Kwartalnik Artystyczny nr 3/2010 (67)

Okładka książki Kwartalnik Artystyczny nr 3/2010 (67)
praca zbiorowa Wydawnictwo: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy czasopisma
czasopisma
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
2010-01-01
2010-01-01
artyści teatr kultura Kujawy Pomorze

Świetny numer.Ciekawe zdjęcia rodzinne Stefana Chwina i poruszające reprodukcje jego grafik (ukończył liceum plastyczne).Niezwykle ciekawa rozmowa Grzegorza Kalinowskiego ze Stefanem Chwinem i fragment tej rozmowy do przemyślenia:"Bo myśmy chętnie uznali siebie za niewinne ofiary stanu wojennego.Otóż ja napisałem,że stan wojenny nie został wprowadzony przez generała Wojciecha Jaruzelskiego,tylko został przez niego ogłoszony.A ci,którzy go wprowadzali,to byli zwykli chłopcy z Gdańska,Bydgoszczy,Siedlec,Białej Podlaskiej,itd.Żadni to komuniści czy ubecy.To właśnie oni chodzili po ulicach z karabinami maszynowymi i straszyli całe miasta.Posłusznie robili wszystko,co im generał kazał.To oni - nasi koledzy z pracy,bracia i sąsiedzi z bloku,katolicy i prawdziwi Polacy - zatrzymywali samochody,rewidowali ludzi i przetrząsali bagażniki,a jak znaleźli jakiś nielegalny papierek,to co robili? Zabierali człowieka na posterunek,ciągnęli na komisariat i do więzienia.To niewinni Polacy z poboru to wszystko robili.Żadne tam ZOMO.Ale pamięć o tym została szybko wymazana z polskiej świadomości".To nie krasnoludki demontują u nas teraz,tak ciężko wywalczoną demokrację,to nie krasnoludki ich wspierają.I nie ma usprawiedliwienia,że wisi nad nami potężna pięść wielkiego brata."Kartki z Ameryki" niezawodnej Renaty Gorczyńskiej,Dariusz Pachocki w uwagach o dziennikach trochę zapomnianego Edwarda Stachury,wspomina tzw.dżinsowe wydanie dzieł Stachury z 1982 roku,które posiadam, i wiele innych,godnych polecenia rzeczy!.

Dodaj cytat z książki Kwartalnik Artystyczny nr 3/2010 (67)