Daleka droga do wody

Okładka książki Daleka droga do wody Linda Sue Park
Okładka książki Daleka droga do wody
Linda Sue Park Wydawnictwo: Media Rodzina literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
A Long Walk to Water: Based on a True Story
Media Rodzina
2017-05-20
2017-05-20
Krzysztof Puławski
sudan literatura faktu

Ostatnio gdzieś w czeluści internetu mignął mi obrazek z komentarzem mówiącym o tym, że jedyne problemy, jakie mają współczesne dzieci, to rozładowany tablet. I choć to bardzo duże uproszczenie, bo dzieciaki też mają masę innych, poważniejszych problemów, to jednak w wielu przypadkach skala ich problemów jest nieporównywalna do tych, z którymi muszą mierzyć się dzieci w innych częściach świata. I naprawdę chciałabym, żeby tak zostało, co nie znaczy, że nie przyda im się nieco świadomości, w jak uprzywilejowanej pozycji się znajdują. Bo rozbudzanie świadomości i kształtowanie empatii to bardzo ważny element wychowania. Dlatego chętnie podsuwam Wojtkowi lektury, które pokazują mu inne rejony świata i zmieniają perspektywę.

Jedną z takich książek jest właśnie "Daleka droga do wody" Lindy Sue Park od Media Rodzina. Żadna to nowość wydawnicza, ale uważam, że warto dać tej historii drugie życie. Tym bardziej że oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. To skromna, ledwie 130-stronicowa książeczka z sugestywną okładką, która nie miga teraz w social mediach, bo wydana została kilka lat temu. A jednak warto zwrócić na nią uwagę.

Dwoje dziecięcych bohaterów - Nya z plemienia Nuerów i Salva z plemienia Dinków, dwie historie rozgrywające się w Sudanie, dwa plany czasowe...

Możliwość poznania tych dwóch historii - tak subtelnie opowiedzianych - jest niezwykle cenną lekcją życia dla naszych dzieci. Z jednej strony uczy je o tym, jak wygląda życie w innych częściach świata, z drugiej daje zupełnie inną perspektywę w ocenie własnej sytuacji i problemów. Pozwala odkryć, że nauka w szkole jest przywilejem, a dostęp do wody wcale nie jest taką oczywistością, jak mogłoby się wydawać. Wspólna lektura tej książki daje możliwość poruszenia całej gamy tematów, także związanych z pomocą humanitarną, odpowiedzialnością społeczną i sytuacją dzieci na świecie.

Autorka zastosowała świetny zabieg literacki, przeplatając dramatyczną, szerzej opisaną historię Salvy z migawkami z życia Nyi. Pozornie to opowieści łączy jedynie miejsce akcji (czas jest już inny) i motyw dostępu do wody, ale czytelnik podskórnie czuje, że jest w tym coś więcej. Oczywiście nie zdradzę wam co, ale kłaniam się autorce za koncept i jego realizację. Jest to wartość dodana do powieści, nadająca tej opartej na prawdziwych wydarzeniach historii literackiego sznytu.

Jestem tą książką zachwycona. To wyjątkowa i bardzo wartościowa opowieść, którą można wspaniale wykorzystać w pracy z dziećmi czy uczniami. Dzięki wrażliwości, z jaką autorka podeszła do tematu, można ją moim zdaniem czytać już z siedmiolatkami, a wspólna lektura przyniesie jeszcze więcej korzyści niż samodzielne czytanie jej przez dziecko.

Linda Sue Park to ceniona w Stanach Zjednoczonych autorka książek dla dzieci i młodzieży.Jej dzieła mają charakter dydaktyczny, są silnie naładowane emocjami i doskonale udokumentowane. Prawdą jest, że im szybciej młodzi ludzie zaczną poznawać prawdziwe oblicze świata, w którym przyszło im żyć, tym lepiej będą się potrafili w nim odnaleźć w przyszłości. "Daleka droga do wody" to książka, oparta na prawdziwych wydarzeniach. Dla młodych żyjących w czasach dobrobytu, w państwach gdzie panuje spokój i porządek, historie opisywane przez autorkę będą wymysłem, przerażającym science fiction. Jest dla nich rzeczą niewyobrażalną uciekać z własnego kraju, pływać w rzece pełnej krokodyli czy iść pół dnia do źródełka z wodą. Książka to poszerza horyzonty, pokazuje rejony świata, gdzie postęp cywilizacyjny jeszcze nie dotarł.Pozwala nam docenić to co mamy i cieszyć się, że żyjemy w kraju gdzie woda płynie z kranów a sąsiedzi przychodzą do nas na kawę a nie na szaber.

