Relacja rodzinna

Okładka książki Relacja rodzinna Wiesław Rybski
Okładka książki Relacja rodzinna
Wiesław Rybski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf Cykl: Nel Durand (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Nel Durand (tom 1)
Relacja Rodzinna
Wydawnictwo Poligraf
2015-01-01
2015-01-01

"Relacja rodzinna" zaczyna się rewelacyjnie, żeby z każdą stroną słabnąć, po czym porazić czytelnika tanim efekciarstwem. W tej pozycji po dobrej stronie kobiety są piękne, chętne i błyskotliwe, mężczyźni muskularni, inteligentni, wykształceni i obrzydliwie bogaci - oczywiście wszyscy porozumiewają się tak olśniewającym dialogiem, że z ust bohaterów prawie widać jak wypadają płatki kolorowych kwiatów. Po tej drugie stronie, dla kontrastu, pan Wiesław Rybski wstawił brutalnych, chciwych, chamskich głupców. Nie kupuję tego, że tak powiem - "chemii nie było", dla mnie to lektura dla ewidentnych wielbicieli wyłączania mózgu podczas czytania. Tak, przyznaję, że czasem takie lektury są potrzebne, ale ta jest taka, jakby pić herbatę z 20 łyżkami cukru... po prostu nie daję rady...

Historia rodzinnej tajemnicy i zemsty, a wszystko to na Dalekim Wschodzie, pośród pięknych kobiet i bogatych biznesmenów w powieści sensacyjnej w najlepszym wydaniu – pierwszym tomie przygód Nela Duranda „Relacja rodzinna”.

W świecie Nela Duranda wszyscy są bajecznie bogaci, każdy stoi na czele jednego z największych przedsiębiorstw na świecie, a biznes załatwia się tutaj w ociekających dobrobytem kasynach i restauracjach najwyższej klasy. Daleki Wschód hipnotyzuje swoim niekończącym się pędem, zjawiskowym pięknem swoich jedynie pozornie delikatnych kobiet i kulturą – nieco odmienną, trochę tajemniczą, sięgającą tysięcy lat wstecz. Tradycja zderza się tutaj ze współczesnością w najmniej oczywisty sposób i nie każdy odnajdzie tu miejsce dla siebie. Ale nie Nel Durand, który jest częścią tej wyjątkowej rzeczywistości.

„Relacja rodzinna” to dopiero początek wielkiej przygody, opowieść, którą Wiesław Rybski wciąga czytelnika w ten pełen blichtru świat Nela Duranda. Z każdym kolejnym rozdziałem wprowadza nas w codzienność, do której zwykły śmiertelnik nie ma szansy przeniknąć, a którą sam autor zna z własnego doświadczenia. Skomplikowane technologie, kontrakty na niewyobrażalne sumy, a wokół piękno Dalekiego Wschodu, egzotyczne w swoim bogactwie, niejednoznaczne w swojej tradycji. Nel Durand odnajduje się tutaj jak ryba w wodzie – błyskotliwy, diabelnie przystojny, dobrze wie jak zachować się w kobiecym buduarze, by chwilę później stawić czoła biznesowemu wyzwaniu, a potem niejednej niebezpiecznej sytuacji, z którą przyjdzie mu się zmierzyć. „Relacja rodzinna”, ale też kontynuacja przygód Duranda „Na północ od Okinawy” to męska, pysznie sensacyjna proza, która przypomina nieco swoim klimatem filmy z gwiazdami kina akcji sprzed lat, niemniej całość jest współczesna i zwyczajnie porywa od pierwszych stron.

Powtórzę raz jeszcze – miłośnicy powieści sensacyjnych, prozy Jamesa Pattersona lub Lee Childa, znajdą u Wiesława Rybskiego wszystko to, za czym przepadają, a nawet więcej. Dużo, dużo więcej.

