25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat

Okładka książki 25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat Andrzej Fedorowicz, Irena Fedorowicz
Okładka książki 25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat
Andrzej FedorowiczIrena Fedorowicz Wydawnictwo: Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
Fronda
2017-07-19
2017-07-19

Okładka książki Wybranki fortuny. Niezwykłe Polki, które podbiły świat Andrzej Fedorowicz, Irena Fedorowicz
Wybranki fortu... Andrzej Fedorowicz,...
Okładka książki Funkcjonowanie języków i literatur na Litwie. Litewsko-polskie związki naukowe i kulturowe Mirosław Dawlewicz, Irena Fedorowicz, Algis Kalėda
Funkcjonowanie... Mirosław Dawlewicz,...

Książka ciekawa, ale autorowi brak wiedzy historycznej. Widać to szczególnie w przypadku Kopernika.

Twierdzi on, że Kopernik nie należał do naukowej elity. To nie prawda. Kopernik korespondował z największymi naukowcami. Brał np. udział w stworzeniu kalendarza gregoriańskiego do czego papież zatrudnił najlepszych naukowców dostępnych w tamtych czasach. Później autor sobie zaprzecza przytaczając fakt, że Kopernik korespondował z innymi astronomami.

Inny błąd to opis zdobycia Granady przez Kastylijczyków. Pomijam fakt, że tam byli także Aragończycy, bo Granadę zdobyła Izabela Kastylijska i Ferdynand Aragoński. Później jednak autor pisze, że zdobyto wtedy starożytne dzieła niszczone w Europie. Mnisi w przyklasztornych bibliotekach przepisywali także te starożytne dzieła, np. Arystotelesa. Były one dostępne na długo przed zdobyciem Granady.

Zdania takie jak "Do Andaluzji pielgrzymują zastępy uczonych, by zapoznać się z nowo odkrytą wiedzą" - świadczą o tym, że autor nie ma pojęcia o włoskim renesansie i łacińskich oraz greckich dokumentach. Później autor sam sobie zaprzecza twierdząc, że od wieków znane było dzieło Ptolemeusza.

Poza tym autor twierdzi, że w Biblii jest napisane, że Bóg umieścił Ziemię w centrum. Nie ma nigdzie takiego twierdzenia w Biblii. Co świadczy o kolejnych brakach autora. Kolejne błędy w biografii to twierdzenie, że z powodu śmierci ojca nie mógł studiować. Przecież wuj Kopernika opłacił mu studia. Poza tym w tamtym okresie większość naukowców była duchownymi lub jak Kopernik kanonikami czyli takimi niepełnymi duchownymi. Poza tym gdyby ojciec Kopernika nie umarł to prawdopodobnie nigdy by nie studiował, ale jak ojciec został kupcem.

Te moje uwagi dotyczące artykułu o Koperniku są zaskakujące, bo te wcześniejsze biografie były całkiem zgrabne i zgodne z faktami.

2047

Ciekawa i bardzo ważna książka, bo opowiada o wielu polskich odkrywcach, którzy zostali już zapomniani i dzięki tej książce możemy się dowiedzieć o ich epokowych, bądź bardzo odkrywczych wynalazkach. Autorzy przedstawili bardzo znanych polskich wynalazców jak np. Marię Skłodowską-Curie, czy Mikołaja Kopernika, po takich, których nazwiska nic dzisiaj nie mówią. Nie wiedziałam np., że OB to odczyn Biernackiego, nazwany tak po jego odkrywcy - Polaku Edmundzie Biernackim, który żył zaledwie 45 lat, a badaniami naukowymi wyprzedził swoją epokę.
Moja ocena byłaby wyższa, ale niektóre rozdziały były nudnawe i mam też zastrzeżenia do tego, że nie wszystkie opisane osoby nazwałabym Polakami. Wielu z nich wybrało, bądź zostało zmuszonych do emigracji i potem nie utrzymywali żadnych związków z Polską, a swoich odkryć dokonywali już na terenach swoich nowych ojczyzn.
Niemniej jednak książka warta przeczytania.

