Mieszko Pierwszy. Chrzest i początki Polski

Okładka książki Mieszko Pierwszy. Chrzest i początki Polski
Jerzy Strzelczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
232 str. 3 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2016-04-27
Data 1. wyd. pol.:
2016-04-27
Liczba stron:
232
Czas czytania
3 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379764457
Tagi:
Historia Polski początki Polski Mieszko I
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
30 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
707
33

Na półkach:

Ciężka w odbiorze, liczyłam na ciekawą historię o Mieszku I, ale autor, zamiast ją stworzyć z dostępnych źródeł, po prostu te źródła przytoczył, kawałek po kawałku, co powoduje, że książka jest raczej katalogiem cytatów z komentarzem autora, a nie opowiadaniem, które można z przyjemnością poczytać. Ta książka i cała historia Mieszka się po prostu nie klei, przez szczegółowe analizy źródeł, w tym również analizy ich wiarygodności. Przez to brakuje tu płynności.
To powoduje, że człowiekowi przypomina się jak bardzo odtwórcza jest cała historia jako taka. I z jednej strony zdaję sobie sprawę z tego, że autor przecież nie stworzy tych wydarzeń na nowo, bo same z siebie już się wydarzyły, ale jestem przekonana, że z dostępnych źródeł dałoby się ulepić coś ciekawego, gdyby porzucić całą tę zachowawczość i obawę przed złą interpretacją źródła.

Ciężka w odbiorze, liczyłam na ciekawą historię o Mieszku I, ale autor, zamiast ją stworzyć z dostępnych źródeł, po prostu te źródła przytoczył, kawałek po kawałku, co powoduje, że książka jest raczej katalogiem cytatów z komentarzem autora, a nie opowiadaniem, które można z przyjemnością poczytać. Ta książka i cała historia Mieszka się po prostu nie klei, przez szczegółowe...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
841
198

Na półkach: ,

Próba biografii pierwszego historycznego władcy Polski pióra jednego z najwybitniejszych polskich mediewistów. Książka niezbyt obszerna, popularnonaukowa i przeznaczona teoretycznie dla szerszego odbiorcy. Nie znaczy to jednak, że jest łatwa i przyjemna. Książka bywa bowiem ciężka w odbiorze i należy ją sobie raczej dawkować. Mamy bowiem do czynienia z drobiazgową i rzetelną analizą skąpych źródeł dotyczących Mieszka I, przeplataną obalaniem wszelkiego rodzaju mitów i próbami formułowania ostrożnych hipotez dotyczących kolejnych etapów życia bohatera książki.

Próba biografii pierwszego historycznego władcy Polski pióra jednego z najwybitniejszych polskich mediewistów. Książka niezbyt obszerna, popularnonaukowa i przeznaczona teoretycznie dla szerszego odbiorcy. Nie znaczy to jednak, że jest łatwa i przyjemna. Książka bywa bowiem ciężka w odbiorze i należy ją sobie raczej dawkować. Mamy bowiem do czynienia z drobiazgową i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
129
53

Na półkach:

Autor książki przy kreśleniu obrazu epoki i wydarzeń z życia Mieszka I skupia się przede wszystkim na źródłach historycznych. Polemizuje z niektórymi przyjętymi w środowisku opiniami, czy wersjami wydarzeń. Jest więc to bardzo dobra pozycja pod względem warsztatowym. Niestety traci przez to pod względem estetycznym i bynajmniej nie czyta jej się z wypiekami na twarzy. Co jest warte podkreślenia, to to, iż wypowiedź autora nie jest nacechowana emocjonalnie. Nie starał się on na siłę być "pro-polski", tylko rzetelnie opisać to, czego możemy być w mniejszym, bądź większym stopniu pewni na podstawie dosyć szczątkowego materiału źródłowego.

Autor książki przy kreśleniu obrazu epoki i wydarzeń z życia Mieszka I skupia się przede wszystkim na źródłach historycznych. Polemizuje z niektórymi przyjętymi w środowisku opiniami, czy wersjami wydarzeń. Jest więc to bardzo dobra pozycja pod względem warsztatowym. Niestety traci przez to pod względem estetycznym i bynajmniej nie czyta jej się z wypiekami na twarzy. Co...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
19
14

Na półkach: ,

Książka Jerzego Strzelczyka jest poświęcona osobie Mieszka I, pierwszego znanego źródłom księcia władającego ziemiami, które przekształcały się stopniowo w państwo polskie. Biografia Mieszka nie przedstawia losów bohatera w sposób tak jednoznaczny, jak opisują je podręczniki szkolne. Problemy pojawiają się już przy próbie wskazania przodków księcia, czy też ziem które objął w posiadanie. Wiele wątpliwości budzą również okoliczności jego chrztu, ówczesne stosunki polsko-niemieckie, czy bardzo mało znane relacje z Rusią. Jerzy Strzelczyk zmaga się w swojej pracy ze wszystkimi ograniczeniami tematu, wynikającymi z niewielkiej liczby źródeł pisanych i materialnych epoki. W związku z tym w biografii przytacza wiele hipotez formułowanych przez badaczy tematu i stara się przedstawić wobec nich swoje stanowisko. Jeśli chodzi o język książki, jest on bliższy pracy naukowej niż popularnonaukowej. Wymowę biografii osłabia to, że wydana w 2016 r. książka została napisana w latach 90-tych, brakuje w niej zatem odniesień do późniejszych monografii, czy aktualnych wyników badań archeologicznych – wspomina o tym sam Autor. Szkoda, że nie podjął się aktualizacji opracowania, co pozwoliłoby na częściową weryfikację stawianych tez. Zaletą książki jest natomiast obszerny, zaktualizowany wykaz bibliografii na temat Mieszka i jego czasów. Podsumowując, praca jest warta uwagi, chociaż wymagałaby aktualizacji.

Książka Jerzego Strzelczyka jest poświęcona osobie Mieszka I, pierwszego znanego źródłom księcia władającego ziemiami, które przekształcały się stopniowo w państwo polskie. Biografia Mieszka nie przedstawia losów bohatera w sposób tak jednoznaczny, jak opisują je podręczniki szkolne. Problemy pojawiają się już przy próbie wskazania przodków księcia, czy też ziem które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
831
56

Na półkach: , ,

Nihil novi. Ani słowa o handlu niewolnikami.

Nihil novi. Ani słowa o handlu niewolnikami.

Pokaż mimo to

avatar
97
6

Na półkach:

Książeczka jest napisana bardzo przystępnie, ale to przede wszystkim analiza źródeł i hipotez wybranych fragmentów życia Mieszka.

Książeczka jest napisana bardzo przystępnie, ale to przede wszystkim analiza źródeł i hipotez wybranych fragmentów życia Mieszka.

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mieszko Pierwszy. Chrzest i początki Polski


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd