności postacie mówią.

Niby cienki komiks a treści w nim całkiem sporo. Obiecanki kuszą ładną okładką, nawet sugeruje że jest to pozycja dla młodszych jednak tematyka jest bardziej poważna. Antropomorficzna rodzina szopów gdzie w rodzinie głównej bohaterki dochodzi do rozstania rodziców. Dziewczyna nie ma łatwo bo na jej głowie jest młodsza, roztrzepana siostra, matka która wpadła w depresję a...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1168
1137

Na półkach:

Ten komiks był na mojej liście życzeń od momentu gdy po raz pierwszy zobaczyłem o nim informacje. Poważny temat o rozbitej rodzinie, oprawiony miłą dla oka, sugerującą książeczkę dla dzieci, grafikę. Jest to jednak bardzo mocny dramat psychologiczny, który widz obserwuje oczami młodej nastolatki. Samotna, prześladowana w szkole bo dobrze się uczy, ojciec opuścił rodzinę i nie daje znaku życia, matka, wiecznie zapracowana, przechodzi ciężką depresję, a dużo młodsza siostra, nie rozumiejąca dziejącego się wokół dramatu, wszystko obraca w zabawę. Takich tematów widziałem już wiele, zarówno w filmach, książkach jak i komiksach. Byłem też naocznym świadkiem podobnych wydarzeń, ale obecnie wiele osób miało możliwość obserwowania z bliska podobnych scen, lub same padły ich ofiarą. Mimo wszystko komiks Agnieszki Świętek posiada coś, co wybija go na tle podobnych historii. Pogoń za niespełnionymi obietnicami.

Zacznijmy od tego, co najbardziej zwróciło moją uwagę - stylistyka i kolorystyka. Niemal cały komiks jest w tonacji szaro-czarno-białej, co wypada rewelacyjnie. Postacie są bardzo ładnie narysowane, scenografia bogata, natomiast nawiązania w rysunku do realnego świata, mocno rzucają się w oczy. Świetnie widać to na przykładzie klasy szkolnej, do której przynależy główna bohaterka. W jej skład wchodzą między innymi dwie rozświergotane bliźniaczki, w postaci papużek falistych, albo klasowa "piękność" o szerokich ustach, w osobie umalowanej żaby. Znajdziemy tam też "młodego wilczka" w osobie psiaka, który to przed wszystkimi zgrywa kozaka, rudego lisa, czy przebiegłą kocicę. Na ich tle nasza bohaterka, w moich oczach rasowy szop, rysuje się jako osoba bardzo twarda, ale to tylko pozory. Gdy wraca do domu spada maska i widzimy kim jest naprawdę. Samotną, kruchą i rozbitą emocjonalnie młodą kobietą, wchodzącą przedwcześnie w dorosłość. Nie ma w praktyce nikogo, komu mogłaby się zwierzyć, a jedyny facet z klasy, który traktuje ją poważnie, jest przez nią odtrącany.

Ciężko się temu dziwić, bowiem widzi co się dzieje w domu po odejściu jej ojca. Matka popadła w depresję, ciągle pracuje albo włóczy się po domu niczym cień, nie poświęcając córce zbyt dużo czasu. Tymczasem młodsza siostra wszystko obraca w zabawę, gdyż nie rozumie pełnego obrazu sytuacji. Bo przecież tata obiecał, że przyjdzie, no to musi przyjść. A jeśli nie przyjdzie, to na pewno miał ważny powód. Jest tak ślepo zapatrzona w idealny wizerunek ojca, że tworzy jego utopijne obrazy jako astronauty, podróżnika, czy nawet pirata. Jest jeszcze bardzo mała i szczerze wierzy, że skoro tata coś obiecał, to tego słowa dotrzyma. Starsza siostra nie żyje już tą iluzją, ale to wcale nie poprawia jej stanu.