Żyjąc w XXI wieku, przywykliśmy do wielu wynalazków, które czynią nasze życie lepszym i bezpieczniejszym. Prosty spinacz biurowy ułatwia porządkowanie dokumentów. Odpowiednio dobrane witaminy pomagają nam w dbaniu o zdrowie i dobrą kondycję, a dzięki platformom wiertniczym mamy stały dostęp do ropy naftowej, bez której nasza cywilizacja nie może się obyć. Kto z nas wie jednak, że za wymienionymi odkryciami i wynalazkami stoją Polacy – Józef Hofmann (spinacz biurowy),Kazimierz Funk (witaminy) oraz Witold Zglenicki?

Wielkie wynalazki i odkrycia mają to do siebie, że bardzo szybko zapomina się o ludziach, którzy za nimi stali. Andrzej i Irena Fedorowicz, postanowili to zmienić i w swojej najnowszej książce przedstawili sylwetki 25 polskich wynalazców i odkrywców, z których dziedzictwa naukowego do dnia dzisiejszego korzysta cały świat.

„25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat” przedstawiają krótkie opowieści o przedstawicielkach i przedstawicielach inżynierii, medycyny, budownictwa i chemii. Dzięki swojemu geniuszowi, hartowi ducha oraz szczęściu potrafili oni dokonać rzeczy niezwykłych. Bardzo często na ich drodze do sukcesu, stawały czynniki niezwiązane z samymi badaniami i eksperymentami. Brak pieniędzy, ludzka zawiść, ale również alienacja ze strony środowisk naukowych, sprawiały, że wiele przełomowych odkryć i wynalazków ratujących ludzkie życie, rodziło się w niezwykłych bólach.

Wszystkie przedstawione przez autorów postacie mają dwie cechy: determinację oraz niezachwianą wiarę w sukces. Zamieszczone w książce sylwetki zostały przedstawione według podobnego schematu. Na wstępie autorzy prezentując krótki opis przełomowego wynalazku lub odkrycia. Następnie pojawiają się krótkie szczegóły biograficzne. Po nich następuje szczegółowy opis odkrycia lub wynalazku, stanowiący główną część poszczególnego rozdziału. Całość, zamykają dalsze losy życiowe głównego bohatera, zakończone stosowną puentą.
Dzięki takiemu rozwiązaniu konstrukcyjnemu czytelnik de facto obcuje z samymi konkretami. Taki styl prowadzenia narracji, pozwala także w bardzo łatwy sposób skojarzyć daną postać z wynalazkiem lub odkryciem, co było zapewne jednym z kluczowych zamysłów autorów niniejszej publikacji. Zdecydowana większość przedstawionych w książce bohaterów i bohaterek urodziła się i tworzyła w XIX i XX wieku. Wyjątkiem od tej reguły jest zamieszczenie sylwetek Mikołaja Kopernika (XV/XVI w.) i jego teorii heliocentrycznej oraz Patrycji Wizińskiej-Sochy (XXI w.) twórczyni telemedycznego systemu do badania dobrostanu płodu.

Czytaj więcej: https://histmag.org/A.-Fedorowicz-I.-Fedorowicz-25-polskich-wynalazcow-i-odkrywcow-ktorzy-zmienili-swiat-recenzja-15415

