Między prawem i sprawiedliwością

Okładka książki Między prawem i sprawiedliwością Adam Strzembosz, Stanisław Zakroczymski
Okładka książki Między prawem i sprawiedliwością
Adam StrzemboszStanisław Zakroczymski Wydawnictwo: Więź Seria: Biblioteka Więzi historia
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Więzi
Wydawnictwo:
Więź
Data wydania:
2017-10-05
Data 1. wyd. pol.:
2017-10-05
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365424198
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Sędziowie warszawscy w czasie próby 1981 - 1988 Maria Stanowska, Adam Strzembosz
Ocena 0,0
Sędziowie wars... Maria Stanowska, Ad...
Okładka książki Generał "Nil" Andrzej Przewoźnik, Adam Strzembosz
Ocena 6,0
Generał "Nil"... Andrzej Przewoźnik,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
35
24

Na półkach:

Niesamowity człowiek - z rozmowy (bo "wywiad" kojarzy mi się z bardziej sztywną formą konwersacji) możemy dowiedzieć się nie tylko o życiu pana Strzembosza ale i wielu ciekawych faktów z historii Polski, w których Pan Profesor brał udział i które mają niebagatelny wpływ na nasze życie "tu i teraz". Bardzo wciągająca. Co też warte podkreślenia - niesamowita elokwencja i pokora pana Strzembosza. Rzadko spotykane, aż chce się czytać, by ich doświadczać.

Niesamowity człowiek - z rozmowy (bo "wywiad" kojarzy mi się z bardziej sztywną formą konwersacji) możemy dowiedzieć się nie tylko o życiu pana Strzembosza ale i wielu ciekawych faktów z historii Polski, w których Pan Profesor brał udział i które mają niebagatelny wpływ na nasze życie "tu i teraz". Bardzo wciągająca. Co też warte podkreślenia - niesamowita elokwencja i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
389
58

Na półkach:

Bardzo piękna ,wartościowa rozmowa z p.Prof.Stszemboszem.

Bardzo piękna ,wartościowa rozmowa z p.Prof.Stszemboszem.

Pokaż mimo to

avatar
1009
53

Na półkach: ,

Najkrócej, jak tylko się da. Panie Profesorze - szacunek!

Najkrócej, jak tylko się da. Panie Profesorze - szacunek!

Pokaż mimo to

avatar
775
458

Na półkach: , ,

Mądra. Pouczająca. Aktualna w dzisiejszych czasach. Warto sięgnąć.

Mądra. Pouczająca. Aktualna w dzisiejszych czasach. Warto sięgnąć.

Pokaż mimo to

avatar
546
463

Na półkach: , ,

"Czuję że mam po prostu taki obowiązek wobec swojego kraju". Na tym powinienem zakończyć omówienie tego wywiadu. Jedno zdanie a oddaje życie nieprzeciętne prof. Strzembosza. Czytelnik bardziej wnikliwy pozna współczesnego konserwatystę. Człowieka kościoła nie stroniącego od wyrażania niepopularnych myśli. W mojej ocenie jest to także dobra lekcja o instytucjach państwa prawa. Podejrzewam że w dzisiejszym sporze o państwo niewielu tak naprawdę wie o co chodzi. KRS, TK lub SN ( specjalne tak napisałem) dobrze się sprzedają w mediach. Tylko merytorycznej dyskusji brakuje. Na tych stronach możemy spokojnie wraz z profesorem przeanalizować i wyciągnąć swoje wnioski. Pan Staś, który rozmowę prowadzi, niestety chwilami raził mnie swoimi poglądami i nie doczytaniem. W tym przypadku dziennikarz nie powinien popisywać się przed czytelnikiem, tym bardziej przy takim rozmówcy. A sprawach kościoła nasz młodzian-redaktor przeszedł już samego siebie. W sumie rozmowa bardzo pouczająca nawet dla takiego ignoranta jak ja. To tyle uwag w ostatni dzień roku. Pozdrawiam...

