Liść

Okładka książki Liść Julia Rozumek
Okładka książki Liść
Julia Rozumek Wydawnictwo: Wydawnictwo Julia Rozumek publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Julia Rozumek
2017-07-07
2017-07-07

Są takie książki, które zaraz po przeczytaniu chce się pokazać całemu światu, ale zarazem trudno ubrać w słowa to co chce się przekazać. Żeby nie powiedzieć za mało, żeby nie ująć nic z ich wyjątkowości.

Taką książką jest „Liść” autorstwa Julii Rozumek, z ilustracjami Katarzyny Stróżyńskiej - Goraj. Najpierw intryguje prostotą okładki, później zaciekawia i zachwyca pięknem ilustracji, a następnie otula miłością i zwyczajnym dobrem. A tych w książce jest pod dostatkiem.

Pewnego dnia dziewczynka w różowych kowbojkach znajduje wyjątkowy liść. Nigdy wcześniej takiego nie widziała. To liść miłorzębu. Chowa go do kieszeni. Jednak gdy chce odmachać mamie, liść wylatuje jej z kieszeni. I tu zaczyna się jego piękna podróż opisana barwnym językiem. Podróż, która skłoni czytelnika do refleksji. Sprawi, że w oku zakręci się łza. Pokaże co w życiu jest ważne.

Liść miłorzębu trafia w różne miejsca, widzi różne sytuacje, a każda z nich skłania go do pięknych przemyśleń, które z powodzeniem można przepisać na kartkę i zostawić w widocznym miejscu. Aby przypominać sobie, że czasami dobrze jest pobyć samemu ze sobą. Że dawanie przykładu jest najważniejsze w świecie dzieci. Że czasami szukamy czegoś, a odnajdujemy coś zupełnie innego. Że kiedy się z kimś dzielimy - nigdy nie mamy mniej. Że miłość może skrywać się wszędzie.

To książka, którą chce się jak najdłużej zachować w pamięci i do niej wracać. Zwłaszcza w chwilach zwątpienia. Dla mnie oprócz miłości i dobra, niesie ze sobą spokój i nadzieję.

Julia ma dar pisania wciągających historii, dzięki którym doceniasz życie. Polecam <3

To książka, której głównymi adresatami są najmłodsi czytelnicy. Jednak zapewniam, że i my dorośli znajdziemy w niej również coś dla siebie. Z przedstawieniem tej pozycji powinnam poczekać jeszcze kilka ładnych miesięcy. Do samej jesieni, kiedy liście (w tym bohater dzisiejszej lektury) spadają z drzew i tworzą kolorową mozaikę na wilgotnej już ziemi. Jednak do złotej pory roku jeszcze tyle czasu, a z tym co dobre nie można tak długo zwlekać.

„Liść” to książka napisana przez Julię Rozumek, autorkę internetowego bloga o życiu i szukaniu w nim szczęścia. Ilustracje stworzyła Katarzyna Stróżyńska-Goraj. Połączenie talentów obu pań – pisarskiego i graficznego, pozwoliło stworzyć dzieło, które fascynuje czytelnika ciekawym wątkiem, uczy, wzrusza i wycisza.

Bohaterem książki jest Liść Miłorzębu. Niesiony jesiennym wiatrem przemierza ulice, trafia z ogródka do ogródka, zagląda do domów mieszkańców. Słucha, obserwuje. Jest świadkiem różnych zdarzeń i rozmów. Z każdej historii wynosi przemyślenia, wnioski i przyswaja wielkie prawdy: o niesamowitej mocy słowa przepraszam, o istocie rozmów o emocjach i umiejętności dzielenia się nimi, o sile marzeń, o tym, że warto czasem pobyć z samym sobą oraz że obecność drugiego człowieka jest o stokroć ważniejsza niż pieniądze. To dzięki temu wszystkiemu uczy się, co w życiu jest najważniejsze.

„Liść” to bajka dla dzieci, ale także ważna lektura dla dorosłych. Przedstawia proste i na pozór tak oczywiste morały. Oczywiste, ale być może zapomniane, pomijane w zabieganej codzienności. I dlatego słowa tak chwytają za serce. Są swoistą lekcją szacunku, przyjaźni i szeroko pojmowanej dobroci. Książka napisana jest pełnym ciepła i prostym językiem. W tak zwyczajny sposób przypomina, co w życiu jest ważne, uczy dostrzegać, doceniać i pielęgnować to, co mamy. Słowom towarzyszą piękne ilustracje. Można odnieść wrażenie, że każdej narysowanej z precyzją kresce towarzyszy to, co opisuje tekst: magia dobroci, ciepła, codziennego piękna. Ilustracje nawiązują do natury, lasu i roślin. Każda strona wzbudza ciekawość dziecka, a u dorosłego nieustanne wzruszenie.

Mądra, przemyślana książka. Historie urocze. Taka otulająca, jesienna. Pięknie zilustrowana. Sporo tekstu. Mnie zauroczyła, zastanawiam się jak spodoba się córce.

• Dzieci
  • Lista 2023 - dzieci