Warto było poświęcić czas. Czuję się dosłownie i w przenośni bardziej oczytany i po prostu mądrzejszy niż wcześniej, a przy okazji miło spędziłem te chwile z książką. Dobra zabawa, odpoczynek i emocje gwarantowane.

Nel Durand jest świeżo po obronie pracy doktorskiej z dziedziny inżynierii chemicznej. jego ciotka Ling Mang pragnie by powrócił do Monte Carlo. Po tragicznej śmierci Paula i Jii, rodziców Nela, firmę odziedziczyła Ling. Był to status czasowy do momentu aż Nel uzyska stopień doktora renomowanej uczelni technicznej. Firma Durand Ltd znajduje się w czołówce światowych producentów wyposażenia przemysłu chemicznego. Nel przejmuje firmę w trudnym okresie. China Chemical Equipment Industries chce przejąć rodzinną firmę na co kategorycznie nie zgadza się Nel. Odrzuca propozycję Fu Yonga, byłego męża Ling. Dziadek Nela wraz z testamentem zostawił dla wnuka list i dokumenty. Wynika z nich, że śmierć jego rodziców nie była nieszczęśliwym wypadkiem. Nel ma za zadanie odnalezienie i ukaranie sprawców. W tej historii każdy ma asa w rękawie.

Nel to człowiek, któremu wszystko w życiu dość łatwo przyszło. Po tragicznej śmierci swych rodziców, zaopiekowała się nim ciotka. Zapewniła mu wszystko co najlepsze i dzięki temu wiele w życiu osiągnął. Teraz ma przed sobą trudne zadanie. Musi odpowiedzialnie i mądrze zarządzać rodzinną firmą. Może liczyć na pomoc wielu zaufanych osób ale są i tacy, którzy bardzo pragną mu zaszkodzić. Spiski i intrygi pewnych osób a do tego nałożony na niego obowiązek ukarania sprawców śmierci rodziców odciągają go w pewien sposób od kierowania firmą. Nie ma jednak takiej rzeczy, z którą Nel by sobie nie poradził.

Akcja powieści toczy się na Dalekim Wschodzie. Te egzotyczne kraje nadają niezwykłego klimatu powieści. Polubiłam się z bohaterami. Nel Durand to zdecydowany człowiek, który wie czego chce od życia. Inteligentne i zadziorne kobiety, bohaterki tej książki, potraktowane w brutalny sposób szykują zemstę. Czuć ich determinację i wolę walki. Na pewno łatwo się one nie poddadzą. Ci wyraziści bohaterowie już na początku przykuwają naszą uwagę. Asertywni, barwni i charakterni - tacy właśnie są. Autor przedstawia również informacje techniczne dotyczące przemysłu chemicznego. Jest to ważne, aby wiadomo było z czym mamy do czynienia. Nie są one jednak przytłaczające i nużące. Bardzo spodobał mi się styl pisania autora. Dojrzały, mądry i niezwykle barwny. Jestem pod dużym wrażeniem.

Akcja historii toczy się dość wartko. W powieści główny wątek dotyczy zawiści i zemsty. Pewne osoby są zdolne zrobić wszystko aby osiągnąć to czego chcą. Wachlarz ich cech jest bardzo pokaźny, znajdziemy tutaj bardzo intrygujące osoby. Kultura Dalekiego Wschodu została przepięknie przybliżona. "Relacja rodzinna " to niepowtarzalna historia, która łączy w sobie to co najlepsze. Walka o władzę, zemsta, chciwość, morderstwa, waleczne kobiety, wyraziści bohaterowie. Ta historia spodoba się większości z nas i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Przeczytajcie!

