Mitologia Azteków

Okładka książki Mitologia Azteków Maria Frankowska
Okładka książki Mitologia Azteków
Maria Frankowska Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Mitologie świata (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe) religia
364 str. 6 godz. 4 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Mitologie świata (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe)
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
364
Czas czytania
6 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8322102801
Tagi:
Mitologia Aztekowie
Średnia ocen

6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Żywe ogniwa. Wybór tekstów polskich etnografek (1888–1939) Priwa Baidaff-Grossowa, Aniela Chmielińska, Wiesława Cichowicz, Zofia Cieśla-Reinfussowa, Maria Czaplicka, Agnieszka Dobrowolska, Maria Frankowska, Janina Krajewska, Janina Orynżyna, Jadwiga Petrażycka-Tomicka, Bożena Stelmachowska, Emilia Sukertowa-Biedrawina, Aldona Tołysz, Halina Turska, Janina Tuwan, Kazimiera Zawistowicz - Adamska, Maria Znamierowska-Prufferowa, Maria Żywirska
Ocena 6,0
Żywe ogniwa. W... Priwa Baidaff-Gross...
Okładka książki Mitologia i seks. Japonia, Aztekowie. Maria Frankowska, Kazimierz Imieliński, Jolanta Tubielewicz
Ocena 7,3
Mitologia i se... Maria Frankowska, K...
Okładka książki W kręgu religii krajów pozaeuropejskich Bożenna Ewa Bekier, Franciszek Bocheński, Janusz Danecki, Maria Frankowska, Grzegorz J. Kaczyński, Anna Mrozek-Dumanowska, Mirosława Posern-Zielińska, Aleksander Posern-Zieliński, Maria Składankowa, Teresa Stajuda
Ocena 3,0
W kręgu religi... Bożenna Ewa Bekier,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
122 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
153
78

Na półkach:

Bardzo dobre wprowadzenie do świata mitologii jak i kultury azteckiej. Co prawda książę czyta się dość ciężko, ale z takich strzępów informacji chyba ciężko byłoby wyłonić jasny i spójny obraz. Niemniej autorka moim zdaniem całkiem dobrze przedstawiła cały kontekst kulturowy. Z pewnością sięgnę po inne książki z tej serii i poszukam jakiś innych książek na temat kultury Mezoameryki :)

Bardzo dobre wprowadzenie do świata mitologii jak i kultury azteckiej. Co prawda książę czyta się dość ciężko, ale z takich strzępów informacji chyba ciężko byłoby wyłonić jasny i spójny obraz. Niemniej autorka moim zdaniem całkiem dobrze przedstawiła cały kontekst kulturowy. Z pewnością sięgnę po inne książki z tej serii i poszukam jakiś innych książek na temat kultury...

więcej Pokaż mimo to

avatar
288
31

Na półkach: ,

Spoczko. Część historyczno-legendarna chyba lepiej napisana niż część o mitach. Opisy wariantów mitu o słońcach szczególnie nieciekawe.

Spoczko. Część historyczno-legendarna chyba lepiej napisana niż część o mitach. Opisy wariantów mitu o słońcach szczególnie nieciekawe.

Pokaż mimo to

avatar
2949
2857

Na półkach:

Trudno przez nią przebrnąć. Tylko dla mocno zainteresowanych tematem.

Trudno przez nią przebrnąć. Tylko dla mocno zainteresowanych tematem.

Pokaż mimo to

avatar
211
30

Na półkach: ,

Strasznie nieprzystępnie podana wiedza. Momentami nie byłam w stanie przebrnąć przez książkę, a niektóre zdania musiałam czytać po parę razy. Książka jest dość ciekawa, ale to tylko za sprawą omawianego tematu bo sposób przekazania tej wiedzy był w mojej opinii mocno skomplikowany i nie byłam w stanie czerpać realnej przyjemności z jej czytania.

Strasznie nieprzystępnie podana wiedza. Momentami nie byłam w stanie przebrnąć przez książkę, a niektóre zdania musiałam czytać po parę razy. Książka jest dość ciekawa, ale to tylko za sprawą omawianego tematu bo sposób przekazania tej wiedzy był w mojej opinii mocno skomplikowany i nie byłam w stanie czerpać realnej przyjemności z jej czytania.

Pokaż mimo to

avatar
605
508

Na półkach: , ,

Duża dawka bardzo solidnej wiedzy o historii, kulturze i wierzeniach Azteków, a także innych ludów prekolumbijskiego Meksyku. Mitologia Azteków jest tylko jednym z tematów tego opracowania, co dla niektórych czytelników może stanowić wadę. Jednakże rozbudowana część historyczno-kulturowa książki spełnia istotną rolę - stanowi obszerne wprowadzenie, które pozwala na faktyczne zrozumienie wątków mitycznych i obrzędów religijnych praktykowanych przez Azteków.

Pisząc "Mitologię Azteków", Maria Frankowska opierała się przede wszystkim na oryginalnych źródłach hiszpańskich - tekstach z XVI i XVII wieku, stworzonych wprawdzie przez europejskich najeźdźców, lecz opartych na przekazach pochodzących od rdzennych mieszkańców Meksyku. Jako że Aztekowie nie pozostawili po sobie wielu zabytków piśmienniczych, są to prawdopodobnie najlepsze źródła, na jakich można było oprzeć tego rodzaju opracowanie. Co więcej, autorka zadała sobie trud przetłumaczenia i przytoczenia licznych fragmentów poematów azteckich, dzięki czemu polski czytelnik ma szansę faktycznego obcowania z kulturą Azteków i wczucia się w klimat prekolumbijskiego Meksyku.