W tym momencie przechodzimy do punktu, o którym wspomniałem na starcie - kolorystyki. W całym komiksie występuje w konkretnych momentach barwa żółta. Ma ona ogromne znaczenie w całej historii i po raz pierwszy pojawia się na okładce. To bardzo istotny rysunek, który warto przestudiować dokładnie zarówno przed, jak i po lekturze komiksu. Mniej więcej w połowie albumu ten kolor powraca i w praktyce już nie schodzi z planu na dłużej. Jego zadaniem jest granie na emocjach czytelnika. Gdy się go widzi, ma się nadzieję, chce się wierzyć. Nie bez powodu zresztą jest to kolor żółty. Ciepły, radosny, przywodzący na myśl słońce, czy widoczne na okładce słoneczniki.

Dlatego gdy czytamy finał tej historii, zajmujący dwie ostatnie strony komiksu, do oczu cisną się łzy. Osobiście czułem się tak, jakby ktoś sprzedał mi srogi cios prosto w wątrobę, a następnie zrzucił ze schodów. Efekt jest po prostu porażający. Właśnie za sprawą tego koloru. I niby spodziewamy się czegoś podobnego, ale i tak finał potrafi zaskoczyć. W tym momencie ma się wrażenie, jakby opadła maska. Dotarło do nas, co czytaliśmy, czego byliśmy świadkami i jak dojrzała jest to historia.

"Obiecanki" to bardzo mocny komiks. Krótki, ale zapadający na długo w pamięć. Ma jednak jeden mankament, który czasem autentycznie psuł satysfakcję z lektury. Źle rozmieszczone dymki. Niestety jest to bardzo poważny błąd, bo potrafi skutecznie wybić czytelnika z rytmu. Szczególnie w scenach napakowanych emocjami. Chciałbym powiedzieć, że miało to miejsce raz, góra dwa, ale niestety tak nie jest. Takich sytuacji było całe mnóstwo, co nie wypada dobrze na blisko 60-ciu stronicowy komiks. Mimo wszystko, "Obiecanki" to prawdziwy majstersztyk, dlatego pozostawiam je w swojej kolekcji. Może w dodruku, o ile do niego dojdzie, ktoś poprawi rozmieszczenie dymków, ale ostatecznie da się to przeżyć. Ze swojej strony polecam ten tytuł każdemu, kto lubi dramaty. Szczególnie takie z punktu widzenia dziecka. Jestem pewien, że się nie zawiedzie.

Ten komiks był na mojej liście życzeń od momentu gdy po raz pierwszy zobaczyłem o nim informacje. Poważny temat o rozbitej rodzinie, oprawiony miłą dla oka, sugerującą książeczkę dla dzieci, grafikę. Jest to jednak bardzo mocny dramat psychologiczny, który widz obserwuje oczami młodej nastolatki. Samotna, prześladowana w szkole bo dobrze się uczy, ojciec opuścił rodzinę i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
832
124

Na półkach: ,

„Obiecanki” Agnieszki Świętek to komiks o rozwodzie rodziców ukazanym z perspektywy dziecka. Autorka w subtelny sposób pisze o tęsknocie, frustracji i wielu innych sprzecznych emocjach, z jakimi musi mierzyć się w takiej sytuacji nastolatka. Smutek i zagubienie głównej bohaterki zostały tu świetnie oddane. W swoim komiksie Świętek skupia się na często skomplikowanych relacjach rodzinnych, w których mimo wszystko nie brakuje ciepła, co widać przede wszystkim w tym, jak odnoszą się do siebie obie siostry.
Rysunki są absolutnie przeurocze. Bardzo podoba mi się wykorzystanie barw – komiks jest czarno-biały, ale w chwilach, gdy wspominany jest nieobecny ojciec, pojawia się symbolizujący go kolor żółty. Chociaż to dość prosta i krótka historia (komiks ma ok. 60 stron),potrafi szczerze wzruszyć, zwłaszcza zakończenie.
Trochę szkoda, że autorka nie zdecydowała się na rozbudowanie niektórych wątków – m.in. zostaje zasygnalizowana depresja matki, główna bohaterka jest dręczona w szkole. Ale nawet mimo braku rozwinięcia tych elementów historia działa. Została też podana w tak przystępny sposób, że spokojnie można ją polecić młodemu czytelnikowi. „Obiecanki” to krótki, ale ciekawy i warty sprawdzenia komiks. Jeśli np. macie młodsze rodzeństwo, które chcecie zachęcić do czytania, spróbujcie podsunąć im ten tytuł.

„Obiecanki” Agnieszki Świętek to komiks o rozwodzie rodziców ukazanym z perspektywy dziecka. Autorka w subtelny sposób pisze o tęsknocie, frustracji i wielu innych sprzecznych emocjach, z jakimi musi mierzyć się w takiej sytuacji nastolatka. Smutek i zagubienie głównej bohaterki zostały tu świetnie oddane. W swoim komiksie Świętek skupia się na często skomplikowanych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
552
428

Na półkach: , ,

rozterki i możliwe problemy jakie dzieci maja i emocje jakie odczuwają podczas rozstania rodziców.. wzmianka o depresji ale wszystko dość pobieżnie ujęte.

rozterki i możliwe problemy jakie dzieci maja i emocje jakie odczuwają podczas rozstania rodziców.. wzmianka o depresji ale wszystko dość pobieżnie ujęte.

Pokaż mimo to

avatar
210
34

Na półkach:

Spodziewałem się czegoś więcej. Fajna kreska i przedstawienie z perspektywy dziecka rozstania się rodziców ale po tak napisanych bohaterach wymagam coś więcej od fabuły nawet jeżeli jest przeznaczona tylko dla dzieci :/

Spodziewałem się czegoś więcej. Fajna kreska i przedstawienie z perspektywy dziecka rozstania się rodziców ale po tak napisanych bohaterach wymagam coś więcej od fabuły nawet jeżeli jest przeznaczona tylko dla dzieci :/

Pokaż mimo to

avatar
595
565

Na półkach:

Czarno-biały z elementami jaskrawego żółtego komiks o emocjach dzieci po rozstaniu rodziców. Ciekawy i wzruszający.

Czarno-biały z elementami jaskrawego żółtego komiks o emocjach dzieci po rozstaniu rodziców. Ciekawy i wzruszający.

Pokaż mimo to

avatar
46
24

Na półkach:

Ładna praca. Ciekawa koncepcja książki i gra kolorem. Poruszająca ważny temat. Myślę że jest potencjał w tej młodej twórczyni...

Ładna praca. Ciekawa koncepcja książki i gra kolorem. Poruszająca ważny temat. Myślę że jest potencjał w tej młodej twórczyni...

Pokaż mimo to

avatar
368
338

Na półkach:

Celna i zwięzła. Czuć, że autorka nie jest komiksowym wyjadaczem i układ dymków, czy kadrów bywa niedopracowany, ale to ważna i bardzo ładnie zilustrowana historyjka. Stron niewiele, a treści całkiem sporo.

Celna i zwięzła. Czuć, że autorka nie jest komiksowym wyjadaczem i układ dymków, czy kadrów bywa niedopracowany, ale to ważna i bardzo ładnie zilustrowana historyjka. Stron niewiele, a treści całkiem sporo.

Pokaż mimo to

avatar
275
274

Na półkach: ,

Bardzo sympatyczna i poruszająca emocje historia. Proste dialogi dobrze oddają napięcia między postaciami. Empatyzuję z główną bohaterką! ;)

Bardzo sympatyczna i poruszająca emocje historia. Proste dialogi dobrze oddają napięcia między postaciami. Empatyzuję z główną bohaterką! ;)

Pokaż mimo to

avatar
1275
681

Na półkach: ,

Komiks podejmuje trudny temat, ale nie wykorzystuje swojego potencjału, a lektura robi się nużąca.

Komiks podejmuje trudny temat, ale nie wykorzystuje swojego potencjału, a lektura robi się nużąca.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    123
  • Chcę przeczytać
    81
  • Posiadam
    20
  • Komiksy
    16
  • Komiks
    14
  • 2019
    8
  • 2018
    5
  • Biblioteka
    2
  • Z biblioteki
    2
  • Komiksy
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Obiecanki


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Świat Akwilonu: Magowie: Eragan. Tom 02 Stephane Crety, Nicolas Jarry
Ocena 6,0
Świat Akwilonu... Stephane Crety, Nic...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...

Przeczytaj także