Pełna recenzja na blogu :https://czytankanadobranoc.blogspot.com/2018/10/daleka-droga-do-wody-linda-sue-park.html

Ważna książka ze względu na poruszane tematy, niby odległe geograficznie, ale wkraczające w życie "zasobnej Północy" w taki a nie inny sposób.

Dwie przeplatające się historie z Południowego Sudanu: jedna z połowy lat 80-tych i druga z 2008 roku dotyczą tego samego problemu: konfliktów politycznych i zbrojnych, kłopotu z zaopatrzeniem w wodę i tego wszystkiego, co jest skutkiem braku podstawowych warunków do życia. Książka próbuje poszukać źródła kryzysów uchodźczych, dać do myślenia tym, którzy w zasobnych krajach (choćby w wodę, bez której nie ma życia) nie mogą zrozumieć konieczności niesienia pomocy.

Opowieść odsłaniająca realia życia (walki o życie) w Południowym Sudanie, na terenie którego od 1983 roku toczył się jeden z najkrwawszych i najdłuższych konfliktów w Afryce.

Szkoda, że w tej opowieści zabrakło konsekwentnego skupienia nad tym jak odpowiedzieć o ważnych sprawach. Koncepcja dwugłosu, w pewnym momencie zaczyna przechodzić w dość powierzchowną narrację, skrótowo obchodząc się z emocjami i losami dwójki głównych bohaterów.

Książka, którą warto przeczytać. Historia, która powinna znaleźć się w kanonie lektur gimnazjalistów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a nawet rzekłabym w kanonie lektur obowiązkowych każdego Europejczyka. Autorka pokazuje prawdziwą historię, opowiadając o losach młodego Sudańczyka, wskazuje prawdę o uchodźcach, błędy naszego myślenia... Wiadomo są uchodźcy i uchodźcy - jednak należy pamiętać, że nie wszyscy chcą budować swój dobrobyt, czy prowadzić wojnę religijną, są tacy, którzy po prostu uciekają przed złem i przemocą.
Książka kształtująca lub utwierdzająca w poglądach, wskazująca, że powinniśmy pomagać lub chociaż nie przeszkadzać.
Warto mieć nadzieję, warto cokolwiek zrobić nie tylko dla siebie!
Książka, którą moja córka wygrała w konkursie literackim - wspaniała nagroda!

Historie oparte na faktach. Młodzi ludzie, którzy z dnia na dzień walczą o przeżycie. Lubisz książki, które odwzorowują rzeczywistość osób z innych miast/kontynentów? Ta lektura jest idealna dla ciebie!
Smutna, lecz rzeczywista. Walka o przetrwanie. Tutaj każda kropla wody się liczyła. Książka opowiada historię dwójki ludzi, którzy jest ze sobą w pewnym sensie powiązani. Nya jest dziewczynką, która w dużej mierze poświęca się dla rodziny. Codziennie chodzi do jeziorka, nabiera wodę i zanosi w rodzinne strony. Chce dla swoich bliskich jak najlepiej, mimo dotychczasowych warunków. Z kolei Salva jest uchodźcą. Wiemy, że takie osoby są w dzisiejszych czasach prześladowane, nie mają łatwego życia. Podobnie jest z Salvą. Jego wioska jest dręczona wojną. Ciągłe bitwy, nieustający chaos, mnóstwo krwi i ciał zmarłych... Chłopiec poszukuje rodzinnych stron i bezpiecznego miejsca, które bardzo by mu się przydało. Co najgorsze, idzie sam. Przemierza samotnie swój kontynent, bez żadnej pomocy.
Książka, która pokazuje trudne życie dwojga ludzi. Ich historie powinno nam dać do myślenia. Książka jest pewnego rodzaju przekazem dla każdego z nas. Polecam książkę osobom młodszym i starszym. Jest pisana bardzo prostym językiem, więc każdy powinien ją zrozumieć. / Klaudia

Więcej naszych recenzji na blogu: http://library1gim.blogspot.com/

Poruszająca, kiedy cały świat jest przeciw Tobie, postaraj się rozwiązać pierwszy problem, przejść pierwsze metry, przeżyć pierwszy dzień, tylko jeden a później następny, i tak aż do celu.

• Mila-2017
  • 4 (może być)
  • 6 i pół
  • Dzieciom
  • Rok 2018
  • 2017
  • Z dziećmi

Dodaj cytat z książki Daleka droga do wody