Będzie długo, więc będę wdzięczny jak chociaż jedna osoba przeczyta w całości :)
Ciekawa książka. Bardzo. Niektóre wynalazki, uzywane i popularne obecnie, o czym nie wiedziałem, są tworzone przez naszych rodaków.
Większość Polaków wie, że wymyśliliśmy lampę naftową i teorię (zgodna z praktyką) obrotu Ziemi.
I tak proszę Państwa:
- wykrywacz min - J. Kosacki (jako saper cenię ten wynalazek. który stosowałem praktycznie przez cały rok podczas Chwalebnej Służby Wojskowej. Na marginesie muszę twierdzić, zupełnie obiektywnie, że saperzy - wojska inżynieryjne są najlepszym rodzajem wojsk),
- platforma wiertnicza; nie żadni żałośni amerykanie tylko W. Zglenicki. Trzeba zaznaczyć, że ten wynalazca stworzył testament i organizacje na wzór Nobla. Zapisał w testamencie działki roponośne, eksploatowane, z których pieniądze zasilały polską naukę. Skończyło się to z rewolucją październikową. Obecnie, gdy rząd Azerbejdżanu, który odcina się od ZSRR, powinniśmy u1pomnieć się o te działki i zasilić polską nauką petrozłotówkami :),
- kamera filmowa: K. Prószyki a nie żadne Lumiery czy tam po zniewieściałym i LGBT-owskim j. francuskim wymawia. to Prószyński utrwalił koronacje króla brytjskiego Jezrwgo V. Ale angole nie podpisali tego w swoich archiwach nazwiskiem Polaka. Aparaty i urządzenia skonstruowane przez Polaka znajdują się w Lodnynie. Ktoś z rządzących powinien się tym zająć abu wróciły do Polski. Podobnie jak z działkami roponośnymi, piłka po stronie rządzących Polską... włąśńie, kto rządzi Polską?,
- peryskop odwracalny: Grundlach, kto służył w wojsku i jeździł pojazdami opancerzonymi to wie jakie to cudo. Teraz to standart ale jak powstawał był rewolucją. Powszechnie stosowany podczas II w. ś. Oczywiście amerykany i angole przyznają wynalazek sobie. Coż, złodziejskie narody (do kompletu z niemcami i szwedami). Wynalazca uzyskał odszkodowanie jednak. Małe ale i tak sukces, jeżeli brać pod uwagę czasy w jakich się o nie starał,
- a także Łukaszewicz, lampa to mały wynalazek, on stworzył przemysł naftowy. Rokefeler z kraju imigrantów i ludobójców indian przyjechał i się uczył od Polaka sposobu rfinacji. Nuiestety za darmo...
- najważniejsze to wynalazki medyczne, i tak: Hirszweld to dziedziczenie i grupy krwi, można było stosować transfuzje i udowadniać kobietom zdrady lub wkręcanie niewinnych mężczyzn w ojcostwo, wiadomo, taka puści się z łobuzem, łobuz kocha najbardziej hehs, a potem płacz bo zostawił, więc szuka spokojnego mena (za pożno pomyślała). dziękuję Ludwikowi w imieniu wszystkich normalnych facetów. Hmm.. wymuślił to facet a nie kobieta...; dalej OB odczynnik Biernackiego, odkrywa chorobę we krwi (tak skrótowo),Wozńska i Skotny - aparat przenośny do badania płodu; Funk witaminy i wiele wiele innych, łącznie 25 opisanych w ksiaążce. Polecam ją.
Mała tylko uwaga, wynalazki powstawały w czasach cięzkich dla Polski. Więc Polacy byli równierz obywatelami Rosji, Niemiec, Austri czy USA (gówniaby hymna mają),Angli, Francji (jak oni przeżyli tyle wieków to nie mam pojęcia hehs) i oni mogą sobie przywłaszczać wynalazki. Jednye co nie psuje w tej książce to wynalazca lateksowej prezerwatywy był to Żyd i bywatel niemiec. Więc nie powinno go być w tej książce. A, że urodził się w Koninie...

I tak proszę Państwa:
- wykrywacz min - J. Kosacki (jako saper...

