111 powodów by kochać Polskę Wyznania niemieckiego pisarza

Okładka książki 111 powodów by kochać Polskę Wyznania niemieckiego pisarza Matthias Kneip
Okładka książki 111 powodów by kochać Polskę Wyznania niemieckiego pisarza
Matthias Kneip Wydawnictwo: Grupa M-D-M reportaż
reportaż
Grupa M-D-M
2017-10-28
2017-10-28

Ile znajdziemy powodów by kochać Niemcy? Kto zdecydował się na emigrację powinien to wiedzieć, nawet jeżeli na decyzję wpłynęła sytuacja polityczna w kraju, poprawienie swojej sytuacji życiowej, czy statusu społecznego. Łatwiej taki powód znajdą ci, którzy wyemigrowali ze względu na swoje niemieckie pochodzenie lub ślub z niemieckim partnerem lub partnerką. Ale czy tych powodów znajdzie się dużo? Na przykład aż 111? Każdy z tych powodów jest swego rodzaju dyskusją na temat stereotypów, mitów i wyobrażenia współczesnej Polski, przy czym chodzi tu np. określone zjawisko, zwyczaj, przesąd, czy mentalność. Czy wszystko to wspólnie połączone może zainteresować czytelnika? Z całą pewnością. Autor nie ucieka nawet od podjęcia się trudnego tematu wspólnej historii, zwłaszcza dotyczącego drugiej wojny światowej. Wydawałoby się, że w książce napisanej przez Niemca, polski czytelnik nie znajdzie nic nowego i tu się bardzo zdziwimy. Jak nas postrzegają nasi niemieccy sąsiedzi, co się im u nas podoba, co fascynuje, a co może zaskoczyć? Warte uwagi są podróże dr Kneipa po Polsce, w których często zagląda do mniej turystycznych miejsc, zwracając naszą uwagę na wyjątkowe postacie, historię i kulturę, o których wielu Polaków nie ma pojęcia. Takimi miejscami są np.: Pławna Górna i artysta Dariusz Miliński oraz jego kopia biblijnej Arki Noego, w której mieści się muzeum, Nowa Sól i największy na świecie krasnal (5,41m. wys.),Sieraków Sławieński i wioska Hobbitów, gdzie odbywają się ciekawe warsztaty i wiele atrakcji, Bolegorzyn i muzeum w byłym PGR-e, Świebodzin i figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (36m z koroną),Zalipie z wyjątkowymi, malowanymi kwiatami. Poza tym wspomina o wielu pomnikach w Polsce, niektórych żartobliwych jak chrząszcz w Szczebrzeszynie, czy patriotycznych jak pomnik Zaślubin Polski z morzem w Kołobrzegu. Postać malarza Nikifora, karykaturzysty Andrzeja Mleczki, noblistki Wisławy Szymborskiej, autor również zalicza do swoich „powodów”. Bardzo ciepło wspomina Tadeusza Różewicza, który był przyjacielem domu i z sentymentem opisuje znajomość z nim od strony prywatnej. W książce znajdziemy również takie ciekawe informacje jak np. ta, że w Bóbrce znajdują się najstarsze szyby naftowe na świecie, tak samo dotyczy to cyklicznej transmisji radiowej hejnału mariackiego, nadawanej od 1927. To tylko niektóre ciekawostki wymienione ze 111 powodów, inne nawiązują do zwyczajów jak ten, dlaczego nie podajemy sobie ręki przez próg, a kobiety nie stawiają torebki na podłodze.
Warto także zwrócić uwagę na inną z wielu książek autora, (jeszcze nie tłumaczoną)„Polen In Augenblicken” Verlag Friedrich Pustet 2019, wzbogaconą w przepiękne zdjęcia wyjątkowych i znanych nam miejsc w Polsce, od Bałtyku po Tatry. Krótkie opisy, oddają w sposób poetycki polską rzeczywistość, sprawiają że człowiek ma ochotę od razu pakować walizki i ruszyć w podróż.

Przyjemna książka, napisana z humorem i ogromną dozą sympatii (a nawet zamiłowania) do Polski i jej mieszkańców. Autor opisuje głównie te zwyczaje i inne elementy polskiej rzeczywistości, które budzą jego zdziwienie i/lub rozbawienie, tłumacząc je w bardzo pozytywny sposób. To bardzo miłe, ale czasem wydawało mi się trochę naiwne i na wyrost, a parę polskich "dziwactw" zdziwiło także mnie, bo ich nie znałam albo wydaje mi się, że występują na mniejszą skalę niż autor twierdzi. Z większością jednak nie sposób się nie zgodzić.

Lektura płynie szybko i lekko, chociaż po przeczytaniu 2/3 zawartości zaczęła mnie już trochę nużyć, jakiś przesyt się u mnie pojawił.
A generalnie wiele razy pojawiła się u mnie myśl, że powinnam urodzić się w Niemczech!

• Polska
  • 52 książki 2017

Dodaj cytat z książki 111 powodów by kochać Polskę Wyznania niemieckiego pisarza