Nel Durand świeżo upieczony absolwent studiów doktoranckich na prestiżowej amerykańskiej uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT) otrzymuje krótką wiadomość- wezwanie od swej ciotki Ling. Nel- w połowie Francuz, w połowie obywatel Hongkongu- przybywa do Monako, by poznać swoje przeznaczenie. Przez wiele lat wychowywany przez ciotkę (siostrę matki) Ling Mang ma teraz stanąć na czele firmy, którą założył jego dziadek. Zostaje prezesem Durand Ltd, firmy o znaczącej pozycji na światowym rynku i mającej swe oddziały w Europie oraz Azji. Młody inżynier przejmuje schedę w trudnym dla przedsiębiorstwa okresie. Hongkong powrócił do macierzy, a władze Pekinu z chęcią przejęłyby kontrolę nad prestiżową firmą. Nel i Ling wyruszają do Hongkongu, by zapobiec zakusom polityków. To jednak nie koniec niespodzianek czekających nowego prezesa. W jednej z kancelarii prawnych jego chiński dziadek Mang Yuan zdeponował list i dokumenty, których treść została utajniona i miała trafić wyłącznie w ręce Nela po osiągnięciu przez niego stosownego wieku i wykształcenia. Zawartość depozytu pozwala młodemu inżynierowi poznać prawdę o tragicznej śmierci własnych rodziców. Dziadek nakłada na mężczyznę powinność odnalezienia i ukarania sprawców.

Tyle jeśli chodzi o treść. Co do postaci...... cóż.... Główny bohater przypomina mi pod wieloma względami Jamesa Bonda. Zabójczo przystojny, elegancki, elokwentny i czarujący, do tego wysportowany i zawsze stojący po właściwej stronie. Piękne kobiety i drogie samochody to jego naturalne środowisko. Już jako nastolatek cieszył się uwielbieniem płci przeciwnej. Teraz, jako dorosły mężczyzna często korzysta ze swego uroku. Zjednuje sobie kobiety, szanuje je i podziwia, a one w rewanżu chronią go i często ratują z opresji. Jednym słowem Nel to chodzący ideał. Wszystko mu się udaje... od tak, po prostu. Jeśli napotyka na trudności- doskonale daje sobie z nimi radę i obraca na swoją korzyść. Czy to wszystko sprawia, że jako postać jest nudny i przewidywalny? Trudno powiedzieć, wszystko zależy od upodobań. Z pewnością wyróżnia się na tle innych męskich bohaterów (chciwych, podłych, gburowatych) tej powieści kryminalnej i stanowi dla nich przeciwwagę.

Co do kobiet- uwagę przykuwają głównie Azjatki, w większości mądre, wyważone i z dużym bagażem doświadczeń. Piękne, silne kobiety, które mimo iż wiele przeszły, potrafią cieszyć się życiem i mają otwarte serca. Oczywiście mamy także sporą grupkę "kobiet nowoczesnych", najczęściej niezbyt dobrze wykształconych, lecz za to pięknych, sprytnych i marzących o wygodnym życiu przy boku zamożnego kochanka. Nie, chyba w tym przypadku określenie (nawet z użyciem cudzysłowu) kobiety nowoczesne zdecydowanie nie pasuje. Raczej powinnam napisać kobiety trudniące się najstarszym zawodem świata.

Mamy zatem w książce W. Rybskiego pełen przekrój postaci obu płci, od naukowców, zamożnych inżynierów i przedsiębiorców, poprzez polityków, gangsterów, szeregowych pracowników, aż do zdradzanych żon, brutalnych mężów i zachłannych kurtyzan.

Akcja powieści toczy się szybko i sprawnie. Nie ma czasu na nudę. Każdy znajdzie coś dla siebie, mamy tu bowiem miłość, seks, zawiść, zdradę, walkę o władzę i morderstwa. Autor wprowadza czytelnika w świat azjatyckich zwyczajów i realiów (przeszłych i obecnych). A to wszystko podane w lekkiej, zgrabnej formie.

Relację rodzinną czytałam z przyjemnością.

• TBR 2024
  • Kryminał, thriller
  • Kindle
  • Biblioteka
  • Kindle
  • Rok 2023
  • Serie

Dodaj cytat z książki Relacja rodzinna