"Czuję że mam po prostu taki obowiązek wobec swojego kraju". Na tym powinienem zakończyć omówienie tego wywiadu. Jedno zdanie a oddaje życie nieprzeciętne prof. Strzembosza. Czytelnik bardziej wnikliwy pozna współczesnego konserwatystę. Człowieka kościoła nie stroniącego od wyrażania niepopularnych myśli. W mojej ocenie jest to także dobra lekcja o instytucjach państwa...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1505
1505

Na półkach: , , ,

Wywiad-rzekę z Adamem Strzemboszem (ur. 1930),profesorem prawa, odznaczonym Orderem Orła Białego, pierwszym prezesem Sądu Najwyższego w latach 1990-1998, przeprowadził Stanisław Zakroczymski (ur. 1994),absolwent historii i student prawa, redaktor Magazynu Kontakt. Jest to fascynująca lektura, obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć, jak kształtował się polski system prawny po przełomie 1989 roku i na czym polegają jego obecne zagrożenia. Ale nie tylko. Jest to historia życia polskiego inteligenta, katolika i konserwatysty, przy tym jednak człowieka dialogu i wzorcowej odwagi w głoszeniu swoich poglądów, w przeciwstawianiu się złu, zawsze i wszędzie.

Nie jest to bynajmniej drętwa pozycja pomnikowa, w czym zasługa obydwu rozmówców. Zakroczymski jest dobrze przygotowany, nie boi się zadawać dociekliwych pytań. A profesor Strzembosz potrafi opowiadać o sobie, także np. o nietrafionej decyzji kandydowania na prezydenta RP w 1995 roku, ze swadą i humorem. Nie waha się oceniać ludzi, również tych, których uważa za szkodników, czy to w czasach PRL, czy obecnie, ale nigdy nie przekracza granicy, poza którą krytyka przekształciłaby się w rzucanie obelg. Robi wrażenie człowieka skromnego, ani nie kwapiącego się do dywagacji na tematy, na których się nie zna, ani nie epatującego swoją prawniczą mądrością przybraną - jak to często u prawników bywa - w niepohamowany słowotok.

Owszem, jest jedna sfera, o której chciałabym z profesorem trochę bardziej gorąco podyskutować. Choć jest on zwolennikiem pogłębionej integracji europejskiej, uważa jednak, że regulacje obyczajowe, oparte na światopoglądzie, powinny pozostać w gestii poszczególnych państw. Zakroczymski wdaje się z nim w tej kwestii w polemikę na przykładzie konwencji antyprzemocowej, której Strzembosz jest przeciwnikiem. Profesor ucina tę dyskusję: „Nie musimy zawsze się zgadzać.” Sądzę, że podobną odpowiedź uzyskałabym poruszając inne „drażliwe” tematy.

Książka powstawała między styczniem i lipcem 2017 roku. Prolog nosi tytuł Przerwana emerytura, ostatnie rozdziały nazywają się: §8 Państwo prawa w odwrocie? Rozmowa o dobrej zmianie i Polska według Prezesa. Jest jeszcze Suplement, napisany po rozmowie przeprowadzonej w lipcu 2017 roku. Z jednej strony, wydarzenia tamtych tygodni prowadzą do zaniku znaku zapytania w rozważaniach na temat intencji rządzących, o czym Adam Strzembosz mówił publicznie na wiecu przed Pałacem Prezydenckim. Z drugiej, wyraża profesor w rozmowie z Zakroczymskim nadzieję, że pokolenie jego młodego rozmówcy będzie „walczyć dalej”. Taka jest klamra spinająca ten wywiad-rzekę. A w środku życiorys interesującego człowieka, który 87 lat temu przyszedł na świat jako jeden z trojaczków i przeżył przez te lata wszystkie polskie wzloty i upadki, klęski, nadzieje i zmarnowane szanse.

Wywiad-rzekę z Adamem Strzemboszem (ur. 1930),profesorem prawa, odznaczonym Orderem Orła Białego, pierwszym prezesem Sądu Najwyższego w latach 1990-1998, przeprowadził Stanisław Zakroczymski (ur. 1994),absolwent historii i student prawa, redaktor Magazynu Kontakt. Jest to fascynująca lektura, obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć, jak kształtował się polski system...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    64
  • Przeczytane
    45
  • Posiadam
    18
  • 2018
    5
  • Teraz czytam
    4
  • E-book
    2
  • POSIADAM
    1
  • Radość
    1
  • Ebook
    1
  • E-BOOKI WYMIANA (wersje oficjal. mobi)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Między prawem i sprawiedliwością


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne