Mieszko Pierwszy. Chrzest i początki Polski

Wydawnictwo Poznańskie
2016-04-27
2016-04-27
Historia Polski początki Polski Mieszko I

Ciężka w odbiorze, liczyłam na ciekawą historię o Mieszku I, ale autor, zamiast ją stworzyć z dostępnych źródeł, po prostu te źródła przytoczył, kawałek po kawałku, co powoduje, że książka jest raczej katalogiem cytatów z komentarzem autora, a nie opowiadaniem, które można z przyjemnością poczytać. Ta książka i cała historia Mieszka się po prostu nie klei, przez szczegółowe analizy źródeł, w tym również analizy ich wiarygodności. Przez to brakuje tu płynności.
To powoduje, że człowiekowi przypomina się jak bardzo odtwórcza jest cała historia jako taka. I z jednej strony zdaję sobie sprawę z tego, że autor przecież nie stworzy tych wydarzeń na nowo, bo same z siebie już się wydarzyły, ale jestem przekonana, że z dostępnych źródeł dałoby się ulepić coś ciekawego, gdyby porzucić całą tę zachowawczość i obawę przed złą interpretacją źródła.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Próba biografii pierwszego historycznego władcy Polski pióra jednego z najwybitniejszych polskich mediewistów. Książka niezbyt obszerna, popularnonaukowa i przeznaczona teoretycznie dla szerszego odbiorcy. Nie znaczy to jednak, że jest łatwa i przyjemna. Książka bywa bowiem ciężka w odbiorze i należy ją sobie raczej dawkować. Mamy bowiem do czynienia z drobiazgową i rzetelną analizą skąpych źródeł dotyczących Mieszka I, przeplataną obalaniem wszelkiego rodzaju mitów i próbami formułowania ostrożnych hipotez dotyczących kolejnych etapów życia bohatera książki.

Autor książki przy kreśleniu obrazu epoki i wydarzeń z życia Mieszka I skupia się przede wszystkim na źródłach historycznych. Polemizuje z niektórymi przyjętymi w środowisku opiniami, czy wersjami wydarzeń. Jest więc to bardzo dobra pozycja pod względem warsztatowym. Niestety traci przez to pod względem estetycznym i bynajmniej nie czyta jej się z wypiekami na twarzy. Co jest warte podkreślenia, to to, iż wypowiedź autora nie jest nacechowana emocjonalnie. Nie starał się on na siłę być "pro-polski", tylko rzetelnie opisać to, czego możemy być w mniejszym, bądź większym stopniu pewni na podstawie dosyć szczątkowego materiału źródłowego.

Książka Jerzego Strzelczyka jest poświęcona osobie Mieszka I, pierwszego znanego źródłom księcia władającego ziemiami, które przekształcały się stopniowo w państwo polskie. Biografia Mieszka nie przedstawia losów bohatera w sposób tak jednoznaczny, jak opisują je podręczniki szkolne. Problemy pojawiają się już przy próbie wskazania przodków księcia, czy też ziem które objął w posiadanie. Wiele wątpliwości budzą również okoliczności jego chrztu, ówczesne stosunki polsko-niemieckie, czy bardzo mało znane relacje z Rusią. Jerzy Strzelczyk zmaga się w swojej pracy ze wszystkimi ograniczeniami tematu, wynikającymi z niewielkiej liczby źródeł pisanych i materialnych epoki. W związku z tym w biografii przytacza wiele hipotez formułowanych przez badaczy tematu i stara się przedstawić wobec nich swoje stanowisko. Jeśli chodzi o język książki, jest on bliższy pracy naukowej niż popularnonaukowej. Wymowę biografii osłabia to, że wydana w 2016 r. książka została napisana w latach 90-tych, brakuje w niej zatem odniesień do późniejszych monografii, czy aktualnych wyników badań archeologicznych – wspomina o tym sam Autor. Szkoda, że nie podjął się aktualizacji opracowania, co pozwoliłoby na częściową weryfikację stawianych tez. Zaletą książki jest natomiast obszerny, zaktualizowany wykaz bibliografii na temat Mieszka i jego czasów. Podsumowując, praca jest warta uwagi, chociaż wymagałaby aktualizacji.

Nihil novi. Ani słowa o handlu niewolnikami.

Nihil novi. Ani słowa o handlu niewolnikami.

Książeczka jest napisana bardzo przystępnie, ale to przede wszystkim analiza źródeł i hipotez wybranych fragmentów życia Mieszka.

Dodaj cytat z książki Mieszko Pierwszy. Chrzest i początki Polski

Ciekawostki historyczne