Nowa wizja lasu

Okładka książki Nowa wizja lasu
Chris Maser Wydawnictwo: Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot flora i fauna
flora i fauna
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
2003-01-01
2003-01-01
8390196875
las przyroda ekologia gospodarka leśna

Książka dosyć stara (nadal super aktualna) ale pięknie obrazująca to jak bardzo aktualna gospodarka leśna odbiega od naturalnego rytmu. Lekko filozoficzna i dająca dużo do myślenia. Mocno konkretna z przykładami tego jak nie umiemy się opiekować lasami.

Książka z początku lat 90. wciąż jest warta przeczytania. Przedstawia pomysł na las odmienny od tego, do którego jesteśmy przyzwyczajeni za sprawą dominującej narracji Lasów Państwowych i polskiej gospodarki leśnej, tkwiącej w przedwiecznych schematach postrzegania przyrody.

Jest to zapis historii sposobu w jaki człowiek trwale zmienił las na przestrzeni wieków (np. odwracając w Europie stosunek występowania drzew - pierwotnie 70% liściastych i 30% iglastych, a obecnie, w wyniku działalności człowieka - dokładnie odwrotnie).

Próba naszkicowania sieci skomplikowanych i powiązanych procesów przyrodniczych zachodzących w lesie, niezbadanych w dużej mierze przez człowieka (ze względu na setki lat obserwacji, jakich potrzeba, by badać długowieczny las) - które są zaburzone w wyniku sztucznych nasadzeń, uproszczeń struktury lasu w wyniku plantacyjnej hodowli.

Wyjaśnienie z jakimi zagrożeniami i konsekwencjami wiąże się nastawienie na zysk płynący z lasu, osiągany kosztem bioróżnorodności i ograniczenia naturalnych procesów. Wielu konsekwencji ingerowania w las nie da się przewidzieć, ze względu na ilość kumulujących się skutków pozornie niepowiązanych ze sobą (np. wybicie "szkodnika" w postaci pewnej wiewiórki sprawia, że nie ma kto metabolizować pewnego gatunku grzybków, które wracając do gleby pod postacią wiewiórczych odchodów, żywiły drzewa jakimiś specyficznymi związkami chemicznymi - wybicie "szkodnika" doprowadziło do osłabienia całych drzewostanów).

Jak więc widać, książka porusza bardzo ciekawe zagadnienia. Mam jednak wrażenie, że Autor nieco zbyt upraszcza - w trosce o niezorientowanego czytelnika - przez co często się powtarza, albo tłumaczy bardzo proste rzeczy i używa czasem dość infantylnych przykładów. Podobne wrażenie pozostawiają wykresy i obrazki, które są już zupełną dziecinadą. Niemniej wciąż polecam. Jest też ciekawy wstęp Remigiusza Okraski.

Dodaj cytat z książki Nowa wizja lasu