Jakkolwiek by nie chwalić strony merytorycznej "Mitologii Azteków", trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest to lektura trudna. Ja sam solidnie się namęczyłem czytając tę książkę, mimo że jestem dość obyty z pracami z zakresu nauk społecznych. Przed przystąpieniem do lektury polecałbym zapoznać się ze słowniczkiem umieszczonym na końcu książki - tam jest podana polska wymowa większości nazw własnych z języka nahuatl, które znalazły się w zasadniczym tekście opracowania. Znajomość wymowy trochę ułatwia przedzieranie się przez "Mitologię Azteków"... ale tylko trochę.

Duża dawka bardzo solidnej wiedzy o historii, kulturze i wierzeniach Azteków, a także innych ludów prekolumbijskiego Meksyku. Mitologia Azteków jest tylko jednym z tematów tego opracowania, co dla niektórych czytelników może stanowić wadę. Jednakże rozbudowana część historyczno-kulturowa książki spełnia istotną rolę - stanowi obszerne wprowadzenie, które pozwala na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2086
1643

Na półkach:

Czekam na wznowienie z kolorowymi ilustracjami

Czekam na wznowienie z kolorowymi ilustracjami

Pokaż mimo to

avatar
990
514

Na półkach: , ,

Mitologia Azteków jest bardzo obszernym, ciekawym i wartym zgłębiania tematem. Jednakże dla laika, jakim jestem w tej materii, bardzo trudnym. Książka "Mitologia Azteków" nie ułatwiła mi zadania poszerzania wiedzy, ponieważ, w moim odczuciu, jest napisana w bardzo nieprzystępny sposób. Jest to opracowanie bardziej skierowane do osób obeznanych z tematem, umiejących czytać i interpretować teksty źródłowe. Liczyłam na opisanie mitologii i tradycji Azteków własnymi słowami, w jak najprostszy sposób. Niestety tak nie było, w wyniku czego dość długo i opornie brnęłam przez tę książkę.

Mitologia Azteków jest bardzo obszernym, ciekawym i wartym zgłębiania tematem. Jednakże dla laika, jakim jestem w tej materii, bardzo trudnym. Książka "Mitologia Azteków" nie ułatwiła mi zadania poszerzania wiedzy, ponieważ, w moim odczuciu, jest napisana w bardzo nieprzystępny sposób. Jest to opracowanie bardziej skierowane do osób obeznanych z tematem, umiejących czytać i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
223
51

Na półkach:

Całkiem ciekawe opracowanie dotyczące mitologii Azteków, uzupełnione mało znanymi faktami, do których należą np. wiara w jednego Boga - Stwórcę Nieba i "wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych" oraz wiara w Quetzalcoatla, Pierzastego Węża, który wykazuje pewne cechy wspólne z Jezusem Chrystusem. Quetzalcoatl miał ciekawe atrybuty, np. ptak kwezal (nasuwa się skojarzenie odnośnie Ducha Świętego w postaci gołębicy) i tarcza z symbolem krzyża. Oprócz tego spłonął na stosie, poświęcając się za grzechy ludzkości i wstąpił "na niebo" jako Gwiazda Poranna, czyli Wenus. Według innej wersji mitu, odpłynął daleko na wschód, skąd oczekiwano jego cudownego powrotu. Są to luźne skojarzenia, ale nie wyjaśniono dotąd ich pochodzenia.

Sama książka jest bardzo interesująca, choć kulturą Azteków interesuję się w mniejszym stopniu niż np. Słowian, Greków czy Rzymian.

Całkiem ciekawe opracowanie dotyczące mitologii Azteków, uzupełnione mało znanymi faktami, do których należą np. wiara w jednego Boga - Stwórcę Nieba i "wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych" oraz wiara w Quetzalcoatla, Pierzastego Węża, który wykazuje pewne cechy wspólne z Jezusem Chrystusem. Quetzalcoatl miał ciekawe atrybuty, np. ptak kwezal (nasuwa się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
467
170

Na półkach: , ,

Nie będę ukrywał, że w kwestii mitów czy ogólnie religii najbardziej interesuje mnie obszar Azji, Europy i trochę mniej Afryki. Ameryka i Australia zawsze traktowane były przeze mnie po macoszemu. Ot, tak wyszło, jakoś te rejony niezbyt mnie ciekawią, choć zdaje sobie sprawę, że są ludzie, którzy pasjonują się Aztekami, Inkami i innymi Olmekami. Dla nich to książeczka obowiązkowa. Dla mnie – tylko dodatkowa. Co prawda w Polsce pojawiła się jeszcze książka Po sąsiedzku z Aztekami Jana Trzeciakowskiego, ale nie miałem okazji czytać, co wynika z mojego niewielkiego zainteresowania tematem.

Nie będę ukrywał, że w kwestii mitów czy ogólnie religii najbardziej interesuje mnie obszar Azji, Europy i trochę mniej Afryki. Ameryka i Australia zawsze traktowane były przeze mnie po macoszemu. Ot, tak wyszło, jakoś te rejony niezbyt mnie ciekawią, choć zdaje sobie sprawę, że są ludzie, którzy pasjonują się Aztekami, Inkami i innymi Olmekami. Dla nich to książeczka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
640
501

Na półkach:

To była pod koniec lat 70-tych najlepsza seria popularnonaukowa..

To była pod koniec lat 70-tych najlepsza seria popularnonaukowa..

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    381
  • Przeczytane
    222
  • Posiadam
    163
  • Mitologia
    10
  • Teraz czytam
    9
  • Mitologie
    8
  • Chcę w prezencie
    6
  • Religia
    6
  • Ulubione
    5
  • Historia
    5

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mitologia Azteków


Podobne książki

Przeczytaj także