Po ponad mięsięcznym zastoju czytelniczym postanowiłam przeczytać tę książkę, ot tak, na "rozruch", I byl to strzał w 10-tkę. Czytało się przyjemnie i szybko. Według mnie, zasadnicza wada to niechronologiczny układ rozdziałów. Wydaje mi się, że przyjemniej byłoby czytać o tych ciekawych ludziach od najdawniej żyjącego Kopernika do współczesnych naukowców.
Książkę polecam także niehistorykom, a nawet tym którzy nie lubią historii, bo istnieje szansa, że po lekturze tej pracy zmienią zdanie.
Dowiedziałam się wielu ciekawostek i szczerze polecam.

Książkę polecam...

,,25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat" to publikacja zawierająca historie o dwudziestu pięciu Polakach i Polkach, którzy swoimi wynalazkami lub odkryciami zmienili życie ludzi na całym świecie. Andrzej i Irena Fedorowiczowie przeanalizowali biografie tych Polaków oraz historie ich odkryć i wynalazków, by dowiedzieć się co nimi kierowało, że tak uparcie dążyli do osiągnięcia celu, co ich mobilizowało, by pokonywać trudności towarzyszące pracy i czy zdawali sobie sprawę, że ich wynalazki oraz odkrycia wpłynął na przyszłe życie i światopogląd.

Chociaż Polacy dokonali genialnych odkryć, to w świadomości publicznej wiedza o ich osiągnięciach jest znikoma. Oczywiście najbardziej znane są odkrycie radu i promieniotwórczości przez Marię Składowską-Curie, witamin przez Kazimierza Funka, teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika czy wykrywanie stanów zapalnych organizmu przez OB Edmunda Biernackiego, ale już nieliczni wiedzą, że wykrywacz min skonstruował Józef Kosacki, platformę wiertniczą Witold Zglenicki, ręczną kamerę filmową ze stabilizacją obrazu Kazimierz Prószyński, kevlar Stefania Chwałek, walkie-talkie Henryk Magnuski, lateksową prezerwatywę Julius Fromm, terramechanikę i pojazd księżycowy LRV Mieczysław Bekker.

Historie odkryć są niesamowite. Pokazują z jakim uporem i determinacją pracowali polscy naukowcy. Byli geniuszami, a z ich osiągnięć korzystamy do dzisiaj. Smutne jest tylko, że nie wszyscy zostali należycie docenieni. Ludwik Hirszfeld oznaczał grupy krwi i prawa ich dziedziczenia, odkrył przyczyny konfliktu serologicznego, prowadził badania nad chorobą hemolityczną, a mimo licznych nominacji nie doczekał się Nagrody Nobla. Podobnie było z Kazimierzem Funkiem, który do nagrody był nominowany czterokrotnie, ale nigdy jej nie otrzymał. Nie zawsze odkrywcy dożywali do wielkiego triumfu związanego z upowszechnieniem ich wynalazku czy zastosowania odkrycia w praktyce. Wszystkich naukowców, odkrywców, wynalazców i wizjonerów nauki łączyła pasja, ciekawość świata, wszechstronne zainteresowania, upór.

,,25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat" to wspaniała publikacja dla ludzi ciekawych świata, którzy chcą poznać wpływ rodaków na historię wynalazków, odkryć i spojrzenia na świat. Przejrzysta, spójna, bardzo ciekawa publikacja ze zdjęciami, która pozwoli spojrzeć inaczej na przedmioty nas otaczające i ich wpływ na życie codzienne. Serdecznie polecam:)

Super, że ktoś przypomniał takie postacie.

Super, że ktoś przypomniał takie postacie.

Fajnie wiedzieć ile przydatnych wynalazków wymyślili Polacy. Z jakich powodów brali się za rozwiązanie danego problemu, w jakich warunkach przyszło rozwiązanie. Tego typu wiedza powinna być bardziej powszechna. Mamy z kogo być dumni.

Z wypiekami na twarzy słuchałam książki. Lepsze od sienkiewiczowskiej trylogii (w aspekcie podniesienia na duchu),prawdziwe postaci Wielkich Polaków zasłużonych na polu nauki.

• Rozważam zakup
  • Autobiografie/Biografie/Rodzinne historie/